Recommended Posts

Προσφατως επιασα στα χερια μου κατι ευρω,(1200 περιπου) και σκεφτομαι να προχωρησω σε αγορα καρτας/μονιτορ...αλλα ειμαι σε μεγαλο διλλημα...!

Να παω για 4κ μονιτορ,21:9 με 3440χ1440 η να παιξω με ενα ποιο φθηνο σετ απ τριων μονιτορ σημειωτεον,καρτα γραφικων δεν εχω τωρα ειμαι με μια GT 430 1GB ddr3...Να παρω μια nvidia 970 η μια R9 290,η να περιμενω να βγουνε οι νεες AMD/Nvidia καρτες(φημες λενε μετα τις γιορτες θα βγουνε)...καμμια γνωμη παιδια γιατι εχω μπερδευτει...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις παίξει αρκετά σε multi monitor δεν είναι 100% ότι θα σε βολέψει. Δοκίμασε κάπου αλλού πριν τα σκάσεις για τριπλά monitors. Για το θέμα της ανάλυσης, όχι για gaming δεν είναι η πρώτη σου προτεραιότητα το 4Κ.

Δεν υπάρχουν και μεγάλες οπτικές διαφορές στην πράξη με τους τίτλους που έχω δει. 1440p και φόρτωσε gpus imo.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχεις μια οθόνη οκ στις 25.5".

Με αυτά που σου λέει ο venisk απο πάνω θα είσαι super καλυμμένος αλλά το θέμα είναι

να πάς σε κάτι να σε καλύψει...μπορεί η 27άρα και η ανάλυση της να είναι υπερβολή.

Μπορεί με 24άρα να είσαι πάλι καλυμμένος! Τώρα με την 430 τι έπαιζες δηλαδή

και χρειάζεσαι 27άρα και 980?

Μήπως να δείς να το πουλήσεις το σύστημα και να πάρει με 1200? + τα της πώλησης, ολόκληρο νέο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχεις μια οθόνη οκ στις 25.5".

Με αυτά που σου λέει ο venisk απο πάνω θα είσαι super καλυμμένος αλλά το θέμα είναι

να πάς σε κάτι να σε καλύψει...μπορεί η 27άρα και η ανάλυση της να είναι υπερβολή.

Μπορεί με 24άρα να είσαι πάλι καλυμμένος! Τώρα με την 430 τι έπαιζες δηλαδή

και χρειάζεσαι 27άρα και 980?

Μήπως να δείς να το πουλήσεις το σύστημα και να πάρει με 1200? + τα της πώλησης, ολόκληρο νέο σύστημα?

Ειχα αλλαξει πολλες καρτες γραφικων κατα το παρελθον,εχουμε και λεμε 3xGTX 280 to 2009,2010 μια HD5990,2012 μια gtx 580 gainward phantom,ολες καηκανε εντελως απο διαφορους παραγοντες...Τωρα για 6 μηνες ημουνα με την 430,και μολις επιασα λιγα λεφτα ειπα να παρω μια καρτα γραφικων αλλα επειδη βλεπω οτι ακομα και μια χαμηλου κοστου καρτα ειναι οβερκιλλ για το HD monitor που εχω και να σου πω την αληθεια το βαρεθηκα λιγουλακι ειπα να το αλλαξω...μαλλον θα παω για 4κ μονιτορ και μια η δυο καρτες γραφικων αν και εχω ενδοιασμους αν οι σημερινες καρτες γραφικων μπορουνε να χειριστουνε τα 4κ σε high-ultra high settings....

Το εψαξα λιγο και μαλλον θα χτυπησω αυτο το μονιτορ...

Asus PB287Q | Skroutz.gr

Για την καρτα γραφικων δεν ξερω ομως...εσεις τι αποψη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με αυτά τα χρήματα, την Asus 4K TN θα έπαιρνα και μία 970. Resolution matters για αυτά που κάνω.

