Recommended Posts

πιστεψτε με δεν εχω κανενα λογο να κανω μαιμουδιες γιατι ετσι χαλαω το νοημα του παιχνιδιου και δεν το γουσταρω.και αυτο το run ειναι το 19 απο ολα αυτα που εβγαλα και τα εχω back up οπιος εχει απορια να δει αν λεω αληθεια η οχι!

george o/c τα ειπαμε εμεις και σου ειπα τι και πως και για ποιο λογο ,αλλα νομιζω οτι μετα απο αυτα που ειπαμε σου ξεκαθαρισα οτι δεν εχω κανενα προβλημα μαζι σου εφοσον μου ξεκαθαρισες τη θεση σου,για αυτο μην σκαλωνεις!:)

ολα καλα!

παστελ μπες στο παιχνιδι να δουμε και την asus με τα prefetcher που λες γιατι εγω εμαθα και απο ανθρώπους που ειναι καλα στο χώρο οτι δεν παίζουνε κανένα ρόλο!

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, αυτό που λες για το SuperPi ότι δεν είναι αξιόπιστο πρόγραμμα, το λες γιατί δεν το έχεις μάθει/καταλάβει άρτια ακόμα. Το SuperPi είναι ένα πρόγραμμα που μετρά π (pi) μέχρι ένα συγκεκριμένο αριθμό ψηφίων μετά την υποδιαστολή. Ο μέγιστος αριθμός π (pi) που δύναται να μετρίσει αγγίζει τα 32 εκατομμύρια. Όπου π εννούμε φυσικά τον γνωστό αριθμό 3.141592653589793238462643383279502884197169399375 10 (συνεχίζεται επ' άπειρον) ο οποίος προκύπτει αν διαιρέσουμε την περιφέρεια ενός κύκλου με την διάμετρό του. Σύμφωνα με τον Αρχιμήδη και επειδή ακριβώς το π δεν τελειώνει ποτέ, θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ουσιαστικά το όριο του πηλίκου Πν/δ όταν το ν πλησιάζει στο άπειρο (όπου Π = Περίμετρος του κύκλου και δ = διάμετρος του κύκλου).

ΌΜΩΣ, το όριο του πηλίκου Πν/δ όταν το ν πλησιάζει στο άπειρο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ. Για αυτόν ακριβώς το λόγο, όταν τρέξεις 10 runs το ένα μετά το άλλο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ SuperPi caluclation time :) Ο υπολογισμός αυτός γίνεται κατά προσέγγιση, οπότε ούτε ένας υπολογιστής μπορεί να μετρήσει 32 εκατομμύρια ψηφία μετά την υποδιαστολή με ΑΠΟΛΥΤΗ ακρίβεια. Οι καμένοι λοιπόν του SuperPi, ονόμασαν τις διακυμάνσεις αυτές μεταξύ των διαδοχικών runs, fluctuations - ελληνιστί διακυμάνσεις. Τα fluctuations αυτά όμως δεν είναι μεγαλύτερα των 0.3sec περίπου, ίσως και λίγο παραπάνω. Για ποιο λόγο; Διάβασε την 2η περίπτωση παρακάτω και θα καταλάβεις. :)

Συνεχίζω. Πες ότι τρέχουμε 5 διαδοχικά runs.

1η Περίπτωση. Boot-άρουμε και ξεκινάμε να τρέχουμε 32άρι χωρίς να κάνουμε καθόλου CopyWaza. Σε αυτήν την περίπτωση, όσα περισσότερα runs τρέχεις, τόσο πιο καλό χρόνο θα κάνεις. Και αυτό γιατί, τρέχοντας πολλαπλά 32M runs, εξισορροπείται ακόμα περαιτέρω το balance μεταξύ Real και Available memory.

