AN7

Η ανάστηση ενός PSU Και η καλυτέρευσή του

Recommended Posts

Ένα καλό πρωινό και γώ σα παιδάκι είπα να φυσήξω όλο το pc και να καθαρίσω την υδρόψυξη.

Έτσι ξηλώνω το psu (OCZ GameXStream 850W) το βάζω στο πάτωμα και ξεκινάω απ τον καθαρισμό της υδρόψυξης.

Εκεί που ήμουν στο άδειασμα για να καθαρίσει το θέμα απ το Viakal κάνω μία με το πόδι μου και χτυπάω τον κουβά που είχα δίπλα απ το psu.Το αποτέλεσμα ήταν να πέσει αρκετούτσικο νερό στο psu Να μου ρήξει την ασφάλεια απ τον πίνακα και φυσικά να μην δουλεύει....

Οπτικά δεν είχε καρβουνιάσει κάτι.Έτσι ενώ είχα εγγύηση πείρα το ρίσκο να το ανοίξω και να το παλέψω μόνος μιάς και είχα και ακετό ελεύθερο χρόνο αυτό το διάστημα.

Σαν πρώτη κίνηση το άνοιξα και κοίταξα την ασφάλεια που είχε μέσα.Φυσικά καμένη.

Την αλλάζω τα ίδια πάλι.Με το που το έβαζα στην μπρίζα μου έριχνε την ασφάλεια στον πίνακα και έκαιγε την ασφάλεια του τροφοδοτικού.

Φυσικά το psu ήταν στον μπαλκόνι με έναν βραχυκυκλωτήρα και εγώ μέσα στο δωμάτιο απλά εβαζα την μπρίζα :P.Safety first :P

Έτσι αρχίζω να ξηλώνω πράγματα για να βρώ τι γίνεται και τι έχει καεί.

Το τροφοδοτικό κατα το άδειασμα έμοιαζε κάπως έτσι.

16022008324sbg3.jpg

13022008320skh0.jpg

13022008314ii9.jpg

Σε πρώτη φάση άρχισα να ψάχνω το πρώτο και το δεύτερο στάδιο της 220 γραμμής που ήταν το πιο λογικό να έχει πρόβλημα.Ξυλώνωντας άρχισα να googlare τα part numbers.

Σε πρώτη φάση googlara τις πρώτες γέφυρες.

GBU806.

Αντέχει 8A και 560V(RMS).Βέβαια τα 8Α στα 220V είναι 1760W και στα 110V είναι 880W.

To τροφοδοτικό υποτίθεται ότι είναι 850w.Αλλά είναι και fullrange...Άμα τραβάς 880W από την ΔΕΗ σιγά μην βγάλει το τροφοδοτικό 850 :P

Για αυτόν τον λόγο βάλανε 2 οπότε βγαίνουν στα 16Α και πάλι βγαίνει η ρπάξη 1760W και στα 110v.

Περίεργο έ?

Μετά ξέλωσα τα μόσφετ πρώτου και δεύτερου σταδίου τα οποία είναι αυτά.

SPP20N60C3 by Infineon

mosfetkr3.jpg

Μπορεί να διαχειριστεί μέχρι 20Α και 600V.Βέβαια στα peak πάνε και παραπάνω αλλά εμάς μας νοιάζει το continius.

Έλα που όμως τα 20Α είναι στους 25*C και στους 100*C επαφής πέφτει στα 13Α.

Βέβαια έχει 5.Αυτό που δεν έβγαλα ξεκάθαρη άποψη είναι αν είναι σε σειρά η παράλληλα.Αν και κάτι μου λέει ότι είναι παράλληλα.Και τα W γίνονται στραγάλια.

Μέχρι εδώ το τροφοδοτικό μπορεί να αποδώσει τα διπλά απ όσα λέει.

Αλλά αυτό δεν εξαρτάται μόνο απ τα mosfet της 220V αλλά και απ τον transformer και τις διόδους μετά τον ανορθωτή που μετατρέπει το AC σε DC.

Δυστυχώς όμως για τον ανορθωτή δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.Είτε στο google είτε από διάφορος ηλεκτρονικούς φίλους.

Τεσπα.

