ganastasiou

Amd x6 "thuban" πρώτες μετρήσεις!!!

Recommended Posts

κάπου 300 και κάτι ψιλά θα κάνει ο μεγάλος black edition (1090Τ):kiss:...

οι μικροί και ειδικά ο 4πύρηνος που θα "ξεκλειδώνεται"σε 6πυρηνο :Q.. θα πουλήσουν αρκετά πιστεύω. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν η τιμή τους είναι ~300 ευρώ, θα πουλήσουν σαν ζεστό ψωμάκι :D:D:D

Aν ανεβαινουν καλα κατι θα κανουν αλλιως βλεπω τον κοσμο να μενει σε 920 που ειναι και πιο φθηνος και ειναι στις ιδιες επιδοσεις στοκ... (αν και εχω την αισθηση οτι στα 4ghz ο amd θα μενει πισω σε σχεση με τον 920...

Link to comment
Share on other sites

Νεωτερα για 2 Thuban που αναμενουμε.

θα τους εχουμε πολυ συντομα ,αλλα η επισημη ημερα κυκλοφοριας και πωλησης τους εχει οριστει η 27η Απριλιου .

1090Τ 319?

1055Τ 229?

Διαθεσιμοτητα περιορισμενη για τον 1090Τ ,αφθονη για τον 1055Τ.

για οτιδηποτε νεωτερο θα σας κρατησω ενημερους.

@euklidis.

όποιος έχει 920/930 κλπ δεν έχει λόγο να πάει σε thuban, αλλα αν έφτιαχνα Pc τώρα για καθημερινή χρήση δικό μου η οποιούδηποτε 110% θα ήταν amd. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω αν το μετανιωσα που πριν μια βδομαδα πηρα τον 965....:) Παντως για την χρηση που θελω το pc 4 πυρηνες με καλυπτουν για τα επομενα 2 χρονακια μεσα στο νερο !

Link to comment
Share on other sites

πάντως ο δανεικός 550 έγινε B50 στην 890!

πολύ super! (με κόστος 82e θα τον κρατήσω σίγουρα :D )

σκεφτείτε ο αντίστοιχος 4πύρuνος που θα γίνεται "6πιρuνος"!!!!!

τι έχει κάνει αυτή η AMD! γιατί να μην γινόταν και στην INTEL αυτό :(

Link to comment
Share on other sites

Απο τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα δείχνει ότι είναι βελτιωμένοι clock2clock,συγκριτικά με τους deneb,τώρα το ποσοστό θα είναι πιο ξεκάθαρo σε λίγο καιρό.

Σε i7 clock2clock δεν ρίχνει,οπότε δεν συμφέρει η αναβάθμιση πχ απο i7 σε thuban,τιμολογιακά όμως σε κάποιον που πάει τώρα σε pc είναι πολύ καλή επιλογή σε συνδυασμό με το 890GX,επίσης μην ξεχνάμε ότι οι i7 έχουν HT άρα 4Τ/8Τ απέναντι στα 6Τ των τούμπανων.

Η AMD παλεύει να κρατηθεί στην αγορά μέχρι να φέρει τις μπουλντόζες και να κλείσει σπίτια. :D

Link to comment
Share on other sites

clock2clock είναι οριακά μπροστά τα thuban στo cinebench τουλαχιστον που είδα εγώ.

6C vs 4C/8T

σε single threaded προγράμματα είναι κλάσσικα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι μου φαινονται σαν πουσαρισμενοι ΑΜD 965???

μα αυτό είναι, ένας 965 με 2 cores παραπάνω+ turbo mode και όλα αυτα στο ίδιο TDP που είχε ο 965 όταν βγήκε :D

Link to comment
Share on other sites

"Some people insist that there is no real use for a 6-core cpu due to the lack of multi-core or multi-threaded applications. They say even quad-core are overkill for most applications. These people should just go use a netbook!"

+1 :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι χρειάζονται,και ο βασικότερος λόγος είναι το turbo core,λόγω αυτόματου υπερχρονισμού. :) Τέτοιες τεχνολογίες είναι που κάνουν την διαφορά αυτή την στιγμή στους επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now