esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Τα floca πάντα 4.5-5? είχαν!

4.5 είχε παλιά, μονο που τώρα πια δύσκολα βγάζουμε λεφτά όλοι μας για να δίνουμε ένα τάλιρο στον καφέ.Ήμαρτον δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

στην γερμανια δωσαμε για 2 καφεδες (καπουτσινο+λαττε) και μια μηλοπιτα με παγωτο και μια παστα τι ειχε παρει ο παστελ ~ 10? +το νερο που το ειχαν κοντα στο ταληρο γιατι αυτοι πινουν σοδα αντι για νερο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

στην γερμανια δωσαμε για 2 καφεδες (καπουτσινο+λαττε) και μια μηλοπιτα με παγωτο και μια παστα τι ειχε παρει ο παστελ ~ 10? +το νερο που το ειχαν κοντα στο ταληρο γιατι αυτοι πινουν σοδα αντι για νερο :hehe:

Δεν πίνουν σόδα ρε, πίνουν το μπουρμπουληθρό νερό που είναι σαν κάτουρο.

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται να συγκρινουμε τις μικρες καφετεριες,αυτες που απευθυνονται σε συγκεκριμενο μικρο κυκλο, με της αθηνας.. οχι δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα της αθηνας που παρεπιπτοντως εχω σιχαθει..

απλα στην αθηνα το ενοικιο δεν ειναι το ιδιο με μιας "μικρης" πολης-κοινωνιας..

εαν πληρωνει μια μαγαζαρα 50χιλιαρικα ενοικιο,ειδικα στην παραλια και αν ειναι μεγαλο πως θα βγαλει κερδος?!επισης μην ξεχνατε πως οι των φλοκα ειδικα ασφαλιζονται,ενσημα αδειες κτλ,δεν εχουν φθηνα προιοντα σαν αγορα,ας πουμε δεν μπορουν να παρουν κατι εκτος προδιαγραφων,και γενικα οι προμηθευτες ειναι πολυ ακριβοι..!

δεν τους δικαιολογω σε καμια περιπτωση και τωρα τελευταια και μεις κανουμε αποχη..!

τελος να πω σε οσους ξερουν/ασχολουνται με αυτα πως μια υγειεις καφετερια εχει κερδος περιπου 40% του τζιρου.. μην ξεχνατε τις ανακαινησεις που γινονται ανα τακτα χρονικα διαστηματα κτλ κτλ..δεν τους δικαιολογω με τιποτα ομως..!

οι απαντησεις ειναι γενικα ως προς το καφετερια μερια..!ελπιζω να εγινα αντιληπτος και ολα αυτα τα λεω φιλικα προς ολους μιας και εχω φαει ολα μου τα χρονια δουλευοντας σε πολλες καφετεριες απο πολλα ποστα..!!

υσ: εχουν "προσφορες" ολες οι καφετεριες πλεον για να προσελκισουν κοσμο..!τα φλοκα το πρωι δινουν τυροπιτα με τον καφε,το μεσημερι εχει μιση τιμη στα ροφηματα και το βραδυ εχουν ενα ποτο (οποιοδηποτε)+ενα δωρο;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει σε γαμάτες καφετέριες μέσα στην Αθήνα, σε διάφορες περιοχές που έχουν το Freddo 3.00?.

Τα Starbucks, τα floca και όλες αυτές οι μ@λ... αλυσίδες καλύτερα να ψοφήσουν. Δεν μπορούν να δικαιολογήσουν την τιμή που έχουν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει σε γαμάτες καφετέριες μέσα στην Αθήνα, σε διάφορες περιοχές που έχουν το Freddo 3.00?.

Τα Starbucks, τα floca και όλες αυτές οι μ@λ... αλυσίδες καλύτερα να ψοφήσουν. Δεν μπορούν να δικαιολογήσουν την τιμή που έχουν με τίποτα.

