Cuore_Sportivo

Gigabyte Z68-UD7 και Intel i5 2500k

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Δουλεύοντας πέντε χρονάκια σε πλατφόρμα 775, είπα να κάνω τη μετάβαση και να αναβαθμιστώ σε s1155.

Πιο συγκεκριμένα το νέο setup αποτελείται από την Gigabyte Z68-UD7, τον i5 2500k και τις Corsair Vengeance 1600 C9.

Για να πω την αλήθεια μένοντας σε default καταστάσεις (στο νέο setup) δεν έχω καταλάβει μεγάλες διαφορές από το προηγούμενο (Q9550 στα 3.8/P5Q Deluxe). Και λέω default , γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το ανεβάσω με τίποτα.

Διαβάζω παντού πόσο εύκολο είναι το overclock στη νέα πλατφόρμα, αλλά μόνο αυτό δεν βλέπω!

Αρχικά, κι αφού πέρασα Windows κι όλους τους απαραίτητους drivers, μπήκα στο BIOS και έβαλα multiplier 45 αφήνοντας τα πάντα default. Αποτέλεσμα ήταν να φάω μία ωραία μπλε οθόνη στα πρώτα δευτερόλεπτα του IntelBurnTest.

Στη συνέχεια, πείραξα κανα δυο πραγματάκια...

Π.χ., απενεργοποίησα EIST, C1, Turbo κτλ κι έδωσα μέχρι 1.35V στη CPU. Για τα 4.5GHz πάντα....

Το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Μπλε οθόνη.

Τέλος, δοκίμασα να βάλω κάποιες τάσεις χειροκίνητα στα default τιμές (αντί να τις αφήσω στο auto) και VCore μέχρι 1.40V.

Προς μεγάλη μου απογοήτευση, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα προς το καλύτερο!

Θερμοκρασίες μου φαίνονται άκρως φυσιολογικές.

Idle γύρω στους 30C, και σε load (όσο έχω προλάβει να δω) γύρω στους 50C.

Οι μνήμες είτε στο Auto είτε στα 1600MHz δουλεύουν, δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι.

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη.

Δυστυχώς δεν έχω πραγματικά ιδέα από τι άλλο πρέπει να πειράξω, μιας και οι ρυθμίσεις της μητρικής μου φαίνονται ατελείωτες.

Μάλιστα βρήκα έναν οδηγό στο net για παρόμοιο setup, αλλά μάλλον πιο πολύ με μπέρδεψε παρά με βοήθησε...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποια ρύθμιση η μητρική θα θέλει. Μην αγχώνεσαι τα τσακάλια εδώ θα σου βρουν τη λύση. Δεν έχω ιδέα για το bios της giga. Στην arock κάπου έχει μια ρύθμιση για μέγιστα ρεύματα στιγμιαία και συνεχόμενα. Για πάνω από 4.0-4.5 ανεβάζεις τις τιμές. Δεν ξέρω αν στη δικιά σου έχει κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Στην UD3P μου για να φτάσω τα 4.5, με τα υπόλοιπα στο auto χρειαζόταν να δώσω χειροκίνητα 1.45. Αυτό δεν σήμαινε ότι έπαιζε όντως στα 1.45, αλλά πιο χαμηλά. Αυτό μάλλον οφείλεται στα PLL overide και στο load line calibration. Όταν τον στρέσσαρα ανακαλυψα πως παίζει στο 1.368, πιο χαμηλά από την τιμή που του έδωσα.

Τώρα πριν προχωρήσεις, αν έχεις το TouchBIOS τράβα μερικά screenshots όπως σου είπε ο George. Πάντως τα 4.5 είναι αρκετά εύκολος στόχος αρκεί να βρεις το κατάλληλο vcore. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ο ενόχος τελικά βρέθηκε, και όπως σωστά είπε κι ο Astalavista, ήταν το τεράστιο Vdroop.

Πειράζοντας πάντως το Multi Steps Load Line σχεδόν εξαφανίζεται!

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες από τις ρυθμίσεις (CPU και Voltage) του BIOS

img20111129113721.th.jpgimg20111129113744.th.jpg

Τώρα πάντως είμαι σταθερά στα 4.7GHz με 1.37V.

Για τα 5GHz θα χρειαστεί να πειράξω και τίποτα άλλο εκτός από Vcore, ή τα αφήνω ως έχουν στο Auto;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες...

Στα 4.8GHz με 1.42V περνάει επιτυχώς 1 ώρα Prime και 5 turns στο maximun του IntelBurnTest 2.5. Αν πάω να τρέξω το IntelBurnTest 2.52, μέσα στα πρώτα λεπτά θα φύγει μπλέ οθόνη... Γιατί έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now