sakispow

ASUS RAMPAGE 3 EXTREME bios update ???

Recommended Posts

μα TARGET CPU FREQUENCY 4200Mhz εχουμε.... αρα ειμαστε οκ !

αυτο σου δείχνει 4,2 αλλά το 4,3 δεν ξέρω που κωλαει! εκτός και δεν είναι αληθινό και πρόκειται για μπαγκ!

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεσαι bios για αυτή την μητρική τα έχω όλα σε ftp ανεβασμένα και χωρισμένα ανάλογα με το αν είναι beta ή official και όλα τους έχουν το καταπληκτικό change log που δίνει η asus.....

Αν χρειαστείς πρόσβαση στον ftp γιατί θέλεις κάποιο bios απλά πές μου.

Link to comment
Share on other sites

το change log δεν ξερω τι ειναι...αλλα οπως θα συμφωνουσε και ο Σαββας το θεμα ειναι πιο bios παταει καλα, αρα θελει να τα περασεις ολα ενα χερι και να δεις στο τελος τι σου παιζει καλυτερα .

εγω παλι τα φοβαμαι λιγο αυτα !

Link to comment
Share on other sites

αυτο σου δείχνει 4,2 αλλά το 4,3 δεν ξέρω που κωλαει!

Τurbo Mode has kicked in... αν δεις σε αυτην την φωτο το Turbo ειναι ενεργοποιημενo. Advanced>CPU Configuration>Intel Turbo Mode Tech : καντο Disabled.

stealth

Link to comment
Share on other sites

το change log δεν ξερω τι ειναι...αλλα οπως θα συμφωνουσε και ο Σαββας το θεμα ειναι πιο bios παταει καλα, αρα θελει να τα περασεις ολα ενα χερι και να δεις στο τελος τι σου παιζει καλυτερα .

change log = τι και καλά φτιάχνει το καθε BIOS

Εγώ παίζω με το 1502 τώρα και μου πάει καλά.

Επειδή δεν έχω δεί όλο το θέμα αν το παλικάρι θέλει το turbo mode σε όλους τους πυρήνες αλλά όχι το +1 όταν δουλεύει παραπάνω ο ένας τότε καρφώνει το multiplier εκεί που θέλει.

Στον 920 πχ με turbo ανοιχτό και το multiplier στο Χ21 δεν πάει ποτέ στο x22 όταν στρεσάρεται μόνο ένας πυρήνας. Αν κλείσει το turbo εντελώς χάνει το +1 και μαχ multi είναι πλέων το X20

Να το πώ καλύτερα. Το Turbo mode δίνει +2 στον πολλαπλασιαστή. +1 σε όλους τους πυρήνες μέχρι να τραβήξεις πολλά watt και να στο κλείσει (εκτός και αν το κάνεις bypass αυτό αν στο επιτρέπει το bios), και +2 όταν στρεσάρεις μόνο 1 πυρήνα.

Το +2 θα το βλέπεις πολύ συχνά και όταν δεν κάνεις τπτ και απλά κάτι κάνει το λειτουργικό σου απο πίσω. Για λίγο.

Αν θές να δείς ότι είναι αυτό απλά ρίξε κάτι σε έναν μόνο πυρήνα.

Για να βλέπεις καλύτερα τι γίνεται με τα multi μεσα απο τα windows κατεύασε το realtemp και μέσα στο φάκελο του προγράμματος υπάρχει ένα αλλο πρόγραμα που λέγεται i7TurboGT.exe και σου δίχνει το multi σε κάθε πυρήνα και κάθε thread του κάθε πυρήνα ξεχωριστά.

Ας δοκιμάσει μετά να στρεσάρει μόνο ένα πυρήνα βάζοντας αφφινιτυ σε αυτόν μόνο και ας δεί μήπως το +2 του το δίνει μόνο σε ένα πυρήνα. Αν είναι έτσι ας καρφώσει το multi στο μαχ που θέλει

Link to comment
Share on other sites

το τουρμποjaz το θέλουμε κλειστό για να είναι το OC σταθερό. στάνταρ συχνότητες και στάνταρ ρεύματα! στα 4,2 αποκλείεται να θέλει πάνω από 1,37 και με HT of

κάτι γίνεται και μπαίνει το multi στο 25

Γιάννη την είδα την φώτο ρε γ@μ@το κανονικά πρέπει να είναι οφ όπως είναι και στο bios τι να πω!

μήπως έχει κλικαρει μέσα απο windows από το cpu tweaker και το έχει κρατήσει?

Link to comment
Share on other sites

INTEL ® C-STATE TECH - αυτο λες ετσι ??

