maska79

Ταινίες & Σειρές...

Recommended Posts

Στο πρώτο matrix θυμάμαι οτι στο τέλος κοιταζόμασταν με απορία "τωρα τι θελει να μας πει ο ποιητής?" μιας και δεν είχαμε καταλάβει γρι.

Έπρεπε να το δούμε άλλες 2-3 φορες για να πιάσουμε το νόημα να ούμε.. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Με τα Matrix ήμουν πορωμένος μικρός. Το 1ο το έχω δει σίγουρα 6+ φορές, το 2ο μετρημένες 5. Το 3ο δεν μου άρεσε τόσο, το έχω δει μόνο 2 φορές :hehe:

Λουκά δες τα οπωσδήποτε. Το πρώτο ήταν mindfuck για την εποχή του.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως επειδη ηταν επανασταση για την εποχη του επρεπε να μεινει στο 1ο και να κλεισει ο κυκλος.

απο τριλογια αυτο που τα σπαει και στα τρια μερη του ειναι το μπορν. πρεπει να τα εχω δει 10 φορες το καθενα.

ενταξει αυτα βγηκαν τωρα προσφατα, :hehe: μεχρι να τα δει ο λουκας θα ειναι 90 χρονων ο ματ ντειμον. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ακριβως επειδη ηταν επανασταση για την εποχη του επρεπε να μεινει στο 1ο και να κλεισει ο κυκλος.

απο τριλογια αυτο που τα σπαει και στα τρια μερη του ειναι το μπορν. πρεπει να τα εχω δει 10 φορες το καθενα.

ενταξει αυτα βγηκαν τωρα προσφατα, :hehe: μεχρι να τα δει ο λουκας θα ειναι 90 χρονων ο ματ ντειμον. :hehe:

Το bourne identity λες ε; Φοβερά και τα τρία! :T:

Link to comment
Share on other sites

Με τα Matrix ήμουν πορωμένος μικρός. Το 1ο το έχω δει σίγουρα 6+ φορές, το 2ο μετρημένες 5. Το 3ο δεν μου άρεσε τόσο, το έχω δει μόνο 2 φορές :hehe:

Λουκά δες τα οπωσδήποτε. Το πρώτο ήταν mindfuck για την εποχή του.

Καλό το Matrix 1 αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πλησιάζει αυτό εδώ το cult scifi classic του 1998 από το οποίο προφανώς επηρεάστηκε.

[video=youtube;gt9HkO-cGGo]

Link to comment
Share on other sites

Καλό το Matrix 1 αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πλησιάζει αυτό εδώ το cult scifi classic του 1998 από το οποίο προφανώς επηρεάστηκε.

Το έχω δει, ωραία ταινία :T: Όπως επίσης φαντάζομαι θα σου άρεσαν και τα Cube & Equilibrium.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει, ωραία ταινία :T: Όπως επίσης φαντάζομαι θα σου άρεσαν και τα Cube & Equilibrium.

Το Cube δεν θα το έλεγα scifi, ανήκει στα θρίλερ τύπου Saw κατ ε με, το Equilibrium βλέπετε αλλά δεν ανήκει στα καλά scifi. Αξιόλογες πάντως ταινιες. Καλό scifi είναι π.χ. αυτό εδώ.

[video=youtube;fQTJUfqNJts]

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως ζει ακόμη αυτό το σίχαμα το Κλάρκσον, στην Αργεντινή που πήγε να το παίξει "έξυπνος" παραλίγο να τον σκοτώσουν.

Top Gear driven from Argentina after Jeremy Clarkson number plate row | Media | The Guardian

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως ζει ακόμη αυτό το σίχαμα το Κλάρκσον, στην Αργεντινή που πήγε να το παίξει "έξυπνος" παραλίγο να τον σκοτώσουν.

Top Gear driven from Argentina after Jeremy Clarkson number plate row | Media | The Guardian

Έχω δει όλες τις σεζόν Top Gear, το παρακολουθώ από μικρός, και τον πάω απίστευτα τον Clarkson. Δεν πήγε να το παίξει κάποιος στην Αργεντινή. Το ότι μερικοί φαντασμένοι θεώρησαν ότι η πινακίδα της Porsche ήταν επίτηδες έτσι, δεν μου λέει κάτι. Το ότι υπάρχει κόσμος που του αρέσει να παρερμηνεύει οτιδήποτε και θεωρεί ότι όλα αποσκοπούν σε κάτι (μιλάμε για μια πινακίδα!), μου δείχνει ότι απλά ψάχνονται.

