Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,ψαχνω να παρω εναν SSD για το Dekstop μου!

και θελω να σας ρωτησω κατι,επιδη η χοριτικοτητα ακομα και του καλητερου SDD της αγορας,ειναι μικρη,εαν εχω εναν SSD λειτουργικο,και εναν απλο δισκο STATA II με παιχνιδια εφαρμογες και διαφορα αλλα,θα εχω της επιδοσης του SSD? η πρεπει αυστηρα οτι ειναι εφαρμογη - παιχνιδι να ειναι αποθηκευμενο στον SSD? εκτος απο π.χ. μουσικη - ταινιες κ.τ.λ. οπου αυτα μπορουν να ειναι αποθηκευμενα σε εναν απλο δισκο! τα λεφτα για SSD που διαθετω δεν ειναι πολλα,ειναι γυρο στα 200Ε! τι προτινετε να παρω?

επισης αλλη μια ερωτηση,οι SSD ειναι ενεργοβοροι σε σχεση με εναν απλο δισκο? και απο θεμα LIFE τι γινετε? μπορω να τον δουλευω 24/7 για πολυ καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά που διαθέτεις είναι ότι πρέπει για να πάρεις τον καλύτερο ssd στην αγορά από θέμα τιμής-χωριτικότητας......o ένοχος.......:hehe:

H καλύτερη λύση είναι αυτή που λες. Δηλαδή να έχεις στον ssd το λειτουργικό, ίσως και κάποια προγράμματα που τρέχεις συχνά και όσο να'ναι θες να έχεις την μέγιστη απόδοση και σε έναν μηχανικό τα υπόλοιπα:D

Νομίζω ότι οι ssds έχουν μικρότερη κατανάλωση από τους μηχανικούς:D

Φυσικά και τον δουλεύεις 24/7....στον intel δεν πρέπει να έχει παρατηρηθεί απώλεια του efficiency του:D

Link to comment
Share on other sites

sofe και εγω αυτον κοιταζω μονο που βλεπω και αλλους στα λεφτα του με περισσοτερη ταχυτητα αναγνωσης κα εγγραφης! βεβαια αυτο δεν ειναι και το 1ο προσον του SSD! οσο για τα λεφτα sofe μην τα παραλες...ειναι λιγα απο την στιγμη που ο καλητερος SSD κανει 1000Ευρο! επισης αυτος λεει οτι θα ειναι τεχνολογιας 34nm ενω οι αλλοι ειναι στα 50nm εαν δεν κανω λαθος! any way δεν ξερω τιποτα οσον αφορα τους SSD γιαυτο ας μας γραψει καποιος που ξερει καλητερα!

Link to comment
Share on other sites

sofe και εγω αυτον κοιταζω μονο που βλεπω και αλλους στα λεφτα του με περισσοτερη ταχυτητα αναγνωσης κα εγγραφης! βεβαια αυτο δεν ειναι και το 1ο προσον του SSD! οσο για τα λεφτα sofe μην τα παραλες...ειναι λιγα απο την στιγμη που ο καλητερος SSD κανει 1000Ευρο! επισης αυτος λεει οτι θα ειναι τεχνολογιας 34nm ενω οι αλλοι ειναι στα 50nm εαν δεν κανω λαθος! any way δεν ξερω τιποτα οσον αφορα τους SSD γιαυτο ας μας γραψει καποιος που ξερει καλητερα!

Σε ενδιαφερει η σειριακη αναγνωση & εγγραφη στο λειτουργικο ???

Δες benchmarks απο as-ssd και 4κ-64thread και θα καταλαβεις γιατι ο intel ειναι κορυφη . :D

Link to comment
Share on other sites

στελαρα ουτε που καλα καλα δεν ξερω τι ειναι η σειριακη εγγραφη:P

απο οτι ακουω παντος οι intel γενικα ειναι οι καλητεροι! οσον αφορα την καταναλωση? απο θεμα διακοπης ρευματος?

Link to comment
Share on other sites

+1 σε όσα λέει ο Στέλιος:D

Oι 50nm αν δεν κάνω λάθος είναι οι G1 και οι 34nm oι G2..... Τα firmware updates σταμάτησαν για τους G1 ή απλώς θα συνεχίσουν, αλλά δεν θα έχουν την επιλογή trim; Ή κάτι τέτοιο.

Αντίστοιχα οι G2 θα έχουν αυτή την δυνατότητα:D

Aλλά καλύτερα να μιλήσει κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο γιατί εγώ δεν τους πολυπαρακολουθώ:D

Link to comment
Share on other sites

αναμενουμε!

επισης ρε παιδια απο το RAID που εχω τωρα,ποια θα ειναι η διαφορα? καλητερο,χειροτερο?

το RAID θα το σπασω γιατι θελω να κανω αυτους τους δισκους μοναδες αποθηκευσης .mp3 .mp4 .mpeg .avi και τα σχετικα!

Link to comment
Share on other sites

[offtopic]επ! εισαι μεσα Denton? τι κανεις?[offtopic]

να σε ρωτησω και ακομα κατι? σε σχεση με το RAID0 που εχω τωρα,θα ειναι καλητερο ή χειροτερο?

οσον αναφορα της διακοπες ρευματος,καλητερα να παρω ενα ups μην τυχον και χεστει,η δεν μασαει?

και το κυριοτερο,θα ειναι αυριο ετοιμοπαραδοτος απο το πλαισιο?

Link to comment
Share on other sites

απο το e-shop δεν παιρνω ουτε αφρολουτρο! χαχαχα!

να σου πω κατι αλλο,ξερεις κανενα review,εναν SSD σε σχεση με εναν caviar black ή 2 caviar black σε raid0? και κατι αλλο που δεν εχω πολυκαταλαβει,τι ακριβως κερδιζεις με τον SSD σε επιδοσεις? που ειναι καλητερο το pc?

Link to comment
Share on other sites

απο το e-shop δεν παιρνω ουτε αφρολουτρο! χαχαχα!

να σου πω κατι αλλο,ξερεις κανενα review,εναν SSD σε σχεση με εναν caviar black ή 2 caviar black σε raid0? και κατι αλλο που δεν εχω πολυκαταλαβει,τι ακριβως κερδιζεις με τον SSD σε επιδοσεις? που ειναι καλητερο το pc?

Σε όλα. Εγκατάσταση των Windows, boot των Windows, Virus-scan, ανοιγμα/φορτωμα εφαρμογων/παιχνιδιων, πολλαπλες διεργασιες, τα παντα.

Ολα θα τα δεις να επιταχυνονται, η αποκριση που θα εχει το συστημα ειναι μοναδικη και κανεις μηχανικος δεν την πιανει.

Link to comment
Share on other sites

ααα πολυ ωραια! ρε συ Denton,μπορεις να κοιταξεις εαν υπαρχει καπου αλλου να τον αγορασω? γιατι τον ειχα παραγγειλει απο το πλαισιο και μου ειπαν οτι δεν ξερουν ποτε θα ειναι ετοιμοπαραδοτος και την ακυροσα την παραγγελια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now