gdp77

windows 10 upgrade log - Γκρίνια ατελείωτη...

Recommended Posts

Τις μέρες που πέρασαν είχα ανέλπιστα τον χρόνο να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το pc και καθώς ολοκλήρωσα το καθιερωμένο image-backup του ssd μου, αποφάσισα να δοκιμάσω τα windows 10. Είχαν πέσει στην αντίληψή μου μερικά σοβαρά utilities που αφαιρούν όλο το spyware των windows 10, οπότε δεν υπήρχε κάποιος λόγος να εμμείνω στις κατά περιόδους δηλώσεις μου ότι δεν πρόκειται να εγκαταστήσω αυτό το OS. Εξάλλου, έχοντας πρόσφατο image του δίσκου μου (με το clonezilla) , μπορούσα να επαναφέρω το σύστημα (win7+mint 17.3, που το δοκιμάζω εδώ και λίγες μέρες και μου αρέσει πολύ) σε λιγότερο από 20 λεπτά.

Οι κυριότερες ανησυχίες μου (και deal breakers ταυτόχρονα) ήταν το κατά πόσο το σύστημα θα είναι πλήρως λειτουργικό μετά την αναβάθμιση και στο 100% των επιδόσεων που έπαιρνα από τα win7. Συγκεκριμένα, δεν υπήρχαν drivers για τον canon mp630 που με υπηρετεί πιστά μια 5ετία αλλά ούτε και για την x58 μητρική της υπογραφής μου. Τέλος, ήταν άγνωστο αν το powerdirector 9 που έχω αγοράσει εδώ και χρόνια θα έπαιζε απροβλημάτιστα, καθώς υπήρχαν σποραδικά posts στο διαδίκτυο ότι δεν παίζει.Η εγκατάσταση έγινε από usb flash όμορφα και γρήγορα. Σχεδόν θύμισε linux, αλλά το Live περιβάλλον μου έλλειψε. Στην τελευταία επανεκκίνηση λοιπόν, άρχισαν να με πιάνουν τα διαόλια μου και, παραδόξως, δεν μου έφταιγε η MS:

1) @Canon: Κυρία canon μου, επειδή είχα την τύχη ένα inkjet πολυμηχάνημά σου 5ετίας να ζει ακόμα και επειδή καλύπτει τις ανάγκες μου και δεν έχω αγοράσει νεότερο (μάλλον δεν είμαι καλός καταναλωτής), πρέπει να φτύνεις στα μούτρα μου; Διότι παρά τα χρήματα που πλήρωνα επί 5 χρόνια για original μελάνια, o μ!@#$%ς, όταν θέλησα να επισκεφτώ το site σου για να βρω drivers για 10, διάβασα ότι το προϊόν δεν υποστηρίζεται και ότι μέσω της διαδικασίας "cashback" θα μπορούσα να αγοράσω κάποιο νεότερο, προφανώς όχι στην Ελλάδα. Και αν ήθελα, λέει, να δοκιμάσω τους παλιούς drivers που μπορεί ή δεν μπορεί να δουλέψουν ή μπορεί να δουλεύουν με περιορισμένη λειτουργικότητα. Γιατί τότε κυρία canon, όταν βγήκαν τα windows 10 δεν σταμάτησες να παράγεις μελάνια για το συγκεκριμένο μοντέλο; Γιατί δεν ενημερώνεις τους πελάτες σου ότι "αγοράζετε εκτυπωτή" για ένα συγκεκριμένο λειτουργικό και τέλος; Και δυστυχώς οι καταναλωτές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, διότι και οι 3 μεγάλες εταιρείες κατασκευής inkjet εκτυπωτών τα ίδια κάνουν. Δυστυχώς όμως καμία καταναλωτική οργάνωση ανά τον κόσμο δεν υποχρεώνει αυτές τις πολυεθνικές να παράγουν unified drivers (π.χ. όπως η nvidia) που να παίζουν σε όλα τα λειτουργικά. Και σιγά το hardware που έχει ένας εκτυπωτής και δεν μπορεί να μεταφερθεί στα windows 10... Φυσικά δεν το κάνουν γιατί δεν μπορούν, αλλά γιατί δεν θέλουν και αργά ή γρήγορα το θύμα πελάτης θα ρουφήξει το αυγό του και θα αγοράσει καινούριο μηχάνημα...

Και το τραγικότερο όλων ποιο ήταν; Ότι τελικά περνώντας με "το στανιό" τους win7 drivers, ο εκτυπωτής έπαιξε κανονικά, το scanner επίσης, και τουλάχιστον εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι που υπολειτουργεί.

2) @Gigabyte και όλους τους άλλους κατασκευαστές μητρικών που κάνουν τα ίδια: Η μητρική μου δεν είχε drivers για win10 και πέραν τούτου ουδέν. Άρχισα να αισθάνομαι προβληματικός που έχω υπολογιστή 5ετίας. Η καφρίλα μάλιστα με τους κατασκευαστές μητρικών είναι ότι δεν κατασκευάζουν αυτοί τους drivers των μητρικών τους. Ένα πακετάρισμα κάνουν των intel rapid storage drivers, των ολοκληρωμένων ήχου, δικτύωσης κτλ. Ο κατασκευαστής της μητρικής το μόνο που κάνει είναι να φτιάχνει το crapware με το οποίο συνοδεύεται η κάθε μητρική. Πόσο δύσκολο ήταν να με γλιτώσετε από τον κόπο και να μου δώσετε τους drivers του HD AUDIO REALTEK, που υπήρχαν, του LAN REALTEK, που υπήρχε και του intel rapid storage, που υπήρχε; Αντ' αυτού ενημερώνετε τον ΠΕΛΑΤΗ σας ότι δεν υποστηρίζεται το προϊόν στα win 10, δηλαδή τον ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΤΕ κατάμουτρα.

