NIKOSE

3870 Χ2 Overclocking

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες.

Αγοραστηκε προσφατα μια 3870 χ2, και χτες ειπα να την φορεσω στο πι-σι μου..

Περασα κατευθειαν τους 8.2 catalyst, και το CCC μου ανοιξε κανονικα.

Ομως...οταν προσπαθω να κανω ο/c με το ΑΜDGPUclock Tool, εστω και ενα MHz πανω σε πυρηνα η μνημες, μου γραφει set clock failed - please check device configuration!!!!

Mε λιγα λογια δεν ανεβαζει ουτε Ηz.....

Της εχω συνδεσει δυο εξαπινα ρευματα, λετε να παιζει κατι με αυτο????

Παντως ουτε το TAGAN 580 ουτε και το ENERMAX 620 που τα δουλευω παραλληλα, εχουν οχταπινο καλωδιο....

Τα φωτα σας παιδια.....

ΕDIT...Την εχω στο νερακι με μια ψυκτρουλα της ΕΚ αλλα δεν μπορω να βρω προγραμα να διαβαζει τις θερμοκρασιες της...ξερουμε τπτ?????

EDIT2...Τελικα κλοκαριστηκε με το AMDGpu tool....

Εφτασα αισιως και χωρις προβληματα μεχρι τα 958/ 1100, σε καθε πυρηνα ξεχωριστα.

Καλα ως εδω.

Με αυτα τα ρολογια, και ο 8500 σε στοκ συχνοτητα βγαζω 184.000 στο AQUAMARK.

Mε τον 8500 στα 4,53 βγαζω μονο 201.400!!!!!!!

Μια συντομη ματια στο ΒΟΤ εδειξε οτι με ιδιες συχνοτητες σε cpu/vga to AQUAMARK βγαζει περιπου 265-275.000!!!!!

Εγω γιατι τοσο λιγο ρε γμτ??????

(Μνημες 500 -520 με 4-4-4-8)

Κατι πηρε το αυτι μου για διαφορα Ρ35 με Χ38. Ειναι δυνατον???

Link to comment
Share on other sites

Είτε δεν ανεβάζεις όντως τα ρολόγια...είτε έχεις "λάθος" ( λέω λάθος για benchmarking ) ρυθμίσεις στους drivers.

Μήπως έχεις κανά AA/AF ενεργοποιημένα ?

Για άσε μια την CPU σε μια σταθερή συχνότητα, και τρέξε το aquamark 3 μια με stock την κάρτα και μια overclocked.

Link to comment
Share on other sites

Είτε δεν ανεβάζεις όντως τα ρολόγια...είτε έχεις "λάθος" ( λέω λάθος για benchmarking ) ρυθμίσεις στους drivers.

Μήπως έχεις κανά AA/AF ενεργοποιημένα ?

Για άσε μια την CPU σε μια σταθερή συχνότητα, και τρέξε το aquamark 3 μια με stock την κάρτα και μια overclocked.

Tα ΑΑ/AF ειναι στο "Application managed" δεν υπαρχει πληρης απενεργοποιηση στο CCC..

Οσο για τα ρολογια ανεβαινουν σιγουρα. Αον γιατι το δειχνει το GPUTool και Βον γιατι παραπανω απο κει, κρεμαει το συστημα..

Τιποτα αλλο???

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε με clock και χωρίς clock να δεις τι κάνει...σε άλλα τεστ την δοκίμασες την κάρτα να δει τι κάνει?

Μαμα ο 8500 και μαμα η καρτα 155.651.

Μαμα ο 8500 και 950/1100 η καρτα 155.940...Τι γινεται ρε πστ μου???

Τρεχω τωρα και ενα 01..

Link to comment
Share on other sites

απλό δεν clockarei πραγματικά :Ρ δεν νομίζω να μην είναι φανερό το 155.651/155.940 είναι αμηλητεα διαφορά και με αυτή διαφορά μπορεί να επέλθει όσες φορές τρέξεις το bench τι θέλω να πω ότι το bench δεν βγάζει ακριβώς το ίδιο σκορ αλλά λίγο πάνω λίγο κάτω

Link to comment
Share on other sites

Πρεπη να ανεβαζεις ξεχωριστα τα ρολογια για τους δυο πυρηνες+μνημες ασχετα απο το μηνημα που σου βγαζη το amdtool ειναι ενα bug [ATTACH]1149[/ATTACH]της περνη τοις ρυθμησεις

Αυτο κανω ρε tsan....

Tα ρολογια ανεβαινουν, οι επιδοσεις ομως οχι...

Κοιτα πχ το bandwidth και texture filrate, τα δικα μου και του GPR τι διαφορα εχουνε με (περιπου) ιδια ρολογια.... κατι δεν παει καλα...

t_01m_c2e9d10.jpg

Τ.Filrate εγω 7,7 και 17,5 !!! ο GPR

Bandwidth 36,5 εγω και 67,2 ο GPR !!!

Ειναι δυνατον?????

EDIT..Ρε...μηπως φταιει που δεν εχω συνδεσει οχταπινο αλλα δυο εξαπινα και ταλαιπωριεμαι αδικα??

EDIT2...Μπορει καποιος να μου πει το οχταπινο καλωδιο τι δινει παραπανω απο το εξαπινο??

Δηλαδη, το εξαπινο ειναι απο την πλευρα του κλιπ 3 μαυρα καλωδια (γειωση), και απο κατω τρια κιτρινα (12V).

To oχταπινο τι εχει παραπανω???

Ειδα http://www.playtool.com/pages/psuconnectors/connectors.html#pciexpress εδω αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη..

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι και στις 2900 αν δεν έβαζες 8πινο οβερκλοκ ΓΙΟΚ. Το 8πινο τραβάει πάνω από 75 Watt που φτάνει το 6πινο. Νομίζω πως τσάμπα ταλαιπωριέσαι...:(

Link to comment
Share on other sites

Νικο σε αυτο που λεει ο Varsos εχει δικιο καθως ετσι τη πατησε και ενας φιλος και πουλησε και αυτος νευριασμενος την 2900XT του μεσα στις γιορτες..Βεβαια το παιδι που τη πουλησε τυχαινει να ενα PC Power & Cooling 1000ρι και επειδη ειχε το 8pin καταφεραμε και την κλοκαραμε με πολυ καλα αποτελεσματα απο οσο θυμαμαι (Καντηλια ο κολλητος μου μετα που τη πουλησε τσαμπα!!:D )..Οποτε καλυτερα κρατα την και παρε ενα καινουργιο τροφοδοτικο που να εχει σιγουρα!!:shades: :shades:

Υ.Γ.Εαν δεν εισαι διατεθημενος να σκασεις πολλα φραγκα παρε το Corsair 750W CMPSU-750TXEU που κυριολεκτικα εχει κανει μεγαλο ντορο με το πολυ καλο efficiency του!!:suck:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now