MetallicGR

Επίσημη αποκάλυψη των Intel Broadwell Desktop CPUs

Recommended Posts

Επειδή εγώ ξεκίνησα να γράφω για δροσερούς Broadwell:

1. ΔΕΝ έγραψα για πολλά reviews

2. ΔΕΝ έγραψα για o/ced reviews

3. ΔΕΝ έγραψα ότι ξέρουμε ήδη τόσα για την thermal συμπεριφορά τους

4. ΕΓΡΑΨΑ για μια γενική αίσθηση από το παραπάνω review όπου τα τελευταία λόγια είναι:

"If the performance-to-power consumption ratio is taken into account, then Broadwell stays significantly cooler."

5. Βέβαια με τις συνθήκες των παραπάνω μετρήσεων, δεν μπορεί να βγει ακόμη κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Edited by ninios
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ ξεκίνησα να γράφω για δροσερούς Broadwell:

1. ΔΕΝ έγραψα για πολλά reviews

Από ότι βλέπω στα review...

2. ΔΕΝ έγραψα για o/ced reviews

3. ΔΕΝ έγραψα ότι ξέρουμε ήδη τόσα για την thermal συμπεριφορά τους

Indeed.

4. ΕΓΡΑΨΑ για μια γενική αίσθηση από το παραπάνω review

Γενική αίσθηση με τριπλό ψυγείο που δεν μας δίνει νούμερα από τους προηγούμενους; Πως;

5. Άρα μάλλον ξέρω τι γράφω.

Δεν είπα εγώ το αντίθετο, την συνέχεια των post μας σχολίασα. Για να ξέρει τι βλέπει όποιος κοιτάξει τελευταία σελίδα. No shots fired.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

1. Στο 5. έχει γίνει ήδη διόρθωση που εκφράζει καλύτερα αυτό που πιστεύω και προτείνω να ξαναδιαβαστεί το #26 καθώς η απάντησή σου ήταν στο δρόμο.

2. Έγραψα σωστά "review..." και όχι "reviews" δεν πρόσεξα όμως το "στα" που έπρεπε να είναι "στο"

3. Μόνο αν δεχόμουνα ότι το άρθρο από tomsHARDWARE είναι άχρηστο στο σημείο αυτό που αναφέρεται στις θερμοκρασίες, δεν θα το διάβαζα.

Edited by ninios
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι πράγματι από Broadwell-C desktop socket LGA 1150;

Από τα στοιχεία πάνω στο βγαλμένο καπάκι μπορείτε να καταλάβετε;

Edited by ninios
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι πράγματι από Broadwell-C desktop socket LGA 1150;

Από τα στοιχεία πάνω στο βγαλμένο καπάκι μπορείτε να καταλάβετε;

Yep Broadwell ES. Δε ξέρω που τον βρήκε ο [MENTION=4651]Nickzzz[/MENTION] :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Άρα, μάλλον βγαίνει το συμπέρασμα, ότι όταν τα ενσωματωμένα γραφικά δυναμώνουν αναγκαστικά πρέπει να πάνε σε 2ο die.

Ελπίζω στους Skylake, λόγω υποδεέστερων γραφικών, να υπάρχει ένα τσιπάκι και να μην εμφανιστεί το φαινόμενο που απεύχεται ο [MENTION=53]Wizard![/MENTION].

Edited by ninios
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχουν και δεύτερες σκέψεις:

1. Καλύτερα τα γραφικά να βρίσκονται σε 2ο τσιπάκι, γιατί έτσι ψύχεται καλύτερα και δεν επιβαρύνει τον πυρήνα της CPU. Δηλαδή μεγαλύτερη επιφάνεια, άρα καλύτερη αποβολή θερμότητας.

2. Ακόμη και να απενεργοποιηθεί μέσω BIOS, η μάζα της GPU-Mνήμης επειδή έρχεται σε επαφή με το υπόλοιπο τμήμα του ημιαγωγού της CPU, λειτουργεί ως μονωτικό και δυσκολεύει την ψύξη.

