MetallicGR

Η Windows 10 build 10041 εμφανίζεται

Recommended Posts

Μου κατέβασε το 10041 σαν update..δεν το χει περάσει όμως..επίσης χτες αντιμετώπισα τεράστιο πρόβλημα με το internet στο pc..έμπαινε για λίγο 2-3 λεπτά και έβγαινε..είτε με lan είτε με wifi..ήταν το gpu-z δεν ξέρω τι σκατά ασυμβατότητα έχει με τα 10 αλλά μόλις το έσβησα έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες , Τα win 10 preview 10041 ,εγκαθιστανται με drivers NVIDIA της Μicrosoft.349.90 (συμβατοι με directx 12)

Επειδη αντιμετωπιζω προβληματα με καποια (οχι πολλα) games , προσπαθησα να εγκαταστησω τους επισημους drivers απο το site της Nvidia των Windows 8.1 αλλα χωρις επιτυχια....(Install failed) Υπαρχει καποιος που εχει καταφερει στην εκδοση 10041 , να εγκαταστησει Nvidia drivers των 8.1 ???? Σε προηγουμενες preview εκδοσεις αυτο γινοτανε ....Kατα τα αλλα το νεο λειτουργικο , δεν μου εχει εμφανισει καποιο προβλημα ...

Thanks ....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το γκρί ήταν προεπιλογή τον windows 10 κ εγώ νόμιζα ότι δεν πάει κάτι καλά..το άλλαξα και τώρα είναι έτσι..

uqY7kXf.jpg?1

Δεν μου έχει περάσει την 10041 ευτηχώς ακόμα..άσε να σιγουρευτώ ότι είναι κομπλέ και θα την βάλω αργότερα στο sm951 :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες , Τα win 10 preview 10041 ,εγκαθιστανται με drivers NVIDIA της Μicrosoft.349.90 (συμβατοι με directx 12)

Επειδη αντιμετωπιζω προβληματα με καποια (οχι πολλα) games , προσπαθησα να εγκαταστησω τους επισημους drivers απο το site της Nvidia των Windows 8.1 αλλα χωρις επιτυχια....(Install failed) Υπαρχει καποιος που εχει καταφερει στην εκδοση 10041 , να εγκαταστησει Nvidia drivers των 8.1 ???? Σε προηγουμενες preview εκδοσεις αυτο γινοτανε ....Kατα τα αλλα το νεο λειτουργικο , δεν μου εχει εμφανισει καποιο προβλημα ...

Thanks ....

Τελικά την έκανα την ενημέρωση στην 10041 και εγκατέστησα τους 347.88 ξανά απο πάνω χωρίς πρόβλημα..τώρα θα βάλω total war atilla να δω αν μου κάνει κανένα κουλό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Είναι παντελώς λάθος αυτό που λες.
Analysis First the good news: Windows 10 will be free – for one year.

Source: http://www.theregister.co.uk/2015/01/22/windows_10_good_bad_news/

Όταν περάσει το πρώτο έτος, ελπίζω κι εγώ να είμαι "παντελώς λάθος". Προς το παρόν τα σενάρια είναι πως είτε θα ακολουθήσει συνδρομητικό μοντέλο, είτε θα επιδιώξει "έμμεσα" έσοδα πουλώντας features που θεωρούνται αυτονόητα ή θα ψάξει να βρει άλλο business plan γιατί θα έχει προϊόν που δεν αποφέρει έσοδα. Δεν μπορεί να βγάζει τα δις που έβγαζε δίνοντας τα λειτουργικά τσάμπα και περιμένοντας ο χρήστης π.χ. να πληρώσει συνδρομές για Office 365.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το γκρί ήταν προεπιλογή τον windows 10 κ εγώ νόμιζα ότι δεν πάει κάτι καλά..το άλλαξα και τώρα είναι έτσι..

Δεν μου έχει περάσει την 10041 ευτηχώς ακόμα..άσε να σιγουρευτώ ότι είναι κομπλέ και θα την βάλω αργότερα στο sm951 :) :) :) :)

Το κουτί του note να το βάλεις στη ντουλάπα μη σκονίζεται τζάμπα :P

Να τα βάλω και γω πάνω στη GTX 275 να με βρίσει ο 4770k; :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Source: http://www.theregister.co.uk/2015/01/22/windows_10_good_bad_news/

Όταν περάσει το πρώτο έτος, ελπίζω κι εγώ να είμαι "παντελώς λάθος". Προς το παρόν τα σενάρια είναι πως είτε θα ακολουθήσει συνδρομητικό μοντέλο, είτε θα επιδιώξει "έμμεσα" έσοδα πουλώντας features που θεωρούνται αυτονόητα ή θα ψάξει να βρει άλλο business plan γιατί θα έχει προϊόν που δεν αποφέρει έσοδα. Δεν μπορεί να βγάζει τα δις που έβγαζε δίνοντας τα λειτουργικά τσάμπα και περιμένοντας ο χρήστης π.χ. να πληρώσει συνδρομές για Office 365.

