MetallicGR

Αυξάνεται η μετοχή της AMD κατά 52%

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Αυξάνεται η μετοχή της AMD κατά 52%]http://www.hwbox.gr/images/news_images/amd3.jpg[/NEWS_IMG] Σύμφωνα με τα δεδομένα του χρηματιστηρίου η μετοχή της AMD σημείωσε αύξηση 52%, η μεγαλύτερη μετά την είσοδο της το 1979!

Παράλληλα η εταιρία αναθεώρησε τους στόχους της για το Q2 του τρέχοντος έτους όπου περιμένει αυξημένα έσοδα από την αγορά των καρτών γραφικών ενώ πρόσθετο έσοδο θα αποτελέσουν τα semi-custom SoC που έχει σχεδιάσει για άλλες μεγάλες εταιρίες του χώρου. Η αύξηση ενδέχεται να γίνεται αντιληπτή και λόγω της πρόσφατης συμφωνίας με την Κινέζικη κυβέρνηση, καθώς έχει λάβει προσφορά $293 εκ. για τη σχεδίαση και την προμήθεια custom server επεξεργαστών που θα βρεθούν σε κρίσιμους τομείς.

[img_alt=Αυξάνεται η μετοχή της AMD κατά 52%]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture62506.png[/img_alt]

[img_alt=Αυξάνεται η μετοχή της AMD κατά 52%]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture62507.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

είσαι έτοιμος για αναβάθμιση Zen?

Μια χαρα πλατφορμα και επεξεργαστης θα ειναι αλλά δυσκολα να ριξω φρεσκο χρημα, χτιζω πλεον το lab μου με φτηνο και μεταχειρο h/w και εχω πεσει με τα μουτρα στο software, τωρα ειμαι στην περιοδο που θελω να φτιαξω ενα αποκλειστικο virtual machines box μιας και τρεχω τα vm μου πανω στον file server και εχω υπαρξιακες αποριες τυπου "να στησω raid-1 το VM box με ssd σε Linux Software raid με mdadm η σε hardware μεσω μητρικης", "Να βαλω Hyper-V η να παιξω με σκετο Linux σε KVM και LXD Containers", τετοια πραγματα, θα λυθουν ολα στην πορεια φυσικα μιας και ειμαι οπαδος του K.I.S.S. concept, Keep It Simple Stupid και σε αυτο καταληγω στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα πλατφορμα και επεξεργαστης θα ειναι αλλά δυσκολα να ριξω φρεσκο χρημα, χτιζω πλεον το lab μου με φτηνο και μεταχειρο h/w και εχω πεσει με τα μουτρα στο software, τωρα ειμαι στην περιοδο που θελω να φτιαξω ενα αποκλειστικο virtual machines box μιας και τρεχω τα vm μου πανω στον file server και εχω υπαρξιακες αποριες τυπου "να στησω raid-1 το VM box με ssd σε Linux Software raid με mdadm η σε hardware μεσω μητρικης", "Να βαλω Hyper-V η να παιξω με σκετο Linux σε KVM και LXD Containers", τετοια πραγματα, θα λυθουν ολα στην πορεια φυσικα μιας και ειμαι οπαδος του K.I.S.S. concept, Keep It Simple Stupid και σε αυτο καταληγω στο τελος.

τα flagships με χίλια ζόρια θα χτυπάνε τους ι5 4χχχ το πιστεύω ακράδαντα αυτό! θα υπάρχει μια ανάσα στην αγορά δεν αντιλέγω, άλλα...

και ολαααα αυτά, με τι συστήματα θα τα κάνεις?

Έγινε κανένας εδώ μέσα πλουσιότερος? Έχει κανείς μετοχές στην amd?

για κάποιον λόγο έχει τρελαθεί λίγο ο κοσμάκης με όλα αυτά, ενθουσιασμός? ή άπλα η κρυμμένη απόγνωση του να δουν την AMD σε κάτι καλύτερο???

Link to comment
Share on other sites

για κάποιον λόγο έχει τρελαθεί λίγο ο κοσμάκης με όλα αυτά, ενθουσιασμός? ή άπλα η κρυμμένη απόγνωση του να δουν την AMD σε κάτι καλύτερο???

Όλοι θέλουμε να πάει η amd καλύτερα και να βγάλει cpu τελευταίας τεχνολογίας, θα επωφεληθούμε όλοι και αυτοί που αγοράζουμε intel και αυτοί που αγοράζουν amd, όμως κοιτάνε το δέντρο και όχι το δάσος, όσο δυναμώνει η amd θα αλλάξει και η τιμολογιακή της πολιτική όπως γίνεται με όλες τις μεγάλες εταιρείες σε αυτό το πλανήτη :)

Sent from Hawaii

:hehe: Κλαίω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

τα flagships με χίλια ζόρια θα χτυπάνε τους ι5 4χχχ το πιστεύω ακράδαντα αυτό! θα υπάρχει μια ανάσα στην αγορά δεν αντιλέγω, άλλα...

