Recommended Posts

Παιδιά πήρα ένα postville για το λάπτοπ, παίζει σφαίρα, αλλά δε πάει παραπάνω από όσο φαίνεται παρακάτω στα 4Κ...

Θεωρητικά το trim παίζει, τρέχω win7 64bit σε μόμπο PM55. Έβαλα και τα 2 κλασσικά προγράμματα της Intel, matrix storage και toolbox για δοκιμές, αλλά τπτ. Έβαλα και το τελευταίο bios στο δίσκο, έκανα όλα τα κλασσικα tweaks. Στο 2ο jpeg φαίνεται πως τα βλέπει το device manager. Και εκεί δοκίμασα και άλλα αλλά τπτ.

Τον έχει βάλει κανείς σε λάπτοπ να συγκρίνουμε? Λέτε να έχω άλλου είδους προβλημα, πχ bottleneck από το λάπτοπ chipset κτλ?

Είναι γνωστό το πρόβλημα με το PM55/HM55 chipset και τους SSDs

Είχα ανοίξει ένα thread στο επίσημο forum της Intel

http://communities.intel.com/message/98239#98239

και στο επίσημο support forum της Dell

Alienware M17x - R2 Killing the SSD performance - Laptop General Hardware Forum - Laptop - Dell Community

Οι συγκρίσεις έγιναν με τον ίδιο SSD και τα ίδια tweaks αλλά το ένα λάπτοπ ήταν C2D με Nvidia chipset και το άλλο ήταν ι7 με το PM55 Intel Chipset

Στη συνέχεια επειδή το θέμα πήρε διαστάσεις και όλοι άρχισαν να παραπονιούνται για τα χαμηλά scores άνοιξαν και άλλα threads εδώ πχ:

'Laptops w. Intel PM55 and HM55 chipsets show capped SSD performance'

Intel X25-M G2 160GB in G73JH - Why the sluggish performance?

Το πρόβλημα εντοπίζεται στα power saving features όπως είναι το C1E, CPU power states κτλ που είναι χρήσιμα στα laptop αλλά με τις συνέπειές που βλέπεις.

Ένα έμεσος τρόπος για να αποτρέψεις την CPU να αλλάξει από C0 σε C1 κτλ είναι να τρέχεις στο background μια εφαρμογή που να της βάζει φορτίο, πχ InterBurnTest, wprime, κτλ

Οι πιο τυχεροί έχουν επιλογή στο BIOS να απενεργοποιήσουν τα C states ενώ μια εναλλακτική αλλά μη συνιστώμενη προσωρινή λύση (προσωπική μου άποψη) είναι να αποτρέπεις τη CPU να γίνει idle μέσω του registry και του power plan των Windows. (σε μένα εκτοξεύει τις θερμοκρασίες στα ύψη με CPU load ακόμα και 1% http://forum.notebookreview.com/6656311-post134.html)

Από οτι βλέπεις όλα αυτά είναι workarounds και όχι μόνιμες λύσεις. Επίσημη απάντηση ή έστω και αναγνώριση γι' αυτό το πρόβλημα δεν έχει δοθεί από καμία εταιρία, Intel, Dell, Asus,κτλ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά ενός Intel X-25M 80GB G1;

Προορίζεται για τοποθέτηση σε laptop, αλλά με φοβίζει πρώτον ότι δεν υποστηρίζει TRIM και δεύτερον ότι επειδή είναι σχετικά παλιός SSD, λόγω της πολύμηνης χρήσης (και σε συνδυασμό με το πρώτο) ίσως υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

das is good???/

Subzero πως το έκανες αυτό; Έχω έναν postville 80άρη G2. Με τον ενσωματωμένο raid controller της μητρικής (ASROCK P55 Extreme) λες να δω αντίστοιχα αποτελέσματα αν πετάξω άλλους δύο; Από reviews που διάβασα προέκυπτε ότι με raid χάνεις λίγο στα 4Κ, πράγμα που στην περίπτωσή σου βλέπω δεν ισχύει.

Ακόμα είμαι ζαλισμέμνος με τα νούμερα....

Link to comment
Share on other sites

Το επαναφέρω μετά από αρκετό καιρό γιατί είναι κρίμα να ανοίξω νέο θέμα.

Γνωρίζει κανείς τί έχει γίνει τελικά με την υποστήριξη του TRIM σε συτοιχίες RAID;

Χειροκίνητα μέσω του SSD Toolbox απ'ότι βλέπω δεν υποστηρίζεται. Γνωρίζετε αν τουλάχιστον τρέχει αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

Εσυ βλεπεις οτι το λειτουργικο υποστηριζει trim και ειναι ενεργοποιημενο .

ΟΧΙ ομως για το raid0 ... γιατι ο controller δε μπορει να στειλει τις εντολες . Δεν εχει το απαραιτητο firmware & driver για να το κανει αυτο.

Μπορει ομως να στειλει εντολη trim σε μεμονωμενο SSD που βρισκεται επανω του , αλλα οχι σε raid0 .

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντήσεις.

Οχι ακομα . Ο 11.6 θα κανει αυτη τη δουλεια .

Για όποιον το ψάχνει, διάβασα ότι ο RST 11.5 αναμενόταν γύρω στο 2ο τέτατρο του 2012. Οπότε αργούμε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος (X-25M 80GB) μας άφησε χρόνους (end-to-end error).

Επικοινώνησα με την Intel και μου είπαν ότι χρήζει αντικατάστασης.

Ευτυχώς όμως είναι εντός εγγύησης, οπότε φαντάζομαι θα αντικατασταθεί...

Το ερώτημα τώρα είναι να τον στείλω στο e-shop ή στην Intel;

Από τη μία έχω διαβάσει τα άπειρα για το συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά από την άλλη αν κοπεί πιστωτικό θα μπορώ να πάω για κάποιον άλλο μεγαλύτερο και καλύτερο SSD, χωρίς μάλιστα να έχω επιβαρυνθεί έξοδα αποστολής.

Από την άλλη, έχω τη σιγουριά (?) της εγγύησης της Intel, αλλά δεν θα έχω τις επιλογές για μεταπήδηση σε άλλη εταιρία (εφόσον προφανώς κοπεί πιστωτικό). Έχει κανείς εμπειρία από απευθείας RMA στην Intel;

Τί προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now