Και ναι μεν τα windows 10 "βλέπουν" όλα τα υποσυστήματα και εγκαθιστούν generic drivers που δουλεύουν, δουλεύουν όμώς όπως θα έπρεπε; Ας δούμε το παράδειγμα του ελέγκτή sata του ICH10 (intel I/O hub controller για x58 μητρικές)

3) @intel

Μια εικόνα, χίλιες λέξεις:

win7vswin10.png

Ναι μεν λοιπόν τα win βλέπουν τα υποσυστήματα, οι drivers όμως που χρησιμοποιούν δεν λειτουργούν βέλτιστα! Στην πιο πάνω εικόνα βλέπουμε μια μείωση στις σημαντικότατες 4k αναγνώσεις/εγγραφές. Η intel από την μεριά της δεν έχει καθόλου drivers για win10 για το ICH10 και καλείτε ο χρήστης πάλι με "το στανιό" να βάλει τους τελευταίους win7 drivers που επαναφέρουν τις επιδόσεις στα επίπεδα που είχα στα win7 (οριακά μικρότερες, στα όρια του στατιστικού λάθους). Ήταν δύσκολο λοιπόν κυρία intel να δώσετε κάποιους unified drivers που να παίζουν σωστά στα win10 χωρίς να πρέπει ο χρήστης να μυρίσει τα νύχια του;

4) @Cyberlink: Τα 100$ που είχα δώσει προ ετών φαίνεται δεν είναι αρκετά για τον κουμπαρά σας και αναφέρετε στο site ότι το λογισμικό που αγόρασα από εσάς (powerdirector 9) δεν είναι συμβατό με win10. Απλά ντροπή, γιατί τελικά σε μένα εγκαταστάθηκε και έπαιξε κανονικά (αν και θα δούμε στο μέλλον όταν θα κάνω σοβαρό editing).

Συμπέρασμα; Ο πελάτης είναι καλός και έχει δίκιο, όσο πληρώνει για να ανανεώνει software και hardware. Μετά το πέρας μικρού χρονικού διαστήματος κατά το οποίο δεν τους καταθέτει τα $$, η κάθε εταιρεία μπορεί όχι μόνο να τον ξεχάσει, αλλά να φτάσει στο σημείο να τον εμπαίζει και να τον κοροϊδεύει.

Ελπίζω αυτό το κείμενο να αφυπνίσει τα όποια ψήγματα καταναλωτικής συνείδησης έχουν απομείνει στον καθένα μας.

ΥΓ τα win10 δείχνουν όμορφα και λειτουργικά. Μάλλον θα τα κρατήσω...

ΥΓ2 Τελικά οι μόνες εταιρείες που έχουν επίσημη υποστήριξη για τα προϊόντα τους μακροπρόθεσμα, πέρα από τον χρονικό ορίζοντα 1-2 λειτουργικών της MS, είναι η nvidia και η AMD με τους drivers για τις κάρτες γραφικών τους.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει hw και εκτυπωτή 5ετίας έχεις δεν καταλαβαίνω τι περίμενες, κάπως πρέπει να πουλήσουν οι εταιρείες τα νέα τους προϊόντα, και στην τελική απ όλα αυτά που γράφεις τόσο περιγραφικά εγώ μένω στο πρώτο υστερόγραφό σου :)

Το benchmark το έτρεξες μια φορά?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ venisk, επειδή έχω hardware 5ετίας, πρέπει να με κοροϊδεύουν; Δεν νομίζω. Ή μήπως πρέπει να σταματήσουμε να διεκδικούμε και να διαμαρτυρόμαστε; Δεν τα παίρνει η canon τα ωραία μου λεφτουδάκια για μελάνια; Τι θα της κόστιζε να βγάλει "official" drivers για 10, τη στιγμή μάλιστα που οι drivers των 7 παίζουν ως έχουν; Και δεν σου μιλάω για ένα προϊόν που το αγόρασα κάποτε και τέλος, αλλά για ένα προϊόν που ακόμα το πληρώνω!

Η gigabyte, δεν μπορούσε να φτιάξει ένα πακετάκι για drivers της μητρικής της, έστω με links βρε αδερφέ, αφού υπάρχουν; Τόση κοροϊδία για να πουλήσουν τις νέες μητρικές δηλαδή;

Ναι το καταλαβαίνω ότι θέλουν να πουλήσουν!

Απ'ό,τι φαίνεται δεν άγγιξα την καταναλωτική σου συνείδηση...

ΥΓ Ναι το bench το έτρεξα μία φορά, όπως μία φορά μόνο το έτρεξα και μετά την εγκατάσταση των intel rapid storage drivers, οπότε και επανήλθαν οι επιδόσεις στο φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ venisk, επειδή έχω hardware 5ετίας, πρέπει να με κοροϊδεύουν; Δεν νομίζω. Ή μήπως πρέπει να σταματήσουμε να διεκδικούμε και να διαμαρτυρόμαστε; Δεν τα παίρνει η canon τα ωραία μου λεφτουδάκια για μελάνια; Τι θα της κόστιζε να βγάλει "official" drivers για 10, τη στιγμή μάλιστα που οι drivers των 7 παίζουν ως έχουν; Και δεν σου μιλάω για ένα προϊόν που το αγόρασα κάποτε και τέλος, αλλά για ένα προϊόν που ακόμα το πληρώνω!

Μα τα 7 υπήρχαν όταν πήρες το hw σου και τον cannon, αλλά καμία εταιρεία δεν το κάνει αυτό, όλες υποστηρίζουν τα προϊόντα τους για κάποιο χρονικό διάστημα για μένα τα 5 χρόνια είναι υπερβολικά πολλά ακόμα και για το ίδιο το λειτουργικό! Ο δικός μου εκτυπωτής hp d7160 του 2007 μπήκε στα 10.

