jefman

Προς Διαχειριστές για την καταχώρηση αγγελιών

Recommended Posts

Εχθές διαπίστωσα ότι άλλαξε ο τρόπος καταχώρησης αγγελιών και τώρα απαιτούνται 50 μηνύματα. Αυτό είναι κάτι που συνηθίζεται σε αρκετές ιστοσελίδες αλλά νομίζω ότι είναι άδικο να ισχύει για υπάρχοντες χρήστες ιδιαίτερα δε σε χρήστες που ήδη έχουν αγγελίες και δεν μπορούν πια να τις δουν όπως εγώ. Επίσης είναι λάθος νομίζω να μην μπορούν να δουν τις αγγελίες όλοι ανεξάρτητος μηνυμάτων και εγγραφής μιας και αυτό τις ακυρώνει εν μέρει .

Link to comment
Share on other sites

Με το να μπορούν να βάζουν αγγελίες μόνο όσοι έχουν 50 posts είναι κατά την γνώμη μου ΟΚ!

Αν γίνεται όμως τις αγγελίες να τις βλέπουν όλοι τότε καλό θα ήταν :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι ο μετρητής μηνυμάτων δεν γράφει όταν δημοσιεύω κάτι με γρήγορη απάντηση και παρακαλώ να διορθωθεί

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με το να μπορούν να βάζουν αγγελίες μόνο όσοι έχουν 50 posts είναι κατά την γνώμη μου ΟΚ!

Αν γίνεται όμως τις αγγελίες να τις βλέπουν όλοι τότε καλό θα ήταν :)

Μα και εγώ δεν έχω σε αυτο αντίρρηση αλλά το πιο λογικό είναι για νέους χρήστες. εγώ δεν μπορώ να δώ τις αγγελίες που έχω ήδη βάλει

Link to comment
Share on other sites

Jefman,

Το hwbox έιναι forum τεχνολογίας και όχι site αγγελιών. Θέλουμε να κρατήσουμε το επίπεδο ψηλά,να μην γεμίσουμε την σελίδα με αγγελίες, μέλη που είναι εδώ μόνο γι'αυτές και ότι συνεπάγεται αυτό. Γι'αυτο τον λόγο μπορεί να δημιουργήσει αγγελία μόνος όποιος έχει πάνω απο 50 ποστ. Συζητάμε να αφήσουμε τις αγγελίες ανοιχτές να τις βλέπουν όλοι, αλλά ακόμα δεν έιμαστε σίγουροι 100% διότι είχαμε κάποια άσχημα περιστατικά.

Υπάρχουν πολύ καλά site με αγγελίες όπως αυτό που έδωσε ο George πιο πάνω για όποιον θέλει να το κάνει ή το έχει ήδη σαν επάγγελμα.

Φιλικά

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

"Το hwbox έιναι forum τεχνολογίας και όχι site αγγελιών. Θέλουμε να κρατήσουμε το επίπεδο ψηλά,να μην γεμίσουμε την σελίδα με αγγελίες, μέλη που είναι εδώ μόνο γι'αυτές και ότι συνεπάγεται αυτό. Γι'αυτο τον λόγο μπορεί να δημιουργήσει αγγελία μόνος όποιος έχει πάνω απο 50 ποστ. Συζητάμε να αφήσουμε τις αγγελίες ανοιχτές να τις βλέπουν όλοι, αλλά ακόμα δεν έιμαστε σίγουροι 100% διότι είχαμε κάποια άσχημα περιστατικά.

Υπάρχουν πολύ καλά site με αγγελίες όπως αυτό που έδωσε ο George πιο πάνω για όποιον θέλει να το κάνει ή το έχει ήδη σαν επάγγελμα."

Θα μπορουσες (χωρις να αναφερεις χρηστες η οτιδηποτε αλλο) να αναφερθεις σε καποιο περιστατικο?Για την ιστορια και για να φυλαγομαστε τουλαχιστον.

