MetallicGR

Τα ονόματα των πρώτων desktop Broadwell CPUs της Intel

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τα ονόματα των πρώτων desktop Broadwell CPUs της Intel]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel1.jpg[/NEWS_IMG] Οι επερχόμενοι desktop Broadwell επεξεργαστές της Intel εμφανίζονται από το VR-Zone και μαθαίνουμε τις ονομασίες τους καθώς και ορισμένα χαρακτηριστικά τους.

Το Κινέζικο VR-Zone μας δίνει περισσότερες πληροφορίες για τους desktop Broadwell CPUs που θα έρθουν για το 1150 socket και το Z97 Chipset. Συγκεκριμένα, Core i5 5675C θα είναι ένας τετραπύρηνος επεξεργαστής χρονισμένος στα 3.1 GHz, ενώ με Turbo η συχνότητα θα αυξάνεται στα 3.6GHz. Παράλληλα, ο Core i7 5775C θα φέρει τον ίδιο αριθμό πυρήνων αλλά με την προσθήκη HyperThreading όπως και οι 4770K/4790K της προηγούμενης γενιάς.

Η συχνότητες του i7 ανέρχονται σε 3.3 GHz και στα 3,7GHz με Turbo Boost, ενώ θα εξοπλίζεται με μνήμη cache 6MB L3 την ίδια στιγμή που η level 3 του i5 ανέρχεται στα 4MB. Αμφότεροι θα εφοδιάζονται με την Iris Pro 6200 GPU, ενώ θα διαθέτουν memory controller με υποστήριξη DDR3L στα 1600MHz και TDP που δε θα ξεπερνά τα 65W. Στους εν λόγω επεξεργαστές βλέπουμε και μερικούς BGA οι οποίοι θα βρεθούν πιθανότατα σε barebone PCs ή και NUCs ενώ θα έχουν παρόμοιο uncore (ότι δε βρίσκεται μέσα στον πυρήνα) με τους socketed.

[img_alt=Τα ονόματα των πρώτων desktop Broadwell CPUs της Intel]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture43561.png[/img_alt]

[img_alt=Τα ονόματα των πρώτων desktop Broadwell CPUs της Intel]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture43560.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζοντας στα ξένα site κατάλαβα ότι αυτοί θα είναι όλοι και όλοι οι Broadwell. Δε θα έχει άλλα μοντέλα. Μετά πάμε σε Skylake.

Επίσης C=K

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν τα νούμερα των cache, είναι τραγικοί.. :o

Oi core2quad (12mb cache) είναι ποιο γρήγοροι από τους sandy (8mb cache)? Δεν έχει να λέει τίποτα αυτό. Θα δούμε τι αξίζουν όταν βγουν τα πρώτα review.....

Link to comment
Share on other sites

Oi core2quad (12mb cache) είναι ποιο γρήγοροι από τους sandy (8mb cache)? Δεν έχει να λέει τίποτα αυτό. Θα δούμε τι αξίζουν όταν βγουν τα πρώτα review.....

Δεν ξέρω, είναι; :hmmm:

Αυτό που ξέρω είναι οι οι i7 sandy bridge / ivy bridge / haswell ( που ο broadwell είναι οτι ήταν ο ivy για τον sandy ) έχουν 8MB L3 και οι αντίστοιχοι i5, 6ΜΒ L3.

Και τώρα βλέπουμε ένα Total Cache : 6/4 MB ; ( Αν ισχύει )

:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τα στοιχεία που παρουσιάζει το VR-Zone:

1. Έχουμε μείωση της συχνότητας, τόσο στη βασική όσο και στην turbo λειτουργία.

2. Και επιπλέον έχουμε μείωση της μνήμης cache.

3. Επίσης αυτό για DDR3L 1600 σημαίνει ότι, οι μνήμες που ήδη έχω δεν θα μπορώ να τις χρησιμοποιήσω, επειδή θα έχουμε ελεγκτή με μικρότερη τάση;

(L = Low)

Μετά από όλα αυτά, είναι σίγουρο ότι οι νέοι θα είναι καλύτεροι; Όπως φαίνεται ούτε καν ίδιοι θα είναι, αλλά φοβάμαι μήπως είναι χειρότεροι.

