MetallicGR

Κερδίζουν αργά έδαφος τα Windows 10

Recommended Posts

χμμμμμμμ δηλαδη , αν τα απενεργοποιήσεις από τα services δηλαδή τι θα γίνει θα ανοίξουν μονά τους; :D

τα έχω πειρατικά και σκέφτομαι να τα αγοράσω γιατί ισχύει δεν μπορείς να κρυφτείς από updates ούτε και απο πειρατεία λένε ότι υπάρχει detection σε ότι κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

τα έχω πειρατικά και σκέφτομαι να τα αγοράσω γιατί ισχύει δεν μπορείς να κρυφτείς από updates ούτε και απο πειρατεία λένε ότι υπάρχει detection σε ότι κάνεις.

Δέν πιστεύω οτι δέν μπορεί να κλίση το update και τα detections...

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμμ δηλαδη , αν τα απενεργοποιήσεις από τα services δηλαδή τι θα γίνει θα ανοίξουν μονά τους; :D

Δεν ξέρω να σου πω, καθώς είναι μαύρο κουτί, είναι πιθανό η απενεργοποίηση να είναι Placebo. Ακόμα και στα 8, που απενεργοποίησα τα Updates από την εγκατάσταση, ξαφνικά τον Ιούλιο μου πετάχτηκε μήνυμα για τα Windows 10... Πώς έγινε αυτό???

Link to comment
Share on other sites

http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/windows-10/h-%cf%84%ce%b5%cf%87%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%cf%85%cf%80%ce%bf%cf%83%cf%84%ce%ae%cf%81%ce%b9%ce%be%ce%b7-%ce%bf%cf%81%ce%b9%cf%83%ce%bc%ce%ad%ce%bd%cf%89%ce%bd-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%b1%cf%83%cf%84%cf%8e%ce%bd-pc-r10440

Απο διπλανό φόρουμ! :hehe:

Πάντως και σε μας στην δουλειά εσκασε μύνημα να μην αναβαθμισουμε σε καμία περίπτωση!

Σιγά βέβαια μην αναβαθμιζα εγω κανα pc στην δουλειά να τρέχω μετα! :P

Venisk δεν πείθουν ακομα τα 10ρια ρε γατάκι! Κάνε καμία καμπάνια!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν ποτέ επισήμως η ms βγάλει patch που απενεργοποιεί του 20-30 τρόπους με τους οποίους παρακολουθεί το pc μας (μέχρι και τους κωδικούς του wifi μας παίρνουν!!!!!) και αν δεν αλλάξει η απαράδεκτη eula που υπογράφεις ότι δέχεσαι να σου παίρνουν όλα τα δεδομένα και να τα δίνουν όπου θέλουν, 10 δεν πρόκειται να βάλω.

acer-791027_1920_emsisoft_small-730x487.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος ψαρώνει με το παραμικρό, λες και δεν μπορούν να σε παρακολουθούν με ότι και να αγοράσεις..και ποιος είσαι στην τελική για να σε παρακολουθήσουν? Έμπορος ναρκωτικών ή όπλων? Κάθε φορά που βγαίνει μια φήμη ότι σε παρακολουθούν μπαίνεις στο fb και το συζητάς, η ειρωνεία στα καλύτερα της :hehe:

Γενικά μιλάω όχι σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Η selfie για παράδειγμα στα κινητά πιστεύω ότι έγινε της μόδας για να μπορεί η εταιρεία που σε παρακολουθεί να σε δει με την μια, και γιατί να μην μπορεί? Πετάξτε τα κινητά σας λοιπόν :) Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να πάμε στις σπηλιές! :hehe:

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι να 'ναι από άτομα που δεν καταλαβαίνουν τις επιπτώσεις της παραχώρησης των ελευθεριών μας. Μερικοί θα αντιδράσουν όταν φτάσουμε σε οργουελικές κοινωνίες, άλλοι θα είναι για πάντα καναπεδάτοι. Η επόμενη γενιά όμως θα την πληρώσει από τους απαίδευτους ωχαδερφιστές του σήμερα....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος ψαρώνει με το παραμικρό, λες και δεν μπορούν να σε παρακολουθούν με ότι και να αγοράσεις..και ποιος είσαι στην τελική για να σε παρακολουθήσουν? Έμπορος ναρκωτικών ή όπλων? Κάθε φορά που βγαίνει μια φήμη ότι σε παρακολουθούν μπαίνεις στο fb και το συζητάς, η ειρωνεία στα καλύτερα της :hehe:

Γενικά μιλάω όχι σε σένα.