Η gigabyte, δεν μπορούσε να φτιάξει ένα πακετάκι για drivers της μητρικής της, έστω με links βρε αδερφέ, αφού υπάρχουν; Τόση κοροϊδία για να πουλήσουν τις νέες μητρικές δηλαδή;

Ναι το καταλαβαίνω ότι θέλουν να πουλήσουν!

Η gigabyte και καμία εταιρεία όπως είπα παραπάνω δεν είναι υποχρεωμένη να σε υποστηρίζει για όσο κρατήσεις το προϊόν, όλα έχουν ένα timeline. Θα ασχοληθούν με τα νέα τους προϊόντα κ κυρίως αυτά που θέλουν να πουλήσουν, άλλωστε στο προϊόν αυτό δεν το πληρώνεις κάθε κάποιο καιρό κάτι για να ζητάς τέτοιο support.

Απ'ό,τι φαίνεται δεν άγγιξα την καταναλωτική σου συνείδηση...

Μα πως να την αγγίξεις φίλε όταν γράφεις λες και είσαι συνδρομητής του οτέ που δεν έχει ιντερνετ?

ΥΓ Ναι το bench το έτρεξα μία φορά, όπως μία φορά μόνο το έτρεξα και μετά την εγκατάσταση των intel rapid storage drivers, οπότε και επανήλθαν οι επιδόσεις στο φυσιολογικό.

Οπότε όλο αυτό με το benchmark ήταν άκυρο :)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Για τα πολυμηχανήματα (ειδικά τα μικρά) το καταλαβαίνω να μην υπάρχει υποστήρηξη στην πενταετία. Εδώ κάνουν ΜΕΓΙΣΤΕΣ απατεωνιές με τα μελανάκια που είναι αποδεδειγμένο ότι τα μικραίνουν με τον καιρό - στους drivers θα κολλήσουν;

Αλλά για τις μητρικές, πράγματι είναι ότι να 'ναι αυτή η λογική. Εγώ θεωρώ ότι μέχρι και τα p35/45 είναι ακόμα relevant προϊόντα :/

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω περάσει (παρόμοια) αυτά που περιγράφεις. Ήμουν για ένα χρόνο σε windows 8 (με start is back) χωρίς πρόγραμμα ελέγχου για την κάρτα ήχου μου asus xonar xense. Λειτουργούσε με drivers windows 7 σαν generic, αλλά headphone amplification (sennheiser PC 350 ήταν πακέτο με την κάρτα), dolby και άλλα settings δεν τα είχα. Μετά από ένα χρόνο που βγήκαν και τα 8.1 έκανα benchmarks σε far cry 3 και γύρισα πίσω στα windows 7 γιατί τα 8 είναι απλώς απαράδεκτα για desktop...

Δυστυχώς δεν μπορούμε να περιμένουμε από όλες τις εταιρίες άψογη υποστήριξη για το 100% των προϊόντων τους. Συνήθως πετάνε και το μπαλάκι αλλού. Δηλαδή αν έστελνες mail στην canon ή στην gigabyte θα σου έλεγαν ότι περιμένουμε από τον chip designer. Και ενώ μπορεί να μην είναι δύσκολο, πάλι είναι κάτι που θέλει χρόνο για validation και να ξεπεράσεις το spaghetti code μερικών. Η canon μπορεί να σχεδιάζει ειδικούς αλγορίθμους για χρώματα και ακρίβεια εκτύπωσης, αλλά το chip του usb interface, το chip (driver) του stepper motor και το chip για έλεγχο στάθμης μελανιών δεν το σχεδιάζει η canon. Τουλάχιστον αυτό λέει η λογική μου, μπορεί να κάνω και λάθος.

Γενικά ευτυχώς σε πολλές περιπτώσεις drivers και software από 7 παίζουν και σε νεότερες εκδόσεις αν είσαι "early adopter".

Δεν θέλω να δικαιολογήσω τις εταιρίες. Μερικές φορές δεν είναι δύσκολο και με τεράστιο κόστος να προσφέρουν καλύτερη υποστήριξη. Θα μπορούσαν απλά να το κάνουν. Παράδειγμα Noctua που σου στέλνουν τζάμπα adapter για νέο socket για μια ψύκτρα τους που αγόρασες 7 χρόνια πριν. (βέβαια και την ποιότητα και την υποστήριξη δεν την δίνουν τζάμπα, είναι από τις ακριβότερες εταιρίες σε aircooling) Αλλά μπορώ να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου που λέει ότι όταν το προϊόν γράφει compatible with-runs on windows XP, Vista και 7 στο κουτί και έχει 3 χρόνια εγγύηση δεν υπάρχει νόμος που υποχρεώνει την εταιρία να ξοδεύει πόρους για να υποστηρίξει εσένα. Στην τελική μπορούν να σου πουν κύριε παραμείνετε στα windows 7 όσο θέλετε και το προϊόν μας λειτουργεί σωστά τουλάχιστον διπλάσια χρόνια από την εγγύηση που αρχικά πληρώσατε. Γράφει κάπου πάνω στο κουτί lifetime software support; Ή για το software έλεγε κάπου στο licence lifetime software support and updates; Ο μόνος λόγος για μια εταιρία να παρέχει επιπλέον υποστήριξη με δικό της κόστος είναι να αποκτήσει fanboys-μερίδιο αγοράς, γιατί για την ψυχή της μάνας της δεν θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

...Και δυστυχώς οι καταναλωτές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, διότι και οι 3 μεγάλες εταιρείες κατασκευής inkjet εκτυπωτών τα ίδια κάνουν. ...

