AN7

AMD Phenom II 920 & 940 Review: Μπορεί η AMD να ανταγωνιστεί επιτέλους την Intel?

Recommended Posts

Έχεις καεί όσο δεν πάει...ΑΛΛΑ..δεν έχεις βάλει bench σε SQL Database και σε SAP Transactions :hehe:

Μπράβο ρε Άκη, δεν νομίζω να έχει να πέι κανένας τίποτα τώρα...όχι ότι έιχε πρίν...απλά μερικοί τρώγονται με τα μουστάκια τους.... :P

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καεί όσο δεν πάει...ΑΛΛΑ..δεν έχεις βάλει bench σε SQL Database και σε SAP Transactions :hehe:

Μπράβο ρε Άκη, δεν νομίζω να έχει να πέι κανένας τίποτα τώρα...όχι ότι έιχε πρίν...απλά μερικοί τρώγονται με τα μουστάκια τους.... :P

Ρε γμτ,και το σκεφτόμουν αυτό για το SAP Transactions που το συζητάνε και πολύ κι όλας :hehe:

Δεν έχω καεί απλά....

Σκέψουν ότι τώρα που τελείωσα ουσιαστικά,σκέφτομαι τι θα κάνω όλη τη μέρα που δεν έχω να τρέξω τίποτα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν θελετε να το κανετε πιο official, sysmark χρειαζεται να βαλεται.

Το SAP ναι, αλλα ειναι για σερβερ πιο πολυ και οχι για τερματικα.

Ωρε Βασιλη το εχεις παρει το αναθεματισμενο. :call:..

Η αγορα, benchmark wise κοιταει: για τερματικα sysmark04 + 07preview μερικοι vantage,

για σερβερ generic SPECfp, SPECint + TPC_C_H (oracle) και απο εκει και περα πας σε ISV based που ειναι ειδικευμενα για ενα πχ SAP. :)

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ανάμεσα από ι7 και P2 μέχρι και χθες και τελικά αποφάσισα (με βοήθησε και ένα πουλάκι) ότι και να τα έχεις τα $$ δεν αξίζει την διαφορά ο i7...

Τελικά τα καινούργια αποτελέσματα δεν το διέψευσαν... πραγματικά π P2, αξίζει και το τελευταίο cent... :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα μόνο δεν μπορώ να καταλάβω.

Γιατί όλα σχεδόν τα benchmarks επιμένουν να υποστηρίζουν hyperthreading, τη στιγμή που τα real life προγράμματα από όσο ξέρω δεν το υποστηρίζουν στη συντριπτική πλειοψηφία τους?

Μπορεί όμως και να κάνω λάθος στην εκτίμηση του ποσοστού των προγραμμάτων που χρησιμοποιούν hyperthreading.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα έλεγα ότι οι ι7 είναι καλύτεροι μόνο στα μετροπρογράμματα και όχι στις real life εφαρμογές.

Το σημαντικότερο στοιχείο όμως και των δύο βασικών αντιπάλων είναι ο ενσωματωμένος controller, που δίνει την αίσθηση της άμεσης απόκρισης.

Δηλαδή θα πατάμε κλικ και δεν θα περιμένουμε πότε θα δεήσει να σκεφτεί ο επεξεργαστής.

Ένα άλλο σημείο που έχει σημασία είναι ο υπερχρονισμός.

Αργά ή γρήγορα θα έχουμε μετάβαση των AMD σε τεχνολογία hi k metal gates.

Μέχρι τότε οι Intel θα υπερχρονίζουν καλύτερα.

Τέλος, η θερμοκρασία για μένα είναι ο κυριότερος παράγοντας.

Υποπτεύομαι έντονα ότι οι ι7 εδώ χάνουν αρκετά από τους phenom.

Στο σημείο αυτό, δεν μπορούμε να στηριζόμαστε σε μετρήσεις από προγράμματα.

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να διαπιστώσουμε τη θερμοκρασία ενός επεξεργαστή (πχ, θερμόμετρο) και θα ήθελα να δω κάτι τέτοιο στο test υπερχρονισμού.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν και λιγο καθυστεριμενα :P

ΠΑΡΑ πολυ καλη δουλεια.μπραβο πολυ ωραια.κατατοπιστικοτατη τελειως.

Τωρα το ειδα και τα διαβασα ολα τα posts.

Αυτο που αναφερθηκε και το ειπαν κιαλλοι το ειχα σκεφτει και εγω ενω διαβαζα το review..

Ενα higher is better η lower is better θα βοηθαγε αρκετους νεους.

Κατα τα αλλα πολυ καλη δουλεια και να συνεχιζετε ετσι.

Υ.Γ τον επεξεργαστη μου θελω.τον ειχα ξεχασει ρε οτι τον ειχες εσυ.χαχαχα:P

Link to comment
Share on other sites

Worry not, ετοιμάζω τα καινούρια διαγράμματα για το πολύ σημαντικό Clock-2-Clock συγκριτικό και όλα εμπεριέχουν όσα μας τονίσατε :D :D

Μιλάμε θα γίνει τρελό Review ε, πολύ χρήσιμα συμπεράσματα - Stay tuned, μακάρι να το προλάβω απόψε ;)

edit: ο Άκης παίζει να κοιμάται και να ονειρεύεται Benches, εγώ βλέπω νούμερα παντού :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, με πορδές δε βάφονται αυγά.

Σας βγαίνει μεν το λάδι, αλλά κάνατε μια εξαιρετική δουλειά και όχι μόνο για τα Ελληνικά δεδομένα.

lol, Μάριε, έχει πλάκα πως θα δει αυτό το post ένας ξένος, από αυτούς που μπαίνουν εδώ τις τελευταίες μέρες, με το google translation, ελληνικά rulez... :hehe:

asqmynasjdeammqzne66.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες σε ποια συχνότητα έτρεχαν και σε τι χρονισμούς στα τρία συστήματα?

Επίσης στο cinebench πρέπει να είναι λάθος η μέτρηση του core i7.

Μοιάζει να είναι από 64bit Vista.

Τα υπόλοιπα ταιριάζουν με τις τιμές από ένα άλλο review που είδα (συγκρίνει default PII 940 - Core i7 940 και QX9770 @3.2GHz)

http://my.ocworkbench.com/2008/asrock/ASRock-AOD790G-128M-running-Phenom-II-X4-940-overclocking/Phenom_II_Cinebench10-9.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now