JC_Denton

Review + Overclocking Guide: GIGABYTE GA-EX58-EXTREME + Core i7 920 @ 4 GHz

Recommended Posts

Δοκίμασε να δεις θερμοκρασίες και μέσω CoreTemp ή Everest. Κάτι δεν μου κάθεται καλά με τους 90 βαθμούς... Δεν είναι καθόλου φυσιολογικό αυτό που λες. Σίγουρα μπήκε καλά η ψύκτρα; Πάστα έβαλες όσο πρέπει ή μήπως το παράκανες;

Link to comment
Share on other sites

'Οχι όλα νορμάλ φαίνονται. Η πάστα ήταν λίγη και η βίδες της ψύχτρας τερμάτισαν.

Αύριο θα δω με το everest & coretemp γιατί το γύρισα σε στοκ.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει όμως...

ΥΓ Πάστα έβαλα αυτή της prolimatech. Θα δοκιμάσω σύντομα και την as5 αν και δε νομίζω να δω 10-15c διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τι ρεύμα δίνεις στο CPU;

Άγγελε και η UD7 υποστηρίζει USB 3.0 & SATA III, απλά πίστεψέ με αυτά τα features δεν θα σου χρειαστούν για περίπου ένα χρόνο ακόμη. Οπότε παίρνεις μια από αυτές που σου είπα και όταν φτάσει με το καλό η στιγμή που οι USB 3.0 συσκευές θα είναι πλέον mainstream (προς το παρόν δεν υπάρχει σχεδόν καμία στην αγορά) παίρνεις ένα Gigabyte expansion card και είσαι κομπλέ ;)

Γιώργο καλημέρα!

Έλεγα να αγοράσω την UD5 αλλά αφού η διαφορά στην τιμή με την UD7 είναι μόνο 30 ευρώ περίπου καί η UD7 υποστηρίζει USB 3.0 & SATA III τότε να αγοράσω αυτήν ή σε ποιότητα η UD5 είναι καλύτερη;

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@Bolt: Δες πρώτα τις θερμοκρασίες με Everest/Core Temp ;)

@Aggelos: Ε όχι αν οπωσδήποτε θες μια μεταξύ των UD5 και UD7, πήγαινε με κλειστά μάτια στην UD7 ;) Εγώ απλά έλεγα μην τυχόν και ήθελες τίποτα φθηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι θερμοκρασίες που έχω σε στοκ idle

sidle.th.jpg

Αυτές οι θερμοκρασίες που έχω σε στοκ full load

sfullg.th.jpg

Δεν ξέρω τι είναι αυτή η cpu θερμοκρασία που δείχνει το πάνελ του everest. Στο μόνιτορ του stability test ο πυρήνας είχε ίδιες θερμοκρασίες με τα άλλα προγράμματα.

Τώρα σε o/c 4ghz έχω

ocidle.th.jpg

και σε full load

ocfull.th.jpg

Το pc είναι

cpuidh.th.jpg

Αυτά που μου έκαναν εντύπωση είναι:

Μετά το o/c και σε idle ενώ είχα πχ 48 βαθμούς ξαφνικά για ένα δευτερόλεπτο εμφανιζόταν ένα 62c και μετά πάλι πίσω. Αυτό γινόταν κάμποσες φορές.

Άνοιξα το πλαινό καπάκι και πίεσα την ψύχτρα για να δω μήπως υπάρξει διαφορά. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα πίεσης είδα μείωση (σε full load) περίπου 4 βαθμούς.

Την ψύχτρα όμως δεν μπορώ να την βιδώσω κι άλλο γιατί οι βίδες έχουν τερματίσει.

Γενικά πάντως είναι πολύ μυστήριες οι θερμοκρασίες. Ίσως με ένα ακόμα ανεμιστήρα (push pull) να βελτιωθεί η κατάσταση. Δεν ξέρω αν θα υπάρξει διαφορά με την as5 σε σχέση με την πάστα της prolimatech.

To στρεσάρισμα έγινε με prime95 για λίγα λεπτά κάθε φορά.

Αν έχετε κάτι στο μυαλό σας που μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είμαι τώρα μπροστά.