Υ.Γ. Δεν είναι σωστό να κάνουμε σύγκριση για την ποσότητα της μνήμης cache, ανάμεσα σε επεξεργαστές με διαφορετικές αρχιτεκτονικές.

Όπως ξέρουμε, οι Broadwell έχουν ίδια αρχιτεκτονική με τους Haswell, άρα μικρότερη μνήμη cache θα οδηγήσει σε χειρότερες επιδόσεις.

Edited by ninios
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τα στοιχεία που παρουσιάζει το VR-Zone:

1. Έχουμε μείωση της συχνότητας, τόσο στη βασική όσο και στην turbo λειτουργία.

2. Και επιπλέον έχουμε μείωση της μνήμης cache.

3. Επίσης αυτό για DDR3L 1600 σημαίνει ότι, οι μνήμες που ήδη έχω δεν θα μπορώ να τις χρησιμοποιήσω, επειδή θα έχουμε ελεγκτή με μικρότερη τάση;

(L = Low)

Μετά από όλα, αυτά είναι σίγουρο ότι οι νέοι θα είναι καλύτεροι; Όπως φαίνεται ούτε καν ίδιοι θα είναι, αλλά φοβάμαι μήπως είναι χειρότεροι.

Υ.Γ. Δεν είναι σωστό να κάνουμε σύγκριση για την ποσότητα της μνήμης cache ανάμεσα σε επεξεργαστές με διαφορετικές αρχιτεκτονικές.

Όπως ξέρουμε οι Broadwell έχουν ίδια αρχιτεκτονική με τους Haswell άρα μικρότερη μνήμη cache θα οδηγήσει σε χειρότερες επιδόσεις.

1. Δεν το περιμενες απο την intel αυτο? εδω και 10 χρονια ειναι κολλημενη γυρω απο τα 3ghz

3. Δεν νομιζω να υποστηριζει μονο Low voltage. Αν και τα bga ειναι για laptops που δεν ειναι και σπανιο το L

Link to comment
Share on other sites

1. Να μειώσει τη συχνότητα, αλλά σε βελτιωμένη αριχιτεκτονική, ναι να το κάνει. Αλλά στην ίδια αρχιτεκτονική, νομίζω πως θα έχουμε μείωση και των επιδόσεων.

3. Από ότι βλέπω, το DDR3L υπάρχει και στο LGA 1150. Εκτός και αν, όπως γράφεις, υποστηρίζει και τα δύο.

Ας ελπίσουμε ότι, τα στοιχεία που παρουσιάζονται στο VR-Zone είναι ελλειπή.

Edited by ninios
Link to comment
Share on other sites

τελικα τι γινεται με την ιντελ ρε γμτ

τι ειναι καλυτερο να κανεις ? να πας σε Χ99 ? η να παρεις Ζ97 κ να περιμενεις να ερθει ο 5775C ?

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν το περιμενες απο την intel αυτο? εδω και 10 χρονια ειναι κολλημενη γυρω απο τα 3ghz

3. Δεν νομιζω να υποστηριζει μονο Low voltage. Αν και τα bga ειναι για laptops που δεν ειναι και σπανιο το L

ειμαστε στο τικ ή στο τοκ τωρα γιατι χαθηκα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αλλάζει γενικά η φιλοσοφία στους υπολογιστές. Πάμε σε μικρότερα σε μέγεθος και κατανάλωση συστήματα, βλέπε intel nuc. Άλλωστε ακόμα και ένας τετραπύρηνος επεξεργαστής 5ετίας (και βάλε, q6600..) είναι αρκετός για το 95% των χρηστών. Προς τα εκεί κοιτάει και η intel και η AMD....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αλλάζει γενικά η φιλοσοφία στους υπολογιστές. Πάμε σε μικρότερα σε μέγεθος και κατανάλωση συστήματα, βλέπε intel nuc. Άλλωστε ακόμα και ένας τετραπύρηνος επεξεργαστής 5ετίας (και βάλε, q6600..) είναι αρκετός για το 95% των χρηστών. Προς τα εκεί κοιτάει και η intel και η AMD....

