MetallicGR

Έχετε SSD στο σύστημά σας; Και αν ναι, πόσους;

Έχετε SSD στο σύστημά σας; Και αν ναι, πόσους;  

86 members have voted

  1. 1. Έχετε SSD στο σύστημά σας; Και αν ναι, πόσους;

    • 1
      52
    • 2
      18
    • 3
      1
    • 4
      3
    • 4 και πάνω
      4
    • SSD, τι είναι αυτό; HDD for the win.
      8


Recommended Posts

4+ αν και είναι ολίγον έως πολύ εικονικό αυτό μιας και μόνο ο Evo και ο Agility μπορούν να θεωρηθούν ως SSDs σήμερα. 2 2,5'' εσωτερικοί Apacer και ένας των 1,8'' φορητός Transcend, ποιο πολύ ως 32άρια φλασάκια θα λογίζονταν σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα Samsung 830 120GB here! Θέλω όμως να αγοράσω ένα 250άρη για το 24/7, ώστε να χρησιμοποιώ τον 830 στα παλιά benchoσυστήματα για PCMark :hehe:

Επίσης γενικότερα νομίζω ότι ο 120άρης είναι μικρός πλέον, γιατί στους SSD πολλοί από εμάς περνάμε και παιχνίδια ;) To ανέφερε και ο [MENTION=14121]promarkop[/MENTION] παραπάνω.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

1x840 EVO 250GB mSATA στο laptop το μικρό

1xVector 150 240GB στο μεγάλο της δουλειάς μαζί με έναν 1TB 850 PRO

1x840 PRO στο λάπτοπ της γυναίκας

1x830 128GB στο HTPC

4x850PRO 256GB RAID0 στο μηχάνημα που χρησιμοποιώ για review

1xSamsung XP941 M.2 512GB στο μηχάνημα που χρησιμοποιώ για review

Link to comment
Share on other sites

1x840 EVO 250GB mSATA στο laptop το μικρό

1xVector 150 240GB στο μεγάλο της δουλειάς μαζί με έναν 1TB 850 PRO

1x840 PRO στο λάπτοπ της γυναίκας

1x830 128GB στο HTPC

4x850PRO 256GB RAID0 στο μηχάνημα που χρησιμοποιώ για review

1xSamsung XP941 M.2 512GB στο μηχάνημα που χρησιμοποιώ για review

Η υπογραφή απέκτησε νόημα! :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Defrag στα drives σας ΜΗΝ κάνετε για κανένα λόγο. Το TRIM των windows και ο garbage collector του κάθε drive κάνει τη δουλειά αυτή.

Το CCleaner και το κάθε optimizer του λειτουργικού (εκτός των defrag προγραμμάτων) μπορούν να χρησιμοποιηθούν άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Defrag στα drives σας ΜΗΝ κάνετε για κανένα λόγο. Το TRIM των windows και ο garbage collector του κάθε drive κάνει τη δουλειά αυτή.

Το CCleaner και το κάθε optimizer του λειτουργικού (εκτός των defrag προγραμμάτων) μπορούν να χρησιμοποιηθούν άφοβα.

Σε win8/8.1 πάντως με SSD με το default tool δεν γίνεται defrag αλλά trim...

Link to comment
Share on other sites

Στο laptop έναν 840 EVO 120 gb

Στον Η/Υ εργασίας έναν Intel 520 180 gb (system drive) & έναν Intel 330 120 gb (databases)

Στον Η/Υ ψυχαγωγίας έναν Samsung 840 EVO 250 gb (system) και έναν OCZ Agility 3 60 gb (κάνει caching acceleration στο Raid 1 array που κρατάει τα data μου)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος του intel x25m 80gb εδω και καμποσα χρονια,αγορασμενος στην τιμη των 200ε :lolling: Πλεον τα 80gb μου φαινονται λιγα και θα ηθελα να χωραει κανα παιχνιδακι μαζι με μερικα προγραμματα ακομα αλλα παλευονται και τα λιγα gb.Μολις βρω λεφτα θα παω σε 850 pro μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Παντού πλέον, δεν αντέχω χωρίς... Οι SSDs είναι όπως το High Definition στις ταινίες, αν δοκιμάσεις και γλυκαθείς, δεν υπάρχει μετά γυρισμός... :tongue-new:

24x7 -> Intel 330 @ 60GB

lenovo U350 -> Intel 330 @ 120GB

acer v3-771G -> Kingston V300 @ 120GB (πριν χαλάσει τα τσιπάκια)

lenovo εταιρικό -> Samsung 840 EVO @ 120GB (ναι, πλήρωσα για να βάλω στο εταιρικό laptop SSD... δεν την πάλευα).

recap:

24x7 -> Kingston V300 @ 120GB (πριν χαλάσει τα τσιπάκια, σχεδόν ενάμιση χρόνο μετά οι επιδόσεις είναι ίδιες)

lenovo U350 -> Intel 330 @ 120GB

acer v3-771G -> Crucial MX100 @ 256GB (ολόφρεσκος)

lenovo thinkpad T420s εταιρικό -> Samsung 840 EVO @ 120GB (ναι, πλήρωσα για να βάλω στο εταιρικό laptop SSD... δεν την πάλευα).

... και μένει ο Intel 330 @ 60GB για μπαλαντέρ όπου χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

^ εσύ πρέπει να ξανακάτσεις σε σύστημα με μηχανικό... θα έχεις ενδιαφέρουσα αντίδραση :hehe:

Κάποια στιγμή τον 60άρη που ξέμεινε, θα τον βάλω πάνω σε ένα λάπτοπ centrino μονοπύρηνο Pentium mobile που έχω στην άκρη... Γιατί το ανοίγω που και που και δεν αντέχω τον μηχανικό!!! Και είμαι και περίεργος να δω συμπεριφορά σε τόσο αλλόκοτο σεταπ... :-p

Πάντως ναι, δεν υπάρχει επιστροφή...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now