Cuore_Sportivo

Pencil mod σε P5B Dlx

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Να ρωτήσω...

Επειδή είμαι εντελώς όμως άσχετος σε αυτά τα θέματα, γίνεται να κάνω vdroop mod σε αυτή τη μητρική με μολύβι; Έψαξα στο google αλλά δεν βρήκα εικόνες που να δείχνουν ακριβώς τι κάνω και που το κάνω...

Ευχαριστωωωώ!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται ειχα κανει στην δικια μου και λειτουργουσε μια χαρα...

Το σημειο πρεπει να ειναι αυτο εδω.

Παρε ομως και μια δευτερη γνωμη και απο καποιο αλλο μελος για να ειμαστε 1000% σιγουροι ;)

vdroop1.jpg

vdroop1.jpg

vdroop1.jpg

vdroop1.jpg.f3021e3c2fb84cef6ea67bf54582

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...

Όταν λέμε pencil mod δεν εννοούμε ότι παίρνω ένα μολυβάκι (κανονικό σαν κι αυτά που γράφουμε) και πάμε στην περιοχή της μητρικής και κάνουμε τη δουλειά μας; Αν ναί, γιατί γράφει "Connect a 50 bla bla bla";

Το ξαναλέω είμαι άσχετος οπότε δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι η κανονικη μοντα με αντισταση.

εσυ στα σημεια που λεει θα παρεις ενα κοινο μολυβι και θα το κανεισ τωρα για περισσοτερεσ πληροφοριες μπορεισ να μπεισ στο www.xtremesystems.com και να δεις καλιτερα απλως πρεπει να ξερεισ λιγα αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο XS είχα ψάξει αλλά δεν καταλάβαινα που ακριβώς ήταν το σημείο που έδειχνε η εικόνα...

Τώρα βρήκα εδώ εδώ κάποιες εικόνες που μπορώ να πω ότι με βοήθησαν πολύ. Το τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι πως θα το κάνω. Θα πάρω ένα 2Β μολύβι, και θα το πατήσω λίγο (σαν να γράφω δλδ) 3-4 φορές πάνω από το σημείο που φαίνεται εδώ; Μόνο πάνω από αυτό το σημείο, σωστά;

vdroopzoomuc5.jpg

vdroopzoomuc5.jpg

vdroopzoomuc5.jpg

vdroopzoomuc5.jpg.549341d3ecc9eaafb5632f

Link to comment
Share on other sites

1.328V και από 1.288V σε load πήγε 1.336V.

αυτό είναι σημάδι ότι δούλεψε σωστά πάντως.

Όταν δείχνει παραπάνω σε load τότε δεν έχεις vdroop,αμα δείχνει το ίδιο στην πραγματικότητα έχεις πτώση τάση

{μετρημένα με πολύμετρο αυτά σε commando}

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα συνεχίζω εδώ.

Αγόρασα μία Blitz Formulα. Σαν γνήσια Asus έχει αρκετό vdroop. Πήγα να το διορθώσω με μολυβάκι, αλλά δεν πιάνει!!! Όσο και να έβαλα τπτ. Τι να κάνω; Παιδιά δε θέλω να βάλω τριμεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Το συνεχίζω γιατί αν και προσπάθησα να κλοκάρω με Vdroop μου έσπασε τα νεύρα. Παιδιά όχι δεν έχει επιλογή dumper. Θα ήθελα αν έχει κάποιος φωτό να την ανεβάσει, μήπως το σημείο που κάνω εγώ το mod δεν είναι σωστό και δεν πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

lol

Αυτό είναι για P5B/Commando

Δες αν είναι παρόμοιο εκεί γύρω τότε είναι το ίδιο.

Αν και νομίζω ότι επρεπε να έχεις το voltage dumper στο Bios

Link to comment
Share on other sites

ΌΧι φίλε διαφέρουν λίγο. Φαίνεται είχαν διαφορετικό πατέρα. lol

Dumper δεν έχει. Έχει μια άλλη επιλογή η οποία μειώνει λίγο το Vdroop, αλλά δεν το εξαλείφει.

Αν κάποιος έχει βρει για Blitz Formula ας το ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη δουλειά κάνει το dumper στη P5K, μειώνει το Vdroop δεν το εξαλείφει?

Blitz Formula disable την επιλογή:

τιμή-πραγματική idle-πραγματική load

1,6-1,55-1,53

και με enable

1,6-1,58-1,57

To Vdroop υπάρχει ακόμα, δεν εξαλείφεται. Δηλαδή πρέπει να μοντάρω πάλι για να κάνω δουλειά.

AN7 και εγώ που έκανα μια γύρα δε βρήκα τπτ. Παλιότερα όμως τυχαία βρήκα μια extra full modded Blitz Extreme by hipro5(νομίζω αυτήν είχε και στο event στο πλαίσιο αν δεν κάνω λάθος, γιατί ήμουν λίγο πιο μακριά και δεν έβλεπα καλά) όπου είχε κάνει το Vdroop, αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ενώ όλα μέχρι πριν λίγες μέρες ήταν μια χαρά, τυχαία άνοιξα το CPU-z και είδα ότι η τάση ανεβοκατεβαίνει μόνη της, με τη χρήση του επεξεργαστή να είναι στο ~0%...

Τί έπαθε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now