Recommended Posts

Ορίστε οι ψύκτρες.. Έγινε ένα "βύθισμα" στην επιφάνεια της ψύκτρας για να έρθει μέσα και να κρυφτεί το Link του waterblock που θα πηγαίνει προς το Bridge.

dsc02092a.jpg

dsc02094l.jpg

Φεύγω.. πάω προς Σπ. Πάτση να δω για ανοδίωση, δεν έχω καταφέρει τελικά να βρω τίποτα καλό από το Google.. θα πάω ψάχνωντας :(

Link to comment
Share on other sites

Στις μεριές που είναι τα κοψίματα και φαίνεται άβαφο πιστεύω να του ρήξεις ένα πέρασμα μπογίτσα έτσι?

Είναι κρίμα γιατί χάνει όλη την ομορφιά του !

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το mail ρε φίλε, είσαι ωραίος! Αποφάσισα να σταματήσω να σου λέω πόσο σε αγαπάω γιατί νιώθω ότι έχω αρχίσει να γίνομαι εκνευριστικός! :D

Όσο για τις ψύκτρες.. έχω μπλέξει! Δεν υπήρχε ούτε μια στο εκατομμύριο να μείνουν έτσι όπως είναι αλλά (στην Ελλάδα που είμαστε) αποδεικνύεται πολύ δύσκολο να βρεις σωστό μαγαζί που να κάνει τέτοιες δουλειές. Βρήκα 2-3 τύπους, ο ένας έχει κλείσει, ο άλλος μεταφέρθηκε στον Ασπρόπυργο και με τον άλλον μίλησα. Μου είπε λοιπόν ότι πρέπει να περιμένω να μαζευτούν κάποια κομμάτια για το μπάνιο, μόνο τα δικά μου δεν μπορεί να τα βάλει γιατί θα τα κάψει. Μπορεί μου είπε να βάλει μπάνιο μόνο για εμένα αλλά εκεί που θα μου έπαιρνε 10 ευρώ για το μεγάλο μπάνιο, αν βάλει μόνο τα δικά μου θα πρέπει να πληρώσω όλα τα έξοδα του μπάνιου μόνος μου ( κόστος που μοιράζετε όταν είναι μεγάλο το μπάνιο ) και το κόστος θα δεκαπλασιαστεί, μου είπε δηλαδή ότι αν τα βιάζομαι και αποφασίσω να τα κάνω μόνος μου θα μου πάρει κοντά στα 100 ευρώ.

Οι λύσεις:

Α. Κάνω προσπάθεια να τα ανοδιώσω μόνος μου

( + Μικρότερος κόστος, γρηγορότερα αποτέλεσματα )

(- Πολλοί κίνδυνοι για σωματικές και υλικές ζημιές, πιθανότητα αποτυχίας, πιθανότητα καταστροφής της ίδιας της ψύκτρας)

Β. Τα βάφω με ένα μαύρο ματ spray για υψηλές θερμοκρασίες

(+ Γρήγορα αποτελέσματα, μικρό κόστος)

(- Ίσως το spray αλλοιώσει τις ιδιότητες του αλουμινίου όσο αναφορά την θερμοαπαγωγική του δυνατότητα,

ίσως το αποτέλεσμα να μην είναι τόσο όμορφο μιας και είμαι σκράπας στο βάψιμο )

Γ. Ηλεκτροστατική Βαφή

(+Γρήγορο αποτέλεσμα, καλή ποιότητα βαφής χωρίς πιθανότητα να μην είναι ωραίο το αποτέλεσμα, μέτριο κόστος)

(- Θα επιρεάσει σίγουρα την θερμοαπαγωγική δυνατότητα της ψύκτρας)

Τι έχετε να προτείνετε? Είμαι όλος αυτιά!

Από την άλλη μεριά, σήμερα στην Σπύρου Πάτση ένιωσα σαν παιδάκι μέσα σε ζαχαροπλαστείο! :D

Εμπλούτισα το κουτί με τις βίδες μου, βρήκα Μ2 βίδες για την ψύκτρα, βρήκα ελατήρια για την ψύκτρα, βρήκα κολαούζο για Μ2 βίδες, βρήκα ένα τούμπανο φρεζάκι για αλουμίνιο για τις φρεζάτες βίδες. Απλά ΑΓΑΠΑΩ Σπ. Πάτση!

dsc02103mu.jpg

dsc02105y.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι ψύκτρες βάφτηκαν τελικά με Spray που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες, το αποτέλεσμα βγήκε πολύ όμορφο και η υφή του πολύ smooth, τελείως matt.. είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και για άλλη μια φορά ένα ευχαριστώ στον Barf που μου άνοιξε τα μάτια!

dsc02117ym.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!

Mike όχι, δεν έβαλα βερνίκι, ήταν ματ το μαύρο και μου άρεσε το αποτέλεσμα και το άφησα έτσι. Δεν την lappara, είναι πολύ κομπλέ η βάση της. Οσο για τις βίδες, θα τις βάψω! Δεν μου αρέσει που ξεχωρίζουν!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αδερφέ, εγώ όπου ρώτησα μου είπανε πως όλα τα βερνίκια, ακόμα και τα σατινέ αφήνουν γυαλάδα και αυτο εξηγείται ως εξής:

το βερνίκι μόλις στρώσει κάνει την επιφάνεια λεία . όσο πιο λεία είναι η επιφάνεια αυτη τόσο πιο πολύ γυαλάδα προκύπτει.

δώσε μου σε παρακαλώ λινκ απο τα βερνίκια που αναφέρεις να ρίξω μια ματιά γιατί ενδιαφέρομαι...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν το είχα σκεφτεί.. λες να ξεφλουδίσει χωρίς βερνίκι? Δεν ήθελα να το φορτώσω με πολλά στρώματα βαφής. Είναι σίγουρο ότι θα ξεφλουδίσει χωρίς βερνίκι? :(

Link to comment
Share on other sites

Άστο όπως είναι ρε συ και βλέπεις. Μην βάλεις βερνίκι θα εγκλωβίσεις θερμότητα εντός του μετάλλου 100%. Δούλεψέ το έτσι και ΑΝ σου ξεφλουδίσει τότε δοκιμάζεις οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν το είχα σκεφτεί.. λες να ξεφλουδίσει χωρίς βερνίκι? Δεν ήθελα να το φορτώσω με πολλά στρώματα βαφής. Είναι σίγουρο ότι θα ξεφλουδίσει χωρίς βερνίκι? :(

μη βαλεις βερνικι, δε θα λειτουργει θερμικα σωστα η ψυκτρα.

εριξες αστάρι πριν τη μπογια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλα τίποτα ούτε πριν την μπογιά ούτε μετά, ο μόνος λόγος ήταν ότι δεν ήθελα να το φορτώσω με πολλά στρώματα μπογιάς. Δεν είχα σκεφτεί ότι παίζει να ξεφλουδίσει.. όπως έχω ξαναπεί, εγώ και το βάψιμο είναι όπως ο Ολυμπιακός με τον Παναθηναϊκό.. απλά δεν γουστάρουμε ο ένας τον άλλον :D Anyway, πιστεύω να μην έχω πρόβλημα! Πάω να προχωρήσω λίγο, θα βάλω φωτογραφίες αργότερα. Mike.. μου έχουν μπει διάφορες ιδέες και θέλω την άποψη σου, θα σε ενοχλήσω αργότερα να το συζητήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now