Το register δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο για την ενημέρωση.

Η αναβάθμιση των windows 10 θα είναι δωρεάν για όσους αναβαθμίσουν το πρώτο χρόνο και η άδεια θα είναι δωρεάν για πάντα. Όποιος αναβαθμίσει μετά το πρώτο χρόνο θα πρέπει να πληρώσει την άδεια.

Δεν αποκλείω την ύπαρξη έκδοσης τύπου 365 για όποιον το επιθυμεί αλλά θα υπάρχει παράλληλα με τη retail έκδοση όπως συμβαίνει και τώρα με το office.

Ο Terry Myerson από τη Microsoft (και όχι το register) είπε το εξής: "once a device is upgraded to Windows 10, we'll be keeping it current for the supported lifetime of the device."

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο.

Edited by bfc_xxx
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση πρώτη:

Προς το παρόν τα σενάρια είναι πως είτε θα ακολουθήσει συνδρομητικό μοντέλο

Πόσα έσοδα της έχει αποφέρει το συνδρομητικό μοντέλο του Ο365?

Ερώτηση δεύτερη:

είτε θα επιδιώξει "έμμεσα" έσοδα πουλώντας features που θεωρούνται αυτονόητα

Τόσα χρόνια έχουμε δεκάδες άλλες εφαρμογές, αγορασμένες και δωρεάν, που προσθέτουν features στα Windows. Ποιά θεωρείς πως είναι αυτά και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα βγάλει λεφτά από αυτά και δε θα τα πάρουμε από άλλους όπως κάνουμε ήδη;

Ερώτηση τρίτη:

θα ψάξει να βρει άλλο business plan γιατί θα έχει προϊόν που δεν αποφέρει έσοδα.

Οι εταιρίες που κάνουν support τις διάφορες διανομές Linux, πως βγάζουν χρήματα;

Ερώτηση τέταρτη (και τελευταία):

Δεν μπορεί να βγάζει τα δις που έβγαζε δίνοντας τα λειτουργικά τσάμπα και περιμένοντας ο χρήστης π.χ. να πληρώσει συνδρομές για Office 365.

Πόσα από τα έσοδα που έχει τώρα βασίζονται στις πωλήσεις αδειών desktop λειτουργικού; Για να έχεις μια τάξη μεγέθους, τα Windows 7 πούλησαν περισσότερες από 600.000.000 άδειες. Σε αυτές μετράνε όμως αυτές των 100?, αυτές που έχουμε στην εταιρία που κοστίζουν περίπου 30?, αλλά κι αυτές που έχουν τα laptops πχ, που μπορεί να φτάσουν και 10?, ανάλογα τον κατασκευαστή. Για να μην το ψάχνεις και πολύ, τα έσοδά της το 2014 ήταν $86 δις, και μόλις τα $27.6 δις από αυτά ήταν λειτουργικά στο σύνολό τους.

Link to comment
Share on other sites

Το register δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο για την ενημέρωση.

Η αναβάθμιση των windows 10 θα είναι δωρεάν για όσους αναβαθμίσουν το πρώτο χρόνο και η άδεια θα είναι δωρεάν για πάντα. Όποιος αναβαθμίσει μετά το πρώτο χρόνο θα πρέπει να πληρώσει την άδεια.

Δεν αποκλείω την ύπαρξη έκδοσης τύπου 365 για όποιον το επιθυμεί αλλά θα υπάρχει παράλληλα με τη retail έκδοση όπως συμβαίνει και τώρα με το office.

Ο Terry Myerson από τη Microsoft (και όχι το register) είπε το εξής: "once a device is upgraded to Windows 10, we'll be keeping it current for the supported lifetime of the device."

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο.

Αν ισχύει αυτό, τότε πολύ φοβάμαι πως είμαι λάθος και σωστά θα είναι δωρεάν το λειτουργικό για πάντα. Και πολύ φοβάμαι πως, όπως είπα, θα υπάρχουν χρεώσεις για υπηρεσίες και προϊόντα που θεωρούνται ως σήμερα αυτονόητα. Όχι πως δεν θα υπάρχουν εναλλακτικές για τον προχωρημένο χρήστη, αλλά η Microsoft τα Χ δις που θα έβγαζε από τις πωλήσεις λειτουργικών, θα τα βγάλει με κάποιο τρόπο. Αν δεν τα βγάλει, το "δωρεάν support για το lifetime του λειτουργικού" θα είναι εξαιρετικά σύντομο. Ειδάλλως πρέπει να πιστέψουμε πως ο Bill Gates "την είδε" μεσσίας.

