George_o/c

Χειμώνας 2010: HWBOX.gr 3D Cheapazchips Challenge - Post your scores!

Recommended Posts

δεν ανεβαινει αλλο η CPU? πολυ χαμηλα για τετοια GPU ρολογια!ακυρο, νομιζα οτι ηταν 3D01 :)

καλα εισαι, αλλα το πρωτο ερωτημα παραμενει

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με περιορισμενα ρολογια και παιζω με μικρο πολαπλασιαστη και η μητρικη δεν εχει αλλο fsb να πιασω ο οριο.to Cpu παει για 03 4,8 ++

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη στο παραπάνω run που έκανες έχασες το GT1. Δοκίμασε να ξεκινήσεις το 2k3 κανονικά και στην μέση περίπου του GT1 που σου δείχνει τα πολλά FPS (λογικά θα είναι 800+), πάτα Esc και ξαναξεκίνα το 2k3. Θα δεις ότι το GT1 θα πάρει λίγο παραπάνω. Επίσης το GT1 θα ανέβει χρησιμοποιώντας σωστό LoD και tweak-άροντας όσο το δυνατόν περισσότερο μέσα από Riva Tuner.

Κρίμα πάντως που δεν μπορείς να παίξεις και εσύ στα 6 x 600...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με περιορισμενα ρολογια και παιζω με μικρο πολαπλασιαστη και η μητρικη δεν εχει αλλο fsb να πιασω ο οριο.to Cpu παει για 03 4,8 ++

Με την evo παίζεις? Η δικιά μου παίζει 615 3d με stock cooling. Από κομμάτι σε κομμάτι διαφέρουν αλλά κοίτα το. Βέβαια και να καταφέρεις να παίξεις πιο ψηλά δε νομίζω να κερδίσεις και πολλά. Ίσως πάρεις κάτι λίγα στο πρώτο τεστ. άρα μη σκάσεις κιολας αν δεν πάει. Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε. Δεν μπορεί να παίξει στα 600 η μητρική ή δεν μπορεί τις μνήμες πάνω από 1800 στα 600; Με ψηλό fsb μπορεί να μην παίζουν οι μνήμες ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις παραπάνω ο Toxic λέει ότι η μητρική δεν έχει άλλο FSB. Του είπα όμως ότι μου φαίνεται λιγάκι δύσκολο αυτό... Μάλλον δεν την έψαξε όσο πρέπει.

Εκτός όμως από αυτό, μου είπε ότι με άλλο CPU δεν μπορούσε να παίξει τις μνήμες στα 1800+. Δύο προβλήματα αντιμετωπίζει με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως που ειπε ο γιωργος.η μητρικη δε παει και πολυ παραπανω, αν και δεν την εχω ψαξει ακομα επαρκως και δεν παιζει και τις μνημες 1800 και πανω

Link to comment
Share on other sites

Η evo μέχρι τα 530 -550 fsb παίζει με auto για πλάκα. Μετά θέλει ψάξιμο...

Σίγουρα παίζει ρόλο και ποιο bios έχει.

Με το 504 είχα τα λιγότερα προβλήματα...:Q..

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!!! Σκάσαμε στο φαγητο παλι

Στο θεμα μας

Μιλώντας σύμφωνα με την evo που έχω. Η evo μου φαίνεται πολύ καλή μητρική έως 500 fsb όπου και παίζει τις μνήμες στα 2000. Εκεί που παίζεις Toxic από αυτά που είδα και σε αυτήν που έχω εγώ, δεν παίζει τις μνήμες πολύ ψηλά. Δεν μπορεί μάλλον ψηλό fsb και μνήμες πάνω από 1800. Αν και μου χει βγάλει pi 1M sta 600 και μνήμες στα 1900, αλλά 3d όχι. Από τα bios καλύτερα για μνήμες νομίζω είναι τα 6xx και 7xx..

edit....

Δοκίμασε static read - disabled και dynamic write - enabled transaction booster 9 strap 333 με διαίρετη 2/3.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ...επιτελους, μου πηρε καμποση ωρα αλλα τελικα τα καταφερα να τρεξω ενα 03 της προκοπης...μονο που ξεχασα να το ανεβασω στην futuremark...δεν νομιζω να πειραζει...ε Γιωργο?

