crio

Ποιος ήταν το πρώτο σας pc

Recommended Posts

Ξεκίνησα με έναν Hyundai (ΙΒΜ clone - Intel 8088) το 1991.

Αν θυμάμαι καλά έτρεχε στα 4,7ΜΗζ και πατώντας το μαγικό κουμπάκι Turbo ανέβαινε στα 10ΜΗζ.

Η κάρτα γραφικών της ATi (CGA) και η οθόνη πράσινη. Σκληρό δεν είχε, boot με δισκέττα DOS 3.3.

Τα χρόνια πέρασαν και το 1996 αγόρασα το πρώτο "πραγματικά δικό μου" PC με τον AMD 5x86 P-75(486 class) @ 133MHz με μητρική αγνώστου ταυτότητος (τώρα και τα 2 είναι καρφωμένα στον τοίχο για να θυμίζουν το ένδοξο παρελθόν...)

Link to comment
Share on other sites

Μπα τι λες :P

Τον δεκεμβρη του 96 του ειχε ερθει του θειου μου το PCακι με τον 166 MMX :D (το οποιο φυσικα αντι να πεταξει "δεχτηκα" να το παρω εγω χοχο!!)

Αλλα μηπως φταιει που ειχε ερθει απο ελβετια? :P

Edit: Τρεχω για κλόκια στον MMX 233 που του "εχω αναβαθμισει" :P

Ελλαδα δεν υπηρχαν μεχρι τον Ιανουαριο του 97 . Ειχα φτιαξει τον Οκτωβρη του 96 καλο PC (Tερμα δηλαδη οσο πηγαινε) . Kαι η ακριβοτερη cpu που υπηρχε στην Ελληνικη αγορα ηταν ο απλος P200 . 32MB ram , Matrox mystique ... 3.2gb δισκος και abit pr5 μητρικη . Ηθελα να βαλω PPro200 , αλλα ο Πουλιαδης δεν ειχε ετοιμοπαραδοτη εκεινη την εποχη .΄.

1-2 μηνες αργοτερα αναβαθμιστηκα και στον P200MMX με την Abit AX5 (1η ATX τη Abit) .

Ξεκίνησα με έναν Hyundai (ΙΒΜ clone - Intel 8088) το 1991.

Αν θυμάμαι καλά έτρεχε στα 4,7ΜΗζ και πατώντας το μαγικό κουμπάκι Turbo ανέβαινε στα 10ΜΗζ.

Η κάρτα γραφικών της ATi (CGA) και η οθόνη πράσινη. Σκληρό δεν είχε, boot με δισκέττα DOS 3.3.

Τα χρόνια πέρασαν και το 1996 αγόρασα το πρώτο "πραγματικά δικό μου" PC με τον AMD 5x86 P-75(486 class) @ 133MHz με μητρική αγνώστου ταυτότητος (τώρα και τα 2 είναι καρφωμένα στον τοίχο για να θυμίζουν το ένδοξο παρελθόν...)

Απο τοτ AMDας εεεε ??? Ετσι εξηγειται ....:'(....

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτ AMDας εεεε ??? Ετσι εξηγειται ....:'(....

lol, ναι από τότε. Ο επεξεργαστής αυτός ήταν η καταστροφή μου! :o..

Όλες οι γενιές επεξεργαστών της AMD από εκείνη την εποχή πέρασαν από τα χέρια μου. Έκανα ένα μικρό διάλλειμα με τον Cyrix 6x86 PR200 (150MHz) αλλά επέστρεψα τάχιστα στην AMD με τον Κ6-200. :D...

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο στο σπίτι ένα ασπρόμαυρο βαλιτσάκι λάπτοπ που έπαιζε larry1 ο father με τη mother και με έδιωχναν από το δωμάτιο...

μετά έναν 486 16mhz 20mb hdd

το πρώτο που αγόρασα με δικά μου λεφτά ήταν p3 450mhz & diamond viper v770 tnt2

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο στο σπίτι ένα ασπρόμαυρο βαλιτσάκι λάπτοπ που έπαιζε larry1 ο father με τη mother και με έδιωχναν από το δωμάτιο...