Εσύ αυτό καταλαβαίνεις από τις μέρες που ζούμε? Ότι κόπτονται για τους εμπόρους ναρκωτικών ή όπλων? Μαζικός έλεγχος και διαμόρφωση συνειδήσεων τους απασχολεί και εξαφάνιση της κάθε μορφής ελευθερίας που δεν είναι μέρος του μεγάλου σχεδίου.... Οι έμποροι όπλων και ναρκωτικών ξεπλένουν χρήμα με τις ευλογίες του συστήματος γιατί αυτοί είναι και οι χρηματοδότες του...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα ηθελα εγω ηταν ολη αυτη η παρακολουθηση να ηταν κατ'επιλογη

πχ παρτο free και εχε ανοιχτη την παρακολουθηση

η πληρωσε το και απενεργοποιησε την

προσωπικα ετσι θα το αγοραζα. αλλιως δεν με βλεπω να βαζω 10 ποτε

Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα ρε Βασίλη, μα γιατί υπερβάλετε έτσι? Γιατί ρε φίλε να σε παρακολουθήσουν, ποιος είσαι? Άμα δεις πόσο μπάλα και smooth θα τα ξεχάσεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες, είναι αστείο να λες το 2015 δεν έβαλα windows 10 για να μην με παρακολουθούν.

Για μένα δεν είναι καθόλου αστείο. Ξέρω ότι τα προσωπικά μου δεδομένα δεν είναι στις μέρες μας και τόσο "προσωπικά" και έχω λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για να τα προστατέψω όσο μπορώ. Αυτό δε σημαίνει ότι θα ανοίξω την πόρτα μου στα win 10 που είναι ό,τι χειρότερο στο θέμα αυτό, με τη λογική "έλα μωρέ, αφού ούτως ή άλλως μας παρακολουθούν". Ως χρήστης και καταναλωτής επιλέγω να αντισταθώ και να στείλω μήνυμα. Δυστυχώς ή άποψή σου (μαζί με την άγνοια των περισσότερων) είναι επικρατούσα και γι' αυτό το λόγο θα τα βρούμε όλα μπροστά μας, αλλά θα είναι αργά....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα ρε Βασίλη, μα γιατί υπερβάλετε έτσι? Γιατί ρε φίλε να σε παρακολουθήσουν, ποιος είσαι? Άμα δεις πόσο μπάλα και smooth θα τα ξεχάσεις όλα.

χρειαζεται να ειμαι καποιος?

απλα δεν συμφωνω με αυτη την τακτικη και απλα "φευγω"

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν είναι καθόλου αστείο. Ξέρω ότι τα προσωπικά μου δεδομένα δεν είναι στις μέρες μας και τόσο "προσωπικά" και έχω λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για να τα προστατέψω όσο μπορώ. Αυτό δε σημαίνει ότι θα ανοίξω την πόρτα μου στα win 10 που είναι ό,τι χειρότερο στο θέμα αυτό, με τη λογική "έλα μωρέ, αφού ούτως ή άλλως μας παρακολουθούν". Ως χρήστης και καταναλωτής επιλέγω να αντισταθώ και να στείλω μήνυμα. Δυστυχώς ή άποψή σου (μαζί με την άγνοια των περισσότερων) είναι επικρατούσα και γι' αυτό το λόγο θα τα βρούμε όλα μπροστά μας, αλλά θα είναι αργά....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Άποψη σου, σεβαστή αλλά δεν συμφωνώ, δεν θα κάτσω να ζήσω τ ζωή μου μέσα στο φόβο μήπως με παρακολουθούν και να τρέχω να κρύβομαι με κάθε τρόπο..θα δούμε σε λίγα χρόνια αν αλλάξει κάτι εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε νταξ αυτό με την παρακολούθηση μπορεί να διορθώνεται με xtra software, το άλλο που ντε και καλά αναβαθμίζει drivers μονο του με το έτσι θέλω? ακόμα και αν κλείσεις τα auto updates που το πας? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το τι δεδομένα συλλέγουν δεν είναι μαύρη μαγεία για όποιον διαθέτει ένα router της προκοπής και μπει στον κόπο να κάνει ένα ψαχτεί με ένα packet analyzer.

Το δε "δεν κάνω κάτι κακό, ας με παρακολουθήσουν" είναι διαχρονικό αριστούργημα αφέλειας. Δεν συλλέγουν δεδομένα για να προλάβουν κανένα κακό. Οι εταιρίες συλλέγουν δεδομένα για πιο efficient διαφήμιση και τα κράτη για εξουσιαστικούς λόγους. Και στις μέρες μας που η γραμμή μεταξύ κρατών και εταιριών ξεφτίζει, βράσε ρύζι.

Έκανα ρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απαλαγείς από κάθε είδους παρακολούθηση στο PC σου:

  1. Αγοράζεις Motherboard με HW IOMMU
  2. Εγκαταστείς Linux
  3. Εγκαταστείς Windows Μέσα σε Virtual Machine στα Linux
  4. Κάνεις VGA Passthrough στην Intel R9 980ti σου, και αφήνεις την iGPU για τα Linux
  5. Φιλτράρεις την κίνηση του Virtual Machine
  6. Παίζεις τα Games και τα Προγράμματα στο Virtual Machine στο 100% της απόδωσης.

Δεν είναι εύκολο, αλλά όποιος θέλει να απαλλαγεί πραγματικά από αυτές τις μ***ιες, η λύση υπάρχει.

Προσεχώς θα το δοκιμάσω και εγώ (μόλις βρω μια 2η Low profile GPU για τα Linux).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now