και ολαααα αυτά, με τι συστήματα θα τα κάνεις?

Πίστευε ότι θες, εγώ σου είπα την άποψη μου, εξακολουθώ να είμαι αισιόδοξος, θα είναι μια χαρά πλατφόρμα και επεξεργαστής, δεν θα τσακωθούμε τώρα για βλακείες και περιττές λεπτομέρειες, θα βρούνε το αγοραστικό κοινό τους ειδικά στα νέα apus και στους 4c/8t , 8c/16t πάντα σε συνδυασμό με ανταγωνιστικες τιμές απέναντι στην Intel. Οσον αφορα τις δικες μου επιλογες, ξερεις πολυ καλα την φιλοσοφια μου, το καλυτερο προιον για την αναγκη στην καλυτερη τιμη, δεν εχω καμια επαφη και καμια επικοινωνια με αλλους χρηστες και αλλες κατηγοριες χρηματων οπου ξοδευουν χρημα σαν γνησια καταναλωτικα θυματα για αποκτηση ταυτοτητας, branding και show off, ανηκουν σε μια μειονοητα του 1% οπου δεν εχουν καμια σχεση με το 99% της πραγματικοτητας, με ενδιαφερει η αγορα να εχει οσο περισσοτερους παικτες για μεγαλυτερο ανταγωνισμο και καλυτερα προιοντα και ειμαι εναντια των μονοπωλιων (θα απολαυσεις πολυ συντομα τις τιμες στις νεες midrange καρτες της Nvidia ακριβως λογω του σχεδον μονοπωλιου της), εαν η AMD μου δωσει αυτο που θελω, δλδ μια πλατφορμα με υποστηριξη ECC ram και ενα καλο SKU περιπου στα 100 ευρω και κατω, θα την προτιμησω για συγκεκριμενα builds, οπως π.χ. file servers κτλπ, budget gaming κουτια με apus αλλα και δυνατα workstations με 8c/16t Zens, εαν και εφοσον πληρουν τις προυποθεσεις, καλες τιμες με καλη καταναλωση και δυνατες επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με όλες αυτές τις κινήσεις η AMD αποσκοπεί στο να δημιουργήσει ένα οικοσύστήμα όπου όλα τα παιχνίδια θα είναι βελτιστωποιημένα σε GCN αρχιτεκτονική. Με αυτό τον τρόπο θα καταφέρει να κερδίσει το μερίδιο αγοράς που έχει χάσει από το 2011-2012, προσφέροντας καλύτερες επιδόσεις και υποστήριξη τεχνολογιών σε σχέση με την NVIDIA. Την ίδια ώρα που ο ανταγωνιστής (NVIDIA) στοχεύει supercomputers για deep learning γνωρίζοντας ότι ίσως δεχτεί πλήγμα στην gaming αγορά, και αποσκοπώντας στα μεγάλα περιθώρια κέρδους που προσφέρει η επαγγελματική κατηγορία καρτών γραφικών.

Τώρα ο ZEN καλό θα ήταν να πετύχει για την τσέπη όλων μας, διότι τελευταία παρατηρούμε σταθερή αύξηση τιμών από την INTEL σε επεξεργαστές ίδιας κατηγορίας (πχ. 2600κ -> 3770κ -> 4770κ -> 6700κ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η είδηση σχετίζεται με την ανακοίνωση περί Polaris στα Macbook, σίγουρα πάντως έχουν παίξει τον ρόλο τους τόσο το hype για τις επερχόμενες κάρτες, όσο και για τους Zen.

Πάντως για να μην υπερ-ενθουσιαζόμαστε, η αρχική μου εκτίμηση είναι ότι οι Zen δεν θα είναι ότι καλύτερο όσον αφορά τις επιδόσεις, αλλά θα θέτουν τις σωστές βάσεις για μια νέα advanced και υπεραρκετά scalable αρχιτεκτονική, η οποία θα βάλει πάλι την AMD στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Ο Zen όπως όλα δείχνουν τα πράγματα είναι ο νέος Athlon...

H ιστορία πάντα επαναλαμβάνεται.

Να το θυμούνται αυτό κάποιοι...

Όπως η αγαπημένη μας Alfa Romeo επιστρέφει δριμύτερη και premium (απρόσιτη σε κάποια πορτοφόλια) όπως ήταν πάντοτε, με την νέα Giulia, έτσι γίνεται σιγά, σιγά και πάλι με την AMD...

Link to comment
Share on other sites

Έγινε κανένας εδώ μέσα πλουσιότερος? Έχει κανείς μετοχές στην amd?

και είχα κάτι λεφτάκια και έλεγα να τα ρίξω στην AMD .... Πόσο πιο κάτω να πήγαινε .....:playful:

Με POLARIS, XBOX, PS4.5, ZEN, APPLE κ.λ.π. ήταν σίγουρο πως θα ανέβαινε η μετοχή ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now