gdp77

price fixing από Πλαίσιο - E-shop ?

Recommended Posts

Για όλα αυτά που γίνονται φταίει καταρχάς το skroutz και οι βλάκες έμποροι που μπαίνουν μέσα και βγάζουν τα μάτια τους.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των καταναλωτών ψωνίζει χωρίς να ψάχνει τιμή.

Το θέμα είναι πως τελευταία βλέπω το πλαίσιο συνέχεια να βαζει ιδια τιμή με το e-shop και στο τέλος θα γινει ένα όμορφο καρτελ. ειδη εγινε.

Ηλεκτρονικά είναι φυσικό να είσαι λίγο φθηνότερος οπότε ας κουλάρει λίγο το πλαίσιο και μην μπαίνει στα χωράφια του ηλεκτρονικού εμπορίου που δεν κατέχει.

Αλλά η απληστία στην ελλάδα είναι πάνω από ολα:loveliness:..

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Μάλλον όπως μιλάς,διακρινω πώς δεν έχεις καμία σχέση με το άθλημα ή κάτι σε έχει πειράξει πάρα πολύ φίλε μου.

Το eshop δεν κάνει τίποτα άλλο πέρα απο το να βλέπει τι κάνει το Πλάισιο και να πηγαίνει να κάνει/φέρνει/αντιγράφει τα ίδια ακριβώς πράγματα/marketing/υπηρεσίες.

Επίσης, αποπότε θεωρείς το eshop ηλεκτρονικό αποτην στιγμή που έχει πιο πολλά "μαγαζάκια" απο το Πλάισιο ?

Ναι η απληστία φίλεμου...βλέπε plus4u/pc1 ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πώ μόνο την αλήθεια.

1)Οταν το Πλαίσιο πούλαγε ASUS,CHAINTECH KAI ALBATRON το ESHOP ηταν μπροστά λόγω ποικιλίας και τιμών.Γι'αυτό και ανέβηκε γρήγορα.

2)Το AFTER SALES μεταξύ των 2 απλα δεν συγκρίνεται. Γι αυτό και το ESHOP επεσε επίσης γρήγορα.

3)Ο ανταγωνισμός είναι πολύ έντονος και φυσικά ευνοεί τον καταναλωτή.

4)Οποιος δυσανασχετεί απλά παραγγελνει απ'έξω και τα σκάει σε μεταφορικά παίρνει αυτό που θέλει και τέλος.

Δεν το παίζω λεφτάς. Αλλά είναι και αστείο οπως κάνουν μερικοί που έχω συναντήσει στην ζωή μου να κυνηγάνε τα 2-3-5-10 ευρώ,

να τα καίνε σε βενζίνες και να ψάχνουν 24ωρα στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ χάνοντας πολυτιμο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά που γίνονται φταίει καταρχάς το skroutz και οι βλάκες έμποροι που μπαίνουν μέσα και βγάζουν τα μάτια τους.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των καταναλωτών ψωνίζει χωρίς να ψάχνει τιμή.

Το θέμα είναι πως τελευταία βλέπω το πλαίσιο συνέχεια να βαζει ιδια τιμή με το e-shop και στο τέλος θα γινει ένα όμορφο καρτελ. ειδη εγινε.

Ηλεκτρονικά είναι φυσικό να είσαι λίγο φθηνότερος οπότε ας κουλάρει λίγο το πλαίσιο και μην μπαίνει στα χωράφια του ηλεκτρονικού εμπορίου που δεν κατέχει.

Αλλά η απληστία στην ελλάδα είναι πάνω από ολα:loveliness:..

Τουλάχιστον πές και σε μας τι σε έχει πειράξει να έχουμε εναν ομαλό διάλογο.

Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο εχει γινει λιγο αψυχολογητο στις τιμες

πχ στα τροφοδοτικα το Corsair 1000 το ανεβασε 60!!? και πηγε την τιμη οπως ολοι εκτος του visionstudio

τα Tagan Piperock BZ ανεβηκαν και αυτα αρκετα

το Seasonic M12D-850 το πηρα 145? τωρα εχει 195!!

Ανεβηκαν και οι Sapphire Vapor-X 4890!!

Οτι ναναι μου φαινεται...

Δεν ειναι προσφατα παραδειγματα, εκτος απο τις VGA αλλα νομιζω ειναι κατι ενδεικτικο του τι γινεται στην αγορα

Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο εχει γινει λιγο αψυχολογητο στις τιμες

πχ στα τροφοδοτικα το Corsair 1000 το ανεβασε 60!!? και πηγε την τιμη οπως ολοι εκτος του visionstudio

τα Tagan Piperock BZ ανεβηκαν και αυτα αρκετα

το Seasonic M12D-850 το πηρα 145? τωρα εχει 195!!

Ανεβηκαν και οι Sapphire Vapor-X 4890!!

Οτι ναναι μου φαινεται...

Άλλα προιόντα ανεβαίνουν και άλλα πέφτουν χωρίς να το πάρουμε είδηση!

Δεν ξέρω αν τα 2 καταστήματα είναι συνεννοημένα, αλλά άμα ήθελαν να προσελκύσουν περισσότερο καταναλωτικό κοινό τότε λογικά δεν θα έπρεπε αντί να αυξάνουν τις τιμές να τις μειώνουν;:D

Mπερδεμένο μου φαίνεται.......:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο δεν παράγει τα προϊόντα που πουλάει. Σίγουρα πολλές τιμές πάνε όπου τις σπρώχνει ο.... άνεμος, αλλά αν πάει π.χ. στην Corsair και αγοράσει 100? το Corsair 1000 και μετά από ένα μήνα κάνει νέα παραλαβή στα 140?, επειδή έτσι βίδωσε στην Corsair, λογικό είναι να αυξηθεί η τιμή του προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

Στα παραδειγματα που παρεθεσα το πλαισιο ειχε καλυτερες τιμες απο τον ανταγωνισμο για αρκετο διαστημα ωσπου να τις ανεβασει και να ερθουν ολοι στο ιδιο. Σπαστηκα αρκετα, τοσο ωστε να επικοινωνησω και μου ειπαν και αυτοι το προφανες οτι ανεβασε τις τιμες ο προμηθευτης αλλα θα μου επιτρεψετε να ειμαι λιγο καχυποπτος.

Αλλα το απαραδεκτοτερο :P ολων ειναι η νοοτροπια dollar=euro! Δηλαδη ελεος!!

Ακομα και με λιρες συμφερει να ψωνιζεις!

Link to comment
Share on other sites

αίσχος, Προδοσία....να πάνε στο δι@#$ όλοι! :handshake...Price fixing γίνεται όπως και σε όλα τα είδη στην ελλάδα. δεν υπάρχουν οι βασικές αρχές ανταγωνισμού

το μόνο που είναι ανταγωνιστικό στην ελλάδα είναι το ιντερνετ....και αυτό όχι ως προς την τεχνολογία (δεν δίνουν VDSL ακόμα !)

Link to comment
Share on other sites

αν γίνονταν μηδενικα τα μεταφορικά ή έστω κάτω από 10 ευρώ και υπήρχε η δυνατότητα εύκολου RMA, οι πελάτες θα είχαν κάνει φτέρα... Ετσι όπως είναι τα πράγματα δεν αλλάζουν....εδώ βγαίνει ο υπουργός και σου λέει ψάχτε για φθηνοτερες τιμές στα σούπερ μάρκετ /βενζινάδια...εσύ βγαίνεις με το αυτοκίνητο με πας στην άλλη ακρη για να ψωνίσεις /βάλεις βενζίνη; δεν νομίζω... Φαντάζεστε αν γίνοντα ποτέ να απελευθερωθεί η αγορά των τραπεζών; αν τότε οι ελληνικές τράπεζες συνεχίσουν να λειτουργούν όπως σήμερα θα κλείσουν