Το πρόβλημα το βρίσκω σε 3 mosfets στο πρώτο στάδιο της 110-220V γραμμής οπότε και τα αλλάζω.

Βέβαια δεν βρήκα ακριβώς τα ίδια.Βρήκα τα SPP20N60S5.

Πάλι 20Α - 600V αλλά είναι η πρώτη γενιά coolmos® ενώ το SPP20N60C3 είναι η 3η γενιά.(Για να μάθετε περισσότερα για την τεχνολογία CoolMos® πατήστε Εδώ)

Η μόνη διαφορά που είδα στα pdf's ανάμεσα στο S5 k C3 είναι στα peak που μπορούν να αντέξουν και που δεν με ένοιαζαν καθόλου γιατί πάνω απο 20Α δεν υπάρχει περίπτωση να τραβήξω ούτε πάνω από 600ν ούτε σε peak.

Αφού τα άλλαξε τελικά,βγάζω όξω το τροφοδοτικό και με αγωνία βάζω το καλώδιο τροφοδοσίας στην μπρίζα.

Και ΝΑΙ..το psu δουλεύει επιτέλους.(άσχετα αν στο ενδιάμεσο είχα ξενερώσει και τελικά αγόρασα άλλο psu :P :p)

Οι τάσεις ήταν οι εξής πάνω σε ένα P4 s478 @ 1.7 και 845PE chipset χωρίς φορτίο.

26022008426hf7.jpg

26022008425th0.jpg

Επειδή όμως το χεράκι με έτρωγε κοίταξα να κάνω και μερικές μοντίφες.

Σε πρώτη φάση έψαξα να βρώ λίγο πιο δυνατές διόδους(είναι αυτά που μοιάζουν με mosfets και τα λέμε έτσι καμιά φορά) για μετά τον ανορθωτή.

Είχε 8 συνολικα :suck:

2*MBR3060CT(30A 60V)

2*SBR4040CT(40A 40V)

4*YM3045N(30A 45V)

Δυστυχώς δεν έχω πιο αναλυτική photo για αυτά

28022008440jd2.jpg

Από αυτά τα νούμερα θέλοντας και μη δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη πια είναι για την 12άρα που μας ενδιαφέρει πιο πολύ.Ψάχνοντας να βρώ είτε οπτικά είτε με το πολύμετρο δεν έβγαζα άκρη την διαδρομή(φυσιολογικό...αφού επαγγελματικά δεν έχω καμία επαφή με την ηλεκτρονικη/ηλεκτρολογία)

Τεσπα,τα μόνα που βρήκα λίγο μεγαλύτερα ήταν αυτά τα Motorola MBR6045WT 60A 45V.

Έλα όμως που είναι τα μεγάλα

28022008439hb1.jpg

Το τρελό όμως είναι το εξής.

Στην θέση των SBR4040 είδα αυτό.

28022008442nj9.jpg

Θέση ακριβώς για το 6045,βέβαια χώρεσε στην τσίτα.

28022008447xo8.jpg

Βέβαια αυτό δεν με σταμάτησε απ το να κάνω μόντα στην δίοδο.

01032008461mk9.jpg

Βέβαια τα άλλα 4(ΥΜ3045Ν) που δεν άλλαξα ήταν πιο κοντά απ τα SBR4040CT που έκατσαν λουκούμι στα Motorola ακόμα και στις τρύπες πάνω στην ψύκτρα.

Οπότε το θέμα το άφησα για άλλη φορά.Όταν θα ηρεμήσουμε λιγάκι.

Μετά Σκέφτηκα να αλλάξω τους πυκνωτές της 12άρας που ήταν 4x 16V 470μF

01032008462hn4.jpg

Με 4x 25V 3300μF

01032008465nb6.jpg

Βέβαια η διαφορά στο μέγεθος είναι εμφανής...οπότε και δεν χώρεσαν και οι 4εις εκεί που ήταν οι παλιοί οπότε έπεξε μόντα.

Αυτή η photo είναι το τελικό σχέδιο(προς το παρόν πάντα :P)

Και μόντα στον ανεμηστήρα να δουλεύει πάντα τέρμα μιάς και προς το παρόν δεν πάει για Main rig...για πιο λόγο να χάνουμε watt? :P:p

29022008451lv5.jpg

Και το psu κλειστό.