Ακριβως πανω απο αυτο δεν εχει μια ρυθμιση που λεει Intel ® Turbo Mode Tech? Βαλτην στο Disabled (ετσι την βλεπω στο manual)

stealth

Link to comment
Share on other sites

το τουρμποjaz το θέλουμε κλειστό για να είναι το OC σταθερό. στάνταρ συχνότητες και στάνταρ ρεύματα! στα 4,2 αποκλείεται να θέλει πάνω από 1,37 και με HT of

κάτι γίνεται και μπαίνει το multi στο 25

Ai Overclock Tuner: Manual
OC From CPU Level UP: Auto
CPU Ratio Setting: 21.0
CPU Turbo Power Limit: Disabled
BCLK Freq: 200Mhz
PCIE Freq: 100Mhz
DRAM Freq: DDR3-1603Mhz
UCLK Freq: 3208Mhz
QPI Link Data Rate: 7218MT/s
Memory Recheck: Disabled
Memory Configuration Protect: Disabled
CPU Differential Amplitude: Auto
CPU Clock Skew: Auto
IOH Clock Skew: Auto

-------------------Extreme Engine Digi+--------------------
Digi+ PWR Mode: T-Balanced
PWM Volt. Control: Auto
Load Line Calibration: Full
CPU Voltage OCP: Enabled
CPU PWM Frequency: Auto
Extreme OV: Disabled
Extreme OC: Auto
CPU Voltage: 1.28125
CPU Pll Voltage: 1.82850
QPI/DRAM Core Voltage: 1.28750
DRAM Bus Voltage: 1.640
IOH Voltage: 1.20575
IOH PCIE Voltage: 1.51050
ICH Voltage: 1.11300
ICH PCIE Voltage: 1.51050

-------------------Spread Spectrum Control--------------------
CPU Spread Spectrum: Disabled
PCIE Spred Spectrum: Disabled

-------------------CPU Configuration--------------------

CPU Ratio Setting: 21.0
C1E Support: Disabled
Hardware Prefetcher: Enabled
Adjacent Cache Line Prefetch: Enabled
MPS and ACPI MADT ordering: Modern Ordering
Intel (R) Virtualization Tech: Enabled
CPU TM Function: Disabled
Execute Disable Bit: Enabled
Intel (R)  HT Technology: Enabled
*Active Processor Cores: All
A20M: Enabled
*Intel (R) Speedstep(TM) Tech: Enabled
Intel (R) C-STATE Tech: Disabled

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις μου για τον 920 με HT on και turbo on.

Καρφωμένο o πολλαπλασιαστής στο Χ21 για να μην κικάρει το Χ22 σε ένα πυρήνα.

Κατα αυτό τον τρόπο πάω 4200 με 200 bclk και κρατάω τις μνήμες σε στρογγυλά αποτελέσματα (1333,1600, 2000 και πάει λέγοντας)

Ρίξε μια ματιά μήπως βγάλεις κάποια άκρη απο εδώ

Link to comment
Share on other sites

κλείστε και τα c-states. έτσι και αλλιώς η μητρική αυτή δεν κατευαζει ρεύματα σε idle όταν έχεις δώσει παραπάνω ρεύμα απο το bios στον cpu.

μόλις τα κλείσει θα παίζει πλέων με πολύ λιγότερα ρεύματα στα ίδια ghz. Για 4.2 λογικά θα πέσει στα 1.29~1.33 (αν είναι καλό κομμάτι ίσως και πιο χαμηλά)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω στο bios τετοιο !!!

εκλεισα intel c state

καλα εκανα ??

με c-states κλειστά δοκιμάστε με πολύ χαμηλότερα ρεύματα στον cpu. Όσο είναι ανοιχτό αυτό για τα 4,2 εγώ θέλω 1,36. Με κλειστό χρειάζομαι 1,28.

Το ίδιο και σε έναν 950 που είχα. Ανοιχτό το ατοιμο το c-states θέλει πολύ παραπάνω ρεύμα. Άσε που δεν δουλεύει με την χαζο asus.

το c-states κλείνει κυκλώματα του επεξεργαστή όταν αυτός είναι σε idle. Ταυτόχρονα κατευάζει με το speedstep πολλαπλασιαστή και το C1E μειώνει το voltage.

Κατάληξη σε αυτό είναι να έχεις πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες σε idle.

Για να δουλέψει όμως πρέπει το voltage στο CPU να μην το έχεις δώσει με το χέρι αλλά να το έχεις στο auto. Έλα όμως που στο auto η rampage δίνει πολύ ρευμα. Άρα τρώς πρώτο άκυρο εδώ.

Κάποιες άλλες μητρικές για να ανεβάσεις ρεύμα στον επεξεργαστή το κάνεις με differential amplitude (νομίζω το δίχνουν σε mv, πχ. 100mv, 125mv). Σε αυτές το voltage throttle δουλεύει μια χαρά. Στην rampage όχι. Μόνο το speedstep δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

ίσως να είναι το CPU TM?

Αυτό είναι άλλο πράγμα.

Όταν κικάρει το turbo mode και ξεπεράσει σε watt ο επεξεργαστής ένα ορισμένο ποσό τότε το turbo mode κλείνει αν έχεις αυτή την επιλογή στο ON. Αν την εχεις στο OFF πρέπει να κλείσεις και άλλα πράγματα (CPU Turbo Power Limit: Disabled, C1E Support: Disabled, CPU TM Function: Disabled)

TM= thermal management.

Βασικά είναι κάτι για να κάνεις bypass το safety που έχει βάλει η Intel στο turbo mode

To turbo εγώ για να το κλείσω απλά καρφώνω πολλαπλασιαστή στο 20

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now