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε όμως το rma που μας προσφέρει ειδικά το Πλαίσιο ανά πάσα ώρακαι στιγμή. Εγώ μόνο και μόνο από τις παλικαριές που μου έχουν κάνει σ'αυτόν τον τομέα δεν με νοιάζει και τόσο το price fixing.'Αποψη δικιά μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Na μπορώ να πάρω δάνειο από οποιαδήποτε τράπεζα της Ε.Ε. με τους όρους και τα επιτόκια που εκείνοι δανείζουν....τα καπέλα εδώ είναι μεγάλα...αλλά είμαστε οφτόπικ

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι και τόοοοοοσο μεγάλα μην νομίζεις, οι πιστωτικές μας κάρτες είναι φθηνότερες από τις πιο πολλές Ευρωπαϊκές χώρες.

Τα δάνεια και γενικά τέτοιες δοσοληψίες προυποθέτουν ενιαίο τραπεζικό data base για όλη την ΕΕ κάτι που όπως ξέρεις είναι τόσο κοντά στο να συμβεί, όσο το να περπατήσουμε σε κάποιο αστέρι στο Άλφα του Κενταύρου πρην την 28η Οκτωβρίου...

Αλλά τα επιτόκια καταθέσεων από όσο θυμάμαι τελευταία φορά που κοίταξα πάλι μια η άλλη ήταν, οπότε και τα καταναλωτικά / στεγαστικά δεν νομίζω να έχουν ριζικές διαφορές, αν και μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν τα έχω ελέγξει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε όμως το rma που μας προσφέρει ειδικά το Πλαίσιο ανά πάσα ώρακαι στιγμή. Εγώ μόνο και μόνο από τις παλικαριές που μου έχουν κάνει σ'αυτόν τον τομέα δεν με νοιάζει και τόσο το price fixing.'Αποψη δικιά μου πάντα...

+1 και από εμένα στο πλαισιο, γι΄αυτό τον λόγο:D

Aλλά μην νομίζεις ότι έξω υπάρχουν τέτοιες εξυπηρετήσεις που κάνει το πλαισιο.

Mην σου πω ότι και το πλαισιο πρέπει σιγά σιγά να σκέφτεται το πως θα "ξεφύγει" από αυτό. Δεν του προσφέρει τίποτε άλλο εκτός από ζημία.

Το ότι η πλειοψηφία προτιμά το πλαισιο είναι μόνο και μόνο λόγο της μετά της πώλησης εξπηρέτησης:D Προσωπικά άμα δεν υπήρχε κάτι τέτοιο, δεν ξέρω αν αγάραζα από το πλαισιο.

Έξω σε μερικά καταστήματα οι τιμές είναι καλύτερες σε γενικές γραμμές, όμως δεν συμφέρει σου έρχονται μια η άλλη αν τα πάρεις από κάποιο κατάστημα εδώ, λόγο μεταφορικών, τελωνείου κλπ. Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί μερικά καταστήματα από έξω δεν στέλνουν σε κάποιες χώρες(βλ. Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω χαιρομαστε για τα αυτονοητα!! Το RMA και το DOA εξω ηταν οροι γνωστοι εδω και καιρο! Καιρος να γινουμε κ εμεις πολιτισμενοι! Υπαρχει και το mail in rebate, οι combo αγορες κλπ..Συμφωνω παντως οτι το Πλαισιο εξυπηρετει σε χρονο μηδεν (3 φορες αμεση αντικατασταση του Seagate 1.5tb :D). Αλλα νομιζουν οτι η αγορα ειναι τσιφλικι τους.. Σου λεει ανεβαζω την τιμη και θα συνεχισει να ψωνιζει ο αλλος.. Αμ δε!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now