MetallicGR

Ποια μάρκα Καρτών Γραφικών προτιμάτε και γιατί;

Ποια μάρκα Καρτών Γραφικών προτιμάτε και γιατί;  

66 members have voted

  1. 1. Ποια μάρκα Καρτών Γραφικών προτιμάτε και γιατί;



Recommended Posts

Χωρία κάποια γενική άποψη έβαλα MSI γτ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αυτή τη στιγμή απο την υλοποίησή της στην 780ti μου. ειδικά σε θέματα θερμοκρασιών κ θορύβου. θα έλεγα οτι η κάρτα παραμένει σε ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες ακόμα κ όταν παίζω (έπαιζα) Crysis 3 κ ο θόρυβος "ανύπαρκτος". την ακούω να βογκάει όταν τρέχω απο το app της MSI το mode για αμεση ψυξη 40 δευτερόλεπτα τα φανακια δουλευουν 100% κ ρίχνει τη θερμοκρασια σε δευτερολεπτα 10 βαθμους κ την επαναφερει σε idle κατασταση. τρομερή απλα. γ αυτο το λογο έβαλα Msi. έχω δοκιμάσει κ χρόνια πριν sapphire που επισης δεν είχα προβλημα εκτος απο τους drivers καποιες (ελάχιστες) φορες.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως ολες οι εταιρειες βγαζουν ποιοτικες καρτες,αλλα καποιες φορες τυχαινει να βγαζουν και ελαττωματικες δημιουργωντας μια αρνητικη εμπειρια με οσους ετυχε να παρουν καποιο κομματι απο αυτες τις παρτιδες..απλα τυχαινει...γιατι καμια εταιρεια δεν ειναι τελεια...!

εγω προσωπικα ψηφισα αλλη, γιατι αυτη την στιγμη ειμαι με μια gecube και ακομα δουλευει :D

Edited by dragontech
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως ολες οι εταιρειες βγαζουν ποιοτικες καρτες,αλλα καποιες φορες τυχαινει να βγαζουν και ελαττωματικες δημιουργωντας μια αρνητικη εμπειρια με οσους ετυχε να παρουν καποιο κομματι απο αυτες τις παρτιδες..απλα τυχαινει...γιατι καμια εταιρεια δεν ειναι τελεια...!

εγω προσωπικα ψηφισα αλλη, γιατι αυτη την στιγμη ειμαι με μια gecube και ακομα δουλευει :D

Ποπο τι μου θύμισες, RIP Gecube chansub-global-emoticon-f6c13c7fc0a5c93d-36x30.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Pc magazine που εγινε μια ερευνα πανω σε καρτες msi,gigabyte,sapphire και asus καταληξανε οτι η ψυχτρα που εχει η asus ειχε καλυτερη απαγωγη θερμοτητας απο τις αλλες,οσο αναφορα gigabyte εχει μαπα ψυχτρα και ανεμιστηρακι προσωπικη διαπιστωση γιατι ειχα και μολις εβαλα ψυχτρα απο deepcool πηγε 10 βαθμους κατω,εχω την asus την 650 ti boost και ειμαι στους 25 βαθμους σε θερμοκρασια δωματιου και ποτε δεν ειχα προβληματα ασταθειας η υψηλων θερμοκρασιων ακομη κι οταν ηταν στρεσαρισμενη σε διαφορα games..

Link to comment
Share on other sites

Στο Pc magazine που εγινε μια ερευνα πανω σε καρτες msi,gigabyte,sapphire και asus καταληξανε οτι η ψυχτρα που εχει η asus ειχε καλυτερη απαγωγη θερμοτητας απο τις αλλες,οσο αναφορα gigabyte εχει μαπα ψυχτρα και ανεμιστηρακι προσωπικη διαπιστωση γιατι ειχα και μολις εβαλα ψυχτρα απο deepcool πηγε 10 βαθμους κατω,εχω την asus την 650 ti boost και ειμαι στους 25 βαθμους σε θερμοκρασια δωματιου και ποτε δεν ειχα προβληματα ασταθειας η υψηλων θερμοκρασιων ακομη κι οταν ηταν στρεσαρισμενη σε διαφορα games..

Αστο φιλε μου, μην το κουραζεις. Υπαρχουν τοσα διαφορετικα μοντελα απο καθε εταιρια που η συγκριση μεταξυ εταιριων ειναι ασκοπη. Μονο συγκριση μεταξυ μοντελων με ιδια gpu μπορει να γινει και αυτο παλι με κατηγοριες, οπως non reference. Περιοδικακια τυπου pc magazine να μην τα εμπιστευεσαι. Διαβασε φορουμ οπου υπαρχουν πολλες αποψεις ωστε να διαμορφωσεις την δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

Αστο φιλε μου, μην το κουραζεις. Υπαρχουν τοσα διαφορετικα μοντελα απο καθε εταιρια που η συγκριση μεταξυ εταιριων ειναι ασκοπη. Μονο συγκριση μεταξυ μοντελων με ιδια gpu μπορει να γινει και αυτο παλι με κατηγοριες, οπως non reference. Περιοδικακια τυπου pc magazine να μην τα εμπιστευεσαι. Διαβασε φορουμ οπου υπαρχουν πολλες αποψεις ωστε να διαμορφωσεις την δικη σου.

Ρε πατε καλα??? τοτε ποιος ο λογος υπαρξης αυτης της δημοσκοπισης??? οσο για το pc-mag δε με νιαζει τοσο τι λενε αυτοι αλλα στηριζομαι στη δικη μου προσωπικη εμπειρια,γενικα η asus και σε μητρικες και σε καρτες γραφικων ειναι αψογη απο θεμα θερμοκρασιων,αντιθετα η giga εχει θεματακια οπως η sapphire,η ανερχομενη δυναμη στο μελλον κατα τη γνωμη μου θα ειναι η EVGA,πηγαινει πολυ καλα ακομη και σε τροφοδοτικα με 10 χρονια εγγυηση δηλαδη αθανατα..

