mortisboy

Corsair Dominator GT 2000MHz C8 Report!

Recommended Posts

Εγώ πάντως έκανα τις δικές μου.....6,70 ευρώ θα πάει το κάθε κιτάκι....εκτός αν τα στείλετε όλα σε ένα πακέτο....κάπου 30 ευρώ για το πακέτο....

Link to comment
Share on other sites

Προφανως μιλας για κουριερ ε; Δεν ειναι και ασχημα.Με 6 ευρω ο καθενας καθαρισαμε.

Τις δικες σου τις εστειλες για το ιδιο θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως μιλας για κουριερ ε; Δεν ειναι και ασχημα.Με 6 ευρω ο καθενας καθαρισαμε.

Τις δικες σου τις εστειλες για το ιδιο θεμα;

Όχι, απλό ταχυδρομείο, απλά ήταν συστημένο. Μόνο τα modules όμως, όχι το fan. Σε φάκελο με φούσκες τα βάζεις και τα στέλνεις. Μπορείς να το στείλεις και σαν δέμα, αλλά ρώτησα και μου είπαν 30 ευρώ haha

Οι δικές μου ήταν οι 7άρες....τα τίναξε το ένα dimm κλαψ κλαψ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλό ταχυδρομείο, απλά ήταν συστημένο. Μόνο τα modules όμως, όχι το fan. Σε φάκελο με φούσκες τα βάζεις και τα στέλνεις. Μπορείς να το στείλεις και σαν δέμα, αλλά ρώτησα και μου είπαν 30 ευρώ haha

Οι δικές μου ήταν οι 7άρες....τα τίναξε το ένα dimm κλαψ κλαψ

OK thanks.

Ελπιζω να μη σου στειλουν και εσενα κανενα σετ με τιποτα μαπα τσιπακια.

Link to comment
Share on other sites

...Στέλιο όλα τα κιτάκια που έχεις μαζέψει είναι από Πλαίσιο? μόνο αυτήν την εξήγηση μπορώ να δώσω ότι ειναι θέμα συγκεκριμένης παρτίδας!!

Link to comment
Share on other sites

...Στέλιο όλα τα κιτάκια που έχεις μαζέψει είναι από Πλαίσιο? μόνο αυτήν την εξήγηση μπορώ να δώσω ότι ειναι θέμα συγκεκριμένης παρτίδας!!

Τα 2 σετ ειναι απο Πλαισιο ... ενω το 3ο ειναι RMA απο Corsair Ολλανδιας .

Καμμια σχεση δηλαδη μεταξυ τους.

Μπορεις να μου γραψεις σε παρακαλω το date code που ειναι πανω στο αυτοκολλητο των μνημων στη δεξια μερια ???

Βαζοντας τις gskill trident ολα παιζουν αψογα . Με τις corsair , ουτε 2η λουπα δεν φτανει το 32αρι. Μεχρι τα 1970 τρεχουν . Παραπανω ... απλα δεν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Παρακολουθω το φορουμ σας μερικές ημέρες τώρα και επειδή έτυχε να βρώ τις μνήμες αυτές

στο e-shop (CMG6GX3M3A2000C8) απο στοκ σε τιμή κάτι λιγότερο απο 300 ευρώ, τις πήρα με σκοπό να στήσω ενα χαι εντ πισι και να οβερκλοκάρω απο χόμπυ.

απο την εμπειρία σας εχω αρχίσει να ανησυχώ όντας νεος στο ειδος (o/c).

πάντως στο αυτοκόλητο δεξιά ξεκινάει 0944. αυτό σημαίνει νοεμβριος/2009?

και επειδή ισως κάνω και τρείς μήνες μέχρι να στήσω τον υπολογιστή θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα τεκταινόμενα. γνωρίζετε εάν το εν λόγω κατάστημα (e-shop) έχει καλή υποστήριξη?

κάθε βοήθεια δεκτή

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε και καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Τώρα όσον αφορά τις GT αν τύχει και έχουν και οι δικές σου το ίδιο πρόβλημα δεν θα ασχολήθεις καν με το εν λόγω κατάστημα γιατί θα περιμένεις κανα 2μηνο, θα τις στείλεις κατευθειαν για rma στην Corsair Ολλανδίας και σε 2 βδομάδες το πολύ θα έχεις καινούριες ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία φίλε μου, ελπίζω να ειναι εντάξει αλλα για πες μου στο στοκ του e-shop εγραφε οτι οι μνημες ειναι ελεγμένες και μπλα μπλα.... τι λες γιαυτό; ειναι πράγματι ελεγμένες η τις ξαναπούλησαν με την επιστροφή; εννοώ τι συνηθίζουν αυτά τα μαγαζιά και εάν έχετε ακούσει κάτι στα φόρα.......

