hwbot

HwBox Hellas O/C Team: SuperPi 1M Scores

Recommended Posts

Εγώ στο 32Μ τρέχω πρώτα 2 x 64K και μετά το 32Μ, ή 2 x 64K, 1 x 1M, και μετά το 32Μ ;) Ειδικά το 2ο βοηθάει πολύ ;) (Εκτός αν bench-άρεις SPi 1M σε 680i chipset, τότε δεν βοηθάει κανένα από τα δύο :))

Στο 1Μ, συνήθως τρέχω 3 x 256K και μετά το 1Μ 3 - 5 φορές ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο 32Μ τρέχω πρώτα 2 x 64K και μετά το 32Μ, ή 2 x 64K, 1 x 1M, και μετά το 32Μ ;) Ειδικά το 2ο βοηθάει πολύ ;) (Εκτός αν bench-άρεις SPi 1M σε 680i chipset, τότε δεν βοηθάει κανένα από τα δύο :))

Στο 1Μ, συνήθως τρέχω 3 x 256K και μετά το 1Μ 3 - 5 φορές ;)

να μαντέψω αυτά τα διάβασες στο OCX?

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αυτό με tweak tips από την OCX έχει παραγίνει. Είπαμε είναι καλοί οι τύποι αλλά μην τους διαφημίζουμε κιόλας. Εδώ έβαλαν βραβείο έναν 8400 σε όποιον δώσει περισσότερους πόντους στην ομάδα τους προκειμένου να περάσουν την ΗΟΤ.

@ Mos... Πολλοί χρησιμοποιούν και τα tweaks και τα software της OCX, αλλά δεν χρειάζεται να τους διαφημίζουμε. Κι αυτοί ΤΑ ΠΑΝΤΑ τα έχουν αντιγράψει από τους duck/kyosen/newbeetle. Κι υπάρχουν ένα κάρο software/tweaks τα οποία χρησιμοποιεί η ομάδα της Ιαπωνίας και τα γνωρίζουν ελάχιστοι.

Θα πρότεινα να φτιάξεις έναν οδηγό, χωρίς φυσικά το OCX software και να μοιραστείς τις γνώσεις σου με τα υπόλοιπα παιδιά. Έτσι αποσπασματικά που τα γράφεις είναι σαν να διαβάζω αυτό εδώ.

Στα λέω φιλικά και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, απλά δεν την χωνεύω αυτή την ομάδα (πλην εξαιρέσεων) και ειδικά μετά ιστορία με το βραβείο για να περάσουν την ΗΟΤ μου την έδωσαν πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω με την έννοια ότι κάποια απ αυτά που λένε και κάνουν είναι τρελές μπαρούφες και στο τέλος αντί να κερδίζεις χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

να μαντέψω αυτά τα διάβασες στο OCX?

Όσον αφορά το 32M tip, ναι το διάβασα από OCX όταν πρωτογράφτηκε ο οδηγός, και έπειτα το επαλήθευσα σε E6850 + Asus Striker Extreme ;)

Αναφορικά με το 1M όμως ... ψάξε όσο θες δεν το γράφει πουθενά το συγκεκριμένο :P Τυχαία το ανακάλυψα, και μπορώ να πω ότι ειδικά στο S478 SPi benching, κάνει καλή δουλειά ;)

Χθες πέρασα όλο μου το βράδυ από τις 1 μέχρι τις 5 το πρωί, έχοντας δύο συστήματα να τρέχουν SPi 1M :P Το 24/7 rig με τον 3GHz Northwood, και τον E4300 @ 3.6GHz ... Test-αρα διάφορα CW file sizes (384, 512, 640, 760, 1896, 4096) με single file size ή 128KB ή 1024KB) και checked μόνο το IV box (εκτός από τα test στα 1896, 4096 που έγινε απλό CW), sleep period = 38sec (αυτό το πήρα από τον monteboy ;)), και πραγματικά χάθηκα ... Νομίζω ότι αρκετά καλό είναι το 512MB CW File/128KB Single File, όπως και το 760 CW File/1024KB Single File ...

Από ότι φαίνεται τα δύο μεγάλα CW που έκανα δεν οφελούν καθόλου το 1Μ (1896, 4096) ... Γενικά CW Files > 4G στο 1Μ δεν πρόκειται να κάνουν δουλειά ...

Στο τέλος, το σύστημα με τον Northwood έκανε ένα καλό restart, και μετά το 24/7 μου OS καταστράφηκε :(, οπότε σήμερα στις 8 το πρωί (δεν είχα ύπνο - μου έχει γίνει ψύχωση το Pi :D), περνούσα Windows πάλι ... Το μέγιστο balance που πέτυχα (με τον Northy - το σύστημα έχει 2 x 512MB μνήμη) είναι : Real Memory = 1046252 (μπορεί να έγγραφε και κάτι ακόμα δεν θυμάμαι), Available Memory 898........ κ.τ.λ ... Καλά δεν τα πήγα ? Ε ? Φανταστικέ tweaker ? :D

Όντως, αυτό με tweak tips από την OCX έχει παραγίνει. Είπαμε είναι καλοί οι τύποι αλλά μην τους διαφημίζουμε κιόλας. Εδώ έβαλαν βραβείο έναν 8400 σε όποιον δώσει περισσότερους πόντους στην ομάδα τους προκειμένου να περάσουν την ΗΟΤ.

