nikpoth

Βοηθεια για oc 24/7

Recommended Posts

για σας παιδιά.χρειάζομαι βοήθεια για να κάνω σταθερό το σύστημα μου.οποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχάριστο.setup:Core2Duo E8500 -Mobo:Asus P5Q Deluxe -4x1GB Kit Corsair DDR2 800Mhz 4-4-4-12 δώστε μου καμια πρόταση για αλλαγές.

ρuθμισις βίος:

AI Overclock tuner: Manual

CPU Ratio Setting: auto

FSB Strap to North Bridge: Auto

FSB Frequency: 400

PCI-E Frequency: 100

DRAM Frequency: DDR2-801

DRAM CLK Skew on Channel A1: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel A2: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel B1: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel B2: AUTO

DRAM Timing Control: manual

CAS# Latency: 5

DRAM RAS# to CAS# Delay: 5

DRAM RAS# Precharge: 5

DRAM RAS# Activate to Precharge: 15

RAS# to RAS# Delay : AUTO

Row Refresh Cycle Time: 55

Write Recovery Time: AUTO

Read to Precharge Time: AUTO

READ to WRITE Delay (S/D): AUTO

Write to Read Delay (S): AUTO

WRITE to READ Delay (D): AUTO

READ to READ Delay (S): AUTO

READ to READ Delay (D): AUTO

WRITE to WRITE Delay (S): AUTO

WRITE to WRITE Delay (D): AUTO

WRITE to PRE Delay: AUTO

READ to PRE Delay: AUTO

PRE to PRE Delay: AUTO

ALL PRE to ACT Delay: AUTO

ALL PRE to REF Delay: AUTO

DRAM Static Read Control: Disabled

DRAM Read Training: Disabled

MEM. OC Charger: AUTO

AI Clock Twister: LIGHT

AI Transaction Booster: MANUAL

C/P : A1 A2 A3 | B1 B2 B3

LVL : 09 09 09 | 09 09 09

CPU Voltage: 1.2

CPU GTL Voltage Reference (0/2): AUTO

CPU GTL Voltage Reference (1/3): AUTO

CPU PLL Voltage: 1.52

FSB Termination Voltage: 1.24

DRAM Voltage: 1.9

NB Voltage: 1.24

NB GTL Reference: AUTO

SBridge Voltage: AUTO

PCIE SATA Voltage: AUTO

Load Line Calibration: Enabled

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Clock Skew : Auto

NB Clock Skew : Auto

CPU Margin Enhancement: Optimized

Advance CPU Settings

CPU Ratio Setting: 9.5

C1E Suppport: Disabled

Max CPUID Value Limit: Disabled

Intel® Virtualization Tech: Disabled

CPU TM Function: Disabled

Execute Disable Bit: Enabled

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι με αυτές τις ρυθμίσεις δεν είσαι σταθερός;

Αν η απάντηση είναι θετική (αν και περίεργο μου φαίνεται) άρχισε να ανεβάζεις σιγά σιγά την τη του επεξεργαστή.

Οι μνήμες σου άνετα πάνε με 4άρια timings στην τάση που δίνει ο κατασκευαστής (ίσως να παίξουν και με μικρότερη).

Link to comment
Share on other sites

βγάζει prime 4 ώρες με core1: 59 core2: 58 βαθμούς.απλά επειδή δεν έχω γνώσης στο αντικείμενο έλεγα να μιλήσουν οι πιο έμπειρη στο oc.πιο πολύ τα ρεύματα με ανησυχούν.θα δοκιμάσω και 4αρια τορα. ποσο ρεύμα λες?2.1 λέει ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

Τα ρεύματα σου είναι μια χαρά όπως και οι θερμοκρασίες. Αν θες μπορείς να τεστάρεις κάθε φορά και με λίγο λιγότερο ρεύμα για να βρεις το ελάχιστο.

Το ίδιο ισχύει και για την τάση των μνημών. Με 2.1 οφείλουν να παίξουν απροβλημάτιστα. Από κει και πέρα δοκιμάζεις και βλέπεις αν έχεις προβλήματα με λιγότερο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς. Είσαι στα 3,8ghz ή στα 3,6? Επειδή στην υπογραφή γράφεις 3,6 ενώ στις ρυθμίσεις βλέπω πολλαπλασιαστή 9,5 και fsb 400. Αν είσαι στα 3,8 πρέπει να ανεβάσεις λίγο τάση του επεξεργαστή μάλλον. Αυτός που είχα εγώ Q807Α έφτανε με 1,2ν τα 3,7 και μετά ήθελε λίγο ανέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς. Είσαι στα 3,8ghz ή στα 3,6? Επειδή στην υπογραφή γράφεις 3,6 ενώ στις ρυθμίσεις βλέπω πολλαπλασιαστή 9,5 και fsb 400. Αν είσαι στα 3,8 πρέπει να ανεβάσεις λίγο τάση του επεξεργαστή μάλλον. Αυτός που είχα εγώ Q807Α έφτανε με 1,2ν τα 3,7 και μετά ήθελε λίγο ανέβασμα.