Πάντως είναι αυτά που λέει και ο οδηγός εδώ. Μάλιστα προσπάθησα να κατεβάσω λίγο το vcore αλλά είτε δεν έμπαινε στα windows καθόλου ή πέταγε μαύρη οθόνη.

Τώρα το έχω στα 3,4 και μετά από 1 ώρα με prime95 ήταν στους 75-76.

ΥΓ Αν είσαι από Ρέθυμνο είμαστε πατριώτες. :)

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικο review. βρηκα πολλα κοινα σημεια με τον ι5 που ασχολουμαι τωρα. απο οτι ειδα και στο bios, τα prochot,isochronous θα πρεπει να ειναι disable οταν κυνηγας το μεγιστο oc?

και για το LLC τι πιστευτε? επειδη διαβαζω αντιφατικες αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.

Στην UD5 όταν ανεβάσω τη συχνότητα ανάβουν κάποια μπλε led στην μητρική τα οποία μένουν μόνιμα αναμμένα. Αυτό μόνο σε o/c. Σε στοκ ρυθμίσεις όλα τα led σβήνουν όταν bootάρει.

Είναι φυσικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.

Στην UD5 όταν ανεβάσω τη συχνότητα ανάβουν κάποια μπλε led στην μητρική τα οποία μένουν μόνιμα αναμμένα. Αυτό μόνο σε o/c. Σε στοκ ρυθμίσεις όλα τα led σβήνουν όταν bootάρει.

Είναι φυσικό αυτό;

Ναι ειναι φυσικό! Αν δεις στο manual λεει οτι οταν κανεις oc αυτό ανάβει!!

Link to comment
Share on other sites

είμαι πολύ νέος στο overclocking αλλά κατάφερα να τον πάω και εγω στα 4ghz τον ι7 920 αλλα με μητρική p6t ψήκτρα coolermaster v8 τροφοδοτικό thermalake purepower 600 watt και κάρτα γραφικών gtx285 gainward 2gb το θέμα είναι ότι τα windows ξεκίνησαν κανονικά οι θερμοκρασίες ήταν καλές σε idle μετά όμως από κάνα 20λεπτο με πέταξε την μπλε οθόνη με τα κινέζικα . Τώρα τον έχω στα 3,7ghz και όλα δουλεύουν τέλια απλος κάθε φορα που παω να παιξω games:far cry ολα στο full 1650x1050 και warhead όλα στο full antialiazing 2x και πολλά άλλα όπως cod sacred και doom ζω με τον φόβο μήπως με σβήσει ξαφνικά και έχουμε καμιά καμένη cpu. Τι με προτείνετε ???? πλζ βοηθια επισημάνω οτι είμαι μαθητής γυμνασίου και δεν με αφήνουν οι γονείς μου να δώσω άλλα λεφτά στο PC

Edited by AKIASMAKA
greeklish
Link to comment
Share on other sites

eimai poli neos sto overclocking ala katafera na ton paw kai egw sta 4 ghz ton i7 920 ala me mitriki P6T psiktra coolermaster V8 trofodotiko thermalake purepower 600watt kai karta grafikon gtx 285 gainward 2gb to thema einai oti ta windows xekinisan kanonika oi thermokrasies itan kales se idle meta omos apo ena 20lepto me petaxe tin mple othoni me ta kinezika.Twra ton exw sta 3,7ghz kai ola douleuoun mia xara aplos kathe fora pou paizw games: far cry ola sto full 1650x1050 kai warhead ola sto full antaliasing 2x kai polla ala opos cod sacred kai doom zo me ton fobo mipos me sbisei xafnika kai exoume kana kameno epexergasti i trofodotiko TI ME PROTINETE ??? PLZ HELP EPISIMANW OTI EIMAI MATHITIS TIS DEUTERAS GIMNASIOU KAI DEN ME AFINOUN OI GONEIS ME NA DWSW ALA LEFTA STO PC!!!