Έχω ΗΡ 5ετίας και έχει βγάλει κανονικότατα drivers για 10 32/64 bit. Εκτός αν δε βάζεις την ΗΡ στις "3 μεγάλες"...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μπορώ να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου που λέει ότι όταν το προϊόν γράφει compatible with-runs on windows XP, Vista και 7 στο κουτί και έχει 3 χρόνια εγγύηση δεν υπάρχει νόμος που υποχρεώνει την εταιρία να ξοδεύει πόρους για να υποστηρίξει εσένα. Στην τελική μπορούν να σου πουν κύριε παραμείνετε στα windows 7 όσο θέλετε και το προϊόν μας λειτουργεί σωστά τουλάχιστον διπλάσια χρόνια από την εγγύηση που αρχικά πληρώσατε. Γράφει κάπου πάνω στο κουτί lifetime software support; Ή για το software έλεγε κάπου στο licence lifetime software support and updates; Ο μόνος λόγος για μια εταιρία να παρέχει επιπλέον υποστήριξη με δικό της κόστος είναι να αποκτήσει fanboys-μερίδιο αγοράς, γιατί για την ψυχή της μάνας της δεν θα το κάνει.

Ακριβώς αυτό! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δικαιολογήσω τις εταιρίες. Μερικές φορές δεν είναι δύσκολο και με τεράστιο κόστος να προσφέρουν καλύτερη υποστήριξη. Θα μπορούσαν απλά να το κάνουν. Παράδειγμα Noctua που σου στέλνουν τζάμπα adapter για νέο socket για μια ψύκτρα τους που αγόρασες 7 χρόνια πριν. (βέβαια και την ποιότητα και την υποστήριξη δεν την δίνουν τζάμπα, είναι από τις ακριβότερες εταιρίες σε aircooling) Αλλά μπορώ να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου που λέει ότι όταν το προϊόν γράφει compatible with-runs on windows XP, Vista και 7 στο κουτί και έχει 3 χρόνια εγγύηση δεν υπάρχει νόμος που υποχρεώνει την εταιρία να ξοδεύει πόρους για να υποστηρίξει εσένα. Στην τελική μπορούν να σου πουν κύριε παραμείνετε στα windows 7 όσο θέλετε και το προϊόν μας λειτουργεί σωστά τουλάχιστον διπλάσια χρόνια από την εγγύηση που αρχικά πληρώσατε. Γράφει κάπου πάνω στο κουτί lifetime software support; Ή για το software έλεγε κάπου στο licence lifetime software support and updates; Ο μόνος λόγος για μια εταιρία να παρέχει επιπλέον υποστήριξη με δικό της κόστος είναι να αποκτήσει fanboys-μερίδιο αγοράς, γιατί για την ψυχή της μάνας της δεν θα το κάνει.

Φυσικά και έχουν τον ποπό τους καλυμμένο αναγράφοντας compatibility με συγκεκριμένα os. Το θέμα είναι όμως ηθικό/καταναλωτικό. Οι πολυεθνικές αυτές έχουν κέρδη δισεκατομμυρίων ανά έτος. Μπορούν να δίνουν software υποστήριξη και απλά δεν το κάνουν για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους. Διότι εφόσον η canon πουλάει τα μελανάκια της για το συγκεκριμένο μοντέλο, θα μπορούσε να σου παρέχει και drivers. Κάποτε δεν υπήρχε και εγγύηση στα προϊόντα. Έδωσαν οι εταιρείες για το καλό μας; ΌΧΙ!!! Διεκδικήθηκαν αυτά τα δικαιώματα και θεσμοθετήθηκαν νομικά! Τη στιγμή που οι drivers των 7 στη δικιά μου περίπτωση παίζουν στα 10 απροβλημάτιστα, δεν μπορεί να μου λέει η canon να αγοράσω νέο προϊόν. Είναι καθαρά κοροϊδία!!! Εδώ λοιπόν πρέπει να πιέσουμε εμείς ως καταναλωτές και να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας, ώστε κάποτε να μπορέσουμε να κερδίσουμε και εμείς.

Έχω ΗΡ 5ετίας και έχει βγάλει κανονικότατα drivers για 10 32/64 bit. Εκτός αν δε βάζεις την ΗΡ στις "3 μεγάλες"...

Αυτό το κάνει με όλα τα μοντέλα της, ή μήπως το δικό σου είναι εξαίρεση; Έχεις εικόνα; Αν είναι έτσι, τότε εγώ από εδώ και στο εξής θα τιμώ μόνο τα προϊόντα της HP!

Link to comment
Share on other sites

τι παραπάνω σας προσφέρουν τα 10 ρε παιδιά? που δεν έχουν τα 7? directX12?? γελάνε και οι πέτρες...

attachment.php?attachmentid=57742&stc=1

ένα παιχνίδι περιμέναμε directX12 και αυτό πήρε αναβολή.

Φατσιμάρε happy icons και περιβάλλον με happy animated windows αλλα ταμπλετ και κινητά?

Η καλύτερο task manager καλύτερη υποστήριξη σε SSD??? και να τρέχουν καλύτερα τα παιχνίδια?

εδώ γελάνε και τα παρδαλά κατσίκια....

attachment.php?attachmentid=57743&stc=1

Περισσότερη παραγωγικότητα στην δουλειά σας με λιγότερα click και καλύτερη υποστήριξη σε συσκευές?

Η ανακάλυψη της start bar? η cortana? o edge? ή το microsoft store????

εδώ γελάνε και οι κουκουβαγιες.

attachment.php?attachmentid=57744&stc=1

Τι να το κάνω ένα "Λειτουργικό" σύστημα όταν ΔΕΝ είναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ?????? ΟΕΟΟΟΟΟ???

Θες απο ανύπαρκτους drivers, θες απο πολλά bugs, θες από υποκλοπές προσωπικών στοιχείων που τρέχουν στο backround???