έχεις δίκιο φιλε,το διόρθωσα.ποσο λες να δοκιμάσω v.core?τα υπόλοιπα πως τα βλέπεις?έχω ανεβάσει κάτι υπερβολικά?

Link to comment
Share on other sites

Ρεύμα 2.1 οι μνήμες δεν το χρειάζονται. Το 1,9 που δίνεις στις ρυθμίσεις σου είναι μια χαρά. Αν και νομίζω ότι και με 1,8 θα δουλεύει μια χαρά. Γράφεις πιο πάνω ότι βγάζεις 4 ώρες prime. Είναι με αυτές τις ρυθμίσεις? Αν ναι, τότε είσαι μια χαρά σταθερός και δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σου. Το prime γενικά το δοκιμάζεις για κανένα 45λεπτο για να βρεις μια αρχική σταθερότητα και αφού καταλήξεις στη συχνότητα στην οποία δε σταθεροποιείται με τίποτα για 45 λεπτά, κατεβαίνεις μέχρι εκείνη που σταθεροποιείται, και μετά αρχίζεις να ψάχνεις πιο αναλυτικά το θέμα των ρευμάτων. Ξεκαθάρισε μου απλά αν είσαι με αυτές τις ρυθμίσεις 4 ώρες σταθερός στο prime και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για τις αρχικές σου ρυθμίσεις. Το 1,2V στον επεξεργαστή μου φαίνεται λίγο. Ακόμα και με το Load Calibration υπάρχει κάποιο Vdroop. Δώσε λίγη τάση.

Link to comment
Share on other sites

Ρεύμα 2.1 οι μνήμες δεν το χρειάζονται. Το 1,9 που δίνεις στις ρυθμίσεις σου είναι μια χαρά. Αν και νομίζω ότι και με 1,8 θα δουλεύει μια χαρά. Γράφεις πιο πάνω ότι βγάζεις 4 ώρες prime. Είναι με αυτές τις ρυθμίσεις? Αν ναι, τότε είσαι μια χαρά σταθερός και δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σου. Το prime γενικά το δοκιμάζεις για κανένα 45λεπτο για να βρεις μια αρχική σταθερότητα και αφού καταλήξεις στη συχνότητα στην οποία δε σταθεροποιείται με τίποτα για 45 λεπτά, κατεβαίνεις μέχρι εκείνη που σταθεροποιείται, και μετά αρχίζεις να ψάχνεις πιο αναλυτικά το θέμα των ρευμάτων. Ξεκαθάρισε μου απλά αν είσαι με αυτές τις ρυθμίσεις 4 ώρες σταθερός στο prime και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε.

με αυτές της ρύθμισις τρέχω prime.μου φαίνεται περίεργο που το prime 4ώρες δεν έβγαλε error,το super pi όμως δεν αποκρίνεται στο 1Μ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για τις αρχικές σου ρυθμίσεις. Το 1,2V στον επεξεργαστή μου φαίνεται λίγο. Ακόμα και με το Load Calibration υπάρχει κάποιο Vdroop. Δώσε λίγη τάση.

μέχρι ποσο να δώσω για normal θερμοκρασίες?τώρα είμαι 31 και σε foul load 45

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κομμάτι έχεις. Έχω δει κομμάτια που ακόμα και για 4GHz θέλουν 1,35V που είναι αρκετά μεγάλη. Δώσε 1,25 καθαρά για αρχή, μπέντσαρε και πες μας. Τι λειτουργικό έχεις??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κομμάτι έχεις. Έχω δει κομμάτια που ακόμα και για 4GHz θέλουν 1,35V που είναι αρκετά μεγάλη. Δώσε 1,25 καθαρά για αρχή, μπέντσαρε και πες μας. Τι λειτουργικό έχεις??

vista 32 bit

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ψιλιάστηκα!! Αυτά τα windows έχουν πρόβλημα με το pi. Κολλάει μερικές φορές. Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και σε σένα. Κάπου είχα διαβάσει πως το διορθώνεις, αλλά δε θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές μου έχι συμβεί να κολλήσει το superpi στα vista 64 γίνεται την πρώτη και δεύτερη φορά που το τρέχω μετά από το ξεκίνημα του λειτουργικού. Μετά δουλεύει κανονικά. Δοκίμασε 5-6 φορές να το τρέξεις. Το πρόβλημα αυτό πάντως όντως εμφανίζεται στα 32μπιτα vista. Άλλες λύσεις είναι η απενεργοποίηση του ήχου από το services.msc, με απενεργοποίηση του aero και με απενεργοποίηση των themes πάλι από το services.msc. Σε κάποιους λειτουργεί όταν σύρουν το παράθυρο του superpi και το δεύτερο παραθυράκι που βγαίνει αφού διαλέξεις τα ψηφία, στην πάνω δεξιά πλευρά της οθόνης. Αφού με αυτές τις ρυθμίσεις είσαι 4 ώρες σταθερός και έχεις και τόσο χαμηλή θερμοκρασία, δε νομίζω ότι χρειάζεται να αυξήσεις τάση. Είσαι μια χαρά. Μάλλον συχνότητα πρέπει να αυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now