esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Δεν ηξερα που αλλου να το βαλω, οποτε και το βαζω εδω....

Ειπα κι εγω σιγα σιγα να μπαινω στα κρυα και αποφασισα να αγορασω ενα cpu pot απο την Koolance.

H παραγγελια εγινε στις 09/06.

Βρε τωρα θα ερθει, αυριο θα ερθει τιποτα.

Μπαινω κι εγω λοιπον εκει που βλεπεις πως εξελισεται η παραγγελια σου.

Οριστε τι ειδα.

<a  href=h0yab7micoeca33fgkir_thumb.jpg' alt='h0y

Και να φανταστεις οτι πηγαν καμμια 60αρια ευρω τα μεταφορικα!!

Και σαν να μην εφτανε αυτο, δεχομαι κι ενα τηλεφωνημα πριν λιγο απο την UPS (μεταφορικη δεν ειναι??) οπου μου λενε οτι αυτο που περιμενω ειναι στο τελωνειο και πρεπει να πληρωσω 15 ευρω εκτελωνιστικα για να μου το φερουν!!!!!!

Επαθα πλακα!!!!

Πρωτη φορα παιρνω κατι απο Αμερικη, ετσι δουλευει το συστημα?????

Για βοηθηστε ρε παιδια??

Τι να κανω, να το παραλαβω??

Συνηθως ψωνιζω απο overclockers.co.uk, και δεν εχω το παραμικρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η UPS ειναι μεταφορικη (ταχυμεταφορες για την ακριβεια απο USA).

Αφου σε ζητησαν "μονο" 15 πληρωσε τα και μην το πεις στον παπα.(σιγουρα το ποτ εκανε

πανω απο 100 ευρω).Εννοειτε οτι θα το παραλαβεις για 15 ευρω δεν νομιζω να το γυρισεις πισω.

Οσο θυμαμαι τους πληρωνεις και στο στελνουν αυτοι (βαζει σε λογαριασμο τα λεφτα συγκεκριμενα).

btw εκτος Ευρωπαικης Ενωσης πληρωνεις τελωνειο αν βεβαια προυπαρξουν καποιοι

"κανονες".Αν πχ στο στειλει συστημενο ασφαλισμενο , αν γραψει την αξια απο εξω αν , αν ,αν.

Εσενα μιας και ηταν αγορα καινουργιου και ιδιως απο καταστημα ειχες μεγαλες πιθανοτητες να πληρωσεις.

Αλλη φορα αν εχεις καμια ακρη απο Αμερικη πες να στο αγοραζει και να στο στελνει εκεινος.(λιγοτερες πιθανοτητες να πληρωσεις ;) ).

Edited by 2cpu
Link to comment
Share on other sites

15 ευρώ μόνο?Τι πάθανε καλοκαιριάτικα?Πλήρωσέ τα και να λες και ευχαριστώ,κανά κεράκι δε βλάπτει σε εκκλησιά... Άλλη φορά ρώτα όμως(και εδώ προφανώς ξέρουμε να σου πούμε τι να κάνεις,ΠΡΙΝ ωστόσο παραγγείλεις) για να μη σου κάτσει ξανά στραβή!

Το άλλο είναι εγγλέζικο δε παίζει τελωνείο από εκεί, θεωρείται ότι έχεις πληρώσει τους φόρους σου εντός της Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω ένα κουτί με 50 παλιές κάρτες γραφικών AGP (GeForce 2 και πάνω, ήταν και 2-3 3DFX μέσα :D) για μόλις $50 (φιλική τιμή από τον Jamie :( - τσάμπα είναι). Ας είναι καλά ο JC που μου είπε τί θα παιχτεί στο τελωνείο, αλλά η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκα γιατί πραγματικά θα τις becnh-αρα όλες. Τέσπα ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε 30 χρονών άνθρωπος, με δουλειά (κανονική σε εταιρεία και part time - το δικό του forum) οικογένεια, δύο παιδιά, θα τον έβαζα να μου πακετάρει τόσες κάρτες σαν ξεχωριστά δέματα. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σου πα - ξεχωριστά δέματα και ΜΟΝΟ με USPS. Ίσως έτσι να γινόταν δουλειά (αλλά θα τον αγγάρευες να σου πακετάρει 20 δέματα....)

Μπα και ένα δέμα να ήταν με περιγραφή χαλασμένο παλιό υλικό για pc δε θα περνούσε με usps από τελωνείο...Και να θέλαν δλδ να το φορολογήσουν θα τους έβγαινε η πίστη, δε γίνεται αυτό το πράγμα....Θα το ανοίγανε, θα βλέπανε ένα χαμό από άγνωστα(για αυτούς) προϊόντα και θα το ξανακλείνανε...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το ρίσκαρα ρε συ...:(

Ένας φίλος μου είχε πει ιστορία για κάτι παλιά (αλλά καλά) parts που έφερε απ'έξω που είχαν σχέση με ήχο - από opamps και λυχνίες, μέχρι πλακέτες για DIY ενισχυτές, πυκνωτές, γενικά ένας χαμός.

Ένα δέμα κοντά στα 15-20 κιλά νομίζω, σχετικά νορμάλ μεγέθους (π.χ. οι 50 κάρτες σε ένα θα ήταν σε ένα κουτί σαν αυτό των logi z-5500 αν είναι να τις συσκευάσει σωστά και να μην τις πετάξει απλά τη μία πάνω στην άλλη). USPS κανονικά, replacement parts, αποδείξεις πουθενά.

