sakispow

ASUS RAMPAGE 3 EXTREME bios update ???

Recommended Posts

ίσως να είναι το CPU TM?

Για να απενεργοποιησεις το Τurbo πρεπει να ενεργοποιησεις το CPU Turbo Power Limit.?

Επισης απενεργοποιησε τα :

C1E Support

CPU TM Function

Intel SpeedStep Tech

Intel C-STATE Tech

CPU Turbo Power Limit: Enabling this setting prevents the Turbo mode ratio from changing based on CPU load. For this to work, both C1E and TM functions must also be disabled.

Maximum PC | Ultimate BIOS Guide: Every Setting Decrypted and Explained! - Page 7

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μικρή διόρθωση

CPU Turbo Power Limit: Κλείνει το turbo mode αν ο επεξεργαστής ξεπεράσει κάποια watt. Αν θές να δουλεψει πρέπει να έχεισ disabled και τα επόμενα 2

C1E Support: κατευάζει ρεύμα όταν είσαι σε idle. μάλλον να το πώ καλύτερα. Κατευάζει ρεύμα ανάλογα με τον πολλαπλάσιαστή που σου δίνει το speedstep την δεδομένη χρονική στιγμή.

CPU TM Function: κατευάζει πολλαπλασιαστή αν η θερμοκρασία στον επεξεργαστή ξεπεράσει ένα όριο. Πχ αν ξεπεράσεις τους 75~80 βαθμούς μπορεί να δείς τον πολλαπλασιαστή σου στο Χ18 ή Χ19

Link to comment
Share on other sites

Για να απενεργοποιησεις το Τurbo πρεπει να ενεργοποιησεις το CPU Turbo Power Limit.?

Επισης απενεργοποιησε τα :

C1E Support

CPU TM Function

Intel SpeedStep Tech

Intel C-STATE Tech

Maximum PC | Ultimate BIOS Guide: Every Setting Decrypted and Explained! - Page 7

stealth

απλά δεν υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση του turbo mode.

αν η cpu σου έχει κανονικά μαξ πολλαπλασιαστή πχ το 20 και πάει με turbo στο Χ21 και στο Χ22 σε ένα μόνο πυρήνα τότε απλά βάζεις μαξ πολλαπλασιαστή το Χ20.

Και το turbo είναι πλέων off

Ρίξε μια ματιά μαν στις ρυθμίσεις που ανέβασα στην προηγούμενη σελίδα και δούλεψε επάνω σε αυτές. Άλλαξε απλά ρεύματα και πολλαπλασιαστές για CPU,Μνήμες,Uncore

Θα παίξει μια χαρά.

Αν θές να κρατήσεις το turbo ον και θές και το +2 για τον ένα πυρήνα βάλε τον πολλαπλασιαστή στο auto

Αν θες το turbo αλλά δεν θές το +2 σε ένα πυρήνα βάλε τον πολλαπλασιαστή με το χέρι στο max που σου επιτρέπει

Αν θες το turbo off βάλε με το χέρι τον πολλαπλασιαστή -1 απο το επιτρεπτό max

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση του turbo mode.

αν η cpu σου έχει κανονικά μαξ πολλαπλασιαστή πχ το 20 και πάει με turbo στο Χ21 και στο Χ22 σε ένα μόνο πυρήνα τότε απλά βάζεις μαξ πολλαπλασιαστή το Χ20.

Και το turbo είναι πλέων off

H δικια μου μητρικη εχει επιλογη για να απενεργοποιησω το turbo (μονο στα αυτοκινητα μου αρεσει:P) και να μην αλλαξει ποτε, οι μητρικες του Σακη και του Σαββα στο manual δειχνουν να υπαρχει η επιλογη αλλα στο bios δεν φαινεται πουθενα.lol

Τι διαολο... πως απενεργοποιηται το turbo στην Rampage III Extreme?

stealth

Link to comment
Share on other sites

και λίγο ανεβασμένο το pll. πάντως στην δικιά μου το c state είτε κλειστό το έχω είτε ανοιχτό δεν έχω θέμα με τις τάσις μόνο μου αυξάνει κατά πολύ τις επιδόσεις των μνημών!

στην δηκια μου τα

C1E Support

CPU TM Function

Intel SpeedStep Tech

CPU Turbo Power Limit είναι ολα κλειστά και το c state ανοικτό στα 4,333 με 1,33v και ο πολλαπλασιαστής σταθερός πάντα στο 27

Link to comment
Share on other sites

και λίγο ανεβασμένο το pll. πάντως στην δικιά μου το c state είτε κλειστό το έχω είτε ανοιχτό δεν έχω θέμα με τις τάσις μόνο μου αυξάνει κατά πολύ τις επιδόσεις των μνημών!

