George_o/c

Φθινόπωρο 2009: HWBOX.gr 3D Cheapazchips Challenge - Post-άρετε τα Score σας!

Recommended Posts

Yeap.:D

aquamark.exe κάντο stealthmark.exe (ή ότι σ'αρέσει) και φυσικά την εντολή στο prioaff,

Χριστε μου!!!:stars:

Τι ακομα θα μαθω!!

Ποσο νυχτωμενοι ειμαστε ακομα μερικοι μερικοι τελικα απο tweaks.......

Link to comment
Share on other sites

Χριστε μου!!!:stars:

Τι ακομα θα μαθω!!

Ποσο νυχτωμενοι ειμαστε ακομα μερικοι μερικοι τελικα απο tweaks.......

Οπως ακριβως το ειπες, "νυχτωμενοι".Εγω οτι ξερω το εχω μαθει μονος μου διαβαζοντας στο net η απο καποια παιδια που ειχαν την καλοσυνη να μου πουν.

Ελα ομως που υπαρχει ακομα ενας σωρος 2D/3D registry tweaks που δεν τα λεει κανενας...:(

stealth

Link to comment
Share on other sites

AM3 295000 σε αέρα όλα...

2κ5 25200 σε αέρα όλα...

Το καλύτερο για την κάρτα είναι ένα waterblock να το τιγκάρεις στον πάγο και να παίζεις κοντά στους 0 βαθμούς...εκεί κάπου θα παίξει 1150-1200 πυρήνας και ελπίζω 1250 οι μνήμες.

Kαλα ασε...εσυ δεν πιανεσαι Αντωνη..

Εισαι εκτος συναγωνισμου με το "καταδρομικο" που εφτιαξες..:stars:

Αληθεια πες μας σε ποια κατηγορια θα παιξεις να ανασανουμε μερικοι μερικοι...

Link to comment
Share on other sites

Άντε μιας και λέτε tweaks για το AM3, να πω και εγώ κατιτις για το 2k5 που έχω όρεξη. Aν είστε παρατηρητικοί θα δείτε ότι το GT1 την πρώτη φορά χάνει λίγο σε FPS. Οπότε Esc και το ξαναξεκινάμε μέχρι να δούμε καλά FPS. Μπορεί να θέλει 2, μπορεί να θέλει 3 φορές. Μου έχει τύχει να θέλει και παραπάνω.

Επίσης πριν ξεκινήσετε οτιδήποτε, με το που ανοίξετε το 3DMark05 και βάλετε το Priority του στο High, τρέξτε ένα GT3... :) Κάτι ακόμα. Όταν ζορίζετε πολύ τον επεξεργαστή, χάνετε στο GT3. Τέλος, πάντα να κρατάτε ένα σωστό balance μεταξύ ram και cpu.

Τα d3doverrider και tweaking σε NCP & Riva Tuner εννοούνται. ;)

Link to comment
Share on other sites

To μετονομαζεις σε Quakemark? :hehe:
Yeap.:D

aquamark.exe κάντο stealthmark.exe (ή ότι σ'αρέσει) και φυσικά την εντολή στο prioaff,

Άντε μιας και λέτε tweaks για το AM3, να πω και εγώ κατιτις για το 2k5 που έχω όρεξη. Aν είστε παρατηρητικοί θα δείτε ότι το GT1 την πρώτη φορά χάνει λίγο σε FPS. Οπότε Esc και το ξαναξεκινάμε μέχρι να δούμε καλά FPS. Μπορεί να θέλει 2, μπορεί να θέλει 3 φορές. Μου έχει τύχει να θέλει και παραπάνω.

Επίσης πριν ξεκινήσετε οτιδήποτε, με το που ανοίξετε το 3DMark05 και βάλετε το Priority του στο High, τρέξτε ένα GT3... :) Κάτι ακόμα. Όταν ζορίζετε πολύ τον επεξεργαστή, χάνετε στο GT3. Τέλος, πάντα να κρατάτε ένα σωστό balance μεταξύ ram και cpu.