Έφαγε κοντά 300? τελωνείο? Ούτε και ο ίδιος ξέρει γιατί, όταν πήγε εκεί του είπαν ότι το σκάναραν, είδαν μαγνήτες (είχε και κάτι ηχεία ή tweeter, δε θυμάμαι) και μετά είδαν τις λυχνίες και τα "τσιπάκια" και του είπαν ότι τυχερός είναι που δεν του τα χρέωσαν παραπάνω.

Αν θέλει ο ζωρζ να το ρισκάρει, ας το κάνει. Αλλά νομίζω ότι σε κάτι τόσο ογκώδες, σίγουρα θα παιχτεί έλεγχος - ένας από αυτούς να είναι βλαμμένος και να την δει ανάποδα, ούτε ξέρω πόσο μπορεί να τον χρεώσει...:(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πλήρωσα 3? για τον εκτελωνισμό της καινούργιας μου της 18άρας της μποκάλας είναι πολλά?(Συνολικά η μπουκάλα μου στοίχησε 135?);P..;P..

Link to comment
Share on other sites

Για τη περίπτωση που αναφέρεις θα ήθελα να ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες για να καταλάβω τι πήγε στραβά. Και να κάνουν έλεγχο, αφού βλέπουν κάτι μεγάλο(και ψαρωτικό ότι και καλά κρύβει κάτι ακριβό) πρέπει να μπορούν να το φορολογήσουν. Αν δε ξέρουν να πουν τι hardware είναι(μπορεί να μη ξέρει ότι είναι κάρτα γραφικών, υπάλληλοι είναι που πρέπει να ξέρουν ό,τι προϊόν εισάγεται γενικά),τι μάρκα, τι τιμής και του πότε, πως να το φορολογήσουν? Πόσο μάλλον όταν αυτό το ψάξιμο θα είναι x50. Θα το κλείσουν και θα πούνε να πάει στο καλό. Επίσης, δε μπορεί ο άλλος να στο φορολογήσει όπως θέλει, υπάρχουν συγκεκριμένοι κατάλογοι(και είναι άπειροι) που αναφέρονται για καινούργια προϊόντα και η φορολόγηση γίνεται υπό προϋποθέσεις. Έχω περάσει κατά καιρούς δέματα που κάνανε πολύ μπαμ,μεγαλύτερης αξίας και που τα αξιολογούσαν πιο εύκολα για φορολόγηση, δε θα κολλούσε πιστεύω με τπτ κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να τον βρω και να τον ρωτησω για να σ πω - παντως θυμαμαι οτι ειχε τσακωθει ασχημα. Τι να σ πω, να ξεραν απο λυχνιες και opamps και να τα κοιταξαν ενα-ενα?

Link to comment
Share on other sites

O Jamie μου είχε δώσει λίστα μιλάμε για πολλές παλιές AGP κάρτες που φωνάζουν να τις bench-άρεις. Εγώ σκέφτηκα ότι θα έβρισκα μία μητρική γιατί η P4P800 με άφησε, θα έβαζα πάνω τον P4 Prescott 3GHz, τσακ μπαμ στα 3.8GHz για 3D benchies (stable είναι εκεί, με stock cooling) και θα έπαιζα στα αυτιά σε 3DFX Voodoo 3, TNT2, GeForce 2 MX 64MB, GeForce 2 MX, GeFocre 3 και και και. Μπορεί σε ορισμένους να ακούγεται γελοίο αλλά εγώ θα το γούσταρα :D

Δεν πειράζει καλά να τα δώσει εκεί που θα τα δώσει ο άνθρωπος (χθες μου έλεγε ότι ενδιαφέρθηκαν αρκετά άτομα από USA) :T:

//ΕDIT: Τελείως άσχετο :D Δείτε εδώ τι έκανε ο άνθρωπος. Πήρε το F1 EE και το γύρισε σε evaporator :eek:

P1000950.jpg

Α ρε Baz τρελέ ... :eek::T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΡΙΟ ?...........

Παρασκευη και Σαββατο δεν ειναι ?

Άυριο είναι VIP εγκαίνια μόνο με προσκλήσεις.

Gpr θα έρθουν 3Κ κόσμος και θα γίνει της μουρλής.

Τα κανονικά εγκκάινια θα γίνουν Παρασκευή και Σάββατο και ίσως κρατήσουν και όλη την εβδομάδα τις τιμές που θα δημοσιέυσω άυριο :P

Link to comment
Share on other sites

Μπροστινο απο μοτοσυκλετα δεμενο με τις μανες τελωνειο = 0

Δισκοπλακες με μεταλλικα τακακια τελωνειο = 0

Power valve απο GSXR τελωνειο = 0

2 compact flash τελωνειο = 0

4 3Com Courier V. Everything 56k τελωνειο = 0

Ψυκτης λαδιου απο Honda τελωνειο = 0

2 τεντωτηρες καδενας τελωνειο = 0

2 επεξεργαστες με τις ψυχτρες τους τελωνειο = 80 ευρω ?? fail??

Ναι γιατι το ταγαρι ο αμερικανος εγραψε την αξια απο εξω και το ασφαλισε >.<

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now