:hehe: Και σιγά-σιγά φτάσαμε από το Larry, στο 7 Sins :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτο δικό μου δικό μου...

P4@1.7 GHz s423

2x256 kingstone pc 2100

TNT2 64 Mb

40 Gb HDD WD

PSU no name

Pioneer CD-RW (8 mb buffer)

Mobo δε θυμάμαι, πάντως ήταν VIA chipset

Παλαιότερα έπαιζα με διάτρητες κάρτες σου παππού!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα πρώτα PC που είδα ήταν Spectrumάκια με πράσινες και ασπρόμαυρες οθόνες :D

Το πρώτο που είχα, εν έτει 97-98, ήταν με Celeron 300A (oc/ed στα 472 :D), 2.1 GB Seagay και 1 GB (!!!!!!!) RAM (μη ρωτάτε, παίχτηκε τρελό σκηνικό :hehe: ). Κάρτες γραφικών πέρασαν από πάνω του πολλές (κλασικά). Intel Xpress 3D, S3 Virge, ATi Rage 3D, Voodoo Banshee, Voodoo 2, Riva TNT 1/2, κτλ κτλ :D

Ωραία πραγματάκια...:'(.... :'(.... :(.... :(....

Link to comment
Share on other sites

pentium σλοταριστος στα 800 με o/c πηγαινε 1?,μαλλον 512 μνημη, QDI m/b που την ανοιγα με το πληκτρολογιο για να ποζαρω το pc ,S3 vga? κατι τετοιο,3 οπτικα μεσα dvd rom, scsi crrw, scsi cdrom,live ! αυτα μαλλον :/ καλο και σταθερο το κρατησα μεχρι τους αθλοντες .

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που είχα, εν έτει 97-98, ήταν με Celeron 300A (oc/ed στα 472 :D), 2.1 GB Seagay και 1 GB (!!!!!!!) RAM (μη ρωτάτε, παίχτηκε τρελό σκηνικό :hehe: ). Κάρτες γραφικών πέρασαν από πάνω του πολλές (κλασικά). Intel Xpress 3D, S3 Virge, ATi Rage 3D, Voodoo Banshee, Voodoo 2, Riva TNT 1/2, κτλ κτλ :D

Ωραία πραγματάκια...:'(.... :'(.... :(.... :(....

ρε κερατά που τη βρήκες τότε τόση μνήμη?Καλά εσύ θα έτρεχες όλες τις εφαρμογές μαζί! :o..

Αυτό το oveclocking το είχαμε κάνει σχεδόν όλοι τότε ακόμη θυμάμαι μερικά καλά κομμάτια που πήγανε με άζωτο στα 700mhz! Kαι το χειρότερο? Το είχα διαβάσει στο ram αυτό! :(....

Link to comment
Share on other sites

εγώ άργησα να πάρω μπρος :hehe:

έτος 2000,

Pentium 3 @ 600

128ram

Voodoo 3000

10gb hdd

dvd-rom (80000 δρχ τότες :hehe: )

QDI advance9 mainboard

psu του κιλού :hehe:

ηχεία vampire :hehe: με πλήκτρο 3D :hehe:

17'' Viewsonic

και Win98

Τα ίδια πάνω κάτω κι εγώ :P Μόνο που είχα Pentium 2 στα 266 αν θυμάμαι καλά και σκληρό 6GB..Και σήμερα 6GB είναι ένα παιχνίδι...Απαπαπαπα...

Link to comment
Share on other sites

Pentium 75Mhz (με το turbo πάντα ενεργοποιημένο), με 4MB RAM, κάρτα γραφικών SiS με 1MB μνήμη, ~500άρης σκληρός (MB όχι GB :victory:... ), floppy 3.5' (το έψηνα και για ένα 5.25' αλλά ήτανε στα τελευταία τους). Μητρική και psu δεν θυμάμαι τι ήντουσαν.