Ερώτηση πρώτη:

Πόσα έσοδα της έχει αποφέρει το συνδρομητικό μοντέλο του Ο365?

Λογιστής της Microsoft δεν είμαι, αλλά δεν έχει σημασία το νούμερο. Σημασία έχει πως αυξάνονται σημαντικά και δεν μιλάμε για κάτι που είναι εντελώς απαραίτητο για την λειτουργία ενός Η/Υ.

Ερώτηση δεύτερη:

Τόσα χρόνια έχουμε δεκάδες άλλες εφαρμογές, αγορασμένες και δωρεάν, που προσθέτουν features στα Windows. Ποιά θεωρείς πως είναι αυτά και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα βγάλει λεφτά από αυτά και δε θα τα πάρουμε από άλλους όπως κάνουμε ήδη;

Δεν έχει σημασία τι θεωρώ εγώ. Εγώ δεν πληρώνω ούτε για λειτουργικό, αν δεν είχα δωρεάν την έκδοση των Windows που τρέχω από Dreamspark θα ήμουν με Linux. Το θέμα είναι τι θεωρεί η Microsoft και τι είναι διατεθειμένος ο μέσος χρήστης (που δεν ξέρει τι σημαίνει δεξί κλικ) να πληρώσει.

Ερώτηση τρίτη:

Οι εταιρίες που κάνουν support τις διάφορες διανομές Linux, πως βγάζουν χρήματα;

Με τον τρόπο ακριβώς που είπα. Με παροχή υπηρεσιών και support επί πληρωμή, με χρέωση εργολαβικών υπηρεσιών προς εταιρίες, με χρέωση εφαρμογών που τρέχουν εντός του λειτουργικού (π.χ. από Microsoft Store στην περίπτωση της MS), με χρέωση συνδρομητικών υπηρεσιών (cloud, office, sync, κτλ), με διαμεσολάβηση πωλήσεων (music & media online sales, π.χ. ubuntu music store κάποτε), με χρέωση των εταιριών που θέλουν να αναπτύξουν κλειστό κώδικα κτλ. Όλες οι εταιρίες που προσφέρουν support σε Linux χρησιμοποιούν κάποια από τα παραπάνω. Και αυτά είναι μόνο λίγα από τα πολλά παραδείγματα που υπάρχουν. Το πως θα πάρεις το λειτουργικό δωρεάν, δεν σημαίνει πως δεν έχουν σκοπό να έχουν έσοδα. Δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Το από ποιόν και πως θα τα πάρουν, άλλο αυτό, φυσικά και δεν υπολογίζουν ολόκληρο το business plan τους στον υπερ-προχωρημένο χρήστη που αν του την βαρέσει γράφει και κώδικα μόνος του.

Ερώτηση τέταρτη (και τελευταία):

Πόσα από τα έσοδα που έχει τώρα βασίζονται στις πωλήσεις αδειών desktop λειτουργικού; Για να έχεις μια τάξη μεγέθους, τα Windows 7 πούλησαν περισσότερες από 600.000.000 άδειες. Σε αυτές μετράνε όμως αυτές των 100?, αυτές που έχουμε στην εταιρία που κοστίζουν περίπου 30?, αλλά κι αυτές που έχουν τα laptops πχ, που μπορεί να φτάσουν και 10?, ανάλογα τον κατασκευαστή. Για να μην το ψάχνεις και πολύ, τα έσοδά της το 2014 ήταν $86 δις, και μόλις τα $27.6 δις από αυτά ήταν λειτουργικά στο σύνολό τους.

...μόλις $27.6 δις; Σαν να λέμε τίποτα δηλαδή; :chuncky:

Απάντησες μόνος σου στην ερώτησή σου. Σε μία εταιρία που δραστηριοποιείται σε χιλιάδες τομείς, τα έσοδα της Microsoft ήταν κατά 32% μόνο από τα λειτουργικά συστήματα. Και μιλάμε για τα έσοδα, όχι τα κέρδη - η αφαίρεση $27.6 δις από τα έσοδα άνετα κάνει τα κέρδη ζημιές. Η ερώτηση είναι ρητορική, αλλά πιστεύεις ειλικρινά πως μία κερδοσκοπική εταιρία θα χάριζε δωρεάν το 32% των εσόδων της, πόσο μάλλον όταν το ποσό ανέρχεται σε $27 δις, μεγαλύτερο από το ΑΕΠ των περισσότερων χωρών της Αφρικής (μαζί) ;

Προφανώς το νούμερο δεν είναι απλώς μεγάλο αλλά τεράστιο. Και προφανώς δεν έχουν σκοπό να το χάσουν ή να το χαρίσουν.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Ειδάλλως πρέπει να πιστέψουμε πως ο Bill Gates "την είδε" μεσσίας.