2η Περίπτωση. Κάνεις CW, τρέχεις το πρώτο run και μετά συνεχίζεις να χτυπάς διαδοχικά 32άρια. Αυτό είναι το δεύτερο καλύτερο από το testing που έχω πραγματοποιήσει. Κάνοντας ένα σωστό CW απελευθερώνεις την μέγιστη Available Memory του λειτουργικού που χρησιμοποιείς (το πόση μνήμη θα απελευθερωθεί έχει να κάνει με το Commit Charge του λειτουργικού και τον τρόπο & μέγεθος του CopyWaza), ενώ μετά το πρώτο run, τρέχοντας διαδοχικά runs, έρχεται το ποθητό balance μεταξύ Real και Available Memory. Το πρόβλημα με αυτήν την τακτική είναι ο πολύς χρόνος που σου τρώει, για αυτό και δύναται να επιτευχθεί μόνο με air, water, phase change setups που οι θερμοκρασίες είναι ιδανικές και δεν πρόκειται να χάσεις το run.

3η περίπτωση. Κάνεις CW, τρέχεις 32M, τελειώνει, κάνεις CW, τρέχεις 32M ξανά. Ο χρόνος που βγάζεις από αυτό είναι κατά 90% ο πιο γρήγορος από όλους. Δεν λέω 100%, γιατί παίζει σε συνδυασμό με την 2η περίπτωση και λίγη τύχη, να βγάλεις καλύτερο run. Απλά ο τρόπος αυτός, είναι κατ'εμέ ο πιο σίγουρος, by far.

Όσοι αναρωτιούνται για το pagefile και την χρησιμότητά του στο benchmark αυτό ας διαβάσουν αυτό το post που έκανα παλιότερα στο SuperPi 32M ranking:

Θα ήθελα πάρα πολύ να βρω χρόνο για τέτοιο thorough testing... Πάντως έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα χρησιμοποιώντας δύο ίδιους 80GB IDE HDDs. Ο ένας έχει μέσα τα Windows, το SPi και τα υπόλοιπα προγράμματα και ο άλλος είναι άδειος (συνήθως έρχεται φρέσκος από format) με το Pagefile μέσα (είτε 512-512, είτε 384-384). Επίσης βοηθάει πολύ στην ταχ/τα διεξαγωγής του CW να χρησιμοποιείς ERAM (όχι I-RAM ) σαν δεύτερο δίσκο/partition (να βάλεις δλδ μέσα εκεί το Pagefile). Όμως όταν το σύστημα στρεσάρεται πολύ και επειδή ακριβώς το ERAM είναι εικονικό drive που παίρνει χώρο από την RAM του συστήματος, μπορείς ΤΡΑΓΙΚΑ εύκολα να οδηγηθείς σε corrupt. Τώρα αν βοηθάει το να βάζεις το Pagefile μέσα σε I-RAMs ή SSDs, δεν έχω δοκιμάσει - δεν απαντώ.

Ο Peppito είχε τρέξει πριν ~2 χρόνια ένα ενδιαφέρον 32άρι με πρόγραμμα HD Monitoring να καταγράφει την δραστηριότητα του δίσκου.

thum_4614ab8d6c943f9a.jpg

Το PageFile Usage είναι σταθερό και πολύ μικρό σε σχέση με τα υπόλοιπα, πράγμα που δείχνει ότι διαφορές μεταξύ 384-384 και 512-512 δεν θα δείτε τραγικές στο SuperPi (επειδή με ρωτούσες Σόφο). Λόγω του ότι ουσιαστικά μιλάμε για εικονική μνήμη, η παραμετροποίηση του PageFile βοηθάει σε πολλές άλλες εφαρμογές, όχι τόσο όμως στο SuperPi. Το commit charge να κοιτάτε να είναι μικρό στις εγκαταστάσεις SPi, τότε να χαίρεστε. Όταν βλέπετε κάτι 22άρια, 27άρια, 32άρια (22M/.......), τότε είστε καλά. Αν βλέπετε π.χ. 44MB όχι, δεν είστε καλά.