Αντί να κάτσω να ρυθμίζω τα 10ρια στο πως να μην κατεβάζουν μόνα τους drivers επειδή μόλις πέρασα τους τελευταίους χειροκίνητα και δεν λενε να το καταλάβουν, στο πως να κάνω ενα σορό ρυθμίσεις να μην τρέχουν τα προγράμματα καταγραφής συν το software, και ενα σορό άλλες μλκς προτιμώ να κάτσω στα 7.

Οχι ρε δεν γουστάρω, τον λίγο ελεύθερο χρόνο που έχω όταν κάθομαι στο pc θέλω να τον περνάω ευχάριστα διασκεδάζοντας και όχι γαμ@@@ριζοντας γιατι δεν δουλεύει το ένα ή το άλλο ή γιατί δεν δουλεύει το search ή να πατάω 100 click για να βρω μια ρύθμιση στο control panel.

Ο μόνος λόγος για να βάλω 10ρια θα ήταν το direcX12 και ΑΝ, λέμε ΑΝ έχει καλύτερες επιδόσεις απο DX11.

Το ίδιο πράγμα και στο κινητό, βγάλανε την lollipop και το κινητό αχρηστεύτηκε, εκεί που φυσούσε, τώρα σέρνεται. Άλλον δεν τον δουλευει το wifi, άλλον δεν τον δουλευουν τα data ότι να ναι.

Να ξέρετε όμως οτι όταν κάτι λειτουργεί σωστά και απροβλημάτιστα (windows 7) ο κοσμακης δύσκολα το αλλάζει, που να μην τα έδιναν και τζάμπα τα 10ρια ακόμα και σε πειρατικά windows για ένα χρόνο να δεις που θα ήταν τα ποσοστά τους.

Δεν πείθουν κανέναν τα 10ρια, μόνο τον Venisk... :hehe:

Βασανιστείτε ελεύθερα για να είστε trendy και αναβαθμισμένοι με την τελευταία έκδοση σε όλα. :P

gelane_kai_oi_petres_pics_1.jpg

pardalo+katsiki.jpg

proseuxomai3.jpg

gelane_kai_oi_petres_pics_1.jpg

pardalo+katsiki.jpg

proseuxomai3.jpg

gelane_kai_oi_petres_pics_1.jpg

pardalo+katsiki.jpg

proseuxomai3.jpg

gelane_kai_oi_petres_pics_1.jpg.d71c68a3

57fd094e8c734_pardalokatsiki.jpg.80666ee

proseuxomai3.jpg.d38ee4af876c67a2d814582

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνει με όλα τα μοντέλα της, ή μήπως το δικό σου είναι εξαίρεση; Έχεις εικόνα; Αν είναι έτσι, τότε εγώ από εδώ και στο εξής θα τιμώ μόνο τα προϊόντα της HP!

Δε βρίσκω το λόγο να το έχει κάνει μόνο για το δικό μου μοντέλο, ειδικά αν σκεφτείς ότι πήρα το τελευταίο διαθέσιμο της Ελληνικής αγοράς, λόγω του ότι έχει 19200dpi optical scanner, ενώ ο αντικαταστάτης του ήταν στα 9600dpi και έκτοτε δεν έχουν βγάλει (σε αυτά τα επίπεδα τιμής) άλλο με τόσο υψηλή ανάλυση.

@Trabakoulas https://winworldpc.com/product/windows-3/wfw-311

Link to comment
Share on other sites

Δεν πείθουν κανέναν τα 10ρια, μόνο τον Venisk... :hehe:

Βασανιστείτε ελεύθερα για να είστε trendy και αναβαθμισμένοι με την τελευταία έκδοση σε όλα.

Πάρε το like μου γιατί γράφεις ωραία και με ωραίο τρόπο, όμως γράφεις μπούρδες, αν εγώ με τ rampage v extreme και τον 5930k λέω ότι είναι πιο smooth αναλογίσου τι βλέπουν άτομα με μικρότερης δύναμης hw, λες να μου κόλλαγε το pc στα 7 ή στα 8 που γκρίνιαζαν όλοι και τότε 4930k είχα και ανάλογης δύναμης hw, τα 8 ήταν όμως κακό λειτουργικό από την αρχή μέχρι το τέλος, τα 10 είναι πολύ πιο smooth είναι νέο φρέσκο λειτουργικό πάει τάπα πάντα και παντού! Gamer είσαι κ εσύ μόνο τα fps που χάνεις φτάνουν! Τώρα όλα αυτά περί απορρήτου είναι γελοία..έχεις fb ρε μαν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το like μου γιατί γράφεις ωραία και με ωραίο τρόπο, όμως γράφεις μπούρδες, αν εγώ με τ rampage v extreme και τον 5930k λέω ότι είναι πιο smooth αναλογίσου τι βλέπουν άτομα με μικρότερης δύναμης hw, λες να μου κόλλαγε το pc στα 7 ή στα 8 που γκρίνιαζαν όλοι και τότε 4930k είχα και ανάλογης δύναμης hw, τα 8 ήταν όμως κακό λειτουργικό από την αρχή μέχρι το τέλος, τα 10 είναι πολύ πιο smooth είναι νέο φρέσκο λειτουργικό πάει τάπα πάντα και παντού! Gamer είσαι κ εσύ μόνο τα fps που χάνεις φτάνουν! Τώρα όλα αυτά περί απορρήτου είναι γελοία..έχεις fb ρε μαν.. :)

Στα λόγια μου έρχεσαι, είχες τόσο καιρό τα 8ρια με ένα σορό μλκς, αναβάθμισες στα 10(το ίδιο λειτουργικό εν ολίγοις) και νομίζεις οτι έπιασες τον πάπα Βενέδικτο απο τα @@ με την σουπερ smoothila που σου προσφέρουν μετά απο 4 χρόνια σαν beta tester. :hehe: για βάλε έναν Δεινόσαυρο HD πάνω αντι για τον sami που έχεις να δεις τι smoothila προσφέρουν.

