George_o/c

Φθινόπωρο 2009: HWBOX.gr 3D Cheapazchips Challenge - Post-άρετε τα Score σας!

Recommended Posts

Πολύ καλός μικρέ :D

Η κάρτα μόνο να πάρει τα πάνω της και θα είσαι jet.

Nα προσθέσω ακόμα κάτι σημαντικό: ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ μόνο η χρήση 4670 με μνήμη τύπου GDDR3.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση 4670 με μνήμες τύπου GDDR2 και GDDR4.

Αποφασίστηκε GDDR3 στην ψηφοφορία, καλό είναι να μην το αλλάζουμε.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο και ενα 05 με τους καλυτερους drivers που βρηκα κα μερικα tweaks καθως διαβαζα αρχαια .To δικο σου Βοτον θα πεσει μετα την μοντα:P:D

Link to comment
Share on other sites

Όχι μάλλον... :D

Θα λέτε σε ποια κατηγορία ανεβάζετε. Γιατί αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα. Οπότε περιμένω post σου εδώ που θα λέει σε ποια θα παίξεις.

Αμα εισαι χαζο, εισαι χαζο τελοc

I talked to gor.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπονται 4670 GDDR3/GDDR4, ΟΧΙ όμως 4670 με GDDR2. ;)

Γιώργη κάτι fail έχεις κάνει..Κατ'εμέ GDDR3 και GDDR4 κάρτες πρέπει να επιτρέπονται.Οι διαφορές τους δεν είναι χαοτικέςόπως με την GDDR2....Και εξάλου με το προηγούμενο ποστ που quotάρω έδωσες το έναυσμα σε κάποιους να πάρουνε GDDR4 που τώρα την δεν μπορούνε να χρησιμοποιήσουν.....:@....

Στα λέω με καλή καρδία και όχι επιδεικτικά ,μην μου παρεξηγηθείς Kρητικέ....:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

:)

Μα στην αρχή που ξεκίνησε ο διαγωνισμός δεν τις είχα βάλει μέσα τις GDDR4. Και αυτό γιατί όταν το πρωτοσκέφτηκα δεν είχαν βγει ακόμα GDDR4. Εσύ έχεις παράπονο για αυτό, εμένα μου ήρθαν όμως PM που έλεγαν ότι παίζουν 1100MHz μνήμη με stock ρεύμα και ο άλλος με την GDDR3 ζορίζεται να περάσει τα 1GHz μνήμη - είναι δίκαιο;

Εσένα σου φαίνεται έτσι, άλλοι λένε ότι είναι άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Μην υπρβάλουμε.Η gigabyte που έτυχε να έχω στα χέρια μου 1000 ήτανε μαμά και 1150 πήγε ελάχιστο ρεύμα....Απλά θεωρώ οτι gddr4-3 διαφορές δεν είναι χαοτικές.Π.Χ. gddr2 πάνε max 600-650 οπότε λογικά χάνουν.Το 1100 με το 1150 δεν είναι τόσο τρελή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Ίδρωσα για να γίνει ο διαγωνισμός όσο το δυνατόν πιο δίκαιος και δεν θέλω να το χαλάσω τώρα :o

Θα το σκεφτώ και θα ενημερώσω αύριο. Η υπερβολή δεν ήταν δική μου, αλλά από PMs που έλαβα Χρήστο :) Έγραψα τι μου είπαν σε 2 PMs για να δεις πως σκέφτεται και η άλλη πλευρά, γιατί εσύ το κοιτάς μονόπλευρα τώρα. Πρέπει να είμαστε δίκαιοι με όλους και βρίσκουμε συμβιβαστικές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ψηλά GPU clocks η μνήμη θα παίξει τον διαχωριστικό παράγοντα ( αφού αποτελεί bottleneck για την κάρτα ), οπότε καλό θα ήταν να διαχωριστούνε σε κατηγορίες ή απλά όλοι να παίξουνε με GDDR3.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη George μπορω να παιξω σε δυο κατηγοριες η οχι γιατι δεν καταλαβα:S

Τι δεν κατάλαβες; :confused:

Όχι μάλλον... :D

Θα λέτε σε ποια κατηγορία ανεβάζετε. Γιατί αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα. Οπότε περιμένω post σου εδώ που θα λέει σε ποια θα παίξεις.

Παίζεις σε μία μόνο κατηγορία όπως λέω και στο πάνω post. Από το πρώτο score που post-άρετε εγώ θεωρώ ότι θα παίξετε σε μία μόνο κατηγορία. Κατάλαβα όμως ότι δεν είναι αρκετό αυτό... Οπότε κάθε φορά, αυτό το score που θα ανεβάζετε θα είναι και η κατηγορία στην οποία θα παίξετε. Θα κάνω και update το πρώτο post, για να μην μπερδεύονται όσοι πρωτομπαίνουν.