Όμως με 2ο τσιπάκι μεγαλώνει το κόστος κατασκευής, το οποίο τελικά περνάει στον καταναλωτή και αυξάνει την τιμή του τελικού προϊόντος.

Edited by ninios
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι πράγματι από Broadwell-C desktop socket LGA 1150;

Από τα στοιχεία πάνω στο βγαλμένο καπάκι μπορείτε να καταλάβετε;

Ναι από broadwell είναι, νομίζεις οτι κάνω πλάκα; Με απογοητεύεις..:(

Yep Broadwell ES. Δε ξέρω που τον βρήκε ο @Nickzzz :shifty:

Έχω άκρες και βρίσκω.. :shifty:

Άρα, μάλλον βγαίνει το συμπέρασμα, ότι όταν τα ενσωματωμένα γραφικά δυναμώνουν αναγκαστικά πρέπει να πάνε σε 2ο die.

Ελπίζω στους Skylake, λόγω υποδεέστερων γραφικών, να υπάρχει ένα τσιπάκι και να μην εμφανιστεί το φαινόμενο που απεύχεται ο @Wizard!.

Dude τα γραφικά ΔΕΝ είναι στο ξεχωριστό τσιπάκι. Η εξτρά μνήμη για τα γραφικά είναι. Δεν διάβασες την αρχική είδηση που είχε και εικόνες που φαίνεται οτι τα γραφικά είναι στο die μαζί με τον επεξεργαστή; Προσβάλλεις τον newsposter έτσι. Δεν είναι σωστά πράματα αυτά..:(

Και στους Skylake 99% κάτι παρόμοιο θα γίνει αν θέλουν να βγάλουν έκδοση με δυνατά ενσωματωμένα γραφικά.

Edited by Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα;

Μόνο η μνήμη είναι;

Πάντως σε προηγούμενες γενιές, νομίζω ότι υπήρχε στο 2ο die και η μνήμη και τα γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα;

Μόνο η μνήμη είναι;

Πάντως σε προηγούμενες γενιές, νομίζω ότι υπήρχε στο 2ο die και η μνήμη και τα γραφικά.

Τα γραφικά είναι ενσωματωμένα με το CPU, το δεύτερο chip είναι η L4 eDRAM.

BDW-H-Map_575px.png

BDW%20Chips_678x452.jpg

edit: Οι πρώτοι Intel Westmare 32nm (Core i3 5xx) είχαν τα γραφικά σε δεύτερο chip αλλά μόνο γραφικά όχι μνήμη.

First32nmWestmereProducts.png

Edited by Aten-Ra
Link to comment
Share on other sites

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--> Ευχαριστώ πάρα πολύ κάποιους, που με πνεύμα αλτρουισμού, χωρίς κανένα ίχνος εμπάθειας προσφέρουν τις απεριόριστες γνώσεις τους και τον πολύτιμο χρόνο τους, για να ενημερώσουν μέλη και επισκέπτες του forum, που βρίσκονται σε τόσο χαμηλό επίπεδο τόσο από πλευράς γνώσεων όσο και συμπεριφοράς. Εύχομαι ολόψυχα να συνεχίσουν με παρόμοια διδακτικό τρόπο και στο μέλλον. :shifty:

Ελπίζω η πολύωρη διακοπή της λειτουργίας του forum, πέρα από κάποιες ασήμαντες απώλειες σε αναρτήσεις, να μην είχε άλλες σοβαρότερες επιπτώσεις.

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]-->

Link to comment
Share on other sites

Intel Core i7-5775 Overclocking Expectations:


  • 4,1 GHz – 1,225V
  • 4,2 GHz – 1,3V
  • 4,3 GHz – 1,35V
  • 4,4 GHz – 1,475V
  • 4,6 GHz and beyond – 1,6V (not recommended for normal use)

With the Intel Core i7-5775C running at 4,3 GHz with 1,35V to the core we hit 68oC on the Corsair Hydro Series H105 CPU Water Cooler that we were using on the test bench.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now