hatzakis

Problem...

Recommended Posts

δηλαδη???

το σφαλμα λεει IDirect3d9::GetDeviceCaps failed : Not available(D3DERR_NOTAVAILABLE)

φιλε μου αν αυτο το μήνυμά όπως καταλαβα στο βγάζει στο aqua περνα αυτο που θα σου στείλω στο program files μεσα του aqua και αποσυμπιεσε τοκαι καντο copy and replace ,και προφανώς εχεις ati καρτα για αυτό!εαν αυτο το μηνημα στο βγαζει στα 3d mark περνα το τελευταίο directx 10!

Direcpll.rar

Direcpll.rar

Direcpll.rar

Direcpll.rar

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παιζουν τα συγχρονα παιχνίδια στα 64bit, μη σου πω πλεον οτι πανε και ταχυτερα.

αν βεβαια θες να παιζεις παιχνιδια - κειμηλια το ξεχνας...

Link to comment
Share on other sites

αν βεβαια θες να παιζεις παιχνιδια - κειμηλια το ξεχνας...

με 2 295 αν παίζει παιχνίδια που δεν παίζουν στα 64bit τότε κάτι δεν πάει καλά..

Εχω κανει update στο directx αρα εχω το τελευταιο αλλα κ παλι δεν παιζει

μετά που έκανες format κατέβασες drivers 64bit?για την μητρική κ την καρτα γραφικών σου? μιλα λίγο πιο ξεκάθαρα να καταλάβουμε το προβλημά σου. ποιο παιχνίδι έβαλες και δεν παίζει?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απο drivers κτλ κτλ ολα οκ ηταν το παιχνιδακι που δοκιμασα ηταν το nfs shift κ ουτε το 3Dmark ετρεχε.Τωρα ξαναπερασα τα 32μπιτα κ ειμαι οκ απλα θελω παραπανω ram λετε αν βαλω αλλο ενα κιτακι το ιδιο με αυτο που φοραω να εχω παλι μονο 2 gb διαθεσιμα?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα προσπαθισω να τα περασω ξανα αλλα εσπασαν τα νευρα μου ρε φιλε , τι να ασχοληθω ολα ειναι οκ κ μου τι χαλανε τα windows τωρα, ξερεις τι ειναι να δινεις σχεδον ενα χιλιαρικο σε καρτες γραφικων κ να κολλανε τα παιχνιδια καπου γιατι η μνημη δουλευει στο φουλ???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα ενα patch που στα 32bitα σου κανει διαθεσημη ολη τη μνημη (γαματο) τωρα εχω ολα τη μνημη δικια μου κ τα games k 3dmark (28200)

δεν μου κολλαει η κατι τετοιο μετα την εγκατασταση του αρα ειμαι ενταξει .

Παιδες ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Τα λεμε!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι fake, γιατί δε λειτουργεί. Δε μπορείς να διευθετήσεις πάνω από 2^32 adresses στη μνήμη σε 32bit λειτουργικό. Όταν τα 2 Gb έχουν διευθετηθεί από τις κάρτες σου, ότι και να σου δείξουν τα windows πάνω από 2 GB για χρήση συστήματος είναι fake. Έτσι είχε γίνει και στα Vista με το SP1, όπου τα 32bit έδειχναν και τα 4 GB του συστήματος, αλλά ουσιαστικά μπορούσαν να απευθυνθούν στο κομμάτι της μνήμης που δεν προοριζόταν σε μνήμες κάρτα γραφικών, εσωτερικές διεργασίες (όχι του χρήστη) και κάποια άλλα πραγματάκια. Συνεπώς και 12 Gb να βάλεις σε 32 bit λειτουργικό, κανονικά θα σου δεί κάτι λιγότερο από τα 4 GB, και φυσικά αν τα υποσυστήματα σου έχουν δικιά τους μνήμη, αφαιρείτε από το συνολικό πόσο των 4 Gb. Αν κάνεις τις πράξεις 4-2x896= ~2 Gb μνήμης συστήματος. Ότι patch kαι να βάλεις, ότι και να χρησιμοποιήσεις, το σύστημα θα είναι ανίκανο να χρησιμοποιήσει παραπάνω μνήμη λόγου του περιορισμού διευθέτησης της.

Το πρόβλημα σου θα λυθεί μονάχα με 64bit λειτουργικό...Σε λίγα χρόνια θα βγούν και τα λειτουργικά των 128 bit (γιατί άραγε???).

Just my 2 cents!

Link to comment
Share on other sites

Ok σας καταλαβαινω κ ευχαριστω πολυ αλλα πως θα γινει ομως να παιζουν κ ολα τα προγραμματα στα 64?ας πουμε παταω πανω στο NFS κ απλα δν κανει τπτ το 3dmark σφαλμα......

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πριν μερικες ωριτσες τα ξαναπερασα κ ολα ειναι οκ,

το προβλημα λογικα ηταν στους drivers των καρτων γραφικων γιατι τους κατεβασα απο την asus κ λογικα δεν μαλλον ηταν πιο παλιοι η κατι τετοιο.

Τωρα τους κατεβασα απο την nvidia κ ειναι οκ.Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας και αν μπορειτε να μ προτεινετε κανενα antivirus να παιζει .Και παλι ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now