hwbot

HwBox Hellas O/C Team: SuperPi 1M Scores

Recommended Posts

Είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ "ψηλά" τα timmings σου, δοκίμασε manually να τα σετάρεις :);)

Χάνεις αρκετά - σε αυτά τα MHz μπορεί να παίζουν οι μνήμες με 4-4-4-12 ή και χαμηλότερα, ανάλογα ποιες έχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμένο στον κύριο Βασίλη GoriLLako :P

Sub 30 sec 1M

με το golden 3άρη Northy μου σε πολύ "χαλαρό" cpu freq ... hehe :)

http://www.hwbot.org/result.do?resultId=769795

spi1mp45034mhzln227745fe1.th.jpgthpix.gif

//ΕDIT: Άλλη μια πρώτη θέση στο hwbot, αυτή τη φορά με S775 cpu ... ;)

>>> Celeron 430 1.8GHz @ 4320MHz @ Single Stage (με κάποιες σημερινές μικροεπεμβάσεις από το κατασκευαστή του - όχι εγώ :P - τώρα έδειξε και -44*C) @ 1.69Vcore

>>> Asus P5K Deluxe (αυτή που είχα από την αρχή της χρονιάς - full modded by John) @ 266 Strap

>>> Crucial Ballistix PC8500 2GB (το κιτ αυτό είναι το νέο μου απόκτημα, πάει καλά έτσι ? :P) @ 600MHz 4-4-4-4 1T @ 2.38Vdimm (μεταχειρισμένες είναι, από τις πρώτες που βγήκαν, οπότε according to mr. Bill φοράνε gmh ;))

spi1m1486secceleron4304no3.jpg

*Δεν χρησιμοποίησα το luna theme, γιατί έφτιαξα σήμερα το πρωί μια καινούργια εγκατάσταση, αφού έσβησα την προηγούμενη 80άρα nLited που είχα στο δίσκο μέσα, και από κεκτημένη ταχ/τα άφησα unchecked το box με τα luna theme :-( LOL ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

@tsan: Παίξε λίγο με τα sub-timings, σίγουρα υπάρχει περιθώριο για πιο tightened timings (ιδιαίτερα το tRFC) ;) Χρησιμοποίησε το Luna theme, βοηθάει ;) Ακόμα δοκίμασε πριν από το 1M run σου, να κάνεις ένα γρήγορο CopyWaza με CW file size = 640MB (από SPi Partition (π.χ. C) ---> Pagefile Partition (άδειο Partition D - για το value του pagefile πειραματίσου λιγάκι, μπορεί να είναι 384-384 ή 512-512), D ---> C, C ---> D ... Εννοείται ότι MaxMem = 600, LSC = 1, Real Time Priority για το SPi etc, etc ... Με μόνο το Luna theme, και ένα σωστό - καλό CW (δοκίμασε κάποια standard CW file size, όπως 384, ή 512, ή 640) θα πέσεις σε flat 7.1sec ή και πιο κάτω ;)

Link to comment
Share on other sites

@tsan: Παίξε λίγο με τα sub-timings, σίγουρα υπάρχει περιθώριο για πιο tightened timings (ιδιαίτερα το tRFC) ;) Χρησιμοποίησε το Luna theme, βοηθάει ;) Ακόμα δοκίμασε πριν από το 1M run σου, να κάνεις ένα γρήγορο CopyWaza με CW μέγεθος αρχείου = 640MB (από SPi Partition (π.χ. C) ---> Pagefile Partition (άδειο Partition D - για το value του pagefile πειραματίσου λιγάκι, μπορεί να είναι 384-384 ή 512-512), D ---> C, C ---> D ... Εννοείται ότι MaxMem = 600, LSC = 1, Real Time Priority για το SPi etc, etc ... Με μόνο το Luna theme, και ένα σωστό - καλό CW (δοκίμασε κάποια standard CW μέγεθος αρχείου, όπως 384, ή 512, ή 640) θα πέσεις σε flat 7.1sec ή και πιο κάτω ;)

fjkdaskkjfacv2.jpg

Χρησιμοποίησε το Luna theme, βοηθάει ;)

Tι-πως-που

Παιζουν και τετοια tweaks?

omglolcat

zidane6hit7cxqd8er5.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ασχοληθεί αρκετά με το SPi 1M, και παίζουν πολλά τέτοια tweaks ;)

Θα γράψω ίσως ένα οδηγό για το SPi 1M tweaking ;)

Ένα γρήγορο hint : Όλοι νομίζουμε ότι το Windows Classic Theme (ναι, σε αυτό το αείμνηστο αναφέρομαι, που χρησιμοποιεί ο hipro όποτε bench-άρει 3D - και καλά κάνει, γιατί στα 3D βοηθάει ;)), είναι ότι καλύτερο για το Super Pi ... επειδή "μας φαίνεται" πιο απλοϊκό ... :P Και όμως αυτό είναι λάθος ;) Χρησιμοποιώντας το Luna Theme (που είναι το αρχικό theme των XP) κερδίζουμε χρόνο στο Super Pi ... Όχι μόνο στο 1Μ αλλά και στα υπόλοιπα ... Και πιο πολύ βοηθάει στο 32M ;)

Link to comment
Share on other sites

@JC: Δες αυτό που σου έλεγα με το CW ...

Το μόνο που διαφέρει μεταξύ των 2 αυτών runs, είναι το ότι στο δεύτερο χρησιμοποίησα το CDT-IV CW ;)

88724893vy0.jpg

28270137vb5.jpg

Χρησιμοποιώντας όλα τα υπόλοιπα tweaks που ξέρω για το 1Μ καθώς επίσης και το καλό μου λειτουργικό (και φυσικά άλλο μέγεθος αρχείου CopyWaza - και το 512 καλό είναι :P), και με αρκετό sub-timings tweaking, ο χρόνος στα ίδια ακριβώς clocks, πέφτει στο 40.4xx sec ;)

Αύριο που θα είμαι ξεκούραστος, θα βγάλω ένα run στα 40.4xx - 40.5xx sec zone :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now