Τωρα σε πια κατηγορια πρεπει να παει δεν εχω ιδεα...αυτο αποτελει μια κατηγορια μονο του.:P

Χρονια πολλα παιδια.:D

stealth

3DMark03 GF210 buged.jpg

3DMark03 GF210 buged.jpg

3DMark03 GF210 buged.jpg

57fd0778cfe8d_3DMark03GF210buged.jpg.2e4

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, δοκιμασα τα πεπο-windows. σε XP τα 3D mark 01-06 ηταν πιο γρηγορα απ οτι σε vista x86. μιλαμε παντα για την 210 με 197.xx, ιδιο OC χωρις tweeks.

επισης σε XP δεν υπηρχε διαφορα αν εχεις dual ή single RAM.

επισης(no.2) με ι5/750 η διαφορα απο 2.66 σε 4.00 GHz ηταν στο αστρονομικο 1-2% !!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι παιδια αλλα το μονο που καταφερα ηταν αυτο το 3DMark03 run, δεν καταφερνω να τρεξω την καρτα πανω απο 660/518 χωρις να ειναι buged.:(Επισης δεν μου τρεχει το 01, στα Win 7 X64 δεν ξεκιναει καν, ενω στα ΧΡ μολις παω να το τρεξω κρασαρει το συστημα.

Δεν ξερω τι αλλο να της κανω...:(

Για την τριτη κατηγορια, 3DMark03 9136marks.

ORB - Compare

stealth

3DMark03 GF210b.jpg

3DMark03 GF210b.jpg

3DMark03 GF210b.jpg

57fd0778deae8_3DMark03GF210b.jpg.a120055

Link to comment
Share on other sites

9 μέρες έμειναν ακόμα. Εύκολος διαγωνισμός από ότι φαίνεται :hehe:

Δεν ηταν ευκολος ο διαγωνισμος αυτος...

Απαξιομενος ηταν....(ειναι).

Και πληρως αποτυχημενος θα ελεγα μιας και εχει μονο δυο συμετοχες μια ημερα πριν το τελος του.

Link to comment
Share on other sites

Όντως ψιλοαποτυχία....

Δεν πειράζει ο επόμενος θα είναι καλύτερος!!!!!

Εμείς δεν έχουμε ούτε cpu, ούτε mobo, ούτε μνήμες για να παίξουμε :( Μόνη της η κάρτα δεν παίζει ; :hehe:

Μόνο ένα 03 χωρίς tweaks χωρίς τίποτα, καθώς δοκιμάζαμε την κάρτα :P

attachment.php?attachmentid=4144&stc=1&d=1270725915

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα που εμεις ψηφισαμε φταιει και οχι ο διαγωνισμος...μια καρτα που οι drivers και οι μοντες δεν λειτουργουν σωστα, τα overclocking utilities δεν την βλεπουν, και αν την δουν δεν μπορουν να ανεβασουν ρολογια και ενα σωρο αλλα κουσουρια που εχει.Λυπαμαι τα παιδακια που αγορασαν αυτα τα σκουπιδια της nVidia για να τα βαλουν επανω στο PC τους.

Πρωτη φορα βλεπω καρτα που να κρασαρει το συστημα μολις πας να τρεξεις το 01 σε μαμα ρολογια.Ακομα και η GeForce 2 MX/MX 400 και καποιες τις σειρας GeForce FX που εχω τρεχουν καλυτερα...απλα απαραδεκτη.

Δεν πειραζει...shit happens...την επομενη φορα με μια καλυτερη καρτα θα το ξεσκισουμε.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην ξαναψηφίσουμε (δεν ξέραμε βεβαια) διαγωνισμό με τέτοιες 40nm κάρτες nvidia.