σuγνομη για το greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AKIASMAKA Εμφάνιση μηνυμάτων

eimai poli neos sto overclocking ala katafera na ton paw kai egw sta 4 ghz ton i7 920 ala me mitriki P6T psiktra coolermaster V8 trofodotiko thermalake purepower 600watt kai karta grafikon gtx 285 gainward 2gb to thema einai oti ta windows xekinisan kanonika oi thermokrasies itan kales se idle meta omos apo ena 20lepto me petaxe tin mple othoni me ta kinezika.Twra ton exw sta 3,7ghz kai ola douleuoun mia xara aplos kathe fora pou paizw games: far cry ola sto full 1650x1050 kai warhead ola sto full antaliasing 2x kai polla ala opos cod sacred kai doom zo me ton fobo mipos me sbisei xafnika kai exoume kana kameno epexergasti i trofodotiko TI ME PROTINETE ??? PLZ HELP EPISIMANW OTI EIMAI MATHITIS TIS DEUTERAS GIMNASIOU KAI DEN ME AFINOUN OI GONEIS ME NA DWSW ALA LEFTA STO PC!!!

σuγνομη για το greeklish

1.ον αλλη φορα μν γραφεις με γκρικλις σε παρακαλω:P..

2ον. και εγω τον δικο μου καταφερα να τον παω 4.4 ghz αλλα δεν τον εχω παντα εκει ! τον πρεσσαρω οταν τον κλοκαρω,αλλα μονο τοτε....γιατι στα παιχνδια σου κλπ. να τον εχεις στα 3.7 κιολας?? εγω τον δικο μου τον εχω στην στοκ ταχυτητα παντα και παιζω ακριβως τα ιδια παιχνιδια με σενα με μια gtx 280 se φουλ ρυθμισεις! χτυπαω τουλαχιστον 90 fps (αν ξερεις τι ειναι αυτα googlare το)

δεν υπαρχει λογος να στεσσαρεις αδικα τον επεξεργαστη....και μεγαλυτερες θερμοκρασιες θα εχεις και πιο δυνατα θα ακουγεται ο ανεμιστηρας.....αν τωρα 8ες ετσι για το γαμωτο να τον εχεις κλοκαρισμενο,πηγαινε τον στα 2.9 το πολυ 3.00 ghz......και το κεφαλι σ 8α ειναι ησυχο.πιστεψε με και μενα οι γονεις μου τρομαζουν οταν ακουνε οτι θελω να "κανω κατι στο pc " μου χιχιχιχιχιχιχ

Link to comment
Share on other sites

1.ον αλλη φορα μν γραφεις με γκρικλις σε παρακαλω:P..

2ον. και εγω τον δικο μου καταφερα να τον παω 4.4 ghz αλλα δεν τον εχω παντα εκει ! τον πρεσσαρω οταν τον κλοκαρω,αλλα μονο τοτε....γιατι στα παιχνδια σου κλπ. να τον εχεις στα 3.7 κιολας?? εγω τον δικο μου τον εχω στην στοκ ταχυτητα παντα και παιζω ακριβως τα ιδια παιχνιδια με σενα με μια gtx 280 se φουλ ρυθμισεις! χτυπαω τουλαχιστον 90 fps (αν ξερεις τι ειναι αυτα googlare το)

δεν υπαρχει λογος να στεσσαρεις αδικα τον επεξεργαστη....και μεγαλυτερες θερμοκρασιες θα εχεις και πιο δυνατα θα ακουγεται ο ανεμιστηρας.....αν τωρα 8ες ετσι για το γαμωτο να τον εχεις κλοκαρισμενο,πηγαινε τον στα 2.9 το πολυ 3.00 ghz......και το κεφαλι σ 8α ειναι ησυχο.πιστεψε με και μενα οι γονεις μου τρομαζουν οταν ακουνε οτι θελω να "κανω κατι στο pc " μου χιχιχιχιχιχιχ

ευχαριστώ για την συμβουλή τον άφησα τώρα στα 3ghz και μόνο όταν τον τεστάρω τον έχω στα 3,7ghz πια τέλος για τον θόρυβο δεν προβληματίζομαι γιατί έχω 7.1 ηχεία asus xonar D2 κάρτα ήχου και ακούω πολλή metal :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now