esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Αν αλλάξεις πάροχο δε θα μείνεις χωρίς Internet πάντως. Με το ζόρι να είναι λίγες ώρες τη μέρα που θα σου συνδέσουν τη γραμμή.

Τώρα σχετικά με τις αποσυνδέσεις..σε τέτοια απόσταση δύσκολα τα πράγματα όντως :(

Δοκίμασε το dmt tool αν υποστηρίζεται απ΄το modem σου μήπως μπορέσεις κι αλλάξεις κάποιες παραμέτρους ή πάρε τηλέφωνο να σου αλλάξουν προφίλ σε ότι πιο σταθερό γίνεται.

Η λύση του Bill ενδείκνυται στην περίπτωσή σου πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω με ένα Thomson 585 σκυλί που θα μου στείλει ο Μόρτης. Γιατί στις αρχές που ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου (Απρίλης 2009) είχα συνήθως 5.2-5.8 Mbps και τώρα, 2.5 χρόνια μετά, δεν έχω δει ποτέ πάνω από 5 Mbps. Συνήθως είμαι στα 4.4-4.8.

Bill αν είχα 24άρι και το γυρνούσα σε interleaved τι επιλογές θα είχα. Η διαφορά τιμή από 8άρι φοιτητικό σε 24άρι φοιτητικό είναι πολύ μικρή - δεν με πειράζει. Τώρα με την 8άρα έχω ~4.4 - 4.8Mbps. Με την 24άρα είχα ρωτήσει και μου είπαν ότι θα έχω γύρω στα 8-10. Οπότε γίνεται να βάλω ας πούμε 24άρα και να τους πω να μου το γυρίσουν σε 8άρι interleaved? :)

Δεν είμαι πολύ σχετικός με αυτά για αυτό κάνω τέτοιες ερωτήσεις.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Δε θα άλλαζε κάτι,απλά θα πλήρωνες παραπάνω. Τόσο μακριά από το dslam δε θα έπιανες παραπάνω.

Επίσης δοκίμασε ν'αλλάξεις και από adsl2+ σε g.dmt μέσα απ'το web interface του router. Ίσως γίνει πιο σταθερή..

Τέλος σε περίπτωση που ασχολείσαι με tors χαμήλωσε τις συνδέσεις μέσα απ΄τον client,γιατί μπορεί να μην την παλεύει το modem..

Link to comment
Share on other sites

Nope δεν πολυκατεβάζω μεγάλα αρχεία.

Χρειάζομαι όμως καθημερινά το Internet όχι μόνο σε θέματα του box αλλά και στην δουλειά μου. Και δεν γίνεται να με πηγαίνουν πάνω από 2-3 μέρες αυτές οι περίεργες αποσυνδέσεις γιατί μένω πίσω :(

Aυτό που είναι; adsl2+ σε g.dmt

//EDIT: Απ το βρήκα! Είναι επιλεγμένα το Auto Sync-Up και ANNEX A.

4614ec59d59a6ec1.png

4614ec59d59b70ba.png

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να κατεβάζεις μεγάλα αρχεία,αλλά να το έχεις μόνιμα ανοιχτό. Αυτό μπορεί να γονατίσει το modem με πολλές ανοιχτές συνδέσεις.

Ωραία το βρήκες το g.dmt. Στην ταχύτητα που είσαι μέχρι 8Mbps είσαι κομπλέ. Δές εδώ τις διαφορές..Qwika - G.DMT

To AnnexA είναι οκ..

Δοκίμασε μπας και βελτιωθεί..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν update για αυτό το βάζω σε ξεχωριστό post, θα τα κάνω merge αύριο!

Περίπου 30 λεπτά αφότου έβαλα το G.DMT mode μου έκανε ένα disconnect. Όμως αντί να κάνει μισή ώρα για να επιστρέψει, επέστρεψε μέσα σε ~10 δευτερόλεπτα :D

Link to comment
Share on other sites

Request μεγάλης ναυτιλιακής εταιρείας:

Σκέψου ένα πρόβλημα στο οποίο θα βρεις λύση χρησιμοποιώντας τα σύγχρονα μέσα τεχνολογίας (IT κοινώς), το οποίο θα παρέχει ικανοποιητικό επίπεδο ευελιξίας, θα είναι οικονομικό για το μέσο όρο ζωής ενός πλοίου (typically 25 years) και θα απλουστεύσει τις διαδικασίες κατά τουλάχιστον 15%.

Όπως ανέφεραν και οι ίδιοι, αν είμαι genius θα με δεχτούν, ειδάλλως ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now