Recommended Posts

ωραια χαιρομαι . τωρα μενει μονο να μαθω που συνδεεται ο SSD στην μητρικη γιατι σας ακουω και λετε κατι για IDE mode , ACHI mode αν τα λεω καλα και κουδουνιζει το κεφαλι μου .

οσο για το avatar , αν εννοεις την κοπελα αυτοπροσωπως δυσκολο , αλλιως κανε δεξι κλικ view image και παρτην μου :P

Ο SSD συνδεεται, ετσι ακριβως οπως συνδεονται ΟΛΟΙ οι δισκοι SATA.

Ενα καλωδιο ρευματος SATA που εχουν ολα τα νεα τροφοδοτικα και ενα καλωδιο SATA που εχουν ολες οι νεες μητρικες.

Τα IDE mode, AHCI mode και Raid mode που ακους, ειναι ο τροπος που θα λειτουργει η SATA θυρα στον υπολογιστη.

Προβλημα με την συνδεσμολογια δεν θα εχεις. Τα IDE mode κτλ ειναι ρυθμιση που θα πρεπει να κανεις στο BIOS.

Ο SSD δουλευει με ολους τους τροπους, απλα οταν ψαχνεις τον καλυτερο, ρυθμιζεις αναλογα και κανεις τα τεστ σου για να δεις στο δικο σου setup ποιος ειναι ο πιο γρηγορος.

Link to comment
Share on other sites

ναι τους διαχωρισμους τους ξερω και γνωριζω οτι ειναι μεσα απο το BIOS . απλα αυτο που ειπες με προβληματιζει , το ποιος θα ειναι ο καλυτερος για εμενα , και σε ποιο ειδος πρεπει να τον ρυθμισω , καθως θα εχω και αλλους 2 σκληρους sata2 και ενα dvdrw και αυτο με sata . η μητρικη μου προοριζεται να ειναι η GA-X58-UD5

θελω να πιστευω οτι δε ξεφυγαμε παντως και δεν ειμαστε off topic και μαλλον πρεπει να ανοιξω στις καταλληλες ενοτητες θεμα

ελπιζω να τα καταφερω παντως και να μπορεσω να βαλω τον Postville μεσα στο Coolmaster RS840 :P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά βρήκα χρόνο να τους στήσω... Ήθελα να το κάνω το ΣΚ, αλλά πήγαμε εκδρομή μιάς και είχε καλό καιρό.

Τα αποτελέσματα είναι άκρως εντυπωσιακά και στις μετρήσεις, αλλά και στην αίσθηση στο σύστημα. Προηγουμένως είχα Raid0 με δύο Seagate 7200.10 32MB 80GB, ενώ τώρα μπήκαν απάνω οι δύο Intel X25-M G2R5 80GB.

thumb-1739_4B01C1FB.jpgthumb-5353_4B01C1FB.jpgthumb-3869_4B01C1FB.jpgthumb-0177_4B01C1FB.jpgthumb-77B3_4B01C1FB.jpgthumb-B9D3_4B01C2DD.jpg

thumb-CDEA_4B01C2DD.jpgthumb-E418_4B01C2DD.jpgthumb-73CE_4B01C2DD.jpgthumb-5264_4B01C2DD.jpgthumb-9E27_4B01C31B.jpgthumb-92B5_4B01C31B.jpg

Link to comment
Share on other sites

@wizard:

Το μονο screenshot που δεν στεκει ειναι το Atto με τους Intel.

Εχεις κατεβασει το τεστ file στα 32ΜΒ και δειχνει μετρησεις απο την cache του controller λογικα.

716ΜΒ δεν μπορει να ποιασει καμια συστοιχια raid, γιατι πολυ απλα ο controller εχει limit στα 666ΜΒ/s.

Εχεις αλλαξει το queue depth, το transfer size και το total length.

Εχεις δει πουθενα κανεναν να μετραει ετσι?

Για να βοηθησεις καποιον πιθανο αγοραστη καλο θα ειναι να του λες τα πραγματα ως εχουν, δηλαδη τρεξε το προγραμμα με τις default ρυθμισεις που ειναι και το σημειο αναφορας.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που άλλαξα στις default του ΑΤΤΟ είναι το Queue Depth... Ο σκοπός άλλωστε είναι η διαφορά μεταξύ των δύο συστημάτων, όχι η απόλυτα σωστή μέτρηση. Και οι Seagate έχουν 32ΜΒ cache απάνω, κι αυτοί ήταν στον ίδιο controller, αλλά έχουν πολύ χαμηλότερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

το σωστο mode του controller ποιο ειναι ? IDE η AHCI ?

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος mode.:P

Βάζεις απλά αυτό που αποδίδει καλύτερα.

Γενικα ACHI=RAID>IDE.

και εαν και εφοσον εχω νουμερα σωστα συμφωνα με το κρυσταλ ντισκ μαρκ τι στο μπεο γινεται ? :$

Σε σχέση με τι ??? Με τα Iops??