έχω κάνει αμέτρητα restarts προσπαθώντας να βρω τα μέγιστα ρολόγια, και δεν έχουν 1 και 2 αλλα 3! (gpu,ram,shaders)

το κακό είναι ότι με το που θα χτυπήσουν τοίχο, πέφτουν αμέσως σε 2D :(

προτιμώ ATI by far

στο θέμα μας. την sparkle που πήρα από "ΝΙΚΟΣΕ" (thanks man για το vmod, έχω βάλει αέρα (1.4v Gpu) και "ψιχτρακια" στις μνήμες (2.1v)) αλλα εφόσον η μνήμη δεν πάει πάνω από 650-660 ακόμα και 950/1950 (gpu shader) δεν πάει ψιλά. θα ποστάρω μέχρι το βραδυ κάνα σκορ έτσι για να υπάρχει :)

edit:

stealth αυτό που λες μάλλον φταίνε οι drivers. μονο το πρόβλημα που αναφέρω πιο πάνω είδα με 197.xx drivers σε ΧΡ.

το GPU tool δουλεύει άψογα σε ΧΡ αρκεί να μην φτάσεις στον "τοίχο" :P

οι κάρτες οι ίδιες ειδικά η GTS 240 που έχω δοκιμάσει είναι κορυφή σε απόδοση, χαμηλότατη κατανάλωση ειδικά σαν δεύτερη κάρτα για cuda/physx τα σπάει.

Link to comment
Share on other sites

edit:

stealth αυτό που λες μάλλον φταίνε οι drivers. μονο το πρόβλημα που αναφέρω πιο πάνω είδα με 197.xx drivers σε ΧΡ.

το GPU tool δουλεύει άψογα σε ΧΡ αρκεί να μην φτάσεις στον "τοίχο" :P

οι κάρτες οι ίδιες ειδικά η GTS 240 που έχω δοκιμάσει είναι κορυφή σε απόδοση, χαμηλότατη κατανάλωση ειδικά σαν δεύτερη κάρτα για cuda/physx τα σπάει.

Δοκιμασα ενα σωρο drivers και τους 197.xx σε XP και Win 7 64bit και το 01 δεν τρεχει με τιποτα, το 03 το ετρεχε κουτσα-στραβα αλλα εκανα οσα buged runs δεν εχω κανει σε ολη μου την ζωη...καρτα αυτης της σειρας δεν ξαναγοραζω που να μου πουν οτι θα κανει WR.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα ενα σωρο drivers και τους 197.xx σε XP και Win 7 64bit και το 01 δεν τρεχει με τιποτα, το 03 το ετρεχε κουτσα-στραβα αλλα εκανα οσα buged runs δεν εχω κανει σε ολη μου την ζωη...καρτα αυτης της σειρας δεν ξαναγοραζω που να μου πουν οτι θα κανει WR.:D

stealth

Φιλε sorry αλλα δεν συμφωνω μαζι σου.

Αλλαξα συνολικα 7 υλοποιησεις, (με κορυφαιες οσον αφορα stability/perfrmance τις Zotac Sparkle και PNY που ητανε μακραν μπροστα απο ολες τις υπολοιπες, μακραν ομως), με διαφορα λειτουργικα 32βιτ και 64βιτ, καθως και διαφορους επεξεγαστες και διαφορετικους drivers.

Mε καμμια δεν ειχα το παραμικρο προβλημα οσον αφορα το 2κ1 αλλα και το 03.

Μαλλον πρεπει να τσεκαρεις ολα τα υπολοιπα στο συστημα σου.

ΝΑΙ ειχαν προβλημα αναγνωρησης απο το riva. (Διορθονωταν πολυ ευκολα)

Oσον αφορα το GPUTOOL, την ετρεχε μια χαρα την καρτα αρκει τα ρολογια των shaders να ηταν διπλασια η παραπανω απο τα ρολογια του πυρηνα.

NAI επεφταν πολυ συχνα σε 2d mode οταν αρχιζαν τα ζορια. (Ηθελε λιγο παραπανω ρευμα και κανα εξτρα πυκνωτακι)

ΑΛΛΑ ειναι μια αξιπρεπεστατη καρτα για τα λ7 της

EDIT...οπως ειπα και παραπανω, δοκιμασα Giga-Gaiward-Palit-PNY-Sparkle-Zotac-ASUS.

Εσυ με ποια υλοποιηση ειχες ολα αυτα τα προβληματα??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now