οταν σου ζητανε 300χιλιαρικα στο ανοιγμα και σου παιρνουν ~10% του τζιρου σου μηνιαιως,μαλλον εχουν λογο..οταν αγοραζεις 10ευρω το κιλο το παγωτο που χρησιμοποιεις και οταν το κεικ που δινεις με τον καφε εχει επισης 10ευρω,οταν το κοκτειλ κανει 8,50ευρω και πινεις 2, μπαινεις μεσα χωρις να το παρεις χαμπαρι..!γιαυτο κανουν τα 14γραμμαρια καφε 5ευρω,και επαναλαμβανω δεν υπαρχει λογος να τα δωσεις.. υπαρχουν πολλες ομορφες συνοικιακες καφετεριες,υπαρχουν πολυ ομορφα μπαλκονακια φιλικα..!και στο τελος περνας και καλυτερα απο το νταπα ντουπα της καφετεριας..;)

Link to comment
Share on other sites

Να πληρώνουμε την αύξηση του Φ.Π.Α σε αυτούς που κόβουν και αποδείξεις. Όχι να κάνουν αύξηση και να μην σου κόβουν και απόδειξη. Αυτό παραπάει (όχι ότι όλα τα άλλα σε αυτο το κ@λο κράτος είναι οκ, αλλά λέμε). Επίσης για τα φλόκα να πω ότι έχετε δίκιο, απλώς τίθεται ζήτημα για κάπου αλλού γιατί είναι ένα σημείο που μας ψιλοβολεύει όλους. Η τιμή του και πριν ήταν τσουχτερή (4,80 ο φρέντο καπουτσίνο) αλλά δεν κοιτούσα αυτό παρά μόνο ότι μαζευόμασταν και δεν με ένοιαζε, ΕΚΤΟΣ από τις περιπτώσεις που ο Πάστελ με έκανε μπαρούτι και μέσα μου έλεγα "πλήρωσα και 4,80 για τον μ@λ..@!!!!!" :hehe::hehe: πλάκα κάνω...Η αλήθεια είναι ότι γενικά σαν χώρα είμαστε ακριβοί και δεν λέει με τους μισθούς που υπάρχουν, αλλά όσο ο Έλληνας τον καφέ στην καφετέρια και το τσιγάρο δεν τα κόβει με τίποτα, τόσο θα μας γδέρνουν σε αυτούς τους τομείς. Για το εξωτερικό και τα νερά να ξέρετε ότι δεν είναι όλες οι χώρες σαν τη δικιά μας τυχερή στο θέμα αυτό. Δεν έχουν τρεχούμενα, γάργαρα και το σημαντικότερο πόσιμα νερά. Πίνουν αυτό το ανθρακούχο νερό, γι'αυτό και αν τους ζητήσεις σκέτο νερό σου φέρνουν το συγκεκριμένο. Πρέπει να τους πεις ότι θες το άλλο το οποίο είναι και ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγα σε συναυλία των Πηξ Λαξ.

Χ-Α-Μ-Ο-Σ.Έχω ακούσει για αυτούς,αλλά δεν έχω ακούσει τα τραγούδια τους.Ωραία τραγουδάκια έχουν.Το Ανόητες Αγάπες μακράν το καλύτερο (μας αφορά όλους βέβαια).Ήμασταν μες στο πλήθος,οι άλλοι δίπλα μας έχυναν μπίρες στους γύρω,παραλίγο να πλακωθώ με έναν για αυτό.

Τώρα όλη η Αλεξανδρούπολη θα ακούει τα τραγούδια τους. :)

Link to comment
Share on other sites

sup dawgz, back in Illinois, Chicago...

mia zesta mia kryop, mia ilios, mia vroxh, ena standard: 80%+ ugrasia any day, all day long.

to apogeyma exw rendez-voudaki me mia ksan8oula me uber sexy upper torso & voice :D

paw na synexisw to xlapakiasma ( mprizoles xoirines & mosxarisies kai kotopoulo me mexican seasoning @ karvouna :D )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now