sakispow

ASUS RAMPAGE 3 EXTREME bios update ???

Recommended Posts

κράτησε το qpi/dram και pll σταθερό και δώσε 1,4 μόνο στον επεξεργαστή και πες μου αν εκεί είναι σταθερό, μετά θα σου πω!

δεν σε πρόλαβα!

4,3:eek: κανε μια και τρέξε ένα τεστ και παρατήρησε την ώρα που τρέχει τo linx η συχνότητα είναι 4,2 η 4,3. πρέπει να έχεις ανοιχτό και το cpu-z. αν είναι 4,3 τότε το turbo core είναι enable και σου παίζει στα 4,3 αν είναι σε αυτή τη συχνότητα σταθερό τότε είσαι βασιλιάς! πες μου για θερμοκρασίες μην φοβάσαι το 1,4 volt αλλά μέχρι εκεί για αέρα!

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!!

ειδες πηρα φορα και σκαλιζω και μονος μου !!! χαχα !!!

:)...

1.4 !!! και τρεχω κανα 20λεπτο call of duty ...... κανενα κολιμα !

ηθελε λιγο ρευμα η CPU !

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!!

ειδες πηρα φορα και σκαλιζω και μονος μου !!! χαχα !!!

:)...

1.4 !!! και τρεχω κανα 20λεπτο call of duty ...... κανενα κολιμα !

ηθελε λιγο ρευμα η CPU !

βέβαια στα 4,3 ήθελε παραπάνω τάση εγώ ήξερα για 4,2 για αυτό σου είπα τα 1,37

άνοιξε το cpu-z, real temp και τρέξε ενα linx 20 λουπες πες μαχ θερμοκρασίες και βασικά αν το βγάλει. κατά την διάρκεια του τεστ παρατήρησε τον πολλαπλασιαστή η την συχνότητά του επεξεργαστή είναι στο 4,2 η πάει 4,3?

Link to comment
Share on other sites

ωραίο desktop:D

πλάκα κάνω! λοιπόν πιστεύω ότι μπορεί να παίξει με χαμηλότερη τάση εκεί αλλά θέλει λίγο ψάξιμο με τα επιμέρους ρεύματα!

Link to comment
Share on other sites

χαχα !!!! κυλειωμενα pics !!

stand by μου διχνει 4.381 sτο cpu-z !

δεν το καταλαβαίνω αυτό δηλαδή σε ηρεμία το cpu-z δείχνει 4,3 και σε πλήρη φορτίο σου δείχνει 4,2?

Link to comment
Share on other sites

Σάκη δεν πρόκειται να κερδίσεις κάτι ουσιαστικά σε επιδόσεις με το έξτρα ψάξιμο, εκτός φυσικά κι αν ενδιαφέρεσαι για benchmarks όπως το SuperPi, το WinRAR και το AIDA64 :) Βρες ένα Vcore που να σε συμφέρει από άποψη CPU freq και θερμοκρασιών, έχε τις μνήμες γύρω στα 1800MHz μιας και είναι 3x4G και απόλαυσέ το :D

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη εγώ το έξτρα ψάξιμο το λέω για να σταθεροποιηθεί το μηχάνημα με μικρότερη τάση τεσπα!

σακη δες στην πρώτη καρτέλα του bios το CPU TURBO POWER LIMIT είναι κλειστό η ανοιχτό?

και σου δίνει 25 multi

Link to comment
Share on other sites

οχι Γιωργο !!! απλα να το σταθεροποιησω και τελος !!!
Γιώργη εγώ το έξτρα ψάξιμο το λέω για να σταθεροποιηθεί το μηχάνημα με μικρότερη τάση τεσπα!

σακη δες στην πρώτη καρτέλα του bios το CPU TURBO POWER LIMIT είναι κλειστό η ανοιχτό?

και σου δίνει 25 multi

Λάθος μου τότε παίδες, είχα μείνει στα προηγούμενα posts 'γω :D

Link to comment
Share on other sites

25 multi ????? cpu ratio ??? 24 !

σακη εμπα στο bios στην πρωτη καρτελα λεει καπου CPU TURBO POWER LIMIT

ειναι στις πρωτες σειρες και πεσ μου ειναι disable η enable

γκρρρρρρρρρ!

περιμένω να μου πεις!

Link to comment
Share on other sites

DISABLED ειναι

κατι δεν σου αρεσει.......ετσι ?

ναι κάτι δεν μου κάθεται καλά!

πήγαινε από την πρώτη καρτέλα cpu configuration και στη καρτέλα που θα βγει πες μου intel speedstep και cpu tm function πρέπει να είναι και τα δυο disable

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα! κάτι μου διαφεύγει κανονικά το multi η αλλιώς ο πολλαπλασιαστής έπρεπε να ήταν σταθερός στο 24 και η συχνότητα του επεξεργαστή στα 4,2:rant:

κοίτα η συχνότητα βγαίνει έτσι: 175χ24=4,2 αν το 24 γίνει 25 τότε 175χ25=4,375 σχεδόν 4,4

Link to comment
Share on other sites

μια τελευταια, πήγαινε από την πρώτη καρτέλα cpu configuration και δες το c1e είναι disable?

σακη δεν έχει πρόβλημα που παίζει κοντά στα 4,4 αλλά καλύτερα στα 4,2 με τάση 1,35~1,37 έτσι κι αλλιώς από κι και πάνω διαφορά δεν θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now