Γύρω στο 94-95 αν ενθυμούμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο pc στο σπίτι ήταν ένα siemens nixdorf περι το 1992 με 386 στα 24mhz αν θυμάμαι καλα, 300ΜΒ δίσκο(100.000 έχω ακόμα την απόδειξη) και ήταν το κύριο pc μέχρι το 1995.(ναι ήμουν 4άρων αλλά ακόμα θυμάμαι να παίζω Test Drive)

Μετά ήρθε ο Pentium Pro 200άρης κατα το 1995.10GB δίσκο αν θυμάμαι καλά. CD-Rom Drive 8x και 130κάτι ΜΒ Ram

Κατά το 1997 με 1998 ήρθε και ο Penitum II στα 350mhz με vga την Matrox Millennium II(8MB νομίζω σε pci).Μετά από λίγο ο 350 έγινε 450.

To 2000 το σύστημα κάηκε από κεραυνό και έτσι αντικαταστάθηκε με έναν duron 750mhz,spire cpu cooler Kinetiz 7T QDi.

Κατά το 2001 ήρθε ο pentium 4 1,7ghz,1 GB Ram, Gainward Geforce 2 GTS/Pro

Με τον ερχομό του Ρ4 στο σπίτι, το πρώτο δικό μου pc έγινε ο duron.

Μετά από κανα χρόνο ο duron αντικαταστάθηκε από άλλον στα 1300mhz.

Μετά η Kinetiz 7T έγινε Abit K4T400 και η vga έγινε μια gainward geforce 3 ti 200.Μετά ο 1300 έγινε ΧΡ 2000+ palomino . μετά η Κ4Τ400 έγινε NF7-s.O palomino έγινε t-bred b 2000+ πάλι.

Η NF7-s γίνεται ΑΝ7 και ο ΧΡ 2000+ γίνεται 2600+ με την FX5600 όπου μετά έγινε 9600ΧΤ.

Αυτά τα ολίγα απ το παλιό h/w :P

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μου pc ηταν ενα

celeron 500mhz

Qdi advance 5e-133

128mb ram

S3 Stealth III S540 Xtreme της Diamond (την καλη με τα 32 mb μνημης):hehe:

sound blaster pci 128

10GB western digital

και ενα 14αρι μονιτορ μαρκας Belinea :P

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πισι

celeron 400MHz(μετά από λίγο καιρό έπαιζε μόνιμα στα 500ΜΗz, όπου τερμάτισε και το fsb της μητρικής)

Elite p6bat (η μάρκα σίγουρα το μοντέλο δε θυμάμαι σίγουρα)

64ΜΒ ram

Manli S3 3D (μόνο 3D δεν έπαιζε)

8GB δίσκος

pci 128 sound blaster

15'' SONY 100ES η οποία χρησιμοποιείται ακόμα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα τέτοιο αλλά με πορτοκαλί οθόνη :P

Πρώτο pc (IBM compatible):

8088@4.77MHz, με 2 floppy 5.25 και 512Kb Ram. Φυσικά μονόχρωμη Hercules κάρτα, και μονόχρωμη (πράσινη) οθόνη.

Και μετά ένα Celeron 300A @ 450Mhz, 2 κάτι hdd, 128 RAM, Voodoo Blaster Banshee και Sound Blaster PCI 64V, Creative CD-Rom όλα αυτά πάνω σε μία QDi BrillianX :P

Το πρώτο που είχα, εν έτει 97-98, ήταν με Celeron 300A (oc/ed στα 472 :D), 2.1 GB Seagay και 1 GB (!!!!!!!) RAM (μη ρωτάτε, παίχτηκε τρελό σκηνικό :hehe: ). Κάρτες γραφικών πέρασαν από πάνω του πολλές (κλασικά). Intel Xpress 3D, S3 Virge, ATi Rage 3D, Voodoo Banshee, Voodoo 2, Riva TNT 1/2, κτλ κτλ :D

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είχες 1 γίγα τότε. Απατεώναααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now