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδιο και εδώ....:(

Corsair CMG4GX3M2A2000C8 (το κιτ 2x2GB για P55)

Όλη μέρα σήμερα παλεύω να δω τι κάνουν.....

Διαιρέτης 2/10:

200bckl, 4G ο 860 σίγουρος ότι βγάζει 32αρι....2000mhz με 9-9-9-24-74 έβγαλαν 32αρι με 1.620vmem

και 1.345 vtt...

Τα ίδια με τα παραπάνω απλά με 8-8-8-24-74 με ότι vtt και vmem παραπάνω δεν το έβγαλαν...

Διαιρέτης 2/8:

Μέχρι 225bckl, δλδ μέχρι 1800mhz με 8-8-8-24-74 έβγαζαν το 32αρι με 1.608vmem και 1.350vtt...

Πάνω από τα 1800mhz τπτ, με κανένα συνδυασμό ρεύματος vtt,vmem....

Θα μου πείτε ότι είναι χαμηλά τα ρεύματα....Δοκίμασα και πιο ψηλά, 1.65-1.8 vmem και μέχρι 1.48vtt...

και δεν έκαναν τπτ....

1) Σε όσους ασχολήθηκαν με p55 έτσι κάπως συμπεριφέρονταν οι μνήμες...?

2) Σε τι φάση είναι η διαδικασία rma που έχει ξεκινήσει ο Στέλιος...?

Link to comment
Share on other sites

Σε P55 δεν ειχα δοκιμασει τις μνημες . Αλλα καπως ετσι ηταν και η συμπεριφορα που εβλεπα στο Χ58 .

Το RMA εχει γινει αποδεκτο απο την corsair . Αναγνωριστηκε το προβλημα των μνημων. Μενει να συμπληρωσω τα απαραιτητα στοιχεια (ημερομηνιες αγορων κλπ) , ωστε να παρω το τελικο ΟΚ .

Αυτο ειναι για 4 σετ των 2000cl8 3x2gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ρε Στέλιο....:)

Θα τις δοκιμάσω και στα 3d που πιστεύω να είναι πιο συνεργάσιμες...:P

Σε αντίθετη περίπτωση θα σου στείλω να μου πεις τα σχετικά για την διαδικασία rma....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω p55 τρέχω τις corsair dominator gt 2000mhz 8-8-8-24-1T 1.49v δουλεύουν άψογα!!! Στο 1.65 κολλάει!!! Έλεγα να δοκιμάσω μικρότερα timings 7-7-7-20-1T αλλά δεν ξέρω τι ρεύμα να δώσω?? Αξίζει να δοκιμάσω? Ή δεν γίνετε???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω p55 τρέχω τις corsair dominator gt 2000mhz 8-8-8-24-1T 1.49v δουλεύουν άψογα!!! Στο 1.65 κολλάει!!! Έλεγα να δοκιμάσω μικρότερα timings 7-7-7-20-1T αλλά δεν ξέρω τι ρεύμα να δώσω?? Αξίζει να δοκιμάσω? Ή δεν γίνετε???
Hi guys!!

Πρώτη φορά γράφω σε offtopic!!

Ήθελα να σας πω κάτι...

Έχω τις dominator GT 2000mhz 8-8-8-24-2T σε p55

Είχα διαβάσει σε ένα thread ότι σε p55 δεν γίνονται overclock αυτές που είναι σε p55' date='αν δεν κάνω λάθος...

Εγώ τόσο καιρό τις λειτουργούσα σε 1.49v σε 2000mhz, γιατί τη πρώτη φορά που τις είχα βάλει σε 1.65 crashare δεν έμπαινε στα windows!

Τώρα αποφάσισα να τις κάνω overclock και τις έβαλα σε 1.65v 7-7-7-20 1Τ και ( tRFC ) 68

Και μπήκε κανονικά στα windows και πάνε όλα σφαίρα!!!

Ήθελα να σας ρωτήσω αν το ( tRFC ) είναι καλά.... Να να το βάλω πιο κάτω? qpi link είναι 3612

Τι σας λέει? Πάνε καλά οι μνήμες??[/quote']

Μια χαρά είναι 2000MHz 7-7-7-20-68 1T @ 1.65V. Τρέξε βέβαια λίγο MemTest για να βεβαιωθείς ότι όλα είναι 100% ok :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now