Μπράβο σας... πραγματικά το εννοώ... κι εγω έχω μαύρα μεσάνυχτα απο tweeks και τρόπος να τα μάθεις δεν υπάρχει εκτός κι αν κάποιος σου δείξει το δρόμο... Τα σκόρ που σας έχω δώσει είναι un-tweeked... Το μόνο που ξέρω κι έχω μάθει μετά απο 2 χρόνια O/C είναι να ανεβάζω ρολόγια... και είναι πολύ σημαντικό πιστεύω να παίζουμε με ανοιχτά χαρτιά σ'αυτό τον διαγωνισμό, γιατί είμαστε μεταξύ μας... μια παρέα... και το κάνουμε για την πλάκα μας, για να μάθουμε και να περνάμε καλά...

Στα πλαίσια των παραπάνω να σας ανακοινώσω πως η κάρτα μου χθές έπαιξε 1115/1246 και έφτασε σε απόσταση αναπνοής το WR... 25.506 3dmarks... σημειώστε οτι δεν έκανα κανένα απο αυτά τα tweek που προαναφέρθηκαν...

validation θα κάνω το βράδυ οπότε θα δείτε περισσότερες λεπτομέρειες...

Τα d3doverrider και tweaking σε NCP & Riva Tuner εννοούνται. ;)

Αμ δεν εννοούνται George... Τουλάχιστον όχι απ όλους όσους διαγωνίζονται...

Link to comment
Share on other sites

To NCP είναι το NVIDIA Control Panel. Μιλούσα γενικά για 2k5 tweaking, όχι ειδικά πάνω στον διαγωνισμό. ;) Τα πρώτο κομμάτι του post μου που έκανες quote βοηθά και σε ATi. Τώρα από 'κει και πέρα, d3d overrider και NCP είναι μόνο για NVIDIA. Το Riva Tuner σε καινούριες ATi κάρτες δεν έχω ιδέα τι πράγματα σε αφήνει να πειράξεις. Καμιά photo από την καρτέλα D3D παίζει;

Link to comment
Share on other sites

... και είναι πολύ σημαντικό πιστεύω να παίζουμε με ανοιχτά χαρτιά σ'αυτό τον διαγωνισμό, γιατί είμαστε μεταξύ μας... μια παρέα... και το κάνουμε για την πλάκα μας, για να μάθουμε και να περνάμε καλά...

Ακριβως.:)

Τα d3doverrider και tweaking σε NCP & Riva Tuner εννοούνται. ;)

Δεν εννοουνται George, ενας οδηγος με τι κανουμε tweaking σε NCP και Riva Tuner θα ηταν οτι καλυτερο.:D

Οσοι πιστοι προσελθετε μπας και μας ξεστραβωσετε.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το Riva Tuner σε καινούριες ATi κάρτες δεν έχω ιδέα τι πράγματα σε αφήνει να πειράξεις. Καμιά photo από την καρτέλα D3D παίζει;

Δεν εχω τετοιο screenshot μαζι μου, το βραδυ που θα παω σπιτι μπορω να σου δωσω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Update... as i promised...

3Dmark05: 25.506

signature.img?iid=294701

Θερμοκρασία περιβάλλοντος: 11,7 'C

Πυρήνας 1,74v, θερμοκρασία πυρήνα at 100% load ~ 41'C

Μνήμες 2,18v, ψύξη με copper heatshinks over 80mm Delta fans

Κι εγω που έλεγα οτι είχε φάει degrade...

4670_3DM05_xp.JPG

PC080019.JPG

temps@1.7vcore.JPG

4670_3DM05_xp.JPG

PC080019.JPG

temps@1.7vcore.JPG

4670_3DM05_xp.JPG

PC080019.JPG

temps@1.7vcore.JPG

4670_3DM05_xp.JPG.78e8a27e99b9dd7b5d7f9d

PC080019.JPG.9b320e52d1d6683222db97fbf2b

temps@1.7vcore.JPG.e0840fee56d49285e967a

Link to comment
Share on other sites

Update... as i promised...

3Dmark05: 25.506

signature.img?iid=294701

Θερμοκρασία περιβάλλοντος: 11,7 'C

Πυρήνας 1,74v, θερμοκρασία πυρήνα at 100% load ~ 41'C

Μνήμες 2,18v, ψύξη με copper heatshinks over 80mm Delta fans

Κι εγω που έλεγα οτι είχε φάει degrade...