Πρώτον ο BG είναι τυπικά επικεφαλής της εταιρίας και δεν έχει ιδιαίτερα ενεργό ρόλο. Δεύτερον, αν παρακολουθούσες το έργο του και τις δωρεές του μέσω του ιδρύματος Gates, θα τον σεβόσουν περισσότερο.

Λογιστής της Microsoft δεν είμαι, αλλά δεν έχει σημασία το νούμερο. Σημασία έχει πως αυξάνονται σημαντικά και δεν μιλάμε για κάτι που είναι εντελώς απαραίτητο για την λειτουργία ενός Η/Υ.

Συζητάμε χωρίς στοιχεία. Λογιστής δεν είσαι, νούμερα δε γνωρίζεις, αλλά ξέρεις πως αυξάνονται σημαντικά...

Δεν έχει σημασία τι θεωρώ εγώ. Εγώ δεν πληρώνω ούτε για λειτουργικό, αν δεν είχα δωρεάν την έκδοση των Windows που τρέχω από Dreamspark θα ήμουν με Linux. Το θέμα είναι τι θεωρεί η Microsoft και τι είναι διατεθειμένος ο μέσος χρήστης (που δεν ξέρει τι σημαίνει δεξί κλικ) να πληρώσει.

Ο μέσος χρήστης ή θα το αγοράσει με το pc του, ή θα το χρησιμοποιήσει στο γραφείο που το πλήρωσε άλλος, ή θα το βρει πειρατικό από ένα γνωστό που έχει που ξέρει από υπολογιστές...

Με τον τρόπο ακριβώς που είπα. Με παροχή υπηρεσιών και support επί πληρωμή, με χρέωση εργολαβικών υπηρεσιών προς εταιρίες, με χρέωση εφαρμογών που τρέχουν εντός του λειτουργικού (π.χ. από Microsoft Store στην περίπτωση της MS), με χρέωση συνδρομητικών υπηρεσιών (cloud, office, sync, κτλ), με διαμεσολάβηση πωλήσεων (music & media online sales, π.χ. ubuntu music store κάποτε), με χρέωση των εταιριών που θέλουν να αναπτύξουν κλειστό κώδικα κτλ. Όλες οι εταιρίες που προσφέρουν support σε Linux χρησιμοποιούν κάποια από τα παραπάνω. Και αυτά είναι μόνο λίγα από τα πολλά παραδείγματα που υπάρχουν. Το πως θα πάρεις το λειτουργικό δωρεάν, δεν σημαίνει πως δεν έχουν σκοπό να έχουν έσοδα. Δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Το από ποιόν και πως θα τα πάρουν, άλλο αυτό, φυσικά και δεν υπολογίζουν ολόκληρο το business plan τους στον υπερ-προχωρημένο χρήστη που αν του την βαρέσει γράφει και κώδικα μόνος του.

Ωραία τότε. Αφού θα βγάζει τόσα πολλά χρήματα από όλα αυτά, γιατί να πάει σε συνδρομητικό μοντέλο; Ήδη το μεγαλύτερο ποσοστό κερδών της, αν δεν το γνωρίζεις, είναι από το "Windows Logo", αυτό δηλαδή που έχουν απάνω τα παιχνίδια, οι κάρτες γραφικών, ήχου, κλπ, που λένε ότι είναι Windows Compatible. Για κάθε τέτοιο προϊόν που βγαίνει στην αγορά ή Μ$ παίρνει μέρισμα.

...μόλις $27.6 δις; Σαν να λέμε τίποτα δηλαδή;

Δε διάβασες τι έγραψα όμως. $27.6 δις από όλα τα λειτουργικά. Όταν μιά άδεια για Windows 2012 R2 Datacenter Edition κοστίζει περί τις 6.000?, κάνε τις πράξεις να δεις ποιό ποσό από αυτά τα 27.6 δις, αναλογεί σε home editions.