@ Mos... Πολλοί χρησιμοποιούν και τα tweaks και τα software της OCX, αλλά δεν χρειάζεται να τους διαφημίζουμε. Κι αυτοί ΤΑ ΠΑΝΤΑ τα έχουν αντιγράψει από τους duck/kyosen/newbeetle. Κι υπάρχουν ένα κάρο software/tweaks τα οποία χρησιμοποιεί η ομάδα της Ιαπωνίας και τα γνωρίζουν ελάχιστοι.

Θα πρότεινα να φτιάξεις έναν οδηγό, χωρίς φυσικά το OCX software και να μοιραστείς τις γνώσεις σου με τα υπόλοιπα παιδιά. Έτσι αποσπασματικά που τα γράφεις είναι σαν να διαβάζω αυτό εδώ.

Στα λέω φιλικά και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, απλά δεν την χωνεύω αυτή την ομάδα (πλην εξαιρέσεων) και ειδικά μετά ιστορία με το βραβείο για να περάσουν την ΗΟΤ μου την έδωσαν πιο πολύ.

Εγώ το λέω με την έννοια ότι κάποια απ αυτά που λένε και κάνουν είναι τρελές μπαρούφες και στο τέλος αντί να κερδίζεις χάνεις.

Dread έχεις αδιαμφισβήτητα δίκιο ;) Δεν κάνω διαφήμιση της OCX, ανακάλυψα μάλιστα ότι σε αρκετές περιπτώσεις έχουν άδικο ...

Αυτό είναι και για τους δύο σας : Διάβασα π.χ. ότι ο κύριος Sergey, πριν από κάθε 1Μ run του, κάνει ένα "γρήγορο" 632MB_CWFile CDT με τη μέθοδο του OPB, δηλαδή χειροκίνητα και αυτό ρίχνει περίπου 0,045sec - 0,065sec ... Το είχα δοκιμάσει με ένα Ε8400 ενός φίλου μου on air, είχα δει μια μικρότερη διαφορά (γύρω στο 0,03 κάτω) απλά αργότερα κατάλαβα ότι τίκαρα το IV αντί για το CDT box ... :D:P Επαναλαμβάνοντας την διαδικασία μετά από μια εβδομάδα σπίτι του φίλου μου (αυτήν την φορά τίκαρα το σωστό box) είδα ότι έλεγε μπαρούφες ... Με όσα Single File Sizes κι αν δοκίμασα στα ~640MB CWFile και τικαρισμένο το CDT box, το αποτέλεσμα ήταν πιο αργό από ότι με άλλα settings ...

Κάτι άσχετο ... Σκαμπάζει κανείς από mchbar tweaking ? Εδώ πραγματικά σκουραίνουν τα πράγματα :(

Link to comment
Share on other sites

Mchbar ειχα παιξει παρα πολυ με την commando . Ετρεχα τα παντα στα 595 fsb με το "πειραγμενο και καλο" strap . Δεν ξερω εαν εχω ακομη τα txt που εκανα τις δοκιμες ...

Δεν ειναι τιποτα το δυσκολο ... μερικες ωρες ψαξιματος χρειαζεται . :D

Link to comment
Share on other sites

Mchbar ειχα παιξει παρα πολυ με την commando . Ετρεχα τα παντα στα 595 fsb με το "πειραγμενο και καλο" strap . Δεν ξερω εαν εχω ακομη τα txt που εκανα τις δοκιμες ...

Δεν ειναι τιποτα το δυσκολο ... μερικες ωρες ψαξιματος χρειαζεται . :D

Και ο voudas ειχε δουλεψει πολυ με την commando.. Eιχε χτυπησει καλα νουμερα..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ? Χρησιμοποιείς κανείς σας κάποιο συγκεκριμένο MaxMem value για το SPi 1M ?

Έχω ακούσει για 256MB χωρίς να το έχω δοκιμάσει όμως ακόμα (από newbeetle αυτό :)), για 140MB (not working for me though :() και τέλος για values μεταξύ 550MB και 600MB ... Με μια πρόχειρη ματιά που τους έριξα (590MB και 565MB) παρατήρησα ότι με βοηθούν ... όχι τόσο το 590, αλλά το 565 έκανε δουλειά ...

Ποια είναι η γνώμη σας για το MaxMem + 1M ? Έχει σχέση καθόλου με το λειτουργικό ? Γιατί π.χ. στο run με τον Ε4300 που είχα κάνει (το έχω post-άρει εδώ αυτό στα 4460MHz), χρησιμοποίησα 600ΜΒ αν θυμάμαι και έκανα δουλειά ... :)

Plz όποιος γνωρίζει να απαντήσει :):T: Thanks again :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now