Έπειτα η επίθεση που έγινε στο Top Gear crew, όχι μόνο στον Clarkson, έγινε κάτω από λάθος αίτια. Αρχικά ένας αριθμός βετεράνων (πολλοί απ' αυτούς ανήκουν σε paramilitary οργανισμούς) είχαν θέμα με τους Άγγλους γενικότερα λόγω της ιστορίας του Falklands War το 1982. Η αφορμή ήταν η πινακίδα, για την οποία το BBC έχει μιλήσει επανειλημμένα, εξηγώντας ότι επρόκειτο για μια σύμπτωση. Το κύριο αίτιο της επίθεσης ήταν ότι οι βετεράνοι ξεκίνησαν να διαδίδουν ψευδείς φήμες στην Αργεντινή, ότι οι πινακίδες έγραφαν Fuck you, 1982 Falklands, ότι πάνω στα αυτοκίνητα υπήρχαν προσβλητικά μηνύματα, ότι είχαν τυπώσει Αγγλικές σημαίες κτλ. Οι βετεράνοι ξεκίνησαν να πιέζουν την τοπική κυβέρνηση, με αποτέλεσμα να κινητοποιηθεί και άσχετος κόσμος που δεν ήξερε καν γιατί γινόταν η συγκεκριμένη επίθεση. Πολλοί από αυτούς που συμμετείχαν παραδέχτηκαν αργότερα ότι πληροφορήθηκαν πως το BBC βρίσκεται στην Αργεντινή (ούτε καν ήξεραν τι είναι το Top Gear) και ότι προσέβαλλε τους Αργεντίνους. Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα για αυτό εδώ: About the Argentina Incident. : TopGear

Δεν λέω ότι ο Clarkson είναι άγιος. Έχει αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν ότι του αρέσουν οι προκλητικές δηλώσεις, όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσεκτικοί, ακριβώς επειδή γνώριζαν τη σοβαρότητα της υπόθεσης. Anyway, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του, δεν θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω, απλά σου παρουσιάζω και την άλλη όψη του νομίσματος. Το όλο θέμα μου κίνεισαι το ενδιαφέρον τότε και έψαξα πολλές ώρες για να διαβάσω όσο το δυνατόν πιο accurate απόψεις.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Κλασικές Αγγλικές παλικαριές :P

55αρης λακαμάς φίλε, δεξιός συντηρητικός με τον φάρατζ, σνομπ άγγλος μεστην αλαζονεία και την ειρωνεία απέναντι σε οτιδήποτε μη αγγλικό. Ούτε για φτύσιμο ο γέρος μιλάμε για το απόλυτο σίχαμα, έχει κάνει δεκάδες ρατσιστικά σχόλια και τον κυνηγάνε να τον πετάξουν και απο το BBC γιατί πλεον έχει καταντήσει αηδία, που ανέκαθεν ήταν κατα την άποψη μου, σκέτη γλίτσα και περίττωμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει όλες τις σεζόν Top Gear, το παρακολουθώ από μικρός, και τον πάω απίστευτα τον Clarkson. Δεν πήγε να το παίξει κάποιος στην Αργεντινή. Το ότι μερικοί φαντασμένοι θεώρησαν ότι η πινακίδα της Porsche ήταν επίτηδες έτσι, δεν μου λέει κάτι. Το ότι υπάρχει κόσμος που του αρέσει να παρερμηνεύει οτιδήποτε και θεωρεί ότι όλα αποσκοπούν σε κάτι (μιλάμε για μια πινακίδα!), μου δείχνει ότι απλά ψάχνονται.