Και για να γίνω πιο κατανοητός, ώστε να μην θεωρηθεί ότι μιλάω μόνο με σκέτα νούμερα. Το Commit Charge αντιπροσωπεύει την συνολική φυσική και εικονική μνήμη που χρησιμοποιείται ανά πάσα στιγμή από το λειτουργικό σύστημα και τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές. Όσο περισσότερες εφαρμογές έχετε μέσα στο OS, τόσο πιο βαρύ γίνεται, άρα τόσο πιο πολύ αυξάνεται το Commit Charge. Όταν τώρα, το συνολικό Commit Charge ξεπεράσει σε μέγεθος την φυσική μνήμη (RAM) τότε το σύστημα θα αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει χώρο από το PageFile. Όμως το PageFile είναι εικονική μνήμη - πολύ πιο αργή από την φυσική και άρα οι επιδόσεις του συστήματός σας θα πέσουν. Βλέπετε λοιπόν ότι ένα τακτοποιημένο λειτουργικό με πολύ πολύ μικρό CM, δεν έχει ανάγκη μηδενισμού του PageFile που λένε ορισμένοι. Πάντοτε πρέπει να αφήνετε λίγο στο δεύτερο partition (δεν βλέπω λόγο να αφήσετε στο πρώτο που έχετε μέσα Windows + προγράμματα + SPi κ.τ.λ) γιατί όταν γίνεται η εγγραφή μετά την τελευταία loop-α, το PageFile αναλαμβάνει δράση

Παρατηρήστε όμως τα Disk Bytes / second προς το τέλος του run (εγγραφή)...

Φιλικά, Γιώργης. :)

Υ.Γ. Δεν το παίζω SuperPi guru, ούτε ο μαμιάς του SuperPi. Απλά μοιράζομαι τις γνώσεις μου και τα ευρήματά μου απ'τα τελευταία δυόμισι χρόνια μαζί σας. ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

ποπο ρε φιλε ολα αυτα για μενα ειναι κινεζικα σοβαρα,εσυ το εχεις σπουδασει το θεμα και μπραβω που τα ξερεις ετσι αναλυτικα!:T:

και οσο για αυτο που λες CW τρεχουμε και παλι στο επομενο το εχω παρατηρησει οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες και πιο πολλη σημερα μου εβγαζε καλυτερο !

Link to comment
Share on other sites

Sorry από μένα αλλά δεν είχα χρόνο να τρέξω σήμερα καθώς ήμουν με κάτι "καλόπαιδα" για καφέ που μιλούσαν συνέχεια για κάτι cascade, evaporators, πριφέτσια και putsa flo...;P..

Κι εγώ πιστεύω ότι τα σκορ του Αντώνη είναι legit 100% και επειδή μου αρέσει η όλη φάση της κόντρας, του δίνω μια βδομάδα περιθώριο (όσο θα είμαι εκτός Αθήνας δηλαδή) για προπόνηση και μετά θα συναντηθούμε κάπου (σπίτι μου, σπίτι του, στο γνωστό υπόγειο του Βούδα αν μας δέχεται, ή οπουδήποτε) μαζί με όποιον άλλο θέλει και όχι μόνο θα βγάλουμε 32άρια μέχρι τελικής πτώσεως αλλά θα τα βιντεοσκοπήσουμε και θα ανεβάσουμε το καλύτερο στο youtube σαν απόδειξη για να λήξει αυτό το θέμα.

Εννοείται πως όποιος άλλος θέλει να συμμετάσχει είναι ευπρόσδεκτος.

Περιμένω συμμετοχές...

Link to comment
Share on other sites

Sorry από μένα αλλά δεν είχα χρόνο να τρέξω σήμερα καθώς ήμουν με κάτι "καλόπαιδα" για καφέ που μιλούσαν συνέχεια για κάτι cascade, evaporators, πριφέτσια και putsa flo...;P..

Κι εγώ πιστεύω ότι τα σκορ του Αντώνη είναι legit 100% και επειδή μου αρέσει η όλη φάση της κόντρας, του δίνω μια βδομάδα περιθώριο (όσο θα είμαι εκτός Αθήνας δηλαδή) για προπόνηση και μετά θα συναντηθούμε κάπου (σπίτι μου, σπίτι του, στο γνωστό υπόγειο του Βούδα αν μας δέχεται, ή οπουδήποτε) μαζί με όποιον άλλο θέλει και όχι μόνο θα βγάλουμε 32άρια μέχρι τελικής πτώσεως αλλά θα τα βιντεοσκοπήσουμε και θα ανεβάσουμε το καλύτερο στο youtube σαν απόδειξη για να λήξει αυτό το θέμα.