Απάντησες μόνος σου στην ερώτησή σου. Σε μία εταιρία που δραστηριοποιείται σε χιλιάδες τομείς, τα έσοδα της Microsoft ήταν κατά 32% μόνο από τα λειτουργικά συστήματα. Και μιλάμε για τα έσοδα, όχι τα κέρδη - η αφαίρεση $27.6 δις από τα έσοδα άνετα κάνει τα κέρδη ζημιές. Η ερώτηση είναι ρητορική, αλλά πιστεύεις ειλικρινά πως μία κερδοσκοπική εταιρία θα χάριζε δωρεάν το 32% των εσόδων της, πόσο μάλλον όταν το ποσό ανέρχεται σε $27 δις, μεγαλύτερο από το ΑΕΠ των περισσότερων χωρών της Αφρικής (μαζί) ;

Ποιοί ακριβώς είναι οι "χιλιάδες τομείς"; Εγώ γνωρίζω 6-7 οι οποίοι είναι και αλληλένδετοι μεταξύ τους και τυγχάνει να είμαι και Μ$ partner... Επίσης, καμία εταιρία δε χαρίζει το 32% των εσόδων της. Όπως είπα παραπάνω, τα home OS είναι σαφώς λιγότερα, σίγουρα όχι αμελητέα. Όμως, αυτή τη στιγμή ετοιμάζεται να φάει σοβαρό χτύπημα από άλλα λειτουργικά, όπως το Android Desktop OS σε συνδυασμό με την εξάπλωση των μη-Intel Compatible επεξεργαστών. Δίνοντας το λειτουργικό δωρεάν, ακόμα και σε όσους το έχουν πειρατικό, εξασφαλίζει τη μη μετάβαση πολλών σε κάτι καινούριο. Επίσης, δίνει τη δυνατότητα να μαθευτεί κι έτσι όποιος σκέφτεται να αγοράσει κινητό, βάζει στις επιλογές του και τα Windows Phones, γιατί το περιβάλλον θα του είναι γνώριμο.

Εκεί που πάσχει προς το παρόν είναι οι εφαρμογές, αλλά σε αυτόν τον τομέα ετοιμάζεται να κάνει ένα πολύ δυνατό χτύπημα με το Visual Studio for Apache Cordova. Είναι μια πλατφόρμα που επιτρέπει στον καθένα να φτιάξει αξιόλογες εφαρμογές που θα τρέχουν σε όλες τις συσκευές (iOS, Android, WP) χωρίς αλλαγές. Έτσι, ο καθένας θα προτιμήσει αυτή την πλατφόρμα γιατί θα γράφει μία εφαρμογή και θα είναι διαθέσιμη σε όλους, ενώ η Μ$, γεμίζει το App Store της με ότι καινούριο βγαίνει, έτσι σε λίγο θα έχει σχεδόν ότι και οι άλλοι δύο. Checkmate.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα την ενημέρωση στην 10041 και εγκατέστησα τους 347.88 ξανά απο πάνω χωρίς πρόβλημα..τώρα θα βάλω total war atilla να δω αν μου κάνει κανένα κουλό!

Venisk , Πως τα καταφερες και εβαλες τους 347.88 Nvidia drivers ??? Εγινε κανονικα η εγκατασταση ,χωρις να πειραξεις registry ή καποιο file ???

(αναφερομαι σε 64 bit)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

venisk:με την 10041 δοκίμασες καθόλου google chrome?Σου εμφανίζει bug σε full screen?(Σα να κόβει λίγο το παράθυρο από πάνω)

Ναι σε full screen μου κάνει αυτό που λές.

Venisk , Πως τα καταφερες και εβαλες τους 347.88 Nvidia drivers ??? Εγινε κανονικα η εγκατασταση ,χωρις να πειραξεις registry ή καποιο file ???

(αναφερομαι σε 64 bit)

Ευχαριστω

pq9wsdx.png

Τους πέρασα απο πάνω αλλά γράφουν 349.90 πάλι..πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα! Και τα 2 παιχνίδια που παίζω συνεχίζουν να παίζουν τέλεια χωρίς πρόβλημα!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Και όμως η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά το περίεργο όμως ήταν ότι μου ζήτησε restart...τι να πω! Αφου δουλεύουν όλα πένα who cares?

Link to comment
Share on other sites

Venisk , ολα οκ....Ενω ειχα δοκιμασει και τις με τις τρεις τελευταιες εκδοσεις της Nvidia και μου εβγαζε σφαλμα , τελικα σημερα σαν απο "θαυμα" εγινε κανονικα η εγκατασταση ... (στο system Information η εκδοση 347.88 εμφανιζεται κανονικα)

Thanks a lot :fat:

Link to comment
Share on other sites

Μολις κυκλοφορησε η 10049 ...Μου κανει update τωρα απο το Windows Update ....

Εχουν συμπεριλαβει το Project Spartan ....

ΑΝτε να δουμε τι θα δουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now