Έπειτα η επίθεση που έγινε στο Top Gear crew, όχι μόνο στον Clarkson, έγινε κάτω από λάθος αίτια. Αρχικά ένας αριθμός βετεράνων (πολλοί απ' αυτούς ανήκουν σε paramilitary οργανισμούς) είχαν θέμα με τους Άγγλους γενικότερα λόγω της ιστορίας του Falklands War το 1982. Η αφορμή ήταν η πινακίδα, για την οποία το BBC έχει μιλήσει επανειλημμένα, εξηγώντας ότι επρόκειτο για μια σύμπτωση. Το κύριο αίτιο της επίθεσης ήταν ότι οι βετεράνοι ξεκίνησαν να διαδίδουν ψευδείς φήμες στην Αργεντινή, ότι οι πινακίδες έγραφαν Fuck you, 1982 Falklands, ότι πάνω στα αυτοκίνητα υπήρχαν προσβλητικά μηνύματα, ότι είχαν τυπώσει Αγγλικές σημαίες κτλ. Οι βετεράνοι ξεκίνησαν να πιέζουν την τοπική κυβέρνηση, με αποτέλεσμα να κινητοποιηθεί και άσχετος κόσμος που δεν ήξερε καν γιατί γινόταν η συγκεκριμένη επίθεση. Πολλοί από αυτούς που συμμετείχαν παραδέχτηκαν αργότερα ότι πληροφορήθηκαν πως το BBC βρίσκεται στην Αργεντινή (ούτε καν ήξεραν τι είναι το Top Gear) και ότι προσέβαλλε τους Αργεντίνους. Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα για αυτό εδώ: About the Argentina Incident. : TopGear

Δεν λέω ότι ο Clarkson είναι άγιος. Έχει αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν ότι του αρέσουν οι προκλητικές δηλώσεις, όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσεκτικοί, ακριβώς επειδή γνώριζαν τη σοβαρότητα της υπόθεσης. Anyway, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του, δεν θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω, απλά σου παρουσιάζω και την άλλη όψη του νομίσματος. Το όλο θέμα μου κίνεισαι το ενδιαφέρον τότε και έψαξα πολλές ώρες για να διαβάσω όσο το δυνατόν πιο accurate απόψεις.

για μενα κορυφαιος ο κλαρκσον, κλασικο αγγλικο χιουμορ και οπου παει τους κανει σκηνικα. τα ιδια εκανε και στην αμερικη που ειχε παει σε μια νοτια πολιτεια. ειχαν βαψει επιτηδες τα αυτοκινητα ροζ και κατι τετοια και εκαναν τον γυρο της πολης, σταματησαν σε βενζιναδικα κλπ. οσπου εσκασαν κατι καουμποιδες καραβλαχοι αμερικανοι με τις καραμπινες.:hehe::hehe: δε βέπω το λογο που εγινε το θεμα με την αργεντινη αν και ειμαι σιγουρος οτι το οργανωσε ο κλαρκσον. ενταξει οι ανθρωποι σιγουρα δεν εχουν χιουμορ και αν δεν εχεις χιουμορ δεν καθεσαι να δεις αυτη την εκπομπη. επισης να μας πουν οι αργεντινοι βετερανοι που ηταν και φασιστομουτρα του βιντελα ποιος ξεκινησε τοτε το σκηνικο με τα φοκλαντς.

Link to comment
Share on other sites

Τσό και λό, ξεβρώμισε ο τόπος.

Απολύθηκε από το ΒΒC ο παρουσιαστής του TOP GEAR. Επισήμως επειδή χτύπησε τον βοηθό του. Ποια ήταν τα ρατσιστικά σχόλιά του για την Ελλάδα, την Ινδία, την Ιαπωνία και τη Σκωτία...

Διαβάστε όλο το άρθρο: www.mixanitouxronou.gr/apolithike-apo-to-vvc-o-parousiastis-tou-top-gear-episimos-epidi-chtipise-ton-voitho-tou-pia-itan-ta-ratsistika-scholia-tou-gia-tin-ellada-tin-india-tin-iaponia-ke-ti-skotia/

Link to comment
Share on other sites

Whiplash...ο δάσκαλος επικός πραγματικά το άξιζε το οσκαρ..όμως υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα κρίσης για να κρίνω την ταινία..έχω πρόβλημα με την jazz..οπότε το αφήνω εκεί :)

john wick.. ωραίο έργο για την κατηγορία του, πιστολίδι κλπ πέρασα πολύ ωραία την ώρα μου! Ίσως θα ταίριαζε περισσότερο σε κανέναν jason statham η ταινία..

Και φτάσαμε στο predestination...ειλικρινά δεν ξέρω πως την είδα μέχρι το τέλος..εντάξει έξυπνη η ιδέα αλλά η εκτέλεση για μένα ήταν μαύρο χάλι..ας κρατούσε άλλη μια ώρα! Τι σύνοψη των πάντων ήταν αυτό το πράγμα...

Έχω να δώ τώρα το exodus..το χει δει κανείς να με γλυτώσει από το σχεδόν 3 ώρο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now