esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

3ον, και οι κινητήρες εσωτερικής κάυσης υπάρχουν παραπάνω από 100 χρόνια

και δεν τους δίνουν τσάμπα αλλά υπάρχουν για όλα τα βαλάντια και σε πολλές παραλλαγές.

Κάθε φορά που κάνετε συγκρίσεις με αυτοκίνητα/κινητήρες ένα γατάκι πεθαίνει. Θέλετε να έχετε τέτοιο βάρος στην συνείδηση σας;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνετε συγκρίσεις με αυτοκίνητα/κινητήρες ένα γατάκι πεθαίνει. Θέλετε να έχετε τέτοιο βάρος στην συνείδηση σας;

Όχι manmu! Δεν μας φταίνε σε τίποτα οι γάτες! Απλά μερικά άτομα τα ξέρουμε από κοντά

και έχουμε κάνει και άλλες συζητήσεις και τα παραδείγματα τούτα τα καταλαβαίνουν!

Σε χαλάει? Θα ξανάρθεις στο γραφείο γιατί μας άρεσαν τα κουλουράκια σου? :hehe:

Στο θέμα μας τώρα...πόσα reviews σηκώσατε ρε αυτή την εβδομάδα? :hehe::T:

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας τώρα...πόσα reviews σηκώσατε ρε αυτή την εβδομάδα? :hehe::T:

Μην με κοιτάτε εμένα!

Τον [MENTION=3682]Astalavista[/MENTION] ρωτήστε που δεν πρέπει να άφησε περίπτερο για περίπτερο με Monster στο διάβα του :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όχι manmu! Δεν μας φταίνε σε τίποτα οι γάτες! Απλά μερικά άτομα τα ξέρουμε από κοντά

και έχουμε κάνει και άλλες συζητήσεις και τα παραδείγματα τούτα τα καταλαβαίνουν!

Σε χαλάει? Θα ξανάρθεις στο γραφείο γιατί μας άρεσαν τα κουλουράκια σου? :hehe:

Στο θέμα μας τώρα...πόσα reviews σηκώσατε ρε αυτή την εβδομάδα? :hehe::T:

Η ένσταση είναι οτι συγκρίνεις ένα υποσύστημα ενός τελικού προϊόντος (που έχει άλλα τόσα υπό-πράματα), με το τελικό προϊόν. (κινητήρας-μηχανικό πληκτρολόγιο) και ότι τους κινητήρες τους παράγουν 50 διαφορετικές εταιρίες, αλλά δεν τους δίνουν αλλού, τους έχουν για τα δικά τους προϊόντα.

Και λίγη ιστορία, ο κινητήρας έτσι όπως τον "ξέρουμε" είναι περίπου 139 χρονών (1876 κυκλοφόρησε ο Otto τον δικό του και έκαιγε κάποιο αέριο) και η χρήση του ήταν εντελώς άσχετη με την σημερινή (στις βιομηχανίες για να γυρνάνε τα μηχανήματα). Ο Benz και ο Maybach σκεφτήκαν να τους μικρύνουν και να τους βάλουν σε άμαξες για κίνηση (1885-1886(Daimler), κάπου εκεί).

Κουλουράκια τέλος. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες με μια ερωτηση παιδες...

Μου ειχε δωσει ο πεθερος μου ενα παλιο τριποδο που ειχε, αλλα, λογω ηλικιας χαλασε

ο φελος της βασης της καμερας (εκει που βιδωνει), τριφτηκε και εφυγε ολο. Προσπαθησα

να βρω ανταλλακτικο αλλα δε μπορεσα πουθενα. Ειδα τωρα στο crazy Sundays το

KONIG KN-TRIPOD 40 ALUMINUM PHOTO/VIDEO TRIPOD, το εχει παρει ή γνωριζει

καποιος αν ειναι καλο? Δεν το θελω για επαγγελματικη χρηση, ισα-ισα να βαζω την καμερα

πανω και να τραβαω κανα video πιο σταθερο ή καμια φωτο οικογενειακη.

Link to comment
Share on other sites

Και λίγη ιστορία, ο κινητήρας έτσι όπως τον "ξέρουμε" είναι περίπου 139 χρονών (1876 κυκλοφόρησε ο Otto τον δικό του και έκαιγε κάποιο αέριο) και η χρήση του ήταν εντελώς άσχετη με την σημερινή (στις βιομηχανίες για να γυρνάνε τα μηχανήματα). Ο Benz και ο Maybach σκεφτήκαν να τους μικρύνουν και να τους βάλουν σε άμαξες για κίνηση (1885-1886(Daimler), κάπου εκεί).

ο κ.ε.κ. ειναι "υποσυστημα" του ατμοσφαιρικου, που ο οποιος ειναι "υποσυστημα" καποιου πιο παλιου κτλ

η ενσωματωση τους σε αμαξες ειναι απλα φυσικη εξελιξη. Θυμησου τα τρενα

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε και πρσπάθεια για ατμοκίνητο αυτοκίνητο απο ότι έχω διαβάσει κάπου πάντως. Κάποιος Γαλλος εφευρέτης νομίζω το πάλεψε να το καταφέρει ( και μάλλον καλύτερα που δεν τα κατάφερε :P )

Link to comment
Share on other sites

ο κ.ε.κ. ειναι "υποσυστημα" του ατμοσφαιρικου, που ο οποιος ειναι "υποσυστημα" καποιου πιο παλιου κτλ

η ενσωματωση τους σε αμαξες ειναι απλα φυσικη εξελιξη. Θυμησου τα τρενα

Ατμοσφαιρικού;

Υποσύστημα; Γιατί όχι εξέλιξη;

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε και πρσπάθεια για ατμοκίνητο αυτοκίνητο απο ότι έχω διαβάσει κάπου πάντως. Κάποιος Γαλλος εφευρέτης νομίζω το πάλεψε να το καταφέρει ( και μάλλον καλύτερα που δεν τα κατάφερε :P )

φυσικα και υπαρχουν ατμοκινητα αυτοκινητα. κοιτα jay leno's garage

Ατμοσφαιρικού;

Υποσύστημα; Γιατί όχι εξέλιξη;

η ακριβης λεξη ειναι εξελιξη εχεις δικιο

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/?doodle=18720030&hl=el&gws_rd=ssl&nord=1

WOW! Αυτή και αν είναι επέτειος...

...αλλά για αυτό που κάθε φορά που σκάει εξάτμιση στο Παρίσι, τρέχουν και παραδίδονται σε τυχαίους Γερμανούς τουρίστες κουβέντα ε; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now