Thodoris21

Ζόρικος Q6600...

Recommended Posts

Παίδες help...

Έφτασα τον Q6600 στα 3915 MHz με αέρα με 1.56875V (πραγματικό 1.524V Idle και 1.512V Load).

Το θέμα είναι ότι δεν ανεβαίνει παραπάνω!!!!!!Ούτε με παραπάνω τάση!!!

Οι ρυθμίσεις μου (bios) στην Blitz Formula στα 3915 είναι οι εξής:

9x435

PCIE:115MHz

VCore:1.56875V

FSBV:1.36V (1.42V πραγματικό)

NorthBridgeV:1.55V (1.588V πραγματικό)

SouthBridgeV:1.110V (1.136V πραγματικό)

PLLV:1.54V (1.58V πραγματικό)

Όταν λέω πραγματικό εννοώ από hardware monitoring

PSU:Enermax Galaxy 850W

Κάνω κάτι λάθος?Να δώσω παραπάνω τάσεις?

Link to comment
Share on other sites

...δεν νομίζω ότι δεν πάει άλλο..απλά πιθανότατα έχεις βρει τοίχο από άποψη ψύξης ..άμα τον βάλεις σε νεράκι θα δεις πως θα κελαηδήσει ;)

..φαντάζομαι εχεις δοκιμάσει χώρις να δώσεις παραπάνω vcore να ανέβασεις μονο SB και PLL??

Link to comment
Share on other sites

...το θέμα είναι ότι όλοι οι cpu έχουν κάποιο όριο σε κάποιες θερμοκρασίες...δηλ. σε full load είσαι κάτω από 55c ?...αλλιώς συμπεριφέρεται ένας cpu@3.6 στους 55-60c και αλλιώς @3.9+

...τώρα δεν μπορώ να πάρω όρκο ότι με το νερό θα ανέβεις σίγουρα αλλά τα περισσότερα δείγματα αυτό έχουν δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε δοκίμασα αλλά δεν έχω πρόβλημα από θερμοκρασίες!!!Μια ThermalRight Ultra 120 eXtreme έχω...δηλαδή λες ότι με νερό θα πάει κι άλλο?

Θοδωρη απο περιεργεια τι stepping & revision ειναι ο Q6600 σου??

Παντος οι νεεοι Yorkfield απο οσο εχω δει δεν καταλαβαινουνε το Χρηστο τους απο O/C..Απο την αρχη δεν μου γεμιζαν το ματι οι πρωτοι τετραπυρηνοι QXXXXX!!:boredom:

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω πρέπει να είναι έτσι όπως τα λέει ο mortis. Εγώ έχω έναν 6700 L633A που είναι πολύ καλός και έχω προσέξει τα εξής.

Μια φορά έκανα κάτι πειράματα και είχα ξεχάσει την τάση στα 1,65 με 1,7 και 3GHz. Ο επεξεργαστής χτύπησε 90 βαθμούς και δεν έκλεισε. Στα 3,6 πάλι δε μου έχει κλείσει ποτέ. Τον έχω φτάσει μέχρι 4,1 με νεράκι. Από εκεί και πέρα ότι και να δοκίμασα δεν πήγε παραπάνω. Με θερμοκρασίες γύρω στους 60. Αυτό που συμπέρανα λοιπόν (μπορεί να κάνω και λάθος) είναι ότι ακόμα και τις σωστότερες ρυθμίσεις να έχεις μετά από ένα σημείο δεν πάει και θέλει άλλη ψύξη, ακόμα και αν δεν είναι πολύ ανεβασμένη η θερμοκρασία του.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι λογικο αφου συμπεριφεροντε διαφορετικου ΟΛΟΙ οι επεξεργαστες σε χαμηλοτερους βαθμους....

πχ στους -50 πας πχ 4770 που παω εγω με τον δικο μου Χ6800...

αμα τον βαλουμε σε cascade δηλαδη -90 θα παει πανω απο 5....

και στις 2 περιπτωσεις ειναι κρυοι οι επεξεργαστες...αρα δεν τιθετε θεμα ζεστης αλλα οσο πιο κρυο τοσο πιο πολυ ανεβαινει...

ΝΟΜΟΣ αν δεν εχεις coldbug η κανα fsb wall

Link to comment
Share on other sites

θεμα ψηξης ειναι εχεις κοιταξει θερμοκρασιες?

Ήρθες λίγους μήνες καθυστερημένος :harhar: [ κοίτα πότε έγινε η αρχική αλλά και η τελευταία δημοσίευση :D ]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πάντως είχα φτάσει με αέρα σχεδόν 4.2 (465x9) πάνω σε μία P5B Dlx και τάση (από το BIOS περίπου 1.62V... Στο τέλος πρέπει να τερμάτισε η μητρική. Ψάξ'το λίγο ακόμα αν έχεις όρεξη και δεν βαριέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κατάφερα χθες.. Όλες οι τάσεις που έδινε η μητρική τέρμα, εκτός από τις RAM. Ακόμα και με 1.7V δεν πάει παραπάνω..

Μετά τα 1.6125V, μου πετούσε ένα CPU Voltage Error, αλλά τελικά δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα..:shades:

Δε θα με χάλαγε να τον πάω λίγο παραπάνω.. Μου κολλάει μαγκιές ένας με έναν 6420 :hehe:

3lglh61f0zo688jnl2ch_thumb.jpg

Any ideas?:(

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε κόντρες στο spi :hehe:

Δεν τον πολυφοβάμαι. Εγώ είχα για καλύτερο το 14.1 και μου χτυπάει μετά αυτός ένα 13.9. Το πήγε 13.8 και μετά 13.7. Μου την έλεγε κιόλας στο MSN.

Τα παίρνω χθες βράδυ και χτυπάω ένα 13.414. Αυτός τώρα είναι στο 14.422 :hehe:

Μια απλή Ρ5Κ έχει με τον 6420. Έχει ήδη φτάσει 485x8, πόσο παραπάνω να πάει?:harhar:

Λογικά, σε ΧΡ με φρέσκια εγκατάσταση θα κάνω ακόμα λιγότερο, αλλά θέλω να του δείξω ότι και με τα Vista νικάω:whoohoo::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now