Δείξε μου τα fps που χάνω για να βρω έστω έναν σημαντικό λόγο να αναβαθμίσω, γιατί άλλον δεν βλέπω.

Δεν είμαι δεινόσαυρος ούτε και έχω θέμα να αναβαθμίσω, ούτε και να δοκιμάσω linux,hackintosh πχ.

Αλλά βρες μου έναν σοβαρό λόγο που τα 10ρια είναι ανώτερο λειτουργικό απο τα 7, γιατί εγώ όσο τα είχα δεν με έπεισαν πουθενά. Το οτι είναι νέο και το νέο είναι και καλύτερο δεν πείθει κανέναν είπαμε μόνο τον Venisk!!!

Edited by Trabakoulas
Link to comment
Share on other sites

τι παραπάνω σας προσφέρουν τα 10 ρε παιδιά? που δεν έχουν τα 7? directX12?? γελάνε και οι πέτρες...

ένα παιχνίδι περιμέναμε directX12 και αυτό πήρε αναβολή.

Φατσιμάρε happy icons και περιβάλλον με happy animated windows αλλα ταμπλετ και κινητά?

Η καλύτερο task manager καλύτερη υποστήριξη σε SSD??? και να τρέχουν καλύτερα τα παιχνίδια?

εδώ γελάνε και τα παρδαλά κατσίκια....

Περισσότερη παραγωγικότητα στην δουλειά σας με λιγότερα click και καλύτερη υποστήριξη σε συσκευές?

Η ανακάλυψη της start bar? η cortana? o edge? ή το microsoft store????

εδώ γελάνε και οι κουκουβαγιες.

Τι να το κάνω ένα "Λειτουργικό" σύστημα όταν ΔΕΝ είναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ?????? ΟΕΟΟΟΟΟ???

Θες απο ανύπαρκτους drivers, θες απο πολλά bugs, θες από υποκλοπές προσωπικών στοιχείων που τρέχουν στο backround???

Αντί να κάτσω να ρυθμίζω τα 10ρια στο πως να μην κατεβάζουν μόνα τους drivers επειδή μόλις πέρασα τους τελευταίους χειροκίνητα και δεν λενε να το καταλάβουν, στο πως να κάνω ενα σορό ρυθμίσεις να μην τρέχουν τα προγράμματα καταγραφής συν το software, και ενα σορό άλλες μλκς προτιμώ να κάτσω στα 7.

Οχι ρε δεν γουστάρω, τον λίγο ελεύθερο χρόνο που έχω όταν κάθομαι στο pc θέλω να τον περνάω ευχάριστα διασκεδάζοντας και όχι γαμ@@@ριζοντας γιατι δεν δουλεύει το ένα ή το άλλο ή γιατί δεν δουλεύει το search ή να πατάω 100 click για να βρω μια ρύθμιση στο control panel.

Ο μόνος λόγος για να βάλω 10ρια θα ήταν το direcX12 και ΑΝ, λέμε ΑΝ έχει καλύτερες επιδόσεις απο DX11.

Το ίδιο πράγμα και στο κινητό, βγάλανε την lollipop και το κινητό αχρηστεύτηκε, εκεί που φυσούσε, τώρα σέρνεται. Άλλον δεν τον δουλευει το wifi, άλλον δεν τον δουλευουν τα data ότι να ναι.

Να ξέρετε όμως οτι όταν κάτι λειτουργεί σωστά και απροβλημάτιστα (windows 7) ο κοσμακης δύσκολα το αλλάζει, που να μην τα έδιναν και τζάμπα τα 10ρια ακόμα και σε πειρατικά windows για ένα χρόνο να δεις που θα ήταν τα ποσοστά τους.

Δεν πείθουν κανέναν τα 10ρια, μόνο τον Venisk... :hehe:

Βασανιστείτε ελεύθερα για να είστε trendy και αναβαθμισμένοι με την τελευταία έκδοση σε όλα. :P

Έχεις δίκιο να αναφέρεις ότι τα win10 δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω. Έχεις δίκιο για το spyware, για τα παραπάνω κλικ για τα ίδια πράγματα κτλ. Σε κάποιον φίλο που δεν έχει λόγο να αναβαθμίσει, δεν θα το πρότεινα με τίποτα. Είναι πολύ παίδεμα να παραμετροποιηθεί.

Τότε γιατί το έκανες gdp77; Όπως προανέφερα, έτυχε να έχω λίγο χρόνο και -λόγω μικροβίου- είπα να το δοκιμάσω. Με την ίδια λογική που απεγκατέστησα το ubuntu, το οποίο χρησιμοποιώ χρόνια, και δοκιμάζω αυτή την περίοδο το linux mint. Ίσως και γιατί δεν έχω χρήματα για να αναβαθμίσω το hardware μου και ξεγελιέμαι πειραματιζόμενος με software. Πάντως, επειδή το θέμα του spyware ήταν και για μένα deal breaker, πλέον δεν χρειάζεται να παιδευτείς για να το "καθαρίσεις". Υπάρχουν εφαρμογές, όπως η εξαιρετική dws (destroy windows spying), η οποία με ένα κλικ το ξεσκίζει και το κάνει πιο "παρθένο" και από windows 7. Από κει και πέρα, προσωπικά ούτε πιο γρήγορο boot time έχω, ούτε και περισσότερα fps στα παιχνίδια βλέπω, τουλάχιστον στο cod και στο sc2 που παίζω αραιά και πού. Τώρα αν σε πιο καινούριους τίτλους υπάρχει διαφορά στα fps δεν το ξέρω, αλλά ούτε και θα το βιώσω, μια που μου είναι αδύνατο να αναβαθμίσω gpu. Προσωπικά το καινούριο ui μου αρέσει αρκετά και γι΄αυτό θα τα κρατήσω και θα συνεχίσω τη δοκιμή μου. Αν διαπιστώσω ότι γίνομαι λιγότερο παραγωγικός, έχουν φύγει και επανέρχονται τα 7 που έχω κρατήσει fully updated image.