στην δηκια μου τα

C1E Support

CPU TM Function

Intel SpeedStep Tech

CPU Turbo Power Limit είναι ολα κλειστά και το c state ανοικτό στα 4,333 με 1,33v

Κατευάστε και ρεύματα. Για συνεχή λειτουργία το θέλει. Δοκιμάστε τώρα που είναι κλειστά τα C με 1.32 πχ. αν σκάει ανεβένεται με 1 βήμα την φορά. Αν όχι κατεβείτε 1 βήμα και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Κατευάστε και ρεύματα. Για συνεχή λειτουργία το θέλει. Δοκιμάστε τώρα που είναι κλειστά τα C με 1.32 πχ. αν σκάει ανεβένεται με 1 βήμα την φορά. Αν όχι κατεβείτε 1 βήμα και πάει λέγοντας.

φιλε GnF απο πειράματα στο δικό μου μηχάνημα και κλειστό να το έχω μου ζητάει τάση 1,33v. αυτό δεν σημαίνει βεβαια, ότι αυτό που λες μπορεί να μην ισχύει!

Γιάννη να σε ρωτήσω κάτι ποιο mobo έχεις? με αυτό που είπες ποιο πάνω και από το manual έχω λίγο φρικ!

Link to comment
Share on other sites

φιλε GnF απο πειράματα στο δικό μου μηχάνημα και κλειστό να το έχω μου ζητάει τάση 1,33v. αυτό δεν σημαίνει βεβαια, ότι αυτό που λες μπορεί να μην ισχύει!

Δεν αντιλέγω μαν. Και πολύ πιθανό να έχω και άδικο.

Εγώ συνήθως όταν ξεκινάω κάτι τέτοιο τα κλείνω όλα μα όλα. όταν φτάσω ταβάνι τότε αρχίζω να πειραματίζομαι με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω μαν. Και πολύ πιθανό να έχω και άδικο.

Εγώ συνήθως όταν ξεκινάω κάτι τέτοιο τα κλείνω όλα μα όλα. όταν φτάσω ταβάνι τότε αρχίζω να πειραματίζομαι με αυτά.

μα και γω ακριβώς το ίδιο είπα στον σακη. εδώ είναι και ας βγω ψεύτης!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη να σε ρωτήσω κάτι ποιο mobo έχεις? με αυτό που είπες ποιο πάνω και από το manual έχω λίγο φρικ!

EVGA Classified 4Way SLI, κοιτα και στο δικο σου manual φαινεται οτι υπαρχει η επιλογη για να απενεργοποιησεις το turbo απλα δεν ξερω μηπως ειναι πουθενα αλλου και οχι στο CPU Configuration που δειχνει.

Αν κοιταξεις στο manual της RIIIE θα δεις οτι το εχει αλλα με ενα αστερακι, το οποιο ομως δεν ξερω τι σημαινει... ισως σε καποιους επεξεργαστες να μην υπαρχει αυτη η επιλογη και το turbo να κλεινει καπως αλλιως.

Δεν περναει και ο Στελιος απο εδω να μας πει τι γινεται... ετσι που παμε με το turbo... θα στουκαρουμε...:hehe:

stealth

χωρίς τίτλο12.JPG

χωρίς τίτλο11.JPG

χωρίς τίτλο12.JPG

χωρίς τίτλο11.JPG

χωρίς τίτλο12.JPG

χωρίς τίτλο11.JPG

57fd07e1dcdef_12.JPG.9d985eb687ba0bb34d5

57fd07e1e4537_11.JPG.6e80f48fa062b1c011d

Link to comment
Share on other sites

ελα Σακης εδω !! ειμαι εξω , εμπλεξα με κατι τρελοπαιδα ! Σαββα... ολα καλα ακομα 1.4 στη cpu δεν εκατσα και πολυ σπιτι αλλα 2 ωρες δεν κολισε...αυριο θα ριξω !!

εεεε Σαββα εχω 2 κα***μενους εδω.... με φαγανε !!! θελουν κ αυτοι να τα τεντωσουνε λιγο...

χαχα !!

Edited by George_o/c
προσέχουμε λίγο την γλώσσα που χρησιμοποιούμε
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΕΝΤΩΜΑ! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!

ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΩΡΑ ΓΡΑΦΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΣΟΥ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ

Link to comment
Share on other sites

εεεεελα Σακης κανονικα.... Σαββα κολιτε, το λυσαμε ετσι, μαλακια εγω οπως το εγραψα !!!

ακουγετε καπως !!!

το θεμα ειναι τωρα να (τεντωσουμε) εναν AMD που ο Γιωργος νομιζει οτι τρεχει κανονικα και με την RAM στα 1600 !!! χα χα , ετσι νομιζει !

το ξαναδιαβαζω τωρα....ΝΑΙ δεν φενετε καθολου ωραια αλλα ολη η μαλακια δικια μου φιλε, συγνωμη και παλι !

