mortisboy

Corsair Dominator GT 2000MHz C8 Report!

Recommended Posts

Λοιπόν ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή το νέο batch CMG6GX3M3A2000C8 πού έχουμε πάρει αρκετοί εδώ μέσα όπου δεν παίζουνε με τα default rated specs που δίνει η εταρεία!!

Με άλλα λόγια όσοι τις έχετε δοκιμάστε να βάλετε 200 bclk με τον 2:10 divider και 8-8-8-24 με 1.65v και δοκιμάστε να τρέξετε spi 32m το πιο πιθανό είναι να μην βγάλει ούτε 5 λούπες!! και δεν αλλάζει κάτι όσο ρεύμα και αν δώσουμε :(

Τι δικές μου όταν τις πήρα ήταν απο RMA καινούριες και ειναι το νέο batch που αναφέρω πιο πάνω, όμως τόσο καιρό δεν είχα mobo για 1366 και τις είχα δοκιμάσει μόνο στην P55 Classified με 670 που όπως ξέρουμε οι imc τους είναι χάλια όσον αφορά το memory clocking!!

Προχτές λοίπον πήρα μια Bloodrage και τις δοκίμασα επιτέλους σε triple channel :D

Ιδού λοιπόν, εμένα παίζουν κανονικότα μέχρι εδω με 1.75v

1m206bclkgt1031c7.jpg

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και σύντομο test-άκι για τις μνήμες είναι το Lobby High του 2k1, επειδή ακριβώς εξαρτάται αρκετά από το System Memory Bandwidth ;):)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι συγκρίνεται με 32άρι ή Memtest. Απλά είναι σύντομο και προτιμότερο από το SPi 4M π.χ :T:

Link to comment
Share on other sites

Μemtest κάνε Κωστή...και το 32Μ πολλές φορές μαλακίζεται.

Εμενα memtest μου βγαζαν ανετα,αλλα το 32αρι ουτε μια λουπα δεν εβγαζε:$..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα memtest μου βγαζαν ανετα,αλλα το 32αρι ουτε μια λουπα δεν εβγαζε:$..

ακριβως παιδες memtest βγαζουνε αρκετες αλλα 32M εκει τα βρισκουνε μπαστουνια που λεμε καμια σχεση!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον χρυσοχέρη και αν και δεν έχει τύχει να πιάσω στα χέρια μου κιτ από το περίφημο αυτό batch, εμένα μου θυμίζει την φάση που είχε παιχτεί στην εποχή των D9GTR με τις SuperTalent DDR3-1866 [ ATTN:Reviewers-Overclockers-Owners of Super Talent DDR3-1866 Check this out plz - XtremeSystems Forums ]

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το σετ του Μπαμπη παιζει στα 2000 CL8 (default δηλαδη) 32αρι pi . Δοκιμαστηκε και 2:10 διαιρετης ... και 2:12 .

Αρα .... 5 set το συνολο .

Κωστη οργανωσου , για να κανω ομαδικο RMA .

Να φανε 18 sticks στη μαπα ετσι για να γουσταρουν . Αμαν πια .... Απαραδεκτο απο την corsair .

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί μπερδεύτηκα....

Στα stock ρολόγια δεν βγάζουν 32Μ, αλλά σε λιγότερα και ψηλότερα ρολόγια από τα stock βγάζουν 32Μ; Ακόμα και με το ίδιο ρεύμα και με σφιχτότερα timings;

Εμένα μου κάνει εντύπωση που αυτό γίνεται μόνο στις C8...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχεις προβλημα σε P55 , ουτε σε Χ58 με χρηση dual channel.

Στο triple channel X58 υπαρχει το θεμα .

Αντε οργανωθειτε !!! Δοκιμαστε τις 2000CL8 ολοι οσοι εχετε !!

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί μπερδεύτηκα....

Στα stock ρολόγια δεν βγάζουν 32Μ, αλλά σε λιγότερα και ψηλότερα ρολόγια από τα stock βγάζουν 32Μ; Ακόμα και με το ίδιο ρεύμα και με σφιχτότερα timings;

Εμένα μου κάνει εντύπωση που αυτό γίνεται μόνο στις C8...

Προφανως το ξεφτιλισαν στο binning.

Δοκιμασαμε 4 cpu , 4 μητρικες ... και οταν ειχαμε επανω τις 2000cl8 δεν εβγαιναν τα run.

Με gskill trident και με 2000cl7 ολα αψογα ! Και με κλοκαρισμα παραπανω φυσικα.

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα περισσοτερα απο τα κιτ αυτα ειναι αγορασμενα απο το πλαισιο,δε θα μπορουσε κανενας καλος γοριλας να κανει καμια καλη μπας και δε μεινουμε ολη η HOT χωρις μνημες για κανα μηνα με τα πηγενε ελα; :P..

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα διαδικασια RMA για 5 set .

2 εχω ηδη στα χερια μου (Του aristidis και του zafiropo) .

Phil εχω υπολογισει τα δικα σου και του junior , οποτε παμε στα 4 .

Ο subzero θα μου στειλει τα δικα του μεσα στην επομενη εβδομαδα .... αρα 5 .

Μενουν του mortisboy ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now