εγω το βλεπω λιγο αλλιως

μας πανε σε μικροτερα σε μέγεθος και κατανάλωση συστήματα γιατι ειναι πιο φθηνα στην παραγωγη, αποφερουν μεγαλυτερο κερδος και δεν χρειαζεται και σχεδον καθολου επιπλεον επενδυση στο r&d διοτι το ειναι το ιδιο r&d με τα λαπτοπ

η τεχνολογια ποτε δεν σταματαει να εξελίσσεται ουτε οι αναγκες για πιο γρηγορα μηχανηματα. εξ'ορισμου.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το βασικο που τους ενδιαφερει, δηλαδη φθηνο στην πραγωγη.

βεβαια το r&d πιστευω οτι συνεχιζει να ειναι υψηλο αν κρινουμε και απο τα προβληματα που εχουν αντιμετωπισει διαφορες εταιριες. ηδη επρεπε να εχουμε δει προιοντα σε αυτη την κλιμακα. παρακατω εχει μερικους πινακες για τα κοστοι, στο περιπου παντα.

το κοστος p/W πρεπει να ενδιαφερει κυριως τις εταιριες που στηνουν server και w/s, γι' αυτο φτιαχνουν και xeon 18cores με τεραστιες cache.

τι διαφορα σε καταναλωση θα δει ο μεσος χρηστης αν στησει εναν fx 6300(95w) σε σχεση με εναν broadwell?

AnandTech | Intelʼs 14nm Technology in Detail

επισης οσον αφορα την σχεδιαση των sandy

Intelʼs ring interconnect is a good example of design efficiency. A ring topology is not the highest performance option, but it is the simplest and easiest from a validation and design stand point. More importantly, it is easily scalable across different generations and target markets. While this may not be the right choice for architectures which primarily focus on performance (e.g. IBMʼs PowerPC), it seems very reasonable for a company that must appeal to a large variety of customers and consumers.

http://www.realworldtech.com/sandy-bridge-circuits/2/

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγγραψα και παραπάνω, μείωση συχνότητας ή και μείωση της μνήμης cache, θα έχει σαν αποτέλεσμα μείωση των επιδόσεων. Υπάρχουν βέβαια και δεύτερες σκέψεις:

1. Τα στοιχεία που παρουσιάζονται στο VR-Zone είναι ελλειπή και ότι θα υπάρξουν και άλλες εκδόσεις με ανεβασμένα ρολόγια και cache.

2. Έχουν κάνει βελτιώσεις στους Broadwell, ώστε να εξισορροπήσουν τη χασούρα.

3. Επόμενη γενιά επεξεργαστών με χειρότερες επιδόσεις, με μόνο κέρδος την μειωμένη κατανάλωση, δεν έχει ξανασυμβεί στην Ιντελ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στα τικ - τοκ της Ιντελ συμβαίνουν τα εξής:

Κάθε φορά που βελτιώνουν την αρχιτεκτονική, μπορούν να πετύχουν ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις, με χαμηλότερη συχνότητα και τότε μειώνουν τη συχνότητα και μειώνεται και το tdp.

Όταν βελτιώνουν-μειώνουν τα nm, η αύξηση των επιδόσεων προκύπτει από την αύξηση των ρολογιών που μπορούν να κάνουν, λόγω μειωμένων απωλειών, ώστε το tdp να παραμείνει περίπου σταθερό.

Τώρα με τους Broadwell, κανονικά θα έπρεπε να αυξήσουν τα ρολόγια, για να έχουν καλύτερες επιδόσεις ενώ αργότερα με τους sky, να μειώσουν τα ρολόγια.

Εκτός και αν στα 14nm αντιμετώπισαν δυσκολίες.

Edited by ninios
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά η Intel θέλει να σας σπρώξει στην νέα πλατφόρμα 1151 για να πάρετε και μητρική και επεξεργαστή(skylake) αλλά και DDR-4 μνήμες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά η Intel θέλει να σας σπρώξει στην νέα πλατφόρμα 1151 για να πάρετε και μητρική και επεξεργαστή(skylake) αλλά και DDR-4 μνήμες. ;)

Εμένα με έσπρωξε ήδη :hehe: Το Σεπτέμβρη με το καλό πάω σε Skylake + DDR4 :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now