Recommended Posts

To λειτουργικό του νόμιζα οτι εχει προβλημα, οχι ο SSD ρα :P

Ελα μωρε τι παθαίνουν τα σημερινά Win..:P

βρειτε τι γινεται πριν κανω freesbie τον ssd. με κουρασε ψυχολογικα. θα τον δαγκωσω

Δοκιμασες να τον βαλλεις σε IDE/ΑCHI/RAID να δεις τι κανει??

1.Παρε ενα image το λειτουργικο..με acronis.

2.Καντου μια HDDErase με την εκδοση 3,3.Κανει λιγοτερο απο 1-2 min.

3.Κανε restore το image..και μεχρι να αξιοθουν να βγαλουν firm..κανε οσο ποιο λιγα Rewrites μπορεις.

==========================================

Tip:

To HDDErase 4 δεν παιζει με τους G2.μονο το 3.3.

Επισης για τα δει τον δισκο...

1)πρεπει να μπει o cntroller σε IDE Combined mode..

2)να φορτωσει το hdderase και

3)μετα να συνδεθει ο δισκος γiατι αλλιως γινεται lock η λειτουργια secure erase.

Παντα secure erase και οχι enhanced secure erase (που γραφει 0101010).

===========================================

Το θεμα εινια ψυχολογικο παντως ...δεν προκειτε να δεις τρομερη διαφορα.

Δοκιμασε τον σε αλλο PC .

Μηπως σου εχει κλασει κανενας αλλος δισκος ή οπτικο που ειναι συνδεδεμενο στη μητρικη και δινει timeout συχνα πυκνα ???

Οι δικοι σου ειναι οκ ε??

Τους ειχες flasharei κανονικα σε IDE mode με το Utility??

Link to comment
Share on other sites

Ναι , εμενα κρατανε γερα ακομη . Για να τους φλασαρω , γυρισα σε IDE mode και μετα το flash ξαναγυρισα σε raid mode.

Τους εκανα και ενα hdderase γιατι ειχαν χασει πολυ σε αποδοση (συμφωνα με τα benchmarks) .

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση πολύ άσχετη ....

Ελπίζω να μην σας πέσουν τα μαλλιά... :)

Στους ssd κάνουμε κανονικά format πριν από την εγγραφή του λειτουργικού ή δεν χρειάζεται??

Link to comment
Share on other sites

<=== του πέφτουν τα μαλλιά...

:P Κανονικός δίσκος είναι, δεν υπάρχει διαφορά στη χρήση ή στον τρόπο χρήσης. Όλα αυτά που συζητάμε αφορούν στον τρόπο διαχείρισης και συντήρησης του δίσκου. Στους μηχανικούς πχ κάναμε defrag για να διατηρούμε τις επιδόσεις τους. Εδώ χρειάζονται trim ή hderase, κλπ :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειση θελω να παρω εναν τετοιο SSD απο το plaisio μιας και θα αποκτησω και νεο συστημα με i7 , αυτος ο SSD ειναι ενταξει ? η θα χρειαστει firmware update ?

ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα απο SSD και δεν θα ξερω πως να τους κανω firmware update .

ο Intel Postville 80GB SSD τι διαφορα εχει απο τον Intel X25-M 80GB MLC ? ειπα χαζομαρα η ειναι ο ιδιος ακριβως ?

συγνωμη για τις χαζες ερωτησεις αλλα ειμαι ανιδεος επι του θεματος

Link to comment
Share on other sites

Ο G2 είναι παλικάρια, σε retail συσκευασία με 3.5" Bracket :)

φιλε μου καλε σε εμενα που δεν ειμαι τοσο σαινι οπως ειστε εδω μεσα και τωρα αρχιζω να μαθαινω και να καταλαβαινω σημαινει οτι ειμαστε οκ χωρις προβληματα firmware ?

Link to comment
Share on other sites

ωραια χαιρομαι . τωρα μενει μονο να μαθω που συνδεεται ο SSD στην μητρικη γιατι σας ακουω και λετε κατι για IDE mode , ACHI mode αν τα λεω καλα και κουδουνιζει το κεφαλι μου .

οσο για το avatar , αν εννοεις την κοπελα αυτοπροσωπως δυσκολο , αλλιως κανε δεξι κλικ view image και παρτην μου :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now