JC_Denton

Review + Overclocking Guide: GIGABYTE GA-EX58-EXTREME + Core i7 920 @ 4 GHz

Recommended Posts

Επειδή εδώ και 2 μέρες το ενδιαφέρον για αναβάθμιση μου μετακινήθηκε από 1156 i7 σε 1336 ι7, απαντήστε μου στο εξής σας παρακαλώ. Όταν τελικά φτάσουμε στο σημείο όπου βρίσκουμε την max συχνότητα του cpu με κατεβασμένα μνήμες, qpi και uncore, ανεβάζουμε μνήμες και τσεκάρουμε stability με memtest. Μετά ανεβάζουμε uncore και qpi. Την σταθερότητα στα 2 τελευταία την τσεκάρουμε με memtest ή με prime ?

Επίσης προτείνετέ μου "ανεβασιάρικη" mobo. Μία καλή πρόταση είναι η GA-X58-UD5 , η οποία μάλιστα βρίσκεται και στην κορυφή των χρημάτων που δίνω για mobo. Τίποτα σε Asus εξίσου καλό παίζει? Δε με ενδιαφέρουν τα χαρακτηριστικά - με single gpu θα είμαι + τα βασικά περιφερειακά- . Με ενδιαφέρει να ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Eνα μεγάλο μπράβο για τον κοπο σου και την προσπαθεια σου να το εξηγησεις αναλυτικα και για εμας τους newbies στο o/c!!!

υγ. Το σ/κ θα δουμε και τα αποτελεσματα του .... ;P..

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μια φορά ένα μεγάλο ευχαριστώ στον JC.

Απο τον ιούνιο που έχω i7 τώρα αποφάσισα να δω αν μπορώ να φτάσω τα 4ghz και με αυτόν τον οδηγό έφτασα εκεί με τη μία :)

Μετά ήρθε και το 4.2 με το turbo boost :D

Link to comment
Share on other sites

Με το bracket για 1366 που ειχε βγαλει η TR την εχω, καποτε ειχε το Extreme πολλα, τωρα δεν ξερω αν παιζουν Πλαισιο ή Extreme.

Ακομα και τωρα δλδ με αυτο την εχω, ειναι αρκετα καλο - αν και με βλεπω να πηγαινω σε αλλαγη ψυκτρας αρκετα συντομα :D

edit: νατο

thermalright_lga1366_01.jpg

Edited by JC_Denton
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ κατατοπιστικό review και ακόμα δεν το έχω διαβάσει και όλο.

Πολλά μπράβο.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι σχετικά με την ασφάλεια. Δεν έχω κάνει ποτέ o/c κι επειδή έχω την EX58 UD5 θέλω να το δοκιμάσω. Αλλά υπάρχει περίπτωση να καταστραφεί κάτι από λάθος ρύθμιση ή υπάρχουν ασφαλιστικές δικλίδες;

Συγνώμη για την ασχετοσύνη απλά προτιμώ να μην πειράξω κάτι από το να το καταστρέψω λόγω έλλειψης γνώσης.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι καλώς σας βρήκα!

Είναι το πρώτο μήνυμα μου στο φόρουμ.

Θέλω να αγοράσω καινούριο υπολογιστή με επεξεργαστη i7 920.

Θα τον αγοράσω από το e-shop, όπου όμως δεν έχει την ανωτέρω μητρική GIGABYTE GA-EX58-EXTREME.

Έχει τις μητρικές GIGABYTE GA-X58A-UD5 με 283 ευρώ καί την GIGABYTE GA-X58A-UD7 με 319 ευρώ.

Ποιά από τις 2 πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη καί εάν με overclocking θα μπορέσω να φτάσω άνετα ταχύτητα 4GHz χωρίς να έχει ο υπολογιστής κανένα πρόβλημα;

Συνολικά ο υπολογιστής θα στοιχίσει γύρω στα 1000 ευρώ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε! sign_welcome.gif

Κοίτα εφόσον πας για 24/7 @ 4GHz δεν θες κάτι εξεζητημένο, η UD5 είναι υπεραρκετή με λίγα λόγια ;) Υπάρχουν βέβαια και φθηνότερες μητρικές με τις οποίες θα μπορείς να κάνεις εξίσου καλή δουλειά: Gigabyte UD3R, ASUS P6T/P6T Deluxe V2/Rampage II Gene surfing.gif

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

αφου πας για νεο Η/Υ καλο θα ηταν η μητρικη που θα βαλει να υποστιριζει SATA IIΙ και USB 3.0.

ειδα στο Stock House του e-shop την MSI ECLIPSE SLI

αν θα σε ενδιαφερει μπορουν να σου πουν και τα παιδια τι αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον οδηγό αλλά έχω ένα σημαντικό θέμα.

Έχω την EX58 UD5 με έναν i7 920. Πάνω έχω την megahalems και ένα noctua.

Όλα αυτά μέσα σε ένα κουτί CM 690.

Όταν ανεβάσω την συχνότητα στα 4GHz μέσα το πολύ σε 20 λεπτά βλέπω στο realtemp 90 βαθμούς.

Έχω βάλει 3 φορές την ψύχτρα για να δω μήπως δεν πατάει καλά αλλά πάλι το ίδιο.

Και υποτίθεται πήρα αυτή για να έχω χαμηλές θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Τι ρεύμα δίνεις στο CPU;

Άγγελε και η UD7 υποστηρίζει USB 3.0 & SATA III, απλά πίστεψέ με αυτά τα features δεν θα σου χρειαστούν για περίπου ένα χρόνο ακόμη. Οπότε παίρνεις μια από αυτές που σου είπα και όταν φτάσει με το καλό η στιγμή που οι USB 3.0 συσκευές θα είναι πλέον mainstream (προς το παρόν δεν υπάρχει σχεδόν καμία στην αγορά) παίρνεις ένα Gigabyte expansion card και είσαι κομπλέ ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now