α πουλακι μου τωρα εξηγηται και εγω νομιζα οτι μου ετυχε τοση μεγαλη μπανανα και η μια καρτα αλλα και η αλλη:o...δεν ειναι ιδιες η καρτες που εχουμε κωστα καμια σχεση εσενα ειναι αλλο pcb που παίρνει και CF!

που την ανακάλυψες αυτην ρε θηρίο?

παρεμπίπτοντος ωραίο promised κωστα!:T:

@α ρε δεν θα βρω μια να πηγαίνει εστω 1200 τις ram δεν θελω πολλη:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που ακούω καταλαβαίνω ότι....

1. Ναι, για ASUS μιλάνε :P

2. Kαλά παίζουν οι κάρτες, αλλά όχι στο κρύο; Κάνουν coldbug οι μνήμες και δεν ανεβαίνουν!

3. Όποιος καταφέρει να παίξει ψηλά τις μνήμες θα έχει περισσότερες πιθανότητες να νικήσει.

4. Η καλύτερη κάρτα είναι η υλοποίηση της HIS.

5. O varrachio έχει κάρτα που μαμάει...πρoς το παρόν:hehe:

Για τα άλλα......ΑΡΟΝΟ, IDK, DUNNO:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανονική asus 4670 είναι.Κι εγώ αυτή έχω. Για ποιες κάρτες μιλούσατε εσείς τόσο καιρό?

Σάκαρε, αυτή δεν έχει CFX plug.

p1911090001.jpg

Λίγη σημασία έχει. Από ότι ξέρω ακριβώς ίδιες είναι και οι δυο. Ίδιες μνήμες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Σάκαρε, αυτή δεν έχει CFX plug.

Aυτην εχω και εγω...χωρις CF plugs.

btw, η ψυκτρα που αγορασα (zalman vf700) δεν ταιριαζει στις τρυπες της καρτας και πρεπει να κανω μοντα για να ταιριαξει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

WTF?

Γιαννη μπορείς να στείλεις μια φωτό της πατούρας της?(Ρωτάω γιατί οι τρύπες 3650-4670 είναι ίδιες αν δν κάνω λάθος και η VF700 κάνει σε 3650)

Link to comment
Share on other sites

Την πατουρα της καρτας εννοεις ετσι?Το μεσημερι που θα παω σπιτι.

Παντως το λαμακι που εχει μεσα το κουτακι και οι τρυπες της zalman ειναι κοντες και δεν ταιριαζουν με τις τρυπες στο PCB, επρεπε να ανοιξω αλλες διπλα πιο μακρυα, ελπιζω να ταιριαζει τωρα.Πρεπει να περιμενω μεχρι το βραδυ για να την δοκιμασω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως 3 κάρτες που είχα πάρει από eshop asus 4670 και οι 3 είχαν cf plug.

και εγω 2 αλλα καμια δεν ειχε CF,αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο, ειναι οτι αμα παρατηρησετε του κωστα αυτο το pcb με το CF εχει αλλο κύκλωμα δεν ειναι ιδιο με αυτην που δεν εχει CF και για αυτο προφανώς ανεβαινει καλύτερα ασχετα αν εχουνε ιδια τσιπακια μνήμων!

Link to comment
Share on other sites

ΚύριοC,μη βιάζεσαι.Αυτή που δείχνεις στο link είναι αυτή που παρείγγειλα και μετέπειτα σου έστειλα.Άλλο αν τελικά η κάρτα που παρέλαβα δεν είχε καμια σχέση με αυτήν που δείχνει το link τελικά.:D.

Προφανώς το e-shop φέρνει δύο εκδοσείς και δίνει όποια κάτσει.Ε-SHOP F@©kin Rules

Link to comment
Share on other sites

Τους παιρνεις τηλ. και τους λες οτι θες αυτην που κανει CF γιατι εχεις αλλη μια, αλλιως να μην την στειλουν, και θα δεις για ποτε στελνουν την σωστη.:hehe::hehe:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now