mortisboy

Overclock results with retail 980X

Recommended Posts

κιμωνα η μιτρικη οταν παγωσει για αρκετη ωρα βγαζει f3 και κολαει εκει πρεπει να την ξεπαγωσεις και δεν την ξαναβαζω να πεξη θελει ξεμονομα και ξανα απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Καλά φαίνεται να τα πηγαίνει η μητρική, ε Γιώργη; :D

Μπράβο ρει! Παίζει να είναι και το καλύτερο retail κομμάτι που έχουμε δει μέχρι στιγμής (συμπεριλαμβανομένου του XS :P) :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε πιστεύω ότι μένω Απο ρεύμα του τροφοδοτικου γιατί έχει μόνο 1 οκταπινο για το CPU Απο την άλλη εβδομάδα που θα μου έχει έτοιμο ο hipriδης το τροφοδοτικο θα παει πιο ψιλά

Link to comment
Share on other sites

..μόλις τελίωσα ενα αποτυχημένο session με την Bloodrage @LN2 το mobo με το που δώσεις πάνω απο 1.72v τρελένεται, boot block bios και τετοια :hehe: ...μονώνω DFI στα καπάκια :D

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

...λοιπόν έκανα κάποιες δοκιμές σήμερα με την DFI@LN2, το συμπέρασμα μου είναι ότι οι μητρικές αυτές δεν είναι ικανές να δώσουν όσο ρεύμα χρειάζεται ο 980X όταν παίζεις πάνω απο 6g!!

..όλες οι δοκιμές είναι σε vista όπου αυτο σημαίνει 50-70 mhz κάτω σε σχέση με xp.

όταν προσπαθούσα να παιξω 2k06@6g με ΗΤ οn η μητρική κατευθείαν έσβηνε με το που πήγαινε να ξεκινήσει το cpu test, όταν έκλεινα το ΗΤ δεν έσβηνε και έπαιζε!!

...ο cpu πάει καλά πάντως και δεν χρειάστηκε να δώσω πάνω από 1.82 μέχρι τα ~6100 που έπαιξα :)

...οπότε θα σταματήσω για λιγο και θα επανέλθω όταν έρθει η R3E :D

...αα περί cold bug-boot με την foxconn δεν είχα τίποτα ενώ με την dfi έιχα cold boot @-120 και cold bug @ -165 για αυτό μου έβγαλε και την ψυχή κιόλας :P

2k05980605058701100.jpg

sess980.jpg

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

..thanks παίχτες :D

Γιώργο η μητρική θα σου αρέσει standar έχει πολλές ρυθμίσεις αλλά είναι πολυ εύκολη και δεν χρειάζεται να πειράξεις πολλά!

..απο timings μόνο τα βασικά άλλαξα τα υπόλοιπα auto και έπαιζε άψογα :T:

..phil που είσαι οεο?....εχει οικογενειακές υποχρεώσεις σήμερα μάλλον :P

Link to comment
Share on other sites

...χεχε έχω βολευτεί φίλε με τους 6ριδες γιατί δεν κάνουν πολύ φασαρία αλλά κάνουν πολύ καλή δουλειά...5 συνεχόμενες ώρες έπαιζα δίχως ίχνος υγρασίας :T:

...δεν είναι όλοι delta ο ένας είναι από athlon xp :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα στο site τους και η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα πως έχουν ΤΟΣΟΥΣ πολλούς ανεμιστήρες! Δεν είναι όλοι θορυβώδεις, έχουν και μοντέλα που κάνουν ~40 dBA θόρυβο. Είδα όμως και κάτι τέρατα... Τα 'παιξα. Ειλικρινά δεν ήξερα ότι υπάρχει 80άρης ανεμιστήρας (9000RPM, 60 dBA) που βγάζει όσα CFM βγάζει ο 120άρης Sunon μου (105 CFM :D).

Sorry για το off topic, το λήγω εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

κύριε phil? :que:...

..phil που είσαι οεο?....εχει οικογενειακές υποχρεώσεις σήμερα μάλλον :P

Ωραιος ρε Κωστη.

Προς το παρον ασχολουμαι για λιγο με κατι αλλο.Ο δικος μου θα μπει στο αζωτακι απο την αλλη εβδομαδα:D

Link to comment
Share on other sites

..νασαι καλά αγορίνα :)

...αναθεωρώ μερικώς λέγοντας ότι τελικά μάλλον είναι πιο πολύ θέμα psu και μετά mobo και μάλλον με αυτα τα cpu τα psu μονής γραμμής δεν κάνουν δουλειά για αυτο και όλοι παίζουν με το ANTEC true power!! Θα δοκιμάσω κάποια μέρα με 2 psu ;)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

..νασαι καλά αγορίνα :)

...αναθεωρώ μερικώς λέγοντας ότι τελικά μάλλον είναι πιο πολύ θέμα psu και μετά mobo και μάλλον με αυτα τα cpu τα psu μονής γραμμής δεν κάνουν δουλειά για αυτο και όλοι παίζουν με το ANTEC true power!! Θα δοκιμάσω κάποια μέρα με 2 psu ;)

με το Silverstone Olympia SST-OP1200 PSU 1200W λογικά δεν θα έχω πρόβλημα:P.. έτσι?

αν ναι! πειτετο μαλακά μαλακά!

να και ο δικος μου το τελευταίο είναι 7 γιατί δεν καλοφαίνεται

980x.jpg

980x.jpg

980x.jpg

980x.jpg.958caa603262d11ea0666acdf15dec5

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now