αααααα να σου πω εριξα cpu voltage στο 1.35 !!! μια ωρα περασε, εκανα και stress και δεν με πεταξε ρε φιλε, θα κατεβασω κι αλλο αυριο.

ειδες τελικα το c-state επιρεαζει αρκετα !

καληνυχτα, μιλαμε αυριο !

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΕΝΤΩΜΑ! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!

ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΩΡΑ ΓΡΑΦΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΣΟΥ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ

Πατρίδα μην αρπάζεσαι πλάκα κάνει το παλικάρι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος

Link to comment
Share on other sites

EVGA Classified 4Way SLI, κοιτα και στο δικο σου manual φαινεται οτι υπαρχει η επιλογη για να απενεργοποιησεις το turbo απλα δεν ξερω μηπως ειναι πουθενα αλλου και οχι στο CPU Configuration που δειχνει.

Αν κοιταξεις στο manual της RIIIE θα δεις οτι το εχει αλλα με ενα αστερακι, το οποιο ομως δεν ξερω τι σημαινει... ισως σε καποιους επεξεργαστες να μην υπαρχει αυτη η επιλογη και το turbo να κλεινει καπως αλλιως.

Δεν περναει και ο Στελιος απο εδω να μας πει τι γινεται... ετσι που παμε με το turbo... θα στουκαρουμε...:hehe:

stealth

Παίζει να υπήρχε επιλογή στο 0003 BIOS αλλά πραγματικά δεν το θυμάμαι. Θα το βάλω μία αύριο να το δοκιμάσω. Πάντως σε κάποιο το έχω δεί.

Πραγματικά όμως δεν παίζει ρόλο. Καρφωμένο τον πολλαπλασιαστή σε κάτι χαμηλότερο απο αυτό που σου δίνει το turbo το βγάζει εκτός. Οπότε είναι μία επιλογή που την δίνεις και αλλιώς και ίσως και για αυτό την έβγαλαν.

Έβαζες px Χ17 και το είχες ανοιχτό το turbo και σου έδεινε τελικά Χ18. Ενώ τώρα Χ17 του λες Χ17 σου δίνει.

Άσε που σου εμφανίζει τον πολλαπλασιαστή του turbo στους διαθέσιμους για να τον επιλέξεις. Αρα εγώ έτσι παίζω τον 920 με πολλαπλασιαστή Χ21. Στην προηγούμενη μητρική με τον ίδιο επεξεργαστή για να δώ το Χ21 έπρεπε να ανοίξω το turbo για να κικάρει το Χ21 και άρχιζαν οι αστάθειες. Κάτι έχουν κάνει αλλά πραγματικά εδώ μου δουλεύει μια χαρά με αυτόν τον τρόπο.

Αν βέβαια το αφήσεις στο auto τοτε εμφανίζεται πλέων και το Χ22 στον 1 πυρήνα πάντα. Κάτι που πραγματικά εγώ δεν ήθελα μιας και για να φτάσει ο ένας πυρήνας μου στα 4.4 ήθελα 1.41 ρεύμα και κουβά με νερό για να τον παγώνω

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΕΝΤΩΜΑ! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!

ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΩΡΑ ΓΡΑΦΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΣΟΥ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ

Ήρεμα! Σου έγραψε ότι είναι ο Σάκης και έγραφε από άλλο λογαριασμό. Να τα "τεντώσουμε" εννοούσε να τα overclockάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σαββα παλικαρι , μα και λι παρεξηγιαρη !

Θα σου στιλω εγω κρασι , για να καvουμε O/C !

Και οταν το κρασι τελειωσει, αι να δω πως θα κρυωσει, Το καιμενο το PC μου το ζεστανες πολλη !

Link to comment
Share on other sites

καλημερες! καμιά φορά από το τίποτα η για το τίποτα,τι μπορεί να γίνει..

μετά που έστειλα το pm το μετάνιωσα και γω ρε γ@μοτο καμιά φορά το παρακάνω τεσπα!

τέλος καλό όλα καλά και η καρδιά πάλη στον τόπο της.:T:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κολιτε μεχρι και μαντιναδα εγραψα ο κερατας !!

και παμε απο κει που μειναμε...

η κατασταση ειναι αυτη στις φωτο.... απο το πρωι δοκιμαζω το cpu voltage και βλεπω οτι δεν παει πιο κατω με τιποτα !!!

αρα ειναι οπως τα βλεπεις και ειναι σταθερο(εδω και 2 ωρες και με stress), εμενα μου αρεσει παντος.

παντα με c-state off ετσι !

τωρα δεν ξερω αν πρεπει να αρχισω να ριχνω στο QPI και το PLL ???

εσυ θα μου πεις ...

:hug:..

a.jpg

aa.jpg

a.jpg

aa.jpg

a.jpg

aa.jpg

a.jpg.57b69680baab6706e3e9920581e73d51.j

aa.jpg.8f8f4945c3b36750b7bf6e04e8c549c5.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now