Απλά, εσύ τι χρήση κάνεις, δεν μας είπες...

Και γω αυτο ακριβως θα εκανα. Asus PB287Q και Gigabyte G1 Gaming 970. Συνολο 850-860 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα επειτα απο λιγο ψαξιμο,νομιζω θα ασπαστω τον φιλο που ειπε για τις μπυρες για την ωρα τουλαχιστο...Αποφασισα να παρω μια

LG 29UM65-P 29'' IPS ULTRAWIDE LED MONITOR FULL HD WITH SPEAKERS - ΟΘΟΝΗ -

και για καρτα γραφικων μια

ASUS RADEON R9 290 R9290-DC2OC-4GD5 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

Ετσι θα με μεινουνε περιπου τα μισα λεφτα για μπυρες...!!!

Link to comment
Share on other sites

All Samsung's Ultra HD monitors in 2015 to support FreeSync

At the event, Samsung specifically announced five Ultra HD (3840 x 2160) monitors that will launch in 2015 and support FreeSync. The UE590 will be available in 23.6 and 28 inch sizes, while the UE850 will come in 23.6, 27 and 31.5 inch models. Further details for these monitors will be announced shortly.
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και το αρθο μεσα του 2015...τωρα ειμαι με μια gt 430...αρα καρτα χρειαζομαι σημερα οσο για το g-sync free-sync μπορω να σε αντιπαρεθεσω αλλο αρθρο το οποιο ισχυριζεται οτι καποια εταιρια ετοιμαζεται να το λανσαρει προσαρτημενο στις νεες καρτες γραφικων δηλαδη πρεπει να περιμενω κανα 6-μηνο για να παρω καρτα γραφικων-μονιτορ...μεχρι τοτε τι θα κανω?Εχθρος του καλου ειναι παντα το καλυτερο δεν λεω το Ultra High Definition καλο ειναι αλλα την παρουσα στιγμη δεν ψηνομαι...κυριως γιατι δεν νομιζω οτι το χρειαζομαι...οσο για το γιατι προτιμησα το 21:9,θα παω για eyefinity setup με αλλα δυο 23" ΙPS monitors ...το βρισκω ποιο immersive για να παιζω games,απο ενα μονιτορ 28-32 " πακεταρισμενο με 8 εκατομμυρια pixel,με φαινεται λιγο λαλακια κατα με,ενα Ultra High Def μονιτορ πρεπει να ειναι 40" για να το ευχαριστηθεις,αλλιως δεν λεει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βγουν μόνο Ultra HD (4K) Monitors με Free-Sync, θα βγουν και σε 1080p (ίσως και 21:9).

Και να ξέρετε, Free-sync υποστηρίζουν όλες οι GCN ακόμα και οι πρώτες(HD7900, HD7800 κλπ), αλλα Adaptive-Sync σε Gaming mode υποστηρίζεται μόνο από τις GCN 1.1 και επάνω (R9 290/Χ και R9 285).

Link to comment
Share on other sites

[h=2]BenQ and Viewsonic FeeSync monitors in time for holidays [/h]

We have few details about the screen size or resolution at this point, but back in September AMD told us that DisplayPort receivers from MStar, Novatek and Realtek enable 144Hz panels with QHD 2560x1440 and UHD 3840x2160 panels up to 60Hz. They will go head to head with G-Sync offerings designed for Nvidia graphics cards.

;)

Link to comment
Share on other sites

Η αγορα του μονιτορ πηρε ακυρο,τουλαχιστον απο τον φτηνοτερο ρεσελερ λογο προβληματος διαθεσιμοτητας και απο οτι φαινεται θα περιμενω λιγο καιρο να δω τι θα μπορω να παρω στις γιορτες η μετα απο αυτες..το free-sync με κερδιζει παντως...!!!Για αυτο και προτιμησα να παρω μια καρτα της AMD...!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now