hwbot

HwBox Hellas O/C Team: SuperPi 1M Scores

Recommended Posts

Δεν νομίζω να έχει κάνει με MCHBAR editing ... Τώρα για MSR instructions, χμμμ ... Βασικά με κάποιο τρόπο αλλάζει το CPUID, με αποτέλεσμα ο cpu να μην είναι πλέον "fully supported to unleash its full power" :D ... Ενώ στο 1Μ σκίζει ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ αυτό έχω διαβάσει...αλλάζεις τα CPUID και το CPU γίνεται "unknown" γκουχ γκουχ...κάπου θα υπάρχει δεν γίνεται...αλλιώς ο Στέλιος κάτι άλλο καλό βρήκε :D

Στείλτε μου το moded bios 0901 του noxon ή κάπως έτσι να δώ τι έχει αλλάξει και θα το κάνω σε όλα :P

Στέλιο δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μονος μου το εφτιαξα Κυριε Βασιλη . :D

Τα mchbar κλπ δεν τα εχουν βρει ακομη ... οποτε μονταρουμε bios .

Αυτη τη στιγμη μπορω να πειραξω ολες τις P35 & x38 & x48 της asus με ευκολια . Ολα τα bios παιζουν . Διαλεγω το καλυτερο σε o/c και το μονταρω .

Πιστευω οτι και απο τις υπολοιπες εταιριες θα παιζει.

Σιγα ρε μην ασχοληθω με τον καθε Ολλανδο & Γερμανο ...Ειμαστε και εμεις ψαχτηρια ξερεις . :D

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδεύεστε, ας πω εν ολίγοις τι κάνει ο Στέλιος :D

Τα pre-45nm BIOS βασικά δεν είναι pre-45nm BIOS, απλά είναι BIOS που υποστήριζαν τους Wolfdale & QX9650 αλλά όχι πλήρως, απλά επαρκώς για να POSTάρουν και να δουλεύουν.

Αυτό που πετάνε το "unknown CPU blah blah" είναι διότι στο Microcode DB του BIOS δεν έχουνε το microcode του νέου revision ( C0 / C1 / E0 που φοράνε οι CPUs ) και έτσι δεν μπορούσανε να αναγνωρίσουνε τι επεξεργαστή έχεις επάνω.

Τα BIOS modding tools πλέον γίνανε καλύτερα, αποκτήσανε και GUI και παραπάνω ευκολίες.

Σε νεότερα BIOS όπως καταλαβαίνετε πρόσθεσαν οι κατασκευαστές τα νέα revision στην Microcode DB.... οπότε και αναγνωρίζονται κανονικά οι CPU και εφαρμόζονται και οι διάφορες αλλαγές στις ρουτίνες του BIOS και οι αλλαγές στα registers του chipset.

Τώρα τι γίνεται αν μπορούσες απλά να αντικαταστήσεις το microcode db του BIOS με ένα άλλο από ένα παλιότερο BIOS ? ή απλά αν διέγραφες το microcode των E8xxx & QX9650/QX9770 από το BIOS ?

Θα σας αφήσω να μαντέψετε :D

Link to comment
Share on other sites

Παει .Τα ξερασε ολα ο Πεππας .Εγω του τα ειπα εμπιστευτικα χθες και τωρα .... :loveliness:.. :loveliness:..

:D:D:D:D

Sorry αλλά είχε κάποια κενά το NDA σου :P

Πάντως, ακόμα και τα πάντα με λεπτομέρειες να πεί κανείς αν δεν τους πείς με ποιά tools το κάνεις, δεν πρόκειται να κάνουν κάτι.

Σύν ότι τα tools δεν είναι τόσο ευκολόβρετα :D

Άξιος πάντως, το σερτιφικά του ΠΙκ-αμμένου το έχεις άνετα :D

Link to comment
Share on other sites

Θα τα ξεράσει θα τα ξεράσει...κοίτα πώς τον πέιθω...

Στελάρα, έλα απο το web να πάρεις μια bloodrage και έναν 965XE καρφωμένο πάνω, και φέρε και ένα word file με τον τρόπο που μοντάρεις bios :hehe:

Deal? :P

Για να μην παιδεύεστε, ας πω εν ολίγοις τι κάνει ο Στέλιος :D

Τα pre-45nm BIOS βασικά δεν είναι pre-45nm BIOS, απλά είναι BIOS που υποστήριζαν τους Wolfdale & QX9650 αλλά όχι πλήρως, απλά επαρκώς για να POSTάρουν και να δουλεύουν.

Αυτό που πετάνε το "unknown CPU blah blah" είναι διότι στο Microcode DB του BIOS δεν έχουνε το microcode του νέου revision ( C0 / C1 / E0 που φοράνε οι CPUs ) και έτσι δεν μπορούσανε να αναγνωρίσουνε τι επεξεργαστή έχεις επάνω.

Τα BIOS modding tools πλέον γίνανε καλύτερα, αποκτήσανε και GUI και παραπάνω ευκολίες.

Σε νεότερα BIOS όπως καταλαβαίνετε πρόσθεσαν οι κατασκευαστές τα νέα revision στην Microcode DB.... οπότε και αναγνωρίζονται κανονικά οι CPU και εφαρμόζονται και οι διάφορες αλλαγές στις ρουτίνες του BIOS και οι αλλαγές στα registers του chipset.

Τώρα τι γίνεται αν μπορούσες απλά να αντικαταστήσεις το microcode db του BIOS με ένα άλλο από ένα παλιότερο BIOS ? ή απλά αν διέγραφες το microcode των E8xxx & QX9650/QX9770 από το BIOS ?

Θα σας αφήσω να μαντέψετε :D

Τι γίνεται? Αυτό που έκανε ο Στέλιος..το cpu είναι unknown και είναι πιο γρήγορα στο 1M :D

Link to comment
Share on other sites

Bill ... Που ειναι οι dominator GT μου ???? :D

Βγήκαν κι οι 2000αρες ε...:hehe:

μπά.

Ωραία μητρικούλα είναι.

Τελικά με τα ledάκια που λέγαμε τι παίζει, είναι τσίρκο ή μπορώ να ελπίζω για το "καθαρό" red-black mod?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now