Επισης να δηλωσω οτι ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ κατα αυτων που χρησιμοποιουν (οχι μονο το δικο μας) φορουμ για να πουλησουν το εμπορευμα τους(επαγγελματιες).Θα μπορουσαν καλλιστα να διαφημιστουν σε καθε φορουμ (λεω γω τωρα) με ενα banneraki η ενα λινκ και να μην τα θελουν ολα "τσαμπε". :o..

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κατά καιρούς ένα παλικάρι, αν και μπορείς να το πεις botακι, που με διαφορετικά usernames

έβαζε ως αγγελία μια μακροσκελή λίστα από κινητά και αλλά...:D

Ίσως να την είχες δει...;)

Link to comment
Share on other sites

Μα όπως ανέφερα δεν διαφωνώ με τα 50 μηνύματα.

Είμαι πολυυυυ παλιός και τις ιστοσελίδες αγγελιών τις ξέρω πολύ καλά, αλλά το θέμα δεν ήταν αυτό.

Δεν είμαι επαγγελματίας και το ποιος είναι φαίνετε και αντιμετωπίζεται εύκολα με περιορισμό στη δημοσίευση αγγελιών ανά χρονική περίοδο. Αν δεν αφήσετε να τις βλέπουν όλοι είναι σαν να τις καταργείτε που βέβαια αν δεν συνάδουν κατά την γνώμη σας με το επίπεδο του hwbox είναι απόλυτα σεβαστό .

Είμαι γραμμένος πρίν τα 50 μηνύματα και δεν βλέπω τις αγγελίες μου που αν θυμάμαι είναι δύο μια πώληση ξεχασμένη και μια ζήτηση.

Τέλος κατά την γνώμη μου οι αγγελίες σε εξειδικευμένες ιστοσελίδες εξυπηρετούν καλύτερα και τους πωλητές και τους αγοραστές που έχουν κοινο χόμπυ μούρλα ή πάθος ή κάτι τέλος πάντων

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κατά καιρούς ένα παλικάρι, αν και μπορείς να το πεις botακι, που με διαφορετικά usernames

έβαζε ως αγγελία μια μακροσκελή λίστα από κινητά και αλλά...:D

Ίσως να την είχες δει...;)

Προφανώς θα μιλας για τον "αλλοδαπό" ε? ;P..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τι γνώμη μου την είπα private στους moderators να την πω και δημόσια.

Αν και διαφωνώ ριζικά με τέτοια μέτρα (τα θεωρώ κάπως ελιτίστικα) σεβαστά τα πάντα και για να το κάνουν οι διαχειριστές σίγουρα κάποιος σοβαρός λόγος υπάρχει. Το μόνο που με ενόχλησε είναι ότι έγινε χωρίς προειδοποίση, μια ανακοίνωση πχ στην κεντρική σελίδα του στυλ "Από την τάδε του μήνα ισχύει αυτό...". Πολλοί (κι εγώ μαζί) είχαν αγγελίες που ξαφνικά δε μπορούσαν πλέον να δουν γιατί απροδοποίητα άλλαξαν οι κανόνες.

Συμφωνώ επίσης απόλυτα με αυτό:

"Τέλος κατά την γνώμη μου οι αγγελίες σε εξειδικευμένες ιστοσελίδες εξυπηρετούν καλύτερα και τους πωλητές και τους αγοραστές που έχουν κοινο χόμπυ μούρλα ή πάθος ή κάτι τέλος πάντων"

Για κάντε ρε μαγκες, εσείς που προτείνατε γενικά site αγγελιών, ένα search για κανα block, κανα ψυγείο ή κανα κάνιστρο εκεί και να μου πειτε πόσα βρήκατε. Ή αντίστοιχα όταν θα θέλετε να πουλήσετε κάτι από όλα αυτά (όχι για το εμπόριο φυσικά, αλλά πιθανότατα γιατί κάτι άλλο σας γυάλισε) θα κάνατε τον κόπο να βάλετε αγγελία εκεί ή θα το θεωρούσατε χάσιμο χρόνου?