Πάρε το like μου γιατί γράφεις ωραία και με ωραίο τρόπο, όμως γράφεις μπούρδες, αν εγώ με τ rampage v extreme και τον 5930k λέω ότι είναι πιο smooth αναλογίσου τι βλέπουν άτομα με μικρότερης δύναμης hw, λες να μου κόλλαγε το pc στα 7 ή στα 8 που γκρίνιαζαν όλοι και τότε 4930k είχα και ανάλογης δύναμης hw, τα 8 ήταν όμως κακό λειτουργικό από την αρχή μέχρι το τέλος, τα 10 είναι πολύ πιο smooth είναι νέο φρέσκο λειτουργικό πάει τάπα πάντα και παντού! Gamer είσαι κ εσύ μόνο τα fps που χάνεις φτάνουν! Τώρα όλα αυτά περί απορρήτου είναι γελοία..έχεις fb ρε μαν.. :)

Όπως προανέφερα, στο cod mw3 τα ίδια fps βγάζω. Μάλλον οι διαφορές στις οποίες αναφέρεσαι αφορούν τελευταίους τίτλους.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά βρες μου έναν σοβαρό λόγο που τα 10ρια είναι ανώτερο λειτουργικό απο τα 7, γιατί εγώ όσο τα είχα δεν με έπεισαν πουθενά. Το οτι είναι νέο και το νέο είναι και καλύτερο δεν πείθει κανέναν είπαμε μόνο τον Venisk!!!

Μόνο το interface να πιάσεις φτάνει! 2007-2016! Έμπαινα στα 7 για αν τρέξω τα benchmarks για το bot και νόμιζα ότι γύρισα στα xp! :hehe:

Μείνετε με τα 7 λοιπόν όσοι δεν θέλετε να ασχοληθείτε, το ίδιο κάνατε και με τα xp, απλά μην γράφεται ότι τα 10 δεν είναι καλά επειδή δεν σας δουλεύει κάτι, λειτουργικό 6 μηνών είναι! Να σου στείλω fps από την 980ti στην ανάλυση που παίζεις? Είσαι σίγουρος? :hehe: Γιατί δεν πρόκειται να βάλω τα 7 για να σου αποδείξω το αυτονόητο.

Μάλλον οι διαφορές στις οποίες αναφέρεσαι αφορούν τελευταίους τίτλους.

Μα φυσικά, αν ήταν να ασχολούμαι με παλιά παιχνίδια δεν θα αγόραζα νέο hw :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχουν τον ποπό τους καλυμμένο αναγράφοντας compatibility με συγκεκριμένα os. Το θέμα είναι όμως ηθικό/καταναλωτικό.

Welcome to capitalism! 0 ηθική απαραίτητη...

Οι πολυεθνικές αυτές έχουν κέρδη δισεκατομμυρίων ανά έτος. Μπορούν να δίνουν software υποστήριξη και απλά δεν το κάνουν για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους.

Για το κέρδος όλων των πολυεθνικών είσαι σίγουρος; Ο CEO της Toshiba παραλίγο να κάνει hara-kiri επειδή είχε πει ψέματα ότι η εταιρία έχει κέρδη ενώ είχε ζημίες.

Η microsoft πουλούσε κονσόλες με ζημία. Οι HTC, Blackberry και Nokia πασχίζουν στον τομέα των κινητών ενώ κάποτε ήταν μεγάλοι παίκτες στην αγορά. Η εταιρία που φτιάχνει το κινητό μου Jolla είναι μια Φιλανδική με 60 πρώην υπαλλήλους Nokia (συν αυτούς που προσέλαβαν μετά) που ήταν μήνες στις top 100 startups της Ευρώπης, πήρε βραβεία σε εκθέσεις, έκανε πετυχημένο kickstarter campaign και πριν ένα μήνα παραλίγο να πτωχεύσει, αλλά βρήκε επενδυτές. Για να μην πούμε για τις εξαγoρές και μερικές φούσκες από software εταιρίες που σκάνε αργά ή γρήγορα.

Το λες και εσύ δηλαδή (μεγιστοποίηση κέρδους) ότι έχει κόστος η υποστήριξη , αλλά θέλεις να ξοδέψει λεφτά για εσένα μια εταιρία χωρίς να την υποχρεώνει κάποιος.

Διότι εφόσον η canon πουλάει τα μελανάκια της για το συγκεκριμένο μοντέλο, θα μπορούσε να σου παρέχει και drivers.

Μπορείς να μείνεις στα 7 για τα μελανάκια και drivers. If it's not broken, don't fix it... Μην μπερδεύεις τα πράγματα.

Κάποτε δεν υπήρχε και εγγύηση στα προϊόντα. Έδωσαν οι εταιρείες για το καλό μας; ΌΧΙ!!! Διεκδικήθηκαν αυτά τα δικαιώματα και θεσμοθετήθηκαν νομικά!

Ναι αλλά νομίζω ότι πρόσθεσαν στην τιμή και το έξτρα κόστος της εγγύησης. Δεν έχεις δει και τις περιπτώσεις που σου λένε πλήρωσε για extented warranty-support; Παράδειγμα το Πλαίσιο πουλάει +1 χρόνο εγγύηση 89 ευρώ για τα turbo-x laptop. Η Dell για τα inspiron από 72 ευρώ.

Τη στιγμή που οι drivers των 7 στη δικιά μου περίπτωση παίζουν στα 10 απροβλημάτιστα, δεν μπορεί να μου λέει η canon να αγοράσω νέο προϊόν. Είναι καθαρά κοροϊδία!!! Εδώ λοιπόν πρέπει να πιέσουμε εμείς ως καταναλωτές και να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας, ώστε κάποτε να μπορέσουμε να κερδίσουμε και εμείς.

