mortisboy

Overclock results with retail 980X

Recommended Posts

SH11111111111111T :D

Μπράβο Κωστή, you make us proud! Κανόνισε να πάρεις μια Gigabyte να παίξεις GOOC, αξίζει πιστεύω :T:

...έισαι απίστευτος πάντα απαντάς πρώτος :D

..το σκέφτομαι ρε γμτ αλλά έχω θέμα με τις γιγαμπούτες :P

Που ναι ήταν και στα σωστά του το uncore.....:D

Σταθερή δύναμη είσαι ρε μαν....Ωραίος.....:)

..χεχε thanks, θα γίνει και αυτό μην ανυσηχείς :T:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Που έχει λάθος το Πλάισιο?

στο ότι δεν διευκρινίζει, ότι το τροφοδοτικό μπορεί να δώσει 30αμπέρ στην γραμμή των 12v αλλά όταν οι άλλες γραμμές είναι "ελαφρομένες" από φορτίο. αν δεν ισχύει αυτό που λέω τότε θα μπορεί να τροφοδοτήσει με 180αμπέρ σύνολο στην γραμμή των 12v, και εγώ δεν κατάλαβα καλά..!:)

Link to comment
Share on other sites

...τπτ βρε, να το ξανακάνουμε :)

...μην κοιτάτε το σκόρ είμαι με πολύ χαμηλό uncore :D

980pifast6300.jpg

Ωραια συχνοτητα:drool:

Ααα και πουσαι...βαζουμε και κανα φρεσκο cpu-z:p

Link to comment
Share on other sites

...έτσι λέω και γώ :D

...Ναι στην dfi που για να αλλάξεις multi πρέπει να έχεις το turbo enable με αποτέλεσμα να παίζει πάνω-κάτω ο multiplier την ώρα που τρέχεις τα 2d bench :hehe:

Link to comment
Share on other sites

...έτσι λέω και γώ :D

...Ναι στην dfi που για να αλλάξεις multi πρέπει να έχεις το turbo enable με αποτέλεσμα να παίζει πάνω-κάτω ο multiplier την ώρα που τρέχεις τα 2d bench :hehe:

Θρυλικές μητρικές :hehe::hehe: Έχουν όμως τη φάση τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο που γεμισα τη μπουκαλητσα μου να κανω καμια δοκιμουλα αντιμετωπισα το εξης κουλο.

Οταν εχω στη μητρικη(classified 760)τρια στικ μνημης,ο επεξεργαστης αποκταει cold bug γυρω στους -155.Με το που βγαζω το ενα dimmακι παιζει με το κανιστρο πατωμενο.Μεχρι τωρα δεν ειχα δοκιμασει με triple channel,λογο του οτι το ενα στικακι ειναι προβληματικο,αλλα μολις το αντικατεστισα με ενα αλλο καλο,εμφανιστηκε αυτο το προβλημα.Ιδια συμπεριφορα ειδα και σε αλλον 980 με triple channel που δοκιμασα λιγες μερες πριν.

Για πειτε γνωμες/εμπειριες απο τους δικους σας,αν και ξερω οτι οι περισσοτεροι απο σας δεν εχετε προλαβει να δοκιμασετε και πολλα λογο ελλειψης μητρικων.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να παιξεις με το mem vref +75

Οχι.Να σου πω την αληθεια δε το εψαξα καθολου.Το εχεις διαβασει καπου;

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππα, πέραν του Super Pi 32M στα υπόλοιπα bench είσαι καλύτερα ( στην χειρότερη περίπτωση το ίδιο σε επιδόσεις με triple channel ) από ότι με 3ple channel.

Αυτό με το CB λογικά επειδή έχει λιγότερο φόρτο ο IMC ξεμπουκώνει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππα, πέραν του Super Pi 32M στα υπόλοιπα bench είσαι καλύτερα ( στην χειρότερη περίπτωση το ίδιο σε επιδόσεις με triple channel ) από ότι με 3ple channel.

Αυτό με το CB λογικά επειδή έχει λιγότερο φόρτο ο IMC ξεμπουκώνει.

Ναι βρε το ξερω,δεν ειπα οτι τα εβαψα και μαυρα:P

Απλα μου φανηκε λιγο κουλο και ηθελα να δω κατα ποσο το εχει δει και καποιος αλλος και αν τελικα εχει να κανει με τον IMC η με τη μητρικη(αν και 90% ειναι απο τον IMC).

Με τη πρωτη ευκαιρια θα παω να το δοκιμασουμε με τη R3E του Κωστα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά λίγο τα φώτα σας γιατί έχω απελπιστεί! έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πρέπει να έχω το ποιο μπανάνα cpu που υπάρχει δεν μπορώ να βγάλω άκρη! λοιπόν να πω πρώτα ότι το Batch του εν λόγο μπανανοεπεξεργαστη είναι το 3003B287!

το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχω δει άλλα cpu με το ίδιο Batch να είναι με τα ίδια ρολόγια και με το ht on μάλιστα με πολύ λιγότερη τάση από ότι θέλει ο δικός μου με το ΗΤ of ! και έτσι πως κάνω να το ανοίξω το μόνο που βλέπω είναι μπλε οθόνες!

στην παρακάτω φώτο έχω από bios full calibration και vcore 1.425 και σε πλήρη φόρτο θέλει 1,472 για να είναι σταθερός. για HT ON δεν το σηκώνει ούτε με σφαίρες!

bios 601. ρε παιδιά τελικά δεν δουλεύουν όλα τα Batch 3003B287 το ίδιο η εγώ κάνω κάτι λάθος!:que:...

AAAA.jpg

AAAA.jpg

AAAA.jpg

AAAA.jpg.2804337b5e017ce54d926e26a5b4ce4

Link to comment
Share on other sites

παιδιά λίγο τα φώτα σας γιατί έχω απελπιστεί! έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πρέπει να έχω το ποιο μπανάνα cpu που υπάρχει δεν μπορώ να βγάλω άκρη! λοιπόν να πω πρώτα ότι το Batch του εν λόγο μπανανοεπεξεργαστη είναι το 3003B287!

το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχω δει άλλα cpu με το ίδιο Batch να είναι με τα ίδια ρολόγια και με το ht on μάλιστα με πολύ λιγότερη τάση από ότι θέλει ο δικός μου με το ΗΤ of ! και έτσι πως κάνω να το ανοίξω το μόνο που βλέπω είναι μπλε οθόνες!

στην παρακάτω φώτο έχω από bios full calibration και vcore 1.425 και σε πλήρη φόρτο θέλει 1,472 για να είναι σταθερός. για HT ON δεν το σηκώνει ούτε με σφαίρες!

bios 601. ρε παιδιά τελικά δεν δουλεύουν όλα τα Batch 3003B287 το ίδιο η εγώ κάνω κάτι λάθος!:que:...

Mε αερα εισαι;

Link to comment
Share on other sites

ναι για την ψύξη έχω μια Thermalright True Black 120 με δυο 12καριδες σε push/pul όπου κάνει καλή δουλειά θα έλεγα! γενικά η μονάδα με έχει απογοητεύσει! μπανάνα cpu και mobo.....καλή νύχτα! evga και ξερό ψωμί!

Link to comment
Share on other sites

ναι για την ψύξη έχω μια Thermalright True Black 120 με δυο 12καριδες σε push/pul όπου κάνει καλή δουλειά θα έλεγα! γενικά η μονάδα με έχει απογοητεύσει! μπανάνα cpu και mobo.....καλή νύχτα! evga και ξερό ψωμί!

Οπα ρε συ... που περιμενεις να παιξεις με αερα για καθε μερα; ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now