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης στις 980 gtx, την καλυτερη συμπεριφορα σε θερμοκρασιες εχουν οι gigabyte, msi και μετα ερχεται η asus με μεγαλη διαφορα ομως.

ASUS GeForce GTX 980 Strix review - Graphics Card Thermal Imaging Measurements (FLIR)

MSI GeForce GTX 980 Gaming OC review - Graphics Card Thermal Imaging Measurements (FLIR)

Gigabyte GeForce GTX 980 G1 Gaming review - Graphics Card Thermal Imaging Measurements (FLIR)

Link to comment
Share on other sites

Ρε πατε καλα??? τοτε ποιος ο λογος υπαρξης αυτης της δημοσκοπισης??? οσο για το pc-mag δε με νιαζει τοσο τι λενε αυτοι αλλα στηριζομαι στη δικη μου προσωπικη εμπειρια,γενικα η asus και σε μητρικες και σε καρτες γραφικων ειναι αψογη απο θεμα θερμοκρασιων,αντιθετα η giga εχει θεματακια οπως η sapphire,η ανερχομενη δυναμη στο μελλον κατα τη γνωμη μου θα ειναι η EVGA,πηγαινει πολυ καλα ακομη και σε τροφοδοτικα με 10 χρονια εγγυηση δηλαδη αθανατα..

Ο λόγος του Poll έιναι ο καθένας να μας πεί ποιά κάρτα προτιμάει και γιατί όπως και πολύ καλά έκανες.

Απλά ήσουν λίγο απόλυτος σε φάση "ASUS και μετά όλοι οι άλλοι για πέταμα", πράγμα που δεν ισχύει γιατί

κάθε εταιρία, σε κάθε μοντέλο έχει 2-3-4-5-6 υλοποιήσεις και το ποιά έχει την καλύτρη ψύκτρα είναι

πολύ υποκειμενικό θέμα.

Τώρα, σε όποια κάρτα και να βάλεις Aftermarket ψύκτρα θα είναι 99% πιο δροσερή από την stock ψύκτρα μιας και οι ψύκτρες των εταιριών, πρέπει να κρατάνε κάποιο συγκεκριμένο ποσοστό όσον αφορά τις θερμοκρασίες σε χαμηλότερο επίπεδο από τις stock

που έχει βγάλει η μαμά εταιρία (βλέπε AMD & nVidia) έτσι ώστε να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις από τις μεγάλες

διαφορές στους τελικούς καταναλωτές πως η μαμά εταιρία δεν κάνει καλή δουλειά (επειδή κοιτάει το συμφέρον την τσέπης

της και επειδή δεν μπορεί σε μια κάρτα των 500?, να κοστίζει άλλα 150? η Super Duper ψύκτρα της)και όλες οι επιδόσεις

να είναι παραπλήσιες αδιαφορώντας για την μάρκα.

Αυτά τα CAPS τα έχει βάλει η μαμά εταιρία γι'αυτό και η σκηνή έχει αλλάξει από παλιά και βλέπεις μόνο:

a. 15% Factory OC

b. 10% Better Temps

Αλλιώς θα έβγαινε η X εταιρία και θα έλεγε:

a. 50% OC

b. 50% Better Temps

και δεν θα πουλούσαν οι άλλες....πράγμα που δεν θέλει καμιά AMD και καμία nVidia.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρωτη φορα που δε θα ψηφισω για εναν λογο:

Κανενας μας δεν υπαρχει περιπτωση να εχει δοκιμασει ενα μοντελο (πχ. 6970) απο ολες τις εταιρειες

για να τις συγκρινει μεταξυ τους και να εχει μια γνωμη. Δεν μπορεις να συγκρινεις ανομια πραγματα

(chipset), ουτε να συγκρινεις ανομοιες εκδοσεις της ιδιας εταιρειας (πχ. Asus DC1 vs DC2).

Ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε, με τον καθενα να λεει την προσωπικη του εμπειρια για

μια - δυο, βαρια, καρτες, χωρις να εχει μια υποκειμενικη αποψη. Τι εχει να προσφερει αυτο το poll αν δυο

μιλησουν για Asus, 2 για Gigabyte, 2 για MSI, χωρις κανεις απο αυτους να μην εχει δοκιμασει μιας αλλης

εταιρειας καρτα (στο ιδιο chipset παντα) ?

ΙΜΗΟ no reason to exist this poll.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε, με τον καθενα να λεει την προσωπικη του εμπειρια για

μια - δυο, βαρια, καρτες, χωρις να εχει μια υποκειμενικη αποψη. Τι εχει να προσφερει αυτο το poll αν δυο

μιλησουν για Asus, 2 για Gigabyte, 2 για MSI, χωρις κανεις απο αυτους να μην εχει δοκιμασει μιας αλλης

εταιρειας καρτα (στο ιδιο chipset παντα) ?

ΙΜΗΟ no reason to exist this poll.

Μα δεν είναι ανάγκη να είναι σωστή η προτίμηση. Με το poll αποκτάς ένα grasp της πραγματικότητας, νιώθεις τα μεγέθη.

Και ναι, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτό που επιλέγει ο περισσότερος κόσμος δεν είναι και αξιωματικά το βέλτιστο ή το σωστό. Αλλά παραμένει αυτό που επιλέγει ο περισσότερος κόσμος.

(εγώ π.χ. νόμιζα ότι στην Ελλάδα η XFX είναι όπως έξω: ότι έχει οπαδούς. Not really, αποδεικνύεται)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now