Όσον αφορά τώρα τις GDDR4. Ισχύει ότι είπα με τον gor. Δεν φτιάχνουμε άλλες τρεις κατηγορίες για κανένα λόγο. Θα παίξουμε μόνο με GDDR3. Δεν αλλάζουμε τίποτα παραπάνω. Είναι κανόνες τους οποίους θα πρέπει να ακολουθήσουμε, δεν κάνουμε συζήτηση για καλύτερο διαγωνισμό πλέον. Έγινε ανανέωση των κανόνων και προστέθηκε κάτι ακόμα. Διαβάστε:

Λίγα λόγια για τον διαγωνισμό. Στόχος του είναι, χρησιμοποιώντας μία φθηνή κάρτα γραφικών να βελτιωθούμε στο benchmarking, να μυήσουμε ακόμα περισσότερους νέους στο άθλημα, αλλά πάνω από όλα να διασκεδάσουμε με την ψυχή μας! Αλήθεια, πότε ήταν η τελευταία φορά που bench-άρατε έτσι για την πλάκα, χωρίς να ενδιαφέρεστε αν η κάρτα είναι δυνατή ή αν θα σας δώσει πόντους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα overclocking που διοργανώνεται στο hwbot.org - Home. ? Εκεί λοιπόν που ήσασταν έτοιμοι να τα παρατήσετε, έρχεται το HWBOX.gr να αναπτερώσει το ηθικό σας και να γεμίσει τις ελεύθερες ώρες σας με περίσσιο πάθος για το overclocking.

Κάθε διαγωνιζόμενος μπορεί να συμμετέχει ΜΟΝΟ σε μία κατηγορία. Το πρώτο post που κάνει ανεβάζοντας score, σηματοδοτεί και την κατηγορία στην οποία συμμετέχει. Οπότε να έχετε το νου σας. Η κάρτα γραφικών που χρησιμοποιείτε είναι η Radeon HD 4670 με μνήμη 512MB ή 1GB τύπου GDDR3. Μαζί με τα scores που ανεβάζετε εδώ, θα δίνετε και τα hwbot links. Με λίγα λόγια πριν post-άρετε εδώ, θα έχετε ανεβάσει τα scores στο hwbot. ;)Τα benchmarks που καλείστε να διαγωνιστείτε είναι 2, το 3DMark05 και το AquaMark3. Αν πιάσετε την πρωτιά σε ένα benchmark, παίρνετε 10 πόντους. Αν είστε πρώτοι και στα δύο, στο σύνολο θα έχετε 20 πόντους. Ο διαγωνισμός θα τελειώσει στις 31 Δεκεμβρίου 2009. Έχετε ακόμα περίπου 2 μήνες, να αγοράσετε μια κάρτα γραφικών και να συμμετέχετε. Στο τέλος του διαγωνισμού, αυτός με τους περισσότερους πόντους ανακηρύσσεται νικητής. Συνολικά δηλαδή θα έχουμε 3 νικητές (ένας για κάθε κατηγορία).

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι; Γιατί νομίζω βλέπω κάτι διαφορετικό απ' ότι εσείς στο thread με την ψηφοφορία. Εγώ βλέπω αυτό:

4614af9ffa5a0bce.png

Δεν ανάγκασα κανέναν να πάρει GDDR4 για να παίξει. Επιτέλους, για μια φορά, αυτά που γράφονται να τα διαβάζετε και να μην παίρνετε τίποτα δεδομένο. Που βλέπετε το FAIL; Γραφόταν ξεκάθαρα εδώ και 2 μήνες ότι η κάρτα με την οποία θα παίξουμε θα είναι μία 4670 GDDR3 512/1GB. Δεν φταίω καθόλου αν κάποια άτομα αγνόησαν το τι έγραφα και πήγαν και αγόρασαν GDDR4. :)

Αν στις 2 μέρες που παραστράτησα και έγραψα ότι επιτρέπεται η χρήση GDDR4, αγόρασε/παρήγγειλε κάποιος κάρτα με μνήμες GDDR4 ας επικοινωνήσει μαζί μου με PM. :T: Όσοι είχαν από πριν δεν φταίω.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, καλημερα!!

Εχει κανεις την μοντα για αυτη την καρτα 4670 της Sapphire??

dsc01663.th.jpg

Tην πηρα σημερα για τον διαγωνισμο, ξεροντας οτι ειναι reference, αλλα......

Το παραξενο ειναι οτι ουτε reference ειναι ουτε non-reference!!

H μιση ειναι (περιπου) ιδια, η αλλη μιση οχι!! Η μοντα της μνημης μαλλον ειναι η ιδια, αλλα για το vcore....καμμια σχεση!!!

θα βρουμε τπτ να την κλοκαρουμε, η να την βγαλω για πουλημα??

Μαμω την ατυχια μου, και την περιμενα τοσες μερες!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now