29022008452oj7.jpg

29022008456nm5.jpg

Βέβαια μετά την αλλαγή αυτού της διόδου(MBR6045WT) όμως η 12άρα ανέβηκε κατά 0.25v και έτσι αναγκάστηκα να κατεβάσω τις τάσεις απ το trimmer που έχει εγκατεστημένο μέσα το PSU(βλέπε κατασκευαστής FSP group).

Και έτσι οι τάσεις έγιναν οι εξής.

12V: 12.40v

5v: 4,89v

3.3v: 3.35v

Ενώ πριν με κάποιο φορτίο οι τάσεις ήταν:

12v: 12,3v

5V: 4,96v

3.3V: 3.35v

Θέλω να πώ ότι αυτή η ιστορία με το τροφοδοτικό μου έδωσε αρκετές γνώσεις πάνω στο πώς δουλεύουν τα τροφοδοτικά που ποτέ δεν είχα μπεί στον κόπο όχι μονο να διαβάσω...αλλά και να ακούσω,επίσης μου έδωσε και απίστευτη εμπειρία στο κολλητήρι ακόμα και ας μην ήμουν και κανενας πρωτάρης.

Οι μόντες δεν έχουν τελειώσει ακόμα.

Για ότι αλλαγές θα γίνονται θα ποστάρω :)

Link to comment
Share on other sites

μπράβο μπράβο...... λολ....... axm...... ξέρεις κάτι? μου έχει καεί κ εμένα το τροφοδοτικό :P ίσως μπορεί να μάθεις ακόμη περισσότερα :P

Link to comment
Share on other sites

Thanx παίδες.

@Hardcore.

Κοίτα,εννοείται ότι δεν τα έκανα όλα αυτά σε 1 μέρα.

Απλά κάθομαι κάποιες ώρες την ημέρα και το παλεύω.

Πριν 3 βδομάδες άρχισα το project.

Το ότι δούλευε το ήξερα 2 βδομάδες τώρα,απλά από κεί και πέρα μιας και είχα αγοράσει στο ενδιάμεσο δεύτερο psu είπα να αρχίσω να πειραματίζομαι στο psu και άμα καεί,απλά κάηκε.

Το επόμενο στάδιο είναι να βάλω στην 12άρα άλλους 4 πυκνωτές τανταλίου παράλληλα ώστε να κόψω τα peak που κάνει.Αυτό ίσως να έχει σαν αποτέλεσμα λιγότερο ripple.Πρώτα βέβαια θέλω να πάω σε παλμογράφο ενός φίλου να το μετρήσω και να δώ που βρισκόμαστε.

Από δοκιμές του jonnyguru τα ocz gamexstream/fsp epsilon είχαν ripple κοντα στα 140mV όταν τα ATX specs λένε για όριο 120mV.

BTw.

Για τις τάσεις που έχω πλέον μην τις βλέπετε περίεργα.Είναι ρυθμισμένες όλες ώστε να είναι άνετα μέσα στα ATX specs(+- 5% για την 3.3v/5v/12v).

Link to comment
Share on other sites

Τι εκανε το παληκαρι ρε.... :respekt: Ηξερα οτι κατι μαγειρευει μερες τωρα, αλλα αυτο ηταν περα απο την φαντασια μου.

Μιλαμε για ερευνα στο τι παιζει εδω, γνωμες απο ειδικους, κολλησεις και πολλα αλλα χρονοβορα πραγματα... (και κανα μπινελικι φανταζομαι ειναι στο προγραμμα ε? :P )

Οπως και να χει μπραβο για την πολυ καλη δουλεια... :bravo:

Link to comment
Share on other sites

Θενξ ρε Αλεξ και υπόλοιποι :P.

Έρευνα και μπόλικο διάβασμα λέμε...λιώσιμο στα pdf's για τα specs των mosfets και των διόδων.

Ευτυχώς είχα γνωστό,τρελό ηλεκτρονικό και με τρελή όρεξη να βοηθείσει ;)

To μπινελίκομα....δεν μπορείς να φανταστείς τι ακουγόταν....οτιδήποτε βρισια απο νταλικέρίδικες μέχρι ναυτικες...ακούστηκαν :P

Να και ένα update

02032008470ju2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now