Δεν σου λέει αγόρασε νέο. Σου λέει μείνε στα 7 για αυτά έχουμε πληρωθεί για την εγγύηση. Αν θες latest and greatest τότε πάρε νέο. Εμείς πλέον με αυτά ασχολούμαστε για να βγάλουμε λεφτά. Στην τελική ρίσκαρες και δουλεύει. Υποχρεώνει κάποιος την canon να κάνει validation, ενημέρωση του documentation του driver και να πληρώσει τον admin-moderator του site να το ενημερώσει;

Εγώ σε καταλαβαίνω. Είναι θέμα ηθικής όπως λες. Αλλά είναι στη βάση του συστήματος και των αξιών μας το πρόβλημα. Έτσι είναι ο καπιταλισμός και οι αξίες μας σήμερα. Έχω πει ότι θεωρώ ανήθικο και λάθος ένας ποδοσφαιριστής να βγάζει σε ένα χρόνο ή ένα μήνα όσα θα βγάλει ο πατέρας μου ως παιδοχειρουργός στην ζωή του, αλλά από ότι φαίνεται δίνουμε περισσότερη αξία στην "διασκέδαση"-παράσταση από ότι στην ανθρώπινη ζωή. Το ότι ασφαλιστικές από Αμερική στέλνουν Ινδία να κάνεις εγχείρηση καρδιάς επειδή στην Αμερική κοστίζει 90.000 και στην Ινδία 10.000 δεν είναι ανήθικο; Έχουμε ανήθικο και πολλές φορές άδικο σύστημα αξιών και πρωτεραιοτήτων.

Καλό είναι να ξεκινάμε από τα μικρά πράγματα γιατί τα μικρά είναι που μπορούν να αλλάξουν και όχι ολόκληρα συστήματα και αξίες. Αλλά ξέρεις τι πίεση μπορούμε να έχουμε; Πρέπει να βρούμε σωστό τρόπο, γιατί 2-3 e-mail δυσαρεστημένων πελατών θα γαργαλίσουν τα αυτιά των εταιριών. Περισσότερο αποτέλεσμα θα έχουμε αν ζητήσουμε από έναν διάσημο youtuber να κάνει video με παράπονα. Εκτός να θέλεις να προσλάβεις δικηγόρο, των οποίων οι αξίες είναι επίσης "billable hours baby!"

Sorry για το κατεβατό, ελπίζω να μην έγινα πολύ κουραστικός δικηγόρος του διαβόλου...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά βρες μου έναν σοβαρό λόγο που τα 10ρια είναι ανώτερο λειτουργικό απο τα 7, γιατί εγώ όσο τα είχα δεν με έπεισαν πουθενά.

(πάμε πίσω στο 2009)

Αλλά βρες μου έναν σοβαρό λόγο που τα 7ρια είναι ανώτερο λειτουργικό απο τα XP, γιατί εγώ όσο τα είχα δεν με έπεισαν πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

(πάμε πίσω στο 2009)

Αλλά βρες μου έναν σοβαρό λόγο που τα 7ρια είναι ανώτερο λειτουργικό απο τα XP, γιατί εγώ όσο τα είχα δεν με έπεισαν πουθενά.

Προφανώς επειδή δεν υπήρχε σοβαρός λόγος, η πλειονότητα του κόσμου έμεινε με xp για πολλά χρόνια και -αν δεν κάνω λάθος- σχετικά πρόσφατα τα win7 έγιναν το δημοφιλέστερο λειτουργικό της MS. Άραγε είναι τυχαίο που ενώ τα win10 δόθηκαν ΔΩΡΕΑΝ ακόμα τα ποσοστά χρήσης των win7 είναι πολύ ψηλά; Εσείς και εγώ ή για την πλάκα μας ή για άλλους λόγους βάλαμε 10. Στην πραγματικότητα όμως δεν συντρέχουν οι λόγοι που θα σπρώξουν τον κόσμο στο νέο os. Δεν υπάρχει το Killer feature κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς επειδή δεν υπήρχε σοβαρός λόγος, η πλειονότητα του κόσμου έμεινε με xp για πολλά χρόνια και -αν δεν κάνω λάθος- σχετικά πρόσφατα τα win7 έγιναν το δημοφιλέστερο λειτουργικό της MS. Άραγε είναι τυχαίο που ενώ τα win10 δόθηκαν ΔΩΡΕΑΝ ακόμα τα ποσοστά χρήσης των win7 είναι πολύ ψηλά; Εσείς και εγώ ή για την πλάκα μας ή για άλλους λόγους βάλαμε 10. Στην πραγματικότητα όμως δεν συντρέχουν οι λόγοι που θα σπρώξουν τον κόσμο στο νέο os. Δεν υπάρχει το Killer feature κατά τη γνώμη μου.

Μα δε διαφωνώ. Αυτό λέω, ότι και 7 που έβαλε αντί για ΧΡ, δεν υπήρχε κάποιος σοβαρός λόγος, απλά κάποια στιγμή έκανε τη μετάβαση, ή γιατί τα βαρέθηκε, ή γιατί δεν έβρισκε drivers, ή για ότι άλλο. Το ίδιο θα κάνει και με τα 10. Κάποιοι από εμάς, τα θέλουμε άμεσα, κάποιοι περιμένουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κουράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

(πάμε πίσω στο 2009)

Αλλά βρες μου έναν σοβαρό λόγο που τα 7ρια είναι ανώτερο λειτουργικό απο τα XP, γιατί εγώ όσο τα είχα δεν με έπεισαν πουθενά.

Δεν χρειάζονται φορμάτ κάθε μήνα. Πάμε παρακάτω. :P

Edited by Trabakoulas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now