Recommended Posts

Ναι, έχεις δίκιο, όπως το έγραψα είναι σα να λέω ότι έχουμε "βύσμα"

Εννοώ, ότι παρακολουθώντας κάποια forums που μετέχουν ενεργοί καταναλωτές, μαθαίνουμε ο ένας με τον άλλον πράγματα που πολλοί άλλοι δε γνωρίζουν. Ανάμεσα σε τόσους χρήστες, κάποιος θα έχει κάποιο γνωστό σε μιά αποθήκη στο Πλαίσιο, ένα πωλητή στην Quest, ένα τεχνικό στην nVidia και μαθαίνουμε διάφορα που δεν "κυκλοφορούν" έξω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει όμως, καλορίζικοι και καλοδούλευτοι! :D

Ευχαριστω πολυ.Για να μην ανοιγω καινουριο thread να κανω αλλη μια ερωτηση.Θελω ακομα εναν SSD για αποθηκευση φωτογραφιων και βιντεο.Τον intel τον πηρα για λειτουργικο.Να χτυπησω κανενα corsair για την δουλεια αυτη?Και αν ναι ποια σειρα την P η την X ?Kingston η supertalent αξιζουν?

Εμαθα να κανω και quote.

Link to comment
Share on other sites

SSD για αποθήκη αρχείων ? Δεν υπάρχει λόγος, και φυσικά δεν συμφαίρει από οποιαδήποτε άποψη.

Μόνο υπό ειδικές συνθήκες θα το δεχόμουν ( π.χ. εντελός αθόρυβο storage / download PC, κλπ )

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο, όπως το έγραψα είναι σα να λέω ότι έχουμε "βύσμα"

Εννοώ, ότι παρακολουθώντας κάποια forums που μετέχουν ενεργοί καταναλωτές, μαθαίνουμε ο ένας με τον άλλον πράγματα που πολλοί άλλοι δε γνωρίζουν. Ανάμεσα σε τόσους χρήστες, κάποιος θα έχει κάποιο γνωστό σε μιά αποθήκη στο Πλαίσιο, ένα πωλητή στην Quest, ένα τεχνικό στην nVidia και μαθαίνουμε διάφορα που δεν "κυκλοφορούν" έξω.

Αρα βυσμα!! :P:p:p:p :hehe::hehe::hehe:

και στο φιναλε ρε Gor.. δεν ειναι κ τοσο κακο! Αλλοι εχουν βυσμα και δν πληρωνουν εφορια, δν πανε φυλακη.. Ας χαρουμε μερικα pc parts! :D

Χαρειτε μαλλον, εγω δν εχω βυσμα :P

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι δεν συμφερει,αλλα ειναι φωτογραφιες και βιντεο που εχω τραβηξει εγω.Οικογενεια,φιλοι κτλ.Δεν ειναι οτι κι οτι.Αυτα θελω να τα εχω οσο πιο σιγουρα μπορω.τα καραταω βεβαια backup σε κανα 2 σκληρους extra αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη.Οποτε θα ηθελα εναν SSD για μεγαλυτερη σιγουρια.Πες με στραβαξυλο αλλα το εχω ψιλοαποφασισει..οποτε αν εχετε να μου πειτε κανεναν..corsair μερια να παω?P η Χ?64 η 128 GB θα παω αναλογως τιμες.Εχω δει τον kingston v series στα 200Ε 128 GB αλλα μαλλον θα προτιμουσα να παρω καποιον ποιοτικο 64αρη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε ότι οι SSD δε χαλάνε...; Μπορεί πιό δύσκολα από τους μηχανικούς, αλλά χαλάνε.

Πάρε δύο 500άρηδες και κάνε ένα Raid1. Η καλύτερη λύση και θα σου κοστίσει και λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα, εαν ειναι αποθηκη, ενας SSD θα κρατησει ΠΟΛΥ περισσοτερο (σχεδον μηδενικη φθορα και καταναλωση), αλλα δε συμφερει απο αποψη κοστους/gb. Οντως ομως, 2x500 σε RAID1 προσφερουν και εξαιρετικη ασφαλεια και περισσοτερα GB και σε πολυ χαμηλοτερη τιμη ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, εγώ οι 3 τελευταίοι μηχανικοί που έχασα ήταν από πλακέτα... τις ίδιες πιθανότητες έχει ένας SSD να κάψει πλακέτα και θα είναι αρκετά πιό δύσκολο να βρεις μία να πάρεις τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν προκειται να παρεις δεδομενα αν καψεις πλακετα σε SSD :hehe:

Και δεν εχει νομιζω καμια σχεση η μια πλακετα με την αλλη :P Ειναι σαν να λες οτι οπως καιγεται μια GPU ετσι θα καιγεται και ενας CPU - δεν εχουν τις ιδιες αντοχες γιατι απλα ειναι τελειως διαφορετικη δομη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ανδιαφερει και πολυ το μεγεθος,δηλ 64 GB με καλυπτουν ανετα,αλλα για να εχω περιθωρια σκεφτομαι εναν 128αρη.Γνωριζω οτι οι SSD δεν ειναι ''αθανατοι'' αλλα ειναι πιο αξιοπιστοι και πιο ευχρηστοι.Και φυσικα θα κραταω backup και σε σε εναν HDD.Θα δω τι θα κανω τελικα.Απο corsair ποια σειρα θεωρειται καλυτερη η performance η η extreme?πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα εχουν,ενω η μια φοραει samsung και η αλλη indilix.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now