Recommended Posts

Λες δεν χρειάζονται τα ελατήρια δηλαδή? Φοβάμαι μήπως από το σφίξιμο την ακούσει το pcb.. αύριο θα πάω στον Στέλιο να μου τα κόψει και θα κάνω δοκιμές, αν δω ότι χωρίς ελατήρια είναι κομπλέ τότε δεν θα ασχοληθώ με τα ελατήρια! Και να δω πως θα περάσω από τον Στέλιο.. αύριο θα πήζω στην δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε να το γονατισεις ρε συ(σφιγγε με τα δυο δαχτυλα;))...Αλεξανδρε νομιζω οτι εχουν αμερικανικο σπειρωμα αυτες οι βιδες...αντε βρες κολαουζο

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες Μιχάλη, αμερικάνικο σπείρωμα έχουν. Δεν θα έχει θέμα αν δεν είναι καλά σφιγμένο? Και κάτι ακόμα μιας και το συζητάμε.. τι thermal pads να χρησιμοποιήσω για τις μνήμες ? Με 0,5 mm θα είμαι εντάξει ή να βάλω 1mm? Και όσο αναφορά τα VRM, κάπου διάβαζα ότι επειδή ανεβάζουν σχετικά μεγαλύτερες θερμοκρασίες από τις μνήμες καλό είναι να βάζεις πάστα αντί για pad.. ισχύει αυτό? Και αν όντως ισχύει.. αν βάλω πχ 0,5 mm thermal pad στις μνήμες η πάστα θα φτάσει το 0,5mm πάχος για να ψύξει σωστά τα VRM? Δεν ξέρω.. ίσως να κολλάω σε λεπτομέρειες, αλλά επειδή έχω πληρώσει αρκετές μ@λακίες επειδή δεν ρώτησα, έχω αρχίσει να ρωτάω και για τα πιο απλά πράγματα :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω να σφιξεις με τα δυο δαχτυλα εννοω με το κατσαβιδι πιανοντας το με τα δυο δαχτυλα:hehe: Τωρα οσων αφορα τα pads σιγουρα ειναι καλυτερο η παστα και ιδιαιτερα στα vrm αλλα λογικα δεν θα μπορεσεις να κανεις κατι γιατι θα εχεις διαφορα υψους...αρα πανε για το πιο λεπτο pad.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν έτοιμες.. "ξεχόντρισμα", τρίψιμο, λεπτομέρειες και πάνε για ανοδίωση!

Μερικές φωτογραφίες..

Enjoy:

dsc02075p.jpg

dsc02080d.jpg

dsc02084tr.jpg

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το που μπορώ να πάω για ανοδίωση?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λιγο ακραια η ανοδιωση?

μια ηλεκτροστατικη βαφη δεν αρκει?

εγω περιμενω να δω και το πιο δυσκολο κομματι, τις τρυπες

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για ηλεκτροστατική σκεφτόμουν αλλά μου έχουν πει αρκετά άτομα ότι με την ηλεκτροστατική χάνει σε θερμοαποροφητικότητα ( ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων :D ) το αλουμίνιο. Κοίτα να δείς.. η ανοδίωση λογικά δεν είναι ακριβή διεργασία ( αν σκεφτείς ότι είναι κάτι που μπορώ να κάνω και μόνος μου με σχετικά λίγα χρήματα - αν ψάξεις στο google θα βρείς πολλές μεθόδους ) σε "μπάνιο" γίνετε μαζί με πάρα πολλά άλλα κομμάτια.. δεν θα φτιάξει μόνο τα δικά μου. Πέρα από αυτό, το "σωστό" για τις ψύκτρες είναι η ανοδίωση.. όχι το βάψιμο.. αν δω ότι δεν είναι οικονομικά ασύμφορο και βρω κάποια εταιρία να την κάνω έχει καλώς.. αν όχι, τότε αναγκαστικά θα δω για ηλεκτροστατική ..

Το τρύπημα δεν με ανησυχεί.. θα κατέβω Σπ. Πάτση το Σάββατο να πάρω έναν μικρό βιδολόγο (2mm μάλλον) και να πάρω και μερικές όμορφες βιδούλες από το "μαγικό μαγαζί" που έχει ότι βίδα μπορείς να φανταστείς και θα έρθω να τα φτιάξω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως με την ηλεκτροστατικη θα εχεις προβλημα για το πλακακι των gddr/vrm οποτε αν δεις περιεργες τιμες για ανοδιωση, βουρ για ηλεκτροστατικη.

ωραιο το 'κανες btw :T:

Link to comment
Share on other sites

πωωω ακομα και ανοδιωση DIY εχεις σκεφτει πσσσσσσ αυτα ειναι!!!!!!

εσυ αμα παρεις να χτισεις σπιτι θα ξεκινισεις απο το μαζεμα της αμμου να λιωσεις για να βγαλεις γυαλι για τα παραθυρα! :P

btw δεν πρεπει να φυγει η βαφη της για να γινει η ανοδιωση? ακομα ενα πακετο

εχει κ εδω ενα μαγικο μαγαζακι με βιδες που με εχει σωσει, το βρηκα πριν 2 μηνες και ειμαι πολυ happy απο τοτε! λολ

Link to comment
Share on other sites

Nord.. βρήκα ότι η ανοδίωση ενός σκελετού mountain bike μαζί με το πιρούνι κοστίζει κοντά στα 40 ευρώ.. πόσο να μου πάρει για 2 ψύκτρες 15χ20. :D

@Yoshi οι ψύκτρες είναι ιδη ανοδιωμένες, απλά θα τις ξανα-ανοδιώσω για τα κομμένα σημεία. Δεν νομίζω ότι πρέπει να την τρίψω για να φύγει το προηγούμενο στρώμα της ανοδίωσης. Ακόμα όμως και αν πρέπει να φύγει δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να τις τρίψω, απλά θα τις κάνει μπάνιο σε ένα γερό διαλύτη και θα φύγει! Όσο αναφορά το DIY επειδή όταν μου μπει κάτι στο μυαλό θέλω να το κάνω ακριβώς όπως το έχω στο μυαλό μου, όταν ανακαλύπτω ότι δεν μπορώ να κάνω μια δουλειά μέσα από μια εταιρία τότε αναλαμβάνω να το κάνω μόνος μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά το DIY επειδή όταν μου μπει κάτι στο μυαλό θέλω να το κάνω ακριβώς όπως το έχω στο μυαλό μου, όταν ανακαλύπτω ότι δεν μπορώ να κάνω μια δουλειά μέσα από μια εταιρία τότε αναλαμβάνω να το κάνω μόνος μου! :D

+1... εγω καμια φορα το ευχομαι κιολας να μην μπορω να το βρω! :D

Link to comment
Share on other sites

Αλλες 5 ώρες δουλειάς προστέθηκαν στο Project. Είμαι από πάνω μέχρι κάτω γεμάτος σκόνη από το αλουμίνιο, αλλά τα ψυκτρόνια είναι έτοιμα για ανοδίωση. Βρήκα στον Βοτανικό τύπο που κάνει ανοδιώσεις, αύριο θα του τα πάω. Αυριο το πρωί θα ανεβάσω και καμια φωτογραφία να μου πείτε γνώμες! Καληνύχτα "κύριοι" που λέει και ο Γορίλλας και Γορίλλα κοίτα να κανονίσεις αυτή την μάζωξη που λέτε!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now