Εννοείται πως όποιος άλλος θέλει να συμμετάσχει είναι ευπρόσδεκτος.

Περιμένω συμμετοχές...

ενοειτε και αμα γουσταρετε και σπιτι μου ειστε ευπροσδεκτοι !

κιμωνα thanks αρχιζω προπονηση και θα μου αρεσε να περνανε και συμμετοχες και asus με prefetcher και ειδικα που εβγαλε σημερα και καινουριο bios η evga θα γινει χαμος!:)...

καλα να περασεις φιλε και στο επανειδειν !

Link to comment
Share on other sites

Εριξα λιγο ψαξιμο και ειδα οτι η evga εχει τα prefetcher enabled (Σε D0 cpu) . Oι registers των prefetcher ειναι enabled ...

Οποτε ... ειναι στα ιδια με τις Asus (Σε D0 επαναλαμβανω). :)

Αντωναρε , καλα το εχεις διαβασει .

Link to comment
Share on other sites

Εριξα λιγο ψαξιμο και ειδα οτι η evga εχει τα prefetcher enabled (Σε D0 cpu) . Oι registers των prefetcher ειναι enabled ...

Οποτε ... ειναι στα ιδια με τις Asus (Σε D0 επαναλαμβανω). :)

Αντωναρε , καλα το εχεις διαβασει .

Στελιο δεν το ειπα τυχαια αλλα και παλι δεν νομιζω η evga και περα απο αυτο να μην ειχε προβλεψει κατι τετοιο.

pastel@ δεν τρεχει τιποτα την πλακα μας κανουμε αναμεταξυ μας σε αυτη εδω τη φαση οποτε δεν εχει και τοσο νοημα να κανεις μαιμουδια γιατι ετσι τελιεωνει το παιχνιδι και ειναι και άδικο.οποιος θελει παιζει και οσο για αυτο που ειπε ο κιμωνας το κανονιζουμε και για εδω αλλα νομιζω ο sofos δεν θα ερθει λογο της ΗΡΑΣ παλι .σοφε για σενα θα την βγαλω στο μπαλκονι αλλα αμα κανεις καμια γκαντεμια θα την αμολυσο μεσα και θα σε κυνηγαει σε ολο το σπιτι μεχρι να παθεις καρδια:hehe::hehe:

πλακα κανω εμενα παντως τις τελευταιες μερες οποτε εχεις ερθει εχουμε κανει καλο παιχνιδι!

τελος παντων καλο βραδυ παιδες!:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε μ@λ..@ της τα έκοψες τα νύχια ή την έχεις ακόμα έτσι την καημένη? Δεν αντέχει το καημένο το ζωντανό άλλο...

ναι ρεσυ της εκανα και μανικιουρ:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στελιο δεν το ειπα τυχαια αλλα και παλι δεν νομιζω η evga και περα απο αυτο να μην ειχε προβλεψει κατι τετοιο.

Δεν ειναι μονο θεμα της evga . Ειναι γενικο σε ολες τις μητρικες που δεν εχουν prefetcher στο bios .

Το microcode του D0 , ειναι βελτιωμενο και προβλεπει την ενεργοποιηση των prefetcher by default .

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έγραψα τα διάβασε κανείς ή πέρασαν έτσι; :D

Στα γρηγορα που τα ειδα , ολα μου ηταν γνωστα .

Καλα εκανες και τα εγραψες . Ειναι πολυτιμες γνωσεις για πολυ κοσμο .

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :hehe:

Στέλιο, εσύ τα ήξερες αυτά μαν πολύ πριν από μένα. Θέλω πάντως να τα πούμε λιγάκι αύριο, αφήσαμε μια συζήτηση στην μέση :D

Θα τα πουμε . :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now