AN7

AMD Phenom II 920 & 940 Review: Μπορεί η AMD να ανταγωνιστεί επιτέλους την Intel?

Recommended Posts

έχει γίνει γνωστό,έγινε λάθος με τα νούμερα που είχα από x64 και κατα λάθος τα περάσαμε και εδώ.

Τα διαγράμματα φτιάχτηκαν εδώ και ώρα με τα σωστά νούμερα

Link to comment
Share on other sites

κάπου το είχα γράψει

1066 για τον deneb

1066 για τον kentsfield λόγο 266mhz fsb και ο μέγιστος divider ήταν αυτός.

και για nehalem/yorkfield αν θυμάμαι καλά 1333

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά. Ευτυχισμένο το 2009, με υγεία, ειρήνη και σταθερότητα.

Τόσα χρόνια που ασχολούμαι με τους υπολογιστές, μια φορά δεν είδα τι καταναλώνουν συγκριτικά οι διάφορες πλατφόρμες με βάση τους επεξεργαστές.

Και ξαφνικά τα είδα όλα μαζεμένα.

Δεν ξέρω αν ήταν έκπληξη και για εσάς τα αποτελέσματα από τις μετρήσεις, αλλά για μένα ήταν.

Βέβαια, οι PhII επεξεργαστές, έχουν δύο πλατφόρμες ανάλογα με το chipset AMD ή Nvidia με ενσωματωμένο επεξεργαστή γραφικών.

Για παράδειγμα, το nforce 780a chipset που μετρήθηκε, έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για physx χωριστά και λογικά καταναλώνει παραπάνω ρεύμα.

Πάντως τα 270W κατά μέσο όρο σε 3D load μου φαίνονται λίγα.

Κατά τη γνώμη μου η κατανάλωση πρέπει να μετρήθηκε σε χαμηλή ανάλυση, 1024x768 ή κάτι τέτοιο με 3DMark Vantage.

Σε crysis 1920x1200 η κατανάλωση λογικά είναι πολύ μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση των 3d είναι στο Crysis 1680*1050, Enthusiast,DX10 :)

Εκεί είδα την μεγαλύτερη κατανάλωση.

Επίσης οι μετρήσεις σε για την κατανάλωση είναι στο Μ3Α79-Τ ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα χρόνο να το διαβάσω όλο το review, και μπορώ να πω ότι έμεινα έκπληκτος από τις επιδόσεις τους :eek:

Εννοείται ότι σας αξίζει ένα μεγάλο μπράβο, κάνατε εξαιρετική δουλειά παιδιά ! :T: Ένα από τα πιο thorough reviews που έχω διαβάσει, by far ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους παιδια. Αν και καθυστεριμενα διαβασα ολο το review και εμεινα εντυπωσιασμενος απο την δουλεια που εγινε. Ενα μεγαλο μπραβο παιδια ειναι ισως το ποιο πληρες σε παγκοσμιο επιπεδο. Μια παρατηρισουλα μονο αν επιτρεπετε, εχουν ξεφυγει στα πρωτα benchmarks το τι δειχνουν τα αποτελεσματα δηλαδη fps higher is better η time in seconds lower is better γιατι ενταξει οσοι γνωριζουν τα benches καταλαβαινουν αλλα οι λιγοτερο σχετικοι μπορει να μπερδευτουν σε καποια.

Link to comment
Share on other sites

Στο καινούριο που θα κάνουμε (το Clock-2-Clock Comparison), όλα αυτά έχουν διορθωθεί :D

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια, μας δίνετε δύναμη να συνεχίσουμε :):)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!Αλα μπρεπει να πω ακομα κατι για το rig της AMD!Η μητρικη δεν ειναι και το καλητερο για τα AMD!To καλητερο chipset θα ειταν το 790FX με μια αντιστυχη γραφικη της ATI!ετσι δεν θα εχεται καλη αποδοση του Phenom II!

Sorry for my bad Greek!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρωμένο review αλλά για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου (εν προκειμένω της AMD) οι Phenom μάλλον θα έπρεπε να μπουν σε μητρική με το 790FX/SB750.

Αν είχε χρησιμοποιηθεί το 790FX, το σύστημα με τους Phenom θα ήταν μάλλον το πιο οικονομικό σε κατανάλωση.

Ενδεικτικά -> http://techreport.com/articles.x/14661/12

Σύμφωνα με το review (μεταξύ 790FX και 780a) του Tech Report, η διαφορά στην κατανάλωση σε idle χωρίς το CnQ έφτασε έως και τα 40W!

Link to comment
Share on other sites

Στο power consumption επειδή ήδη έκανα τα test για το κλοκ το κλοκ είχα πάνω την 790FX οπότε η κατανάλωση είναι με αυτήν.

:)

(λάθος μου που ξέχασα να το αναφέρω αν και το έγραψα στο xs εδώ και μέρες)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εδώ που τα λέμε, οι ουσιαστικές διαφορές είναι μάλλον αστείες.

Κάποιος που έχει πχ έναν "παλιό" τετραπύρηνο Q6600 δεν έχει λόγο να πάει σε i7.

Αυτό που με εκπλήσσει δεν είναι οτι η ΑΜD έβγαλε έναν επεξεργαστή που κοντράρει τους i7 (και μάλιστα στα 3/5 του κόστους), αλλά το γεγονός οτι ακόμα και ο Q6600 βγαίνει νικητής σε κάποιες μάχες με τον i7.

Η λεγόμενη "πρόοδος" στους επεξεργαστές είναι κάτι πολύ αμφιλεγόμενο. Αν εξαιρέσουμε τις εφαρμογές video editing και rendering οπου οι τετραπύρηνοι δείχνουν τα δόντια τους σε σχέση με τους dual core (που και πάλι θα πρέπει να έχεις δίσκους για να έχει νόημα) οι πραγματικές διαφορές είναι στα χαρτιά.

Αυτή τη στιγμή έχω έναν Phenom 9750 που τον δουλεύω stock με CnQ και δεν ασιθάνομαι καμμία έλλειψη ισχύος. Λυπάμαι τα <?300 που θέλει ένας Phenom ΙΙ 940 γιατί ξέρω οτι και πάλι stock θα τον έχω αφού το ρεύμα έχει ακριβύνει και από τις 15 ώρες που είναι ανοιχτός ο υπολογιστής, μόνο τις 2-3 θα βρίσκεται σε υψηλό load και οι διαφορές που θα δω είναι μάλλον... ψυχολογικές.

Τουλάχιστον όσοι έχουμε μητρικές ΑΜ2+ θα τα χώσουμε καποια στιγμή μόνο για τον επεξεργαστή...

Και αυτό, μάλλον μόνο και μόνο για να "παίξουμε".

Link to comment
Share on other sites

κάνει 1ώρα+ απ ότι έχω ακούσει :P

Οπότε θα έτρωγα την ζωή μου για αυτό

πλακιτσες βραδυατικα ε ? :P

κανε το add soon τοτε :P θα λεει παντος

Link to comment
Share on other sites

τελειο review και αναλυτικοτατο συγχαρητηρια!

οπος συνηθως η amd μενει πισω....

Όπος και ʼσυ είσαι λίιιιιγο πίσω...

ΒΤW welcome aboard sailor

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now