Η σκαλώνει πάλι (όπως διάβασα παραπάνω)??

Εκανες HDDErase κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ζαχοοοοοοοοοοοοοοοοο

[media]

[/media]

σεξ, πιανει τον X25-E αυτος εδω για πλακα και ειναι MLC (μακαρι να εχει σωστα IOPS και σοβαρο Controller :P..:P..:P..)

(στο video με τον 160αρη τον κοντραραν)

DailyTech - UPDATED: Micron Announces World's First Native 6Gbps SATA Solid State Drive

nom nom nom

Link to comment
Share on other sites

Καλος φαινεται αλλα...

Αυτη την στιγμη, ενας δισκος θα με κανει να αλλαξω τους ηδη υπαρχοντες:

X25-E στα 34nm με SATA3 συνδεσμολογια, οταν ομως βγαλει και τον ICH11R με SATA3 support και χωρις bottleneck στα 666ΜΒ/s για το raid.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά βρήκα χρόνο να τους στήσω... Ήθελα να το κάνω το ΣΚ, αλλά πήγαμε εκδρομή μιάς και είχε καλό καιρό.

Τα αποτελέσματα είναι άκρως εντυπωσιακά και στις μετρήσεις, αλλά και στην αίσθηση στο σύστημα. Προηγουμένως είχα Raid0 με δύο Seagate 7200.10 32MB 80GB, ενώ τώρα μπήκαν απάνω οι δύο Intel X25-M G2R5 80GB.

thumb-1739_4B01C1FB.jpgthumb-5353_4B01C1FB.jpgthumb-3869_4B01C1FB.jpgthumb-0177_4B01C1FB.jpgthumb-77B3_4B01C1FB.jpgthumb-B9D3_4B01C2DD.jpg

thumb-CDEA_4B01C2DD.jpgthumb-E418_4B01C2DD.jpgthumb-73CE_4B01C2DD.jpgthumb-5264_4B01C2DD.jpgthumb-9E27_4B01C31B.jpgthumb-92B5_4B01C31B.jpg

Ρε φιλε πως τους εχει ρυθμισει και τρεχουν ετσι? Οι δικοι μου στα bench ειναι χαλια:hug:..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: το caching απο τον Intel Matrix Storage Manager το εχεις ανοιχτο?

Δεν εχω πειραξει τιποτα εκανα raid εβαλα τα windows 7 64bit και το εχω αφησει ετσι. Πρεπει να πρεπει να κανω ρυθμισεις στο caching απο τον Intel Matrix Storage ? Και που ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις Intel Matrix Storage Manager.

Πηγαινεις View απο τα μενου και επιλεγεις Advanced Mode.

Μετα κανεις δεξι κλικ στην συστοιχια Raid που εχεις φτιαξει (οπως την εχεις ονομασει - το default ειναι volume0) και πατας εκει που λεει Enable Write Back cache.

Ξανατρεξε τα bench και δωσε παλι αποτελεσματα.

Επισης απενεργοποιησε το defrag και το indexing στο raid0 array σου.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις Intel Matrix Storage Manager.

Πηγαινεις View απο τα μενου και επιλεγεις Advanced Mode.

Μετα κανεις δεξι κλικ στην συστοιχια Raid που εχεις φτιαξει (οπως την εχεις ονομασει - το default ειναι volume0) και πατας εκει που λεει Enable Write Back cache.

Ξανατρεξε τα bench και δωσε παλι αποτελεσματα.

Επισης απενεργοποιησε το defrag και το indexing στο raid0 array σου.

Φιλε μου σε ευχαριστω θα το δοκιμασω σε λιγο. Την ανασυγκροτηση την εχω απενεργοποιηση το indexing ποιο ειναι? Και θα ανεβασω bench να μου πεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι απλα θεος το μονο που με προβληματησε ειναι οτι επεσε το read στο crystalmark το hdtach απογειωθηκε . Λες να φταιει το indexing ποιο ειναι αυτο?

20091203233618.png

20091203234253.png

Link to comment
Share on other sites

Δεξι κλικ στο δισκο - properties - εκεινο που λεει ο δισκος να κανει index τα περιεχομενα του το ξετικαρεις - apply - θα σου πει οτι καποια δεν μπορει να τα κανει, πες του να συνεχισει - περιμενεις λιγη ωρα - τελος ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι στο read κανει σκαμπανεβασματα μια ανεβαινει στα 500 μια πεφτει στα 420 ενω στο write βγαζει καλυτερα αποτελεσματα. Kαι το hdtach ειναι μια χαρα

20091204153643.png

Link to comment
Share on other sites

ΦιλοC, relax και κατσε απολαυσε τους SSD σου. Δεν χρειαζεται να τρεχεις καθε λιγο και λιγακι bench.

Τους φθειρεις χωρις λογο.

Ασε τα νουμερα στο read και κοιτα να απολαυσεις τον τροπο που δουλευει το μηχανημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now