Αν δεν είναι στο ύφος του forum, όπως αναφέρετε, οι αγγελίες ας βγούν εντελώς. Ποιο ειλικρινές θα το εύρισκα. Για μένα κανόνες που κατηγοριοποιούν (στη συγκεκριμένη περίπτωση τη φερεγγυότητα μάλιστα) τα μελή με διαφορους τρόπους είναι κάπως έξω από την κουλτούρα και τα πιστεύω μου...Επιπλέον πονηροί-κακοί ή ότι άλλο στραβό θέλετε σίγουρα υπάρχουν και με 50 αλλά και 100 post.

"Άσχημα περιστατικά" μπορούν να συμβούν σε οποιοδήποτε thread, όχι μόνο στις αγγελίες. Τρόποι υπάρχουν πολλοί να αντιμετωπιστούν, ιδιαίτερα στις αγγελίες, από απλούς κανόνες του στυλ, 1-2 αγγελίες ανά εβδομάδα/μήνα με maximum 2-3 είδη μέχρι ban για τους πονηρούς-κακοήθης. Έτσι δουλεύουν χρόνια τώρα πολλά forum που έχουν αγγελίες χωρίς να βέβαια αυτές το κεντρικό τους θέμα. Ποτέ μου επίσης δεν κατάλαβα γιατί δινόταν η δυνατότητα στις αγγελίες να κάνει κάποιος reply....Για να γράφει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του ή για να κάνει ο πωλητής bump 5 λεπτά μετά από την καταχώρηση της... Λυμένα προβλήματα εδώ και χρόνια είναι αυτά.

Πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι είναι η εύκολη λύση. Ξεφορτοθήκατε τους 1,2 άντε 5 το πολύ πονηρούς και μαζί και καμιά 100-150αρία άλλους (από το συγκεκριμένο section εννοώ για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις)

Σκεφτήκατε τέλος ότι τις αγγελίες των "έχων το δικαίωμα" τις βλέπουν πλέον 100 αντε το πολύ 150 άτομα?

Σεβαστά τα πάντα και ιδιαίτερα η κάθε καλοπροαίρετη διαφορετική άποψη.

Φιλικά

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τι γνώμη μου την είπα private στους moderators να την πω και δημόσια.

Αν και διαφωνώ ριζικά με τέτοια μέτρα (τα θεωρώ κάπως ελιτίστικα) σεβαστά τα πάντα και για να το κάνουν οι διαχειριστές σίγουρα κάποιος σοβαρός λόγος υπάρχει. Το μόνο που με ενόχλησε είναι ότι έγινε χωρίς προειδοποίση, μια ανακοίνωση πχ στην κεντρική σελίδα του στυλ "Από την τάδε του μήνα ισχύει αυτό...". Πολλοί (κι εγώ μαζί) είχαν αγγελίες που ξαφνικά δε μπορούσαν πλέον να δουν γιατί απροδοποίητα άλλαξαν οι κανόνες.

Συμφωνώ επίσης απόλυτα με αυτό:

"Τέλος κατά την γνώμη μου οι αγγελίες σε εξειδικευμένες ιστοσελίδες εξυπηρετούν καλύτερα και τους πωλητές και τους αγοραστές που έχουν κοινο χόμπυ μούρλα ή πάθος ή κάτι τέλος πάντων"

Για κάντε ρε μαγκες, εσείς που προτείνατε γενικά site αγγελιών, ένα search για κανα block, κανα ψυγείο ή κανα κάνιστρο εκεί και να μου πειτε πόσα βρήκατε. Ή αντίστοιχα όταν θα θέλετε να πουλήσετε κάτι από όλα αυτά (όχι για το εμπόριο φυσικά, αλλά πιθανότατα γιατί κάτι άλλο σας γυάλισε) θα κάνατε τον κόπο να βάλετε αγγελία εκεί ή θα το θεωρούσατε χάσιμο χρόνου?

Αν δεν είναι στο ύφος του forum, όπως αναφέρετε, οι αγγελίες ας βγούν εντελώς. Ποιο ειλικρινές θα το εύρισκα. Για μένα κανόνες που κατηγοριοποιούν (στη συγκεκριμένη περίπτωση τη φερεγγυότητα μάλιστα) τα μελή με διαφορους τρόπους είναι κάπως έξω από την κουλτούρα και τα πιστεύω μου...Επιπλέον πονηροί-κακοί ή ότι άλλο στραβό θέλετε σίγουρα υπάρχουν και με 50 αλλά και 100 post.

"Άσχημα περιστατικά" μπορούν να συμβούν σε οποιοδήποτε thread, όχι μόνο στις αγγελίες. Τρόποι υπάρχουν πολλοί να αντιμετωπιστούν, ιδιαίτερα στις αγγελίες, από απλούς κανόνες του στυλ, 1-2 αγγελίες ανά εβδομάδα/μήνα με maximum 2-3 είδη μέχρι ban για τους πονηρούς-κακοήθης. Έτσι δουλεύουν χρόνια τώρα πολλά forum που έχουν αγγελίες χωρίς να βέβαια αυτές το κεντρικό τους θέμα. Ποτέ μου επίσης δεν κατάλαβα γιατί δινόταν η δυνατότητα στις αγγελίες να κάνει κάποιος reply....Για να γράφει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του ή για να κάνει ο πωλητής bump 5 λεπτά μετά από την καταχώρηση της... Λυμένα προβλήματα εδώ και χρόνια είναι αυτά.

Πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι είναι η εύκολη λύση. Ξεφορτοθήκατε τους 1,2 άντε 5 το πολύ πονηρούς και μαζί και καμιά 100-150αρία άλλους (από το συγκεκριμένο section εννοώ για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις)

Σκεφτήκατε τέλος ότι τις αγγελίες των "έχων το δικαίωμα" τις βλέπουν πλέον 100 αντε το πολύ 150 άτομα?

Σεβαστά τα πάντα και ιδιαίτερα η κάθε καλοπροαίρετη διαφορετική άποψη.

Φιλικά

Πέτρος

Συμφωνώ απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την αγγελία σας θα σας στείλει PM.

So simple.

Αν καίγεστε τόσο για τις αγγελίες μάλλον αυτός είναι και ο λόγος της εγγραφής σας ή και παραμονής σας στο παρών site.

Εμείς δεν έχουμε στόχο σαν site να γίνουμε ούτε ebay, ούτε χρυσή ευκαιρία.

Το section των αγγελιών είναι ένα έξτρα μέρος του forum/site για τους χρήστες και όχι ένας χώρος για να πουλήσει ο καθένας ότι θέλει.

Προσφέρεται δωρεάν, και είναι μια προσφορά του site όχι δικαίωμα ούτε υποχρέωση μας να σας παρέχουμε την εν λόγο υπηρεσία.

Το όριο των 50 post αν με ρωτήσετε το θεωρώ υπερβολικά μικρό, και χαλαρό.

Αν οι αγγελίες είναι αυτοσκοπός σας υπάρχουν ένα σωρό ελληνικά και μη site με ελεύθερη πρόσβαση σε αυτές.

Εμείς θέλουμε εδώ να μπαίνετε για να συζητάμε, να μοιραζόμαστε εμπειρίες, γνώσεις, χαρές και λύπες και όχι για να αγοράζουμε και πουλάμε τα πράγματα μας.

Αν επί της ευκαιρίας μας δωθεί η ευκαιρία να πουλήσουμε/αγοράσουμε κάτι καλώς, αν όχι δεν θα πεθάνουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την αγγελία σας θα σας στείλει PM.

So simple.

Αν καίγεστε τόσο για τις αγγελίες μάλλον αυτός είναι και ο λόγος της εγγραφής σας ή και παραμονής σας στο παρών site.

Εμείς δεν έχουμε στόχο σαν site να γίνουμε ούτε ebay, ούτε χρυσή ευκαιρία.

Το section των αγγελιών είναι ένα έξτρα μέρος του forum/site για τους χρήστες και όχι ένας χώρος για να πουλήσει ο καθένας ότι θέλει.

Προσφέρεται δωρεάν, και είναι μια προσφορά του site όχι δικαίωμα ούτε υποχρέωση μας να σας παρέχουμε την εν λόγο υπηρεσία.

Το όριο των 50 post αν με ρωτήσετε το θεωρώ υπερβολικά μικρό, και χαλαρό.

Αν οι αγγελίες είναι αυτοσκοπός σας υπάρχουν ένα σωρό ελληνικά και μη site με ελεύθερη πρόσβαση σε αυτές.

Εμείς θέλουμε εδώ να μπαίνετε για να συζητάμε, να μοιραζόμαστε εμπειρίες, γνώσεις, χαρές και λύπες και όχι για να αγοράζουμε και πουλάμε τα πράγματα μας.

Αν επί της ευκαιρίας μας δωθεί η ευκαιρία να πουλήσουμε/αγοράσουμε κάτι καλώς, αν όχι δεν θα πεθάνουμε κιόλας.

+1

Κατα την γνώμη μου έπρεπε να έχει γίνει από την αρχή του forum κάτι τέτοιο σταδιακά (πχ 20, 40, 80, 150 posts για να μπορεί κάποιος να βάλει αγγελίες)

Είναι αρκετά ασχημο κάποιος να μπαίνει στο forum να κοιτάζει τα νέα μυνήματα και να υπάρχουν 10 posts σε σχετικά με το forum θέματα, και 20 για αγγελίες.

:funk:..

Link to comment
Share on other sites

σωστα αυτα που λες βασιλη, και επισης προτιμω να πουλησω ενα χ-ψ hardware ακομη και φθηνοτερα (αναλογα και την περισταση) σε καποιο παιδι που συμμετεχει σε αυτο το φορουμ (εχουμε πει και 2 μπουρδες ρε παιδι μου) παρα σε ενα αγνωστο και να φοβαμαι μηπως δεν παρω τα χρηματα μου,μου κατσει "ταπα" κτλ..

αντι να διαμαρτυρεστε enjoy στην ωραια παρεα αυτου του site και θα δειτε πως θα περασετε οχι τα 50 αλλα τα 500 posts.. αν παλι δεν ειναι ωραιο το site, τοτε δεν ειναι ωραιες ουτε οι αγγελειες του..

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πραγματικός λόγος είναι ότι κάποιοι έκαναν εξυπνάδες/βλακείες μάλλον τους έρίχνες ένα ban και τελελιώνει το παραμύθι. Αλλά με τα αν και τα μάλλον σοβαρές κουβεντες δε γίνοντε ούτε βγαίνουν συμπεράσματα. Ούτε καιγόμαστε (προσωπικά) ούτε τέτοιους αυτοσκοπούς έχουμε (έχω τουλάχιστον). Αν διάβαζες καλύτερα το post μου και ιδιαίτερα το quote από άλλο μέλος θα καταλάβαινες την ένσταση μου.

Τέλος εν τέλει εδω μέσα μπήκαμε προσπαθήσαμε να συζητήσουμε για κάτι που έχουμε διαφορετική άποψη χωρίς να προσβάλουμε/θίξουμε κανέναν και ο ένας μιλάει για κλάψες ο άλλος μιλάει για αυτοσκοπούς και καψίματα και ο τρίτος που εμφανιστεί θα μας πει ότι κάνουμε σαν το παιδάκι που δεν το παίζουν οι άλλοι.

Πίστευα ότι μπορούσα να γράψω τη γνώμη μου χωρίς να παρεξηγηθώ. Απέτυχα και πάλι....

Sorry mate δε θα ξανασυμβεί

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε forum υπάρχουν τα άτομα τα οποία επειδή παρακολουθούν το forum, ή επειδή έχουν κάνει 2 posts, ή επειδή θέλουν να αγοράσουν/πουλήσουν, θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να ζητάνε να αλλάξει κανόνες το forum!!!

Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά.

Παιδιά υπάρχει το emarket, υπάρχουν και άλλες σελίδες, υπάρχουν και οι εφημερίδες. Μην ζητάτε από τους admins ενός forum να αλλάξουν κανόνες ή/και να βάλλουν επιπλέον βάσανα στο κεφάλι τους μόνο και μόνο για να βάλετε μια αγγελία. Είναι ξεφτίλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε εσένα MadKetch ούτε για κάποιον άλλο ήταν το post.

Εγω εξέφρασα την άποψη μου γενικώς για το θέμα, μέρος του οποίου τυγχάνει να είναι και το θέμα με τις αγγελίες.

Όπως είπε και ο Πάνος πιο πάνω, συμφωνώ απολύτως κι εγω πως άνετα ( το έχω κάνει ήδη ουκ ολίγες φορές ) αν έχω να πουλήσω κάτι να το πουλήσω φθηνότερα από την καλύτερη προσφορά σε κάποιον που γνωρίζω ή έχω ανταλλάξει κάποιες κουβέντες σε αυτό εδώ το forum.

Δεν μπορούμε να καθόμαστε να κάνουμε ban ανθρώπους συνεχώς ούτε να σας ( εννοώ όχι εσένα ή κάποιον προσωπικά, εννοώ τους χρήστες του forum γενικώς ) κηνυγάμε από πίσω όλη την ώρα και να παρακολουθούμε κάθε κίνηση σας.

Κοινοί θνητοί είμαστε κι εμείς, και δεν έχουμε την διάθεση ούτε θέλουμε να banάρουμε κόσμο ή να φιλτράρουμε απόψεις και ιδέες.

Για εσάς συγκεκριμένα ενδεχωμένως να μην είναι αυτοσκοπός οι αγγελίες, για άλλους μπορεί.

Αυτοί οι άλλοι μπορεί να είναι έντιμοι και καλοί άνθρωποι, μπορεί όμως και να μην είναι.

Μπορεί απλά να "κοροϊδεύουνε" τα άλλα μέλη, να "πιάνουν κώτσους", αλλά κάλλιστα μπορεί και να εξαπατήσουνε κάποιον χρήστη τρώγοντας του χρήματα ή υλικό.

Σίγουρα δεν υπάρχει τρόπος να εμποδίσεις κάποιον, πόσο μάλλον κάποιον που είναι αποφασισμένος να κάνει το δικό του.

Αλλά αν ένα μέτρο ή έστω ημίμετρο αν μου επιτρέπεις το να περιορίσουμε την ευκολία στην πρόσβαση του τμήματος των αγγελιών μπορεί να αποτρέψει έστω ένα "ατυχές" συμβάν, είμαι υπέρ του.

Τα 50 post είναι ένας πολύ μικρός αριθμός δημοσιεύσεων, και δεν νομίζω να χρειάζεται πάνω από ένας μήνας για να πιάσει κανείς αυτόν τον αριθμό δίχως να spammάρει επίτηδες.

Αν χρειάζεται να βάλει αμέσως την αγγελία όπως είπαμε υπάρχουν περισσότερα και πιο εξιδεικευμένα αλλά ίσως και πιο αποδοτικά μέρη/site/υπηρεσίες/περιοδικά/εφημερίδες/φυλλάδια για αυτόν τον σκοπό.

Εν ολίγοις, θέλουμε να είστε εδώ για την συζήτηση, ανταλλαγή απόψεων και ιδεών, την κριτική για τα διάφορα προϊόντα που αφορούν το hobby μας τους υπολογιστές και τον υπερχρονισμό, να βοηθάμε και να δεχόμαστε βοήθεια από τους άλλους, και πάνω από όλα για την παρέα.

Γιατί πολλοί από εμάς εδώ γνωριζόμαστε και από κοντά είτε καιρό είτε μόλις λίγες μέρες, αλλά κάνουμε τον internetικό χαβαλέ μας, αλλά πάμε και για καφεδάκι ή ταινίες παρέα άντε ίσως σύντομα και για κανά basketάκι.

Είναι μικρή η ζωή και υπάρχουν πολλά σημαντικότερα πράγματα από το να τσακωνόμαστε ή απλώς να αναλωνόμαστε για ένα τόσο μικρό θέμα όπως αυτό της πρόσβασης στις αγγελίες.

Φιλικά,

Bill

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πραγματικός λόγος είναι ότι κάποιοι έκαναν εξυπνάδες/βλακείες μάλλον τους έρίχνες ένα ban και τελελιώνει το παραμύθι. Αλλά με τα αν και τα μάλλον σοβαρές κουβεντες δε γίνοντε ούτε βγαίνουν συμπεράσματα. Ούτε καιγόμαστε (προσωπικά) ούτε τέτοιους αυτοσκοπούς έχουμε (έχω τουλάχιστον). Αν διάβαζες καλύτερα το post μου και ιδιαίτερα το quote από άλλο μέλος θα καταλάβαινες την ένσταση μου.

Τέλος εν τέλει εδω μέσα μπήκαμε προσπαθήσαμε να συζητήσουμε για κάτι που έχουμε διαφορετική άποψη χωρίς να προσβάλουμε/θίξουμε κανέναν και ο ένας μιλάει για κλάψες ο άλλος μιλάει για αυτοσκοπούς και καψίματα και ο τρίτος που εμφανιστεί θα μας πει ότι κάνουμε σαν το παιδάκι που δεν το παίζουν οι άλλοι.

Πίστευα ότι μπορούσα να γράψω τη γνώμη μου χωρίς να παρεξηγηθώ. Απέτυχα και πάλι....

Sorry mate δε θα ξανασυμβεί

Συγνώμη μας δουλεύεις; Έγινες μέλος στις 23 Νοεμβρίου και ξαφνικά παρεξηγήθηκες με το minimum posts rule στις αγγελίες; Μέσα σε 23 μέρες έχεις ανοίξει επτά αγγελίες αλλά δεν έκανες ούτε ένα post στο forum. Αυτό τι δείχνει; Ότι ενδιαφέρεσαι για το forum ή απλά και μόνο για να βρίσκεις/πουλάς διάφορα προϊόντα; Το ότι το ΠΡΩΤΟ σου ουσιαστικό post (και λέω ουσιαστικό γιατί όλα τα άλλα ήταν αγγελίες...) ήταν πάνω στο θέμα των αγγελιών δεν είναι λιγάκι κωμικοτραγικό; Σταμάτα να λες για 1-2-3 άντε 5 περιστατικά, γιατί δεν είσαι καιρό εδώ για να γνωρίζεις.

Θεωρείς σωστό να μπαίνει ο άλλος, αγνοώντας παντελώς τους κανόνες του forum και να βάζει αγγελίες στα greeklish; Να του το λες και να μην το διορθώνει; Θεωρείς σωστό να μπαίνει μέλος που δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ post και να πουλάει laptop που κάνει 600-700 ευρώ; Θεωρείς σωστό να μπαίνει ο άλλος για να ανοίξει threads στα οποία πουλά τις καμμένες κάρτες γραφικών του έναντι 10 και 20? αντίστοιχα; Θεωρείς σωστό να χρησιμοποιούν κάποιοι το HWBOX.gr αποκλειστικά και μόνο για να εμπορεύονται προϊόντα;

Αν ένας από αυτούς του τυπάκους σου έτρωγε τα λεφτά, θα σε ένοιαζε τον αν θα τον ban-άραμε ή όχι, ή το γεγονός ότι σου έφαγε τα λεφτά; :)

Δεν στερώ το δικαίωμά σου να έχεις μια άποψη πάνω στο θέμα. Μην το ξεφτιλίζουμε όμως.

P.S. Όσο για αυτό που είπες, ότι "οι έχοντες το δικαίωμα" άντε να είναι 100-150, καλύτερα έτσι, παρά τα έκτροπα που βλέπαμε.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Αν ο πραγματικός λόγος είναι ότι κάποιοι έκαναν εξυπνάδες/βλακείες μάλλον τους έρίχνες ένα ban και τελελιώνει το παραμύθι. Αλλά με τα αν και τα μάλλον σοβαρές κουβεντες δε γίνοντε ούτε βγαίνουν συμπεράσματα. Ούτε καιγόμαστε (προσωπικά) ούτε τέτοιους αυτοσκοπούς έχουμε (έχω τουλάχιστον). Αν διάβαζες καλύτερα το post μου και ιδιαίτερα το quote από άλλο μέλος θα καταλάβαινες την ένσταση μου.

Τέλος εν τέλει εδω μέσα μπήκαμε προσπαθήσαμε να συζητήσουμε για κάτι που έχουμε διαφορετική άποψη χωρίς να προσβάλουμε/θίξουμε κανέναν και ο ένας μιλάει για κλάψες ο άλλος μιλάει για αυτοσκοπούς και καψίματα και ο τρίτος που εμφανιστεί θα μας πει ότι κάνουμε σαν το παιδάκι που δεν το παίζουν οι άλλοι.

Πίστευα ότι μπορούσα να γράψω τη γνώμη μου χωρίς να παρεξηγηθώ. Απέτυχα και πάλι....

Sorry mate δε θα ξανασυμβεί

αν ειναι ενας οχι παραπανω οι "εξυπνοι" που μπαινουν σε ενα site και κανουν απο ενα λογαριασμο την ημερα και αυτος ο λογαριασμος αντε να καταλαβεις οτι ειναι του χθεσινου "εξυπνου" που εκανες ban θα ασχολεισαι συνεχεια με αυτο?φαντασου τωρα ολο αυτο επι 10 "εξυπνους". το αποτελεσμα ξερεις πιο θα ειναι?τηλεπαζαρι..

αν θες πες μου σεμενα αν θες να σου βαλω αγγελια, και αν απαντησει καποιος θα σου στειλω να συννενοηθειτε αν εκει ειναι το θεμα σου,μεχρι να ξεπερασεις τα 50 ποστς. τα 50 ποστς ειναι για να εισαι ενεργο μελος και οχι να αγορασεις παγκο στην λαικη..

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις σε ενα site με θεμα τους υπολογιστες...για διαφορους λογους.

Για να μαθεις νεα , για να ακουσεις αποψεις απο αλλους , για να ζητησεις/προσφερεις βοηθεια , για εμβαθυνεις τις γνωσεις σου στο αγαπημενο σου hobby (που σ αυτο εξειδικευται το box - οπως αναγραφει και ο τιτλος του site).

Tiς οποιες εξτρα υπηρεσιες προσφερει το site, τις προσφερει με σκοπο να εξυπηρετησει τα members του forum.

Kαι ειναι λογικο οτι θελει ταυτοχρονα και να τα προστατεψει απο κακοβουλους ανθρωπους που κανουν εγγραφη μονο για να εξαπατησουν στις αγγελιες.

Αποδεικνυεις λοιπον (τροπον τινα) οτι εισαι εμπιστος συμφορουμιτης , και το site σου προσφερει extra υπηρεσιες (που ακομα και γι αυτο δεν ειναι υποχρεωμενο).

Τοσο απλα.

edit: καλα μεχρι να γραψω 2 γραμμες μεσολαβησαν 3 ποστς? - φωτια εχετε στα δαχτυλα? :D

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχουμε παρεξηγησει καποια πραγματα;

Οταν γραφεσαι σε ανα forum αποδεχεσαι τους ορους της διαχειριστικης ομαδας του, απο την στιγμη που οι διαχειρηστες αποφασισαν να τροποποιησουν